Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odkrycie Ameryki, kto pierwszy zobaczył "nowy ląd"?
     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 11/01/2006, 17:56 Quote Post

Z kolei zgodnie z informacjami, ktore udalo mi sie znalezc Juan Rodriguez Bermejo i Rodrigo de Triana to TA SAMA OSOBA (przy czym to pierwsze, to jego prawdziwe imie, a to drugie to raczej przydomek, czy pseudonim). Tak przynajmniej podaje hiszpanska wersja encyklopedii Encarta. Pzdr. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Napoleon M
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 128
Nr użytkownika: 11.192

Zawód: student
 
 
post 11/01/2006, 18:09 Quote Post

QUOTE
Ja wiem kto pierwszy w czasach nowożytnych zobaczył Amerykę. Wtedy nazwał ja Winlandią i był to bodajże Leif Eriksson


Dokładnie żecz biorąc dopłynął do Nowej Funlandi.

QUOTE(Anders @ 18/10/2005, 22:03)
QUOTE(Radek17Lipiny @ 7/10/2005, 16:12)
Ja wiem kto pierwszy w czasach nowożytnych zobaczył Amerykę. Wtedy nazwał ja Winlandią i był to bodajże Leif Eriksson
*Niestety, nie - pierwszy, bodaj w latach osiemdziesiątych X wieku, był norweski kupiec Bjarni Herjolfsson. To jego opowieści skłoniły Leifa Szczęściarza do opuszczenia Grenlandii i wyprawy na zachód. Po nim popłynęły jeszcze bodaj dwie wyprawy, ale żadna nie znalazła jego miejsca postoju. Ba, jego brat, Thorstein Pechowiec nie dopłynął nawet do wybrzeży ameryki. Udało się to dopiero Karlsefniemu.
*Możliwe ale odkrycie Leifa Eriksona jest pierwszym z udokumentowanych i nie podlegających dyskusji "odkryć" Ameryki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
cartridge
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 7.477

Zawód: student
 
 
post 11/01/2006, 20:59 Quote Post

kolezanka niestety ubiegła mnie o 2 godziny, też słyszałem o de Trianie a z nazwiskiem Bermejo spotykam się pierwszy raz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Arwena
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 10.838

Monika ---
Zawód: Uczen
 
 
post 10/02/2006, 18:34 Quote Post

Kolumb i tak nie był pierwszym odkrywcą. Właściwie kolonizacja Ameryki mogłaby się rozpocząc wcześniej, gdy przybyli tam Wikingowie, ale wykurzyli ich Indianie. Co do Chinczyków, to słyszałam, że podobno mieli tam dopłynąć, ale jakoś niewiele źrodeł o tym wspomina...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
pigini123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 19.802

 
 
post 17/09/2006, 18:25 Quote Post

To zależy co się rozumie przez słowo "odkrycie". To o Wikingach jest pewne że byli w Ameryce. Dużo świadczy o tym, że chińczycy też byli. Ale czy odkryli???
Raczej nie. Amerykę odkrył dla ówczesnego świata Europy Kolumb. I osoby, które zorientowały się, że to nie są Indie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 17/09/2006, 19:06 Quote Post

Tak Amerykę dla świata i Europy odkrył dopiero Krzysztof Kolumb czym zmienił całą póżniejszą historię. Teraz jest drugi problem a mianowicie, amerykę poraz pierwszy zobaczyli Wikingowie gł Eryk Rudy.
Problem polega na tym kto tak naprawde jest odkrywcą Ameryki. Wg mnie dla świata Ameykę odkrył Kolumb i ją skolonizował a Eryk odkrył wtedy Ląd ale niewiedział że to Ameryka też otym niewiedział kolumb.Kolumb myslał,że to indie. Eryk woglę sie niezastanowiał co to za ląd. Ameryka pochodzi od innego odkrywcy tzn Vespucciego Amerigo. Pisać o Ameryce musimy to pamiętać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Flack
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 35.892

Adam Flanc
Zawód: Uczen
 
 
post 20/10/2007, 21:21 Quote Post

Odkrycia Ameryki można podzielić na prawdopodobne i udokumentowane, z czego tych pierwszych jest więcej:

1. Prawdopodobne
a) Pierwszym, znanym "odkryciem" było prawdopodobne dopłynięcie Fenicjan do wybrzeży Brazylii. Za tą teorią mówi to, iż Fenicjanie byli znakomitymi żeglarzami, którzy wyprawiali się w dalekie wyprawy wypływając z Morza Śródziemnego, przez Ocean Atlantycki aż do Wysp Brytyjskich po cenne towary takie jak cynę czy ołów. Mieli dobre statki, którymi teoretycznie udałoby się przepłynąć ocean atlantycki, ponadto prądy morskie z łatwością umożliwiają dotarcie z Europy do Ameryki. Jeszcze jedną, najważniejszą rzeczą świadczącą o tym prawdopodobnie pierwszym odkryciu jest jaskinia u wybrzeży Brazylii w okolicy Rio de Janeiro, w której znaleziona została w 1874 roku skała z wyrytą nań inskrypcją napisaną w archaicznym języku (wg doktora Cyrusa Gordona było to pismo sydońskie), która głosiła: "Jesteśmy synami ziemi Kanaan, królewskiego miasta Sydonu. Zostaliśmy zapędzeni przez sztorm na ten obcy brzeg górzystego kraju i oczekujemy zmiłowania bogów. W dziewiętnastym roku panowania króla Hirama wypłynęliśmy z portu Ezion-Geber na Morzu Czerwonym. Tam burza porwała naszych dziesięć okrętów i przez dwa lata tułaliśmy się dookoła ziemi Ham. Ręka Baala rozproszyła nas i zgubiliśmy gdzieś naszych towarzyszy [...] Przy innym brzegu dziesięć naszych towarzyszy poniosło śmierć. Zgrzeszyli przeciwko bogom. Niech bogowie zmiłują się nad nimi". Stało się to prawdopodobnie w VI lub V w. p.n.e. Oficjalnie uważa się to "odkrycie" za nieprawdziwe.

b) Są przypuszczenia, że następcy Fenicjan - Kartagińczycy również dopłynęli do Ameryki, a stało się to jeszcze przed III w. p.n.e.

c) Chińczycy. Niektórzy twierdzą, że docierali do Ameryki jeszcze przed 1000 r. n.e. Ludzie popierający tę teorię jako dowody przedstawiają różne metalowe haczyki i inne akcesoria znalezione na całej długości zachodniego wybrzeża Ameryki, od Kaliforni, aż po Patagonię. Inni twierdzą, że Chińczycy dotarli tam dopiero w 1421 o czym mówi książka "1421 rok w którym Chińczycy odkryli Amerykę i opłynęli świat" Gavina Menziesa. [Osobiście nie czytałem jej (jeszcze), więc nie mnie oceniać prawdziwość zamieszczonych w niej teorii, niemniej zainteresowanych odsyłam do lektury.] Czy przed 1000 r. n.e. czy też w XV wieku, obie grupy tych ludzi są zgodni co do tego, że Chińczycy od wiele, wiele lat przed Europejczykami zdawali sobie sprawę z istnienia kontynentu amerykańskiego.

2. Udokumentowane

a) Wiking Leifur Eiríksson dopłynął do wybrzeży Nowej Fundlandii w 1002 lub 1003 roku n.e. (różne źródła podają różne daty). Wspomina o tym "Saga Grendlandczyków". Założył tam osadę, którą nazwał Vinlandią, ponieważ ówcześnie rosły tam winogrona. Zachowała się osada wikingów w Zatoce Meduzy (L'Anse aux Meadows), ale naukowcy do dziś sprzeczają się czy osiedlił się tam Leif czy też inny wiking. Jest to jednak nieodparty archeologiczny dowód, a tym samym pierwsze udokumentowane dopłynięcie do Ameryki człowieka z innego kontynentu. Wikingowie osiadli w tej osadzie prawdopodobnie wrócili do swojego kraju lub na Grenlandię, ponieważ w Kanadzie był dla nich za ciepły klimat. Reszta osadników została (powtarzam się z tym "prawdopodobnie", ale muszę ;) ) prawdopodobnie wybita przez autochtonów. Istnieją również pogłoski, że równolegle z wikingami do Ameryki dostali się również mnisi irlandzcy.

b) No i oczywiście Cristóbal Colón, znany u nas jako Krzysztof Kolumb. 12 października 1492 r. dotarcie do Antyli.

Osobiście uznaję, że to Wikingowie jako pierwsi dotarli do Ameryki, jednak sądzę, że Chińczycy rzeczywiście mogli mieć pojęcie o jej istnieniu, a Fenicjanie do niej dotrzeć. Jednak w moim mniemaniu bez ewidentnych dowodów są to tylko teorie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Savary
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 19.658

Stopień akademicki: lek.stom.
Zawód: stomatolog
 
 
post 21/10/2007, 9:39 Quote Post

QUOTE
) Pierwszym, znanym "odkryciem" było prawdopodobne dopłynięcie Fenicjan do wybrzeży Brazylii. Za tą teorią mówi to, iż Fenicjanie byli znakomitymi żeglarzami, którzy wyprawiali się w dalekie wyprawy wypływając z Morza Śródziemnego, przez Ocean Atlantycki aż do Wysp Brytyjskich po cenne towary takie jak cynę czy ołów. Mieli dobre statki, którymi teoretycznie udałoby się przepłynąć ocean atlantycki, ponadto prądy morskie z łatwością umożliwiają dotarcie z Europy do Ameryki. Jeszcze jedną, najważniejszą rzeczą świadczącą o tym prawdopodobnie pierwszym odkryciu jest jaskinia u wybrzeży Brazylii w okolicy Rio de Janeiro, w której znaleziona została w 1874 roku skała z wyrytą nań inskrypcją napisaną w archaicznym języku (wg doktora Cyrusa Gordona było to pismo sydońskie), która głosiła: "Jesteśmy synami ziemi Kanaan, królewskiego miasta Sydonu. Zostaliśmy zapędzeni przez sztorm na ten obcy brzeg górzystego kraju i oczekujemy zmiłowania bogów. W dziewiętnastym roku panowania króla Hirama wypłynęliśmy z portu Ezion-Geber na Morzu Czerwonym. Tam burza porwała naszych dziesięć okrętów i przez dwa lata tułaliśmy się dookoła ziemi Ham. Ręka Baala rozproszyła nas i zgubiliśmy gdzieś naszych towarzyszy [...] Przy innym brzegu dziesięć naszych towarzyszy poniosło śmierć. Zgrzeszyli przeciwko bogom. Niech bogowie zmiłują się nad nimi". Stało się to prawdopodobnie w VI lub V w. p.n.e. Oficjalnie uważa się to "odkrycie" za nieprawdziwe.


Nawet jeśli istotnie w owym czasie jacyś wredni bogowie zagnali nieszczęsnych Fenicjan az do ameryki to raczej nie mieli oni zbyt wielu szans by wrócić w glorii odkrywców.


QUOTE
cool.gif Są przypuszczenia, że następcy Fenicjan - Kartagińczycy również dopłynęli do Ameryki, a stało się to jeszcze przed III w. p.n.e.


W "Trójkącie bermudzkim" Lucjan Znicz cytuje relację(nie wiem czy autentyczną smile.gif )jakiegoś kartagińskiego żeglarza którego zły Posejdon zawiódł do miejsca które najprawdopodobniej było Morzem Sargassowym.I który miał to niewiarygodne szczęście że wrócił.
Tak czy owak prawdziwym odkrywcą ameryki pozostanie Kolumb bo dopiero po jego wyprawie zaczęto tam pływać regularnie.Nie ma znaczenia ilu europejczyków prądy zagnały tam przed jego wyprawą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Flack
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 35.892

Adam Flanc
Zawód: Uczen
 
 
post 21/10/2007, 10:27 Quote Post

Masz rację, to wyprawa Kolumba praktycznie odwróciła cały świat o 180 stopni. Jej konsekwencje były wielkie i dlatego jest on "odkrywcą Ameryki". Najważniejsze jest żeby nie zapomnieć, iż nie on dotarł do niej jako pierwszy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 21/10/2007, 11:52 Quote Post

QUOTE
Za tą teorią mówi to, iż Fenicjanie byli znakomitymi żeglarzami, którzy wyprawiali się w dalekie wyprawy wypływając z Morza Śródziemnego, przez Ocean Atlantycki aż do Wysp Brytyjskich po cenne towary takie jak cynę czy ołów.

Nie odróżniasz żeglugi wzdłuż brzegów od żeglugi w poprzek Atlantyku w najszerszym miejscu?
QUOTE
Mieli dobre statki, którymi teoretycznie udałoby się przepłynąć ocean atlantycki,

Teoretycznie (i praktycznie!) można to zrobić kajakiem. Życzę powodzenia. Daj znać, jak wrócisz.
QUOTE
ponadto prądy morskie z łatwością umożliwiają dotarcie z Europy do Ameryki.

Jakoś mimo tej łatwości wielu ludzi zginęło płynąc tam. Poza tym, te prądy jakoś nie płyną od Gibraltaru do Brazylii.
QUOTE
Jeszcze jedną, najważniejszą rzeczą świadczącą o tym prawdopodobnie pierwszym odkryciu jest jaskinia u wybrzeży Brazylii w okolicy Rio de Janeiro, w której znaleziona została w 1874 roku skała z wyrytą nań inskrypcją napisaną w archaicznym języku

Masz jakieś źródło do tego? Bo ciężko mi dyskutować nie znając sprawy, ani nie mogąc jej znaleźć.
QUOTE
Oficjalnie uważa się to "odkrycie" za nieprawdziwe.

I pewnie nie bez podstaw. Nie ma sensu uleganie teoriom o spiskach naukowców, za wszelką cenę próbujących utrzymać obecny stan wiedzy...
QUOTE
Ludzie popierający tę teorię jako dowody przedstawiają różne metalowe haczyki i inne akcesoria znalezione na całej długości zachodniego wybrzeża Ameryki, od Kaliforni, aż po Patagonię.

A jak niby datowano te metalowe haczyki? Może pogubili je współcześni wędkarze?
QUOTE
Inni twierdzą, że Chińczycy dotarli tam dopiero w 1421 o czym mówi książka "1421 rok w którym Chińczycy odkryli Amerykę i opłynęli świat" Gavina Menziesa. [Osobiście nie czytałem jej (jeszcze), więc nie mnie oceniać prawdziwość zamieszczonych w niej teorii, niemniej zainteresowanych odsyłam do lektury.]

Książki nie polecam - brednia na bredni i brednią pogania:
http://www.1421exposed.com/
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=8160
QUOTE
Wikingowie osiadli w tej osadzie prawdopodobnie wrócili do swojego kraju lub na Grenlandię, ponieważ w Kanadzie był dla nich za ciepły klimat.

smile.gif
Nie pisałeś chyba tego poważnie? Grenlandczycy opuścili Vinlandię z powodu konfliktów z tubylcami oraz między sobą - o tych parę kobiet, które ze sobą zabrali.
QUOTE
W "Trójkącie bermudzkim" Lucjan Znicz cytuje relację(nie wiem czy autentyczną smile.gif )

Niesamowicie wiarygodne źródło...
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 25/10/2007, 20:55 Quote Post

http://facet.interia.pl/ciekawostki/popula...-ameryke,999605

a to dopiero news... i co tu o tym myśleć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 25/10/2007, 21:13 Quote Post

QUOTE(Konstanthinos @ 25/10/2007, 21:55)
http://facet.interia.pl/ciekawostki/popula...-ameryke,999605

a to dopiero news... i co tu o tym myśleć?
*No, rzeczywiście, niezły hit... wink.gif Sądzę jednak, iż zakrawa to raczej na niezły żart, a raczej na tanią sensację... smile.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 26/10/2007, 13:45 Quote Post

Vitam

Imho wiadomość o wątpliwej wiarygodności. Zwłaszcza ten kawałek

Opublikowane w sierpniu 2007 r. nowe ustalenia podają, że mapa z Biblioteki Kongresu USA dowodzi, iż Marco Polo z północy Azji trafił na Alaskę. Mapę do Biblioteki przekazał w 1933 r. Marcian Rossi, Amerykanin włoskiego pochodzenia, a na dokumencie tym widoczna jest część Indii, Chin, Japonii oraz... Ameryki Północnej. Co najważniejsze - mapę tę podpisał sam Marco Polo.
Już w 1943 r. mapę za pomocą promieniowania ultrafioletowego przebadało FBI ustalając, że prawdopodobnie jest to oryginalny dokument.


To by znaczylo, że odwalił kawał dobrej roboty, organizując kilka wypraw, któe pozwoliłyby mu narysować na napie zarys Am. Pd. Ciekawe, kiedy to zdążył zrobić?
A co do badań, cóż... Bywajązawodne. Może niech najpierw ktoś pokaze tę mapę, a nie tylko mówi o niej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/10/2007, 17:37 Quote Post

Trudno oceniać mapę, która PODOBNO istnieje. Nawiasem mówiąc, czym Marco Polo miał dotrzeć na Alaskę i jak narysował z tego mapę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.685
Nr użytkownika: 22.276

Zawód: Radca prawny
 
 
post 26/10/2007, 18:06 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 25/10/2007, 21:13)
QUOTE(Konstanthinos @ 25/10/2007, 21:55)
http://facet.interia.pl/ciekawostki/popula...-ameryke,999605

a to dopiero news... i co tu o tym myśleć?
*No, rzeczywiście, niezły hit... wink.gif Sądzę jednak, iż zakrawa to raczej na niezły żart, a raczej na tanią sensację... smile.gif

Pozdrawiam!
*To jest nawet jeszcze grubszymi nicmi szyte niz tamta chinska mapa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej