Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Zapowiedzi i nowości - średniowiecze
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Książki historyczne > Książki historyczne - średniowiecze
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Damian W.
Nowość:

Kociewski Kantor Edytorski:

Błażej Śliwiński, Sambor II. Książę tczewski: http://www.wanax.pl/index.php?p1373,sambor...ksiaze-tczewski

Pozdrawiam,
DW
Rothari
Oto zapowiada się kolejna interesująca pozycja z PWN-owskiej serii "Korzenie Europy":

Brugia kolebka kapitalizmu 1280 - 1390

Autor: Murray James M.

Opis: Jak narodził się kapitalizm w Niderlandach?
Dlaczego Brugia stała się głównym miastem handlowo-finansowym średniowiecznej Europy?
Jak ważną rolę w gospodarce brugijskiej odegrały kobiety?

James M. Murray, profesor historii i dyrektor Medieval Institute na Western Michigan University pokazuje, w jaki sposób Brugia stała się u schyłku XIV wieku najważniejszym handlowym centrum północnej Europy. Ukazuje stworzony w tym mieście pełnym kupców ze wszystkich krańców Europy wczesnokapitalistyczny rynek pieniężny. Prezentuje także dzieje polityczne Brugii, jej topografię, strukturę społeczną oraz miejsce w systemie ówczesnych powiązań gospodarczych. Opisuje handel wełną, suknem i złotem, sieć licznych agentów i pośredników handlowych, a osobne miejsce poświęca roli kobiet w brugijskiej gospodarce. Nie pomija również wpływu klimatu na funkcjonowanie tego handlowego ośrodka. Książka jest znakomitym studium historii gospodarki średniowiecznej.


Przeplatające się sieci finansowe istniejące niegdyś w Brugii, wskazują na to, że miasto osiągnęło takie obroty handlowe i skupiło tak wielką liczbę kupców z wystarczająco wielu różnych krajów europejskich, że mogło się stać rynkiem, którego nie tylko nie można było pominąć, ale który w praktyce przyciągał wszystkich pragnących nie tyle kupować i sprzedawać towary, co nabywać weksle lub kredyty. Tym, co stanowiło o finansowej potędze tego miasta kupców był fakt, że jego hotele i banki były miejscami znanymi i godnymi zaufania na terenie Flandrii i poza nią. Kolejnym czynnikiem było to, że rezydujący w Brugii kupcy rozwinęli własne systemy finansowe, w których Brugia odgrywała kluczową rolę. (...) Brugia była w pierwszej kolejności miastem handlowym, a dopiero potem centrum finansowym, przy czym swój sukces w obu tych sferach zawdzięczała obecności i zaangażowaniu kupców, miejscowych i cudzoziemskich, bliskich i dalekich, którzy byli wzajemnie się wspierającymi elementami tego kręgu sukcesu, który wzrastał przez całe czternaste i trwał aż do końca kolejnego stulecia.
(Fragment opisu książki z okładki)
Książka ma trafić do księgarń ok. 02.09.2011 r. rolleyes.gif

Vapnatak
O proszę, a miało być koniec w tym roku wydań w tej serii. Dobrze, dobrze - ja nie mam nic przeciwko. rolleyes.gif

vapnatak

P.S. Trzeba było dać tę informację do tematu "Nowości książkowe - średniowiecze", niż tworzyć nowy temat.
Rothari
QUOTE(Vapnatak @ 24/08/2011, 13:48)
O proszę, a miało być koniec w tym roku wydań w tej serii. Dobrze, dobrze - ja nie mam nic przeciwko.  rolleyes.gif

vapnatak

P.S. Trzeba było dać tę informację do tematu "Nowości książkowe - średniowiecze", niż tworzyć nowy temat.
*




Słuszna racja. Popprwię się następną razą wink.gif
welesxxi
Książki Aldo C. Marturano "Słowiańska Ruś. Pogaństwo i kobiety" oraz "Zdobnictwo wczesnego średniowiecza. Tom II" wydawnictwa Triglav trafiły właśnie do sprzedaży.

Dziś kupiłem A. Labudy "Bogowie i duchy naszych przodków (przyczynek do kaszubskiej mitologii)" współwydane z materiałami z konferencji "W kręgu mitologii kaszubskiej" (Biblioteczka Gminy Wejherowo). Jestem w trakcie czytania ale ze średniowiecza są tu chyba tylko dwa artykuły.
Vapnatak
Ja mianowicie, pochwalę się, że czytam Gerda Althoffa Ottonowie. Władza królewska bez państwa (2010) oraz - na to czekałem od dawna i nie ukrywam, że strasznie się napaliłem - Pawła Żmudzkiego Władca i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojownikach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi (2009).

vapnatak

P.S. A tę z Triglava Słowiańska Ruś. Pogaństwo i kobiety, to trzeba zdobyć i sprawdzić co warta.
emigrant
QUOTE(Vapnatak @ 26/08/2011, 21:16)
Pawła Żmudzkiego Władca i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojownikach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi (2009).

Można coś bliżej o tej? Kompendium wiedzy czy jakieś nowe spojrzenia?
szapur II
A ja sobie dziś sprawiłem wielką przyjemność smile.gif Otóż znajdowała się już wyżej wzmianka o wydaniu polskiej wersji syntezy dziejów Spisza w średniowieczu przez Wydawnictwo Avalon z Krakowa:

Historia Scepusii, vol. I, edd. Martin Homza, Stanisław A. Sroka, Bratislava - Kraków 2010 albo 2009 smile.gif

i po pierwszym przeglądnięciu widać, że jest to solidna praca zbiorowa. Całość otwierają wstępy M. Homzy i S. A. Sroki dotyczące przedstawianej pracy i ogólnie kwestii badań nad dziejami Spisza.
Całość podzielona została na kilka części - w pierwszej z nich odnajdujemy artykuł Marka Skawińskiego - "Spisz - uwarunkowania fizycznogeograficzne", w ramach którego autor przedstawił topografię regionu, podział fizycznogeograficzny Spisza, przyrodę nieożywioną, klimat oraz hydrografię.
W kolejnej części - "Przyroda, fauna i flora na Spiszu",odnajdujemy dwa artykuły: Duszana Bevilaqua'a "Z dziejów przyrody i krajobrazu na Spiszu" oraz Milana Barloga "Cenna flora i fauna Spisza" wraz ze spisem wykorzystanej literatury.
Kolejna część stanowi pracę jednego autora, Mariana Sojaka, który napisał artykuł poświęcony Spiszowi w pradziejach i w okresie protohistorycznym (do przełomu er), jakkolwiek odnajdujemy też tam problematykę w końcowych fragmentach problematykę okresu wędrówek ludów i wczesnogo średniowiecza.
"Dzieje Wczesnośredniowiecznego Spisza" to część napisana przez Martina Homzę. Słowacki historyk dał zarys dziejów interesującej nas krainy do początków XIV, poruszając problematykę polityczną, osadniczo-etniczną, administracyjną, początków chrześcijaństwa i organizacji kościelnej. Nie zaniechał zarysu kultury oraz przedstawienia znamienitych osób związanych ze Spiszem we wczesnym średniowieczu we współpracy z szeregiem różnych autorów.
Podstawową partię kolejnej części "Dzieje późnośredniowiecznego Spisza" napisał już nieżyjący prof. Henryk Ruciński. Poruszył dzieje polityczne, społeczno-administracyjną strukturę Spisza w okresie XIV-kon. XV w., stosunki etniczne, struktury gospodarcze oraz kościelne, wreszcie kulturę i sztukę tego okresu. Narrację prof. Rucińskiego uzupełniają artykuły Michala Szimkovica "Zamki i warownie szlacheckie na Spiszu w późnym średniowieczu" oraz Juraja Sedivy'ego - "Kultura pisana na Spiszu w średniowieczu". Tę część uzupełnia podobnie jak wcześniejszą wykaz osób związanych ze Spiszem, których biogramy ułożone alfabetycznie opracowali różni autorzy.
Wreszcie następują "Dodatki" - "Mały słownik najważniejszych terminów z dziejów średniowiecznego Spisza", "Wykaz panów lub wojewodów Spisza, spiskich żupanów i podżupanów do 1526 r.", "Wykaz polskich starostów w latach 1412-1526", "Wykaz prepozytów spiskich", itd. smile.gif
Wydawnictwo ma format A4, 660 stron, czcionka chyba 10 (!), składany tekst dwuszpaltowo, dużą ilość rycin - zdjęć, planów, rekonstrukcji, mapki.
Poszczególne części tomu recenzowali m.in. prof. Parczewski, S.A. Sroka.
Vapnatak
QUOTE(emigrant @ 26/08/2011, 22:19)
QUOTE(Vapnatak @ 26/08/2011, 21:16)
Pawła Żmudzkiego Władca i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojownikach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi (2009).

Można coś bliżej o tej? Kompendium wiedzy czy jakieś nowe spojrzenia?

Raczej nowe spojrzenie... Ale ale! Mam zamiar o tym recenzję napisać, rolleyes.gif więc cierpliwości.

vapnatak
marlon
To nowe spojrzenie jest jednak nie do końca sensowne. Autor uważa, za strukturalistami, że istnieje tylko rzeczywistość tekstu. Ewentualna rzeczywistość realna jest natomiast niepoznawalna z definicji. Stąd wszystko co napisano jest tylko toposem. Moim zdaniem to bajer na resorach.
welesxxi
Żywot św. Metodego znany też jako Legenda Panońska, przeł. August Bielowski

Listy chazarskie, przeł. August Bielowski

Sadi z Szirazu, Gulistan to jest Ogród różany, przełożył: Wojciech Kazimirski-Biberstein, wstep: Andrzej Sarwa

Dawna religia Słowian. Mitologia słowiańska i ruska, aut. G. A. Glinka, A. S. Kajsarow, tłum. Iwona Tsanev

Wydawnictwo Armoryka, 2011
Vapnatak
QUOTE(welesxxi @ 27/08/2011, 17:22)
Żywot św. Metodego znany też jako Legenda Panońska, przeł. August Bielowski

Listy chazarskie, przeł. August Bielowski

To te z MPH?

QUOTE
Dawna religia Słowian. Mitologia słowiańska i ruska, aut. G. A. Glinka, A. S. Kajsarow, tłum. Iwona Tsanev

Wydawnictwo Armoryka, 2011

Tego to bym się wystrzegał... Straszne baty zebrali ostatnio od R. Stillera w luźnych tekstach przy okazji tłumaczenia "Beowulfa" z 2010 r. Nie konkretnie to, ale wcześniejsze tłumaczenia, owszem.

vapnatak
welesxxi
QUOTE(Vapnatak @ 27/08/2011, 17:31)
QUOTE(welesxxi @ 27/08/2011, 17:22)
Żywot św. Metodego znany też jako Legenda Panońska, przeł. August Bielowski

Listy chazarskie, przeł. August Bielowski

To te z MPH?
*


Tak bym podejrzewał, że Armoryka wydała stare tłumaczenia z MPH. Sam Żywotu Metodego mam jeszcze inne wydanie.

QUOTE(Vapnatak @ 27/08/2011, 17:31)
QUOTE
Dawna religia Słowian. Mitologia słowiańska i ruska, aut. G. A. Glinka, A. S. Kajsarow, tłum. Iwona Tsanev

Wydawnictwo Armoryka, 2011

Tego to bym się wystrzegał... Straszne baty zebrali ostatnio od R. Stillera w luźnych tekstach przy okazji tłumaczenia "Beowulfa" z 2010 r. Nie konkretnie to, ale wcześniejsze tłumaczenia, owszem.
*


Ale krytyka dotyczyła tłumaczenia samego "Beowulfa"? Armoryka raczej nie stawia na jakość. Nie wiem czy tłumaczenie Kajsarowa i Glinki jest dobre, ale oba teksty w oryginale zostały napisane tak dawno temu, że to tłumaczenie to i tak tylko kolejna atrakcja tylko dla najbardziej zatwardziałych fanów tematyki religii Słowian (czyli sam pewnie kupię smile.gif ).
Vapnatak
QUOTE(welesxxi @ 27/08/2011, 18:00)
Tak bym podejrzewał, że Armoryka wydała stare tłumaczenia z MPH. Sam Żywotu Metodego mam jeszcze inne wydanie.

A no widzisz, to też Amoryka jest? Nie skojarzyłem...

QUOTE
Ale krytyka dotyczyła tłumaczenia samego "Beowulfa"? Armoryka raczej nie stawia na jakość. Nie wiem czy tłumaczenie Kajsarowa i Glinki jest dobre, ale oba teksty w oryginale zostały napisane tak dawno temu, że to tłumaczenie to i tak tylko kolejna atrakcja tylko dla najbardziej zatwardziałych fanów tematyki religii Słowian (czyli sam pewnie kupię smile.gif ).

Tak, krytyka dotyczyła tłumaczenia "Beowulfa", ale też całego Wydawnictwa jako instytucji.
http://historia.org.pl/index.php/recenzje/...r-recenzja.html

vapnatak
szapur II
Nowość Wydawnictwa Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie:

Witalij Nagirnyj, Polityka zagraniczna księstw ziem halickiej i wołyńskiej w latach 1198 (1199) - 1264, Kraków 2011 (Prace Komisji Wschodnioeuropejskiej; t. 12).
Bauero
Panie i Panowie

Wreszcie - po kilku latach wyczekiwań, opóźnień etc. jest zapowiedź w PWN

DYNASTIA JAGIELLONÓW W POLSCE rolleyes.gif autorstwa prof Urszuli Borkowskiej


My Webpage
mobydick1z
Ciekawe ile będzie kosztowało, ale wprowadzę tę pozycję na moją listę zakupów obowiązkowych. Swoją drogą ciekawe dlaczego nie wydaje tego KUL.
szapur II
Dlaczego nie wydaje tego KUL - bo PWN ma taką serię smile.gif
mobydick1z
Dla mnie to nie jest wytłumaczenie, bo siostra profesor była długoletnim pracownikiem KUL i należało zadbać o to, aby to właśnie tam wydała swoją pracę, ale to nic. Jest, jak jest. I tak kupię. smile.gif
welesxxi
Jarosław Wojtczak
Bannockburn 1314

Bellona, 2011
Oprawa: miękka
Liczba stron: 208
Damian W.
QUOTE(welesxxi @ 30/08/2011, 19:50)
Jarosław Wojtczak
Bannockburn 1314

Bellona, 2011
Oprawa: miękka
Liczba stron: 208
*



208? Czyżby p. Wojtczak poszerzył swoją pracę? Czy mamy do czynienia z zabiegiem podobnym do Koronowa? Gdzie powiększono liczbę stron, ale nie treść wink.gif

Pozdrawiam,
DW
welesxxi
QUOTE(Damian W. @ 30/08/2011, 20:35)
208? Czyżby p. Wojtczak poszerzył swoją pracę? Czy mamy do czynienia z zabiegiem podobnym do Koronowa? Gdzie powiększono liczbę stron, ale nie treść wink.gif
*


Nie mam zielonego pojęcia.


Jan Tęgowski
Rodowód kniaziów Świrskich do końca XVI wieku

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 224

Książka obejmuje wieki XV i XVI, czyli trochę średniowiecza a trochę nowożytności.
witek200
Zapowiedź:

Wydawnictwo PWN:

James M. Murray, Brugia. Kolebka kapitalizmu 1280-1390:http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6750/brug...u-12801390.html

szapur II
Uff, wreszcie, wyszło smile.gif
Nowość WAM:

Świat Bizancjum, t. 2, Cesarstwo Bizantyńskie 641 - 1204, pod red. J.-C. Cheyneta, przeł. A. Graboń, Kraków 2011.

Mam nadzieję, że zostanie opublikowany po polsku również 3 tom oryginalnie francuskiego wydawnictwa Le Monde Byzantine - w czerwcu wyszedł tom III pod red. prof. Angeliki Laiou, która niestety w międzyczasie zmarła.
Bauero
QUOTE(szapur II @ 2/09/2011, 21:59)
Uff, wreszcie, wyszło smile.gif
Nowość WAM:

Świat Bizancjum, t. 2, Cesarstwo Bizantyńskie 641 - 1204, pod red. J.-C. Cheyneta, przeł. A. Graboń, Kraków 2011.

Mam nadzieję, że zostanie opublikowany po polsku również 3 tom oryginalnie francuskiego wydawnictwa Le Monde Byzantine - w czerwcu wyszedł tom III pod red. prof. Angeliki Laiou, która niestety w międzyczasie zmarła.
*





Szapur, Wydawnictwo, które wydaje tą serie na rynku francuskim to: Presses Universitaires de France!! rolleyes.gif
szapur II
Czasem książki określa się "wydawnictwo", nie tylko instytucję/przedsiębiorstwo zajmujące się wydawaniem książek smile.gif
Bauero
DZIWNE????? confused1.gif


Wydawnictwo Poznańskie

Stanisław Smolka, Mieszko Stary i jego wiek wink.gif


Dziwne to, zwłaszcza, że tą samą książkę wydał rok temu, czy dwa Avalon z Krakowa confused1.gif


Link do zapowiedzi
Rothari
QUOTE(szapur II @ 2/09/2011, 21:59)
Uff, wreszcie, wyszło smile.gif
Nowość WAM:

Świat Bizancjum, t. 2, Cesarstwo Bizantyńskie 641 - 1204, pod red. J.-C. Cheyneta, przeł. A. Graboń, Kraków 2011.

Mam nadzieję, że zostanie opublikowany po polsku również 3 tom oryginalnie francuskiego wydawnictwa Le Monde Byzantine - w czerwcu wyszedł tom III pod red. prof. Angeliki Laiou, która niestety w międzyczasie zmarła.
*



Mam nadzieję, że na ten 3 tom nie będziemy musieli czekać tak długo jak na drugi rolleyes.gif
emigrant
QUOTE(szapur II @ 2/09/2011, 21:59)
Mam nadzieję, że zostanie opublikowany po polsku również 3 tom oryginalnie francuskiego wydawnictwa Le Monde Byzantine - w czerwcu wyszedł tom III pod red. prof. Angeliki Laiou, która niestety w międzyczasie zmarła.
*


Cholera, powinno się zakazać umierania w trakcie pisania i redagowania ksaiążki, bo to stwarza komplikacje procesu jej wydawania. Zwłaszcza, jak ktoś umrze między tomami. UE pracuje już nad wydaniem odpowiedniej dyrektywy...
welesxxi
Już w sprzedaży zapowiadana Polska i Europa w średniowieczu. Przemiany strukturalne. Podmioty i przedmioty w badaniach historycznych.
Bauero
Wydawnictwo Zeta Ars

Kazimierz Moszyński – Kultura ludowa Słowian tom I-III

Rok wydania : 2010

Wydanie : II

Stron : 710 + atlas / 722 + atlas / od 723 do 1642 + atlas

Format : 170x230mm

Oprawa : miękka



Spis treści :

Część I – Kultura materialna

Część II – Kultura duchowa

Część II tom II – Kultura duchowa



Opis

Kultura ludowa Słowian – monumentalne dzieło Kazimierza Moszyńskiego wydane w Krakowie w latach 1929-1939 (drugie wydanie w Warszawie, 1967-1968 w opracowaniu Jadwigi Klimaszewskiej). Dzieło było pierwszym w Europie syntetycznym opracowaniem ludowej kultury dużej grupy etnicznej, a jego publikacja wysunęła etnografię polską na czołową pozycję w europejskim słowianoznawstwie. Dzieło składa się z dwóch tomów. Pierwszy z nich - pt. Kultura materialna - poświęcony jest m.in. gospodarce, odzieży, broni, komunikacji, przechowywaniu żywności); w tomie drugim (cz.1 i 2), zatytułowanym Kultura duchowa, opracowane są m.in. takie tematy jak wiedza, kult, wierzenia, magia, wróżby, sztuki plastyczne, muzyka, onomastyka i symbolika. Autor oparł się na rozległej rozproszonej literaturze oraz gruntownych badaniach terenowych jakie prowadził w Polsce, na Białorusi, Polesiu i Ukrainie.

Dzieło liczy ponad 2300 stron druku, zawiera ryciny prawie 2500 obiektów, w większości wykonane przez samego autora, a także mapy i dodatki nutowe.
welesxxi
Kim jesteś człowieku. Funeralia Lednickie — spotkanie 13
red. Wojciech Dzieduszycki, Jacek Wrzesiński
Poznań 2011

I znów pełen wypas artykułów na bardzo wysokim poziomie naukowym z różnych dziedzin. Nt. średniowiecza znajdziemy:

# Šárka Krupičková, Katarína Válová, „Qualis vita, finis ita”. Non-standard burials at Great Moravian localities and two views on this problem — a result of the belief in revenants (cultic interpretation) or a reflection of social differences (social interpretation)?
# Joanna Kalaga, Kim byłeś człowieku? Z podlaskiego kurhanu w Czekanowie
# Michał Bogacki, Paweł Kucypera, Piotr Pudło, Uwagi na temat problemu obecności Skandynawów w wojskowości wczesnopiastowskiej
# Sławomir Wadyl, O zmianach zwyczajów pogrzebowych Prusów we wczesnym średniowieczu uwag kilka
# Jerzy Sikora, Swój-obcy, biedny-bogaty. O kłopotach archeologa ze zrozumieniem wczesnośredniowiecznego żałobnika
# Joanna Wawrzeniuk, Dualizm kultury i natury w obrzędowości wiosennej na przykładzie zwyczajów pogrzebowych u Słowian Wschodnich
# Leszek Gardeła, Zatrzymani kamieniami? Zachodnio-słowiańskie „groby atypowe” na tle skandynawskich i anglosaskich praktyk funeralnych
# Michal Lutovský, Hroby prvních Přemyslovců a problémy jejich identifikace
# Krzysztof Ratajczak, O okolicznościach odnalezienia zwłok księcia Henryka Pobożnego na Dobrym Polu pod Legnicą (Walstadt)
# Łukasz Kryst, Tajemnice jasnogórskiej krypty. Analiza szczątków kostnych z Sanktuarium NMP Jasnogórskiej w Częstochowie
# Jarosław Dudek, Święty Jan Włodzimierz (?–1016) w życiu i w religii. Niefortunny polityk i patron Serbów i Albańczyków)
# Martin Čechura, Christian, Non-christian or Pagan: The Burials of newborns as the source to understanding of medieval and postmedieval mentality
# Joanna Rogóż, Justyna Marchewka, „Zakonnica doskonała”? Analiza antropologiczna serii szkieletów sióstr klarysek z kościoła św. Andrzeja w Krakowie (XIV–XVIII w.)
# Agnieszka Stempin, Czy pogańscy Skandynawowie próbowali przechytrzyć śmierć? Kilka uwag o tym, co o człowieku z przeszłości mówią uprawiane przez niego gry

Poza tym jednak na pewno też przeczytam:
# Joanna Stępniak, Kilka uwag na temat badań nad tożsamością społeczną w archeologii
# Alicja Budnik, Grażyna Liczbińska, Sytuacja ekologiczna grup ludzkich w miernikach biodemograficznych
# Ryszard Paczuski, Ewa Krumnis-Kaszkiel, Ród, endogamia, zawód i różnice genetyczne
# Jacek Woźny, Garncarki i kowale czyli eschatologiczna symbolika wybranych narzędzi kamiennych w pradziejowych obrzędach pogrzebowych
# Justyna Gabriel, Kowal i garncarska. Co zmienia perspektywa indoeuropeistyczna?

A to i tak nie wszystkie artykuły. Do tego cena atrakcyjna w stosunku do zawartości - 35 zł.
welesxxi
Ukazał się Kwartalnik Historyczny, nr 2 (2011) vol. CXVIII. Tym razem, co nie jest częste w tym czasopiśmie, sporo miejsca poświęcono średniowieczu:

Przemysław Tyszka, Przemoc seksualna we wczesnośredniowiecznej Europie Zachodniej

PRZEGLĄDY — POLEMIKI — PROPOZYCJE
Przemysław Wiszewski, Jedna metoda ponad wszystkie? W odpowiedzi na uwagi Pawła Żmudzkiego

ARTYKUŁY RECENZYJNE I RECENZJE
Dyskusja nad książką Pawła Żmudzkiego: Władca i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojnach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi
Przemysław Urbańczyk, Czytanie Galla
Edward Skibiński, O metodach badania narracji w kronikach średniowiecznych
Jacek Banaszkiewicz, Średniowiecze zrytualizowane i jego podziały. Na marginesie pracy Claudii Garnier, Die Kultur der Bitte. Herrschaft und Kommunikation im mittelalterlichen Reich

M. de Jong, The Penitential State. Authority and Atonement in the Age of Louis the Pious, 814–840 — Aneta Pieniądz
N. Mika, Mieszko książę raciborski i pan Krakowa — dzielnicowy władca Polski (ok. 1142–1211) — Józef Dobosz
M. Hlebionek, Bolesław Pobożny i Wielkopolska jego czasów — Krzysztof Teklik
J. Brzezińska–Laszczkowa, Karol Ferdynand, królewicz polski i biskup wrocławski — Marcin Broniarczyk

IN MEMORIAM
Gerard Labuda (28 XII 1916  –1 X 2010) — Tomasz Jasiński
Vapnatak
Dużo się mówi, zauważyłem, o książce Pawła Żmudzkiego "Władca i wojownicy...".

vapnatak
Bauero
ZAPOWIEDŹ!


Edward Rymar, Rodowód książąt pomorskich.

Szczecin: Książnica Pomorska

ss. 607: il., mapy

Format A4

Oprawa twarda
welesxxi
red. Sylwia Cygan, Marcin Glinianowicz, Piotr N. Kotowicz
In Silvis, Campis… et Urbe. Średniowieczny obrządek pogrzebowy na pograniczu polsko-ruskim
Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, 2011
Oprawa: twarda
Format: 210 x 300 mm
Liczba stron: 509

A więc do księgarń trafiło kolejne wielkie tomiszcze pokonferencyjne o wczesnych Słowianach po "Archeologii o początkach Słowian" i "Świecie Słowian wczesnego średniowiecza". Co mnie denerwuje to cena (gdzieś od 120 zł w górę), a jeśli już mam się tak wykosztować to powinni przynajmniej podać spis treści, żebym wiedział za co. Ja wiem, że ośrodki naukowe wydające książki specjalistyczne nie mają zaplecza marketingowego, ale to jest już najzwyczajniej w świecie nastawienie dupą do klienta i nic tego nie tłumaczy.
welesxxi
Teresa Michałowska
Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon. Pisarze – utwory – gatunki – kierunki i pojęcia teoretyczne

Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011
Oprawa twarda, s. 1000

Na razie zapowiedź, ale ma się ukazać do końca września. Właśnie szykowałem się by kupić "Średniowiecze" tejże, ale skoro ma być taka nowość to chyba na nią poczekam.
welesxxi
Zapowiedzi wydawnictwa PTPN:

Archeologia versus historicam – historia versus archeologiam, czyli jak wspólnie poznawać średniowiecze
pod red. M. Brzostowicza, M. Przybyła, D. Sikorskiego
referaty na konferencji

Antyk, prawda i fałsz w średniowieczu
pod red. T. Ratajczaka i J. Kowalskiego

Słownik historyczno-geograficzny województwa poznańskiego w średniowieczu
welesxxi
red. Sławomir Gawlas, Michał T. Szczepański
Historia społeczna późnego średniowiecza. Nowe badania
DiG, 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 404

red. Roman Michałowski
Kult świętych i ideał świętości w średniowieczu
DiG, 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 376

red. Michał Baczkowski, Tomasz Gąsowski, Andrzej Nowak, Zenon Piech, Bogdan Szlachta
Widziane z zewnątrz. Tom I
DiG, 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 243

zawartość:
Część I: Historycy, filozofowie, prawnicy
Część II: Średniowiecze
Część III: Nowożytność


zapowiedź:
Alicja Szymczakowa
Nobiles Siradienses. Rody Porajów, Pomianów, Gryfów, Kopaczów i Pobogów
DiG, 2011
Damian W.
Nowość:

Instytut Historii UAM:

Abu Ga'far Muhammad Ibn Garir At-Tabari, Historia proroków i królów. Z dziejów Bizancjum (do połowy VII w.): http://www.wanax.pl/index.php?p1383,histor...do-polowy-vii-w

Pozdrawiam,
DW
welesxxi
Natalia Nowakowska
Królewski kardynał. Studium kariery Fryderyka Jagiellończyka (1468-1503)
Towarzystwo Naukowe Societas Vistulana, 2011
Oprawa: miękka
Liczba stron: 252

Krzysztof Skwierczyński
Mury Sodomy. Piotra Damianiego Księga Gomory i walka z sodomią wśród kleru
Historia Iagellonica, 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 389
welesxxi
Witold Maciejewski, Paulina Horbowicz, Gert Kreutzer, Dominika Skrzypek
Runy
Wydawca: Trio, 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 200


Zapowiedź:
Anna B. Kowalska, Marek Dworaczek, Bolesław Wolny
Szczecin. Początki i dzieje wczesnośredniowiecznego miasta
Seria: Origines Polonorum
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2012
welesxxi
Andrzej Radzimiński
Chrystianizacja i ewangelizacja Prusów. Historia i źródła
Wydawnictwo Adam Marszałek, 2011
Oprawa: miękka
Liczba stron: 146


Dariusz Żerek
Biskup krakowski kontra król
Poligraf, 2011
Oprawa: miękka
Liczba stron: 110
welesxxi
Edward Potkowski
Heretycy i inkwizytorzy
Bellona, 2011
Oprawa: miękka
Liczba stron: 160
Shell
QUOTE(welesxxi @ 13/10/2011, 19:43)
Edward Potkowski
Heretycy i inkwizytorzy
Bellona, 2011
Oprawa: miękka
Liczba stron: 160
*



to jest wznowienie (poprawione?) wydania z 1971 r. (przynajmniej ja takie mam).

Ciekawy jestem czy to przedruk czy są (jakiekolwiek) zmiany?

kundel1
Tej nie znam, ale jeśli jest na takim poziomie, jak "Czarty i czarownice", to w zasadzie można sobie ją odpuscić.


Damian W.
Nowość:

Maszoperia Literacka:

Artur Szreiter, Demonologia germańska. Duchy, demony i czarownice: http://historyton.pl/catalog/product_info....oducts_id=14260

Pozdrawiam,
DW

Damian W.
Nowość:

Trio:

praca zbiorowa, Runy: http://historyton.pl/catalog/product_info....oducts_id=14283

Pozdrawiam,
DW
welesxxi
Hanna Zaremska
Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina Krakowska

Neriton, 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 551
Damian W.
Nowość:

Avalon:

Józef Śliwiński, Władysław Biały (1327/1333 - 20 luty 1388). Ostatni książe kujawski: http://www.wanax.pl/index.php?p1394,wladys...ksiaze-kujawski

Pozdrawiam,
DW

To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org