Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Trójporozumienie i Trójprzymierze
     
malypedzel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 4.386

 
 
post 5/10/2005, 16:38 Quote Post

moze ktos mi przedstawic doscyc szczegolowo jaka sytuacja panowala miedzy wlochami, niemacami austria, anglia francja i rosja!!!! oglonie kja doszlo do podpisania trakatow trojporozumienia i trojprzymierza!!!!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
Oliphaunt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 319
Nr użytkownika: 55.960

Filip Or³owski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 9/12/2010, 23:30 Quote Post

Zacznę od tego, ze przed wybuchem wojny w sierpniu 1914 roku, nie istniało formalnie nic takiego jak Trójporozumienie. Owszem istniał sojusz francusko-rosyjski, ratyfikowany w styczniu 1894 roku, natomiast Wielkiej Brytanii nie wiązał formalnie żaden sojusz ani z Francją ani z Rosją, ani tym bardziej z oboma na raz. Entente Cordiale zawarte w 1904 roku nie jest żadnym sojuszem, oznacza tylko wyjaśnienie wszystkich kwestii spornych między Wielka Brytanią i Francją na obszarach pozaeuropejskich i ścisłe wytyczenie stref wpływów obu państw. Nie ma tam ani słowa o sojuszu i współpracy. Owszem, traktat ten stworzył korzystną atmosferę do zbliżenia, ale to zbliżenie nie znalazło swego formalnego wyrazu w żadnym traktacie. Ba w I kryzysie marokańskim Wielka Brytania zachowała ścisłą neutralność.
Jeszcze wyraźniej widać tą sytuację w porozumieniu brytyjsko-rosyjskim. Rosja zgodziła się na nie w warunkach przymusu, po klęsce w wojnie z Japonią (sojusznikiem Wielkiej Brytanii --> warto pamiętać, że Brytyjczycy nie pozwolili flocie bałtyckiej płynąc przez Suez a na Ławicy Doggera dosżło do incydentu, który o mało nie zakończył się wybuchem wojny brytyjsko-rosyjskiej [tylko dzięki mediacji francuskiej]), i pod francuska presją. Traktat podobnie jak brytyjsko-francuski był tylko rozgraniczeniem stref wpływów. Co więcej od 1910 roku Rosja ewidentnie dążyła do jego renegocjacji będąc z niego bardzo niezadowoloną.
Wreszcie warto pamiętać, zę formalna przyczyną wypowiedzenia wojny Niemcom, przez Wielką Brytanię, było naruszenie przez II Rzesze neutralności Belgii, której gwarantem był Londyn.
Owszem W. Brytania i tak wystąpiłaby przeciw Niemcom, ale nie ze względu na sojusznicze zobowiązania, gdyż takie nie istniały, ale w świadomości, że tylko bezpośrednia militarna interwencja Wielkie Brytanii może uratować równowagę europejską.
Tyle w skrócie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej