Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Rola Gdańska, POLSKA
     
Erazm
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 8.163

Zawód: uczen
 
 
post 22/09/2005, 22:58 Quote Post

Rola Gdańska w kształtowaniu gospodarki polskiej w XVI i XVII wieku.. czy moglby mi ktos pomoc ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 23/09/2005, 0:00 Quote Post

W gruncie rzeczy temat ogranicza się do wątków spławu Wisłą zboża i jego rolą dla gospodarki Rzeczpospolitej oraz możliwościach prawnego oddziaływania miasta Gdańska na gospodarkę państwa.

W praktyce miasta w Polsce były upośledzone od wieków. Miały naprawdę małe znaczenie i nie posiadały tak jak na Zachodzie dużych możliwości wpływu na politykę całego kraju. Z Gdańskiem było trochę inaczej. Gdy zaczął się boom na eksport zboża na Zachód drogą morską cały ten intratny interes przechodził przez Gdańsk. Stał się więc kluczowym miejscem dla polskiej gospodarki.

Gdańszczanie mieli prawo wysyłać swojego wysłannika - ablegata - na sejm (bez prawa głosu rzecz jasna), co było zarezerwowane tylko dla kilku najsilniejszych miast. Gdańsk w całej tej sytaucji ograniczał w znacznym stopniu wolność gospodarczą szlachty - posiadał prawo wyłącznego skupu zboża, podczas gdy szlachta cały czas dążyła do wyeliminowania mieszczan jako pośredników handlu. Posiadał Gdańsk również privilegium magnum nadane jeszcze przez Kazimierza Jagiellończyka. Kolejni królowie byli żywo zainteresowani miastem, bo sporo pieniędzy stamtąd wpływało do ich skarbca.

Stąd też wzięły się niebawem tarcia między miastem a królem. Rozwiązać je miał statut Karnkowskiego, który mocno ograniczał wolności miejskie.

Gdańsk był niezależny. Na tyle, by jako jedyne nie podporządkować się w 1570 nowemu królowi - Stefanowi Batoremu. "Wrota Korony" zwyciężyły walkę i król odwołał statuty Karnkowskiego. Miasto w swoich działaniach było na tyle skuteczne, że nie pozwoliło nigdy na stworzenie liczącej się floty wojennej Polski, samo posiadając sporą flotyllę.

Wniosek: Gdańsk kontrolował całą naszą eksportową gospodarkę folwarczno-pańszczyźnianą jednocześnie nie pozwalając na to, by szlachta zagarnęła już zupełnie korzyści płynące z handlu. Samo zaś istnienie tak dużego i sprawnego portu pozwalało na kontakty handlowe z całym (sic!) światem. Posiadało również rozwinięte rzemiosło. Dzięki swojej sile płynącej z pozycji pośrednika handlu zbożem mógł przeciwstawiać się polityce królów proszlacheckich. Rolą więc Gdańska było zezwolenie na rozwój gospodarki folwarcznej, bycie kluczem do tego złotego interesu i jednocześnie trzymanie panów braci w ryzach i dzięki dużej niezależności sprawne kontrolowanie polskiego eksportu i importu.

p.s. następnym razem lepiej tematy dotyczące historii Polski umieszczać w historii Polski
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Nathaniel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 9.229

Michal
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 23/09/2005, 12:23 Quote Post

QUOTE(Erazm @ 22/09/2005, 23:58)
Rola Gdańska w kształtowaniu gospodarki polskiej w XVI i XVII wieku.. czy moglby mi ktos pomoc ?
*


Wydaje mi sie że należy pamiętać również o samym społeczeństwie gdańskim. Jako jedni z niewielu mieszczanie gdańscy mieli prawo urzywać strojów barwnych zbliżonych do ubioru szlachty. Należy pamiętać że istniał tam również jedyny Bank w RP 17 wieku którym można było wekslować wyprawy edukacyjne szlachty(np Bogusława Radziwiła). Gdańsk zwany był perłą w koronie RP.P.S Wszystkie zresztą spostrzeżenia Rothara są słuszne i określają w dużym stopniu najbogadsze państwo RP.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 24/09/2005, 20:39 Quote Post

Polecam wielotomową "Historię Gdańska" pod red. E. Cieślaka. Tam znajdziesz wszelkie informacje dotyczące statusu tego miasta w Rzeczpospolitej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 26/09/2005, 10:04 Quote Post

QUOTE(piotpal @ 24/09/2005, 21:39)
Polecam wielotomową "Historię Gdańska" pod red. E. Cieślaka. Tam znajdziesz wszelkie informacje dotyczące statusu tego miasta w Rzeczpospolitej.
*Ja chętnie ją sobie zakupię, bo chciałbym pogłębić swoją wiedzę z Historii o Trójmieście.
Dodam tylko, że Gdańsk w XVI i na początku XVIIw. był niezłą niezależną twierdzą, która błyszczała jesli chodzi o handel. Była to śmietanka Rzeczpospolitej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej