Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Józefa Aleksandra Ogińska Z Czartoryskich, zapraszam do polemiki

ugedej

?
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier

post 6/10/2005, 19:39 Quote Post

Hej.

To będzie w przyszłości jedna z kobitek, która się znajdzie w mojej pracy magisterskiej, ponieważ zaczynam pisać i zbierać materiały na temat kobiet w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Wiecie coś o tej niewiaście?

Józefa Aleksandra Ogińska z Czartoryskich (1730-1798), hetmanowa wielka litewska po śmierci ojca (zm. 13 VIII 1775) przejęła na własność miasto Siedlce z 7 przyległymi folwarkami. Siedlce za jej rządów przeżyły swój złoty okres. Dbała o rozwój ekonomiczny majątku i o handel. Szczególną opieką otoczyła Żydów i ludność protestancką. Dokonała przebudowy pałacu i dała mu wewnątrz nowy wystrój, który wykonał Stanisław Zawadzki. Abrysy-urządzenia górnego apartamentu korygował sam Stanisław August Poniatowski (1783), a realizował Joachim Hempel. Aleksandra Ogińska rozbudowała ratusz (dostawiła dwa skrzydła poprzeczne) i zabezpieczyła go konduktorem, tj. piorunochronem (instalacji dokonał Adam Kukiel, matematyk królewski; uroczystość uczcił wierszem Franciszek Karpiński), a po pożarze 2 II 1789r. Aleksandra go odrestaurowała. Dokończyła budowy dzwonnicy, dobudowała fasadę kościoła św. Krzyża (1793), wzniosła liczne domy i budynki gospodarcze, wybrukowała część ulic. Utrzymywała w Siedlcach szkółki parafialne dla dziewcząt i chłopców, a w latach 90-ych XVIII wieku wystawiła drewniany szpital dla ubogich.

zapraszam do dyskusji.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

KsAlexander

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 11.766

Stopień akademicki: student

post 11/12/2005, 17:03 Quote Post

Witam,
myślałem że znajdę tutaj coś więcej nt. ks Aleksandry Ogińskiej, niestety musze przyznać że jestem rozczarowany!
Mnie równeiż interesuje Aleksandra Ogińska, uważam jest najbardziej interesujacą postacią kobiecą w XVIII wieku!!!

User is offline  PMMini Profile Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej