Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Iran - Polska, Czy sa jakieś związki ?
     
jansze
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 14.072

 
 
post 22/02/2006, 7:44 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 21/02/2006, 16:31)
Jansze, kurza twarz ! Straciłem całkowicie orientację. Jeszcze trochę a przekonasz mnie, że Jeży Pirwszy w roku 2089 jako szwagier Olka naznaczonego tamgo podobną do nietamgi w cudzym tureckim samolocie obserwował z zamknietymi oczami nikogo w czasie bużenia hińskiego muru podczas jego planowania.A wtedy ich rzona z tszeciego rozwodu wspólnie z dwoma irano-chinduso-wołohami zasiedlili bezludny Nowy Jork pilnie baczac na pełzajacyh haremowo Gotopaunisów tszymajacych w nogach sztandary wicekrola Babilonu zamęrznego z synem Jacka Gmocha.
Jezu ! Jansze, miej litość. Z góry dziękuję i - mimo Twej swawoli - pozdrawiam
*


Ty to całkiem sensowne co wyżej napisałeś wink.gif
teżdobra teoria smile.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
jansze
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 14.072

 
 
post 22/02/2006, 7:51 Quote Post

QUOTE(chr @ 22/02/2006, 1:04)
Ciekawe opracowanie z 2001
http://www.kroraina.com/alan/olhovskij.html

przykład znaków, symboli, zestawu proto- lub post-liter (ale nie tamg) nieco sarmackich.

[attachmentid=2696]
*


Dzięki że wspomniałeś o tej stronie -jest to tylko fragment TAMGA z szerszego opracowania które posiadam jest tam około 600 tamg Sarmackich- jeszcze tego niestety nei przrglądałem - ale każdy może znaleźć je w internecie - w google wpiszcie TAMGAS i szukajce w grafice
Apropos ych znaków zacytowanych to Jeden z tych znaków jak głosi napis pod nim należał do LESZKA CZYSTEGO - Rhesko/purides - 3 i oznacza on koguta/kura albo innego ptaka nad słońcem lub poprostu kolem w końcu kogut budzi słońce - a to wszystko na d zwykłym sztandarem - gdzieśtam wyczytralem że taki sztandar oznaczał właśnie bohatera
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 22/02/2006, 8:32 Quote Post

QUOTE(chr @ 22/02/2006, 1:04)
Często sie pisze nawet w profesjonalnych tekstach o podobieństwach polskich herbów do tamg sarmackich. Czesem podaje się przykłady – choć nie zdjęcia czy odrysy a na nowo poczynione tamgi.
Osobiście nie widziałem nawet odrysów takich tamg, które byłyby podobne do naszych herbów. Co to w ogóle tamgi sarmackie?


T.Sulimirski-"Sarmaci" strona 134 porównać ze stroną 136 rolleyes.gif
ponadto mała uwaga...chyba właściwsze będzie porównywanie tamg/tamga z herbami W ICH NAJSTARSZYM KSZTAŁCIE.

QUOTE(chr @ 22/02/2006, 1:04)
To raczej tak jakby powiedzieć bukfy wietnamskie, albo że piszemy teraz tamgami łacińskimi.
Tamga  to znak, pieczęć ale raczej po turecku, w tureckim języku. Były popularne bardzo długo. Sporo ich używano w Złotej Ordzie. Może nawet z jej czasów pochodzi nazwa.

No taaak...to fascynujące....może tylko kolejna mała uwaga, faktycznie co do pochodzenia ( czytaj początkowego udokumentowanego materialnie występowania) tamg/tamga. Sugeruję się zapoznać z koncepcją S.P.Tołstowa. Pisali też o tym inni rosyjscy historycy /entografowie itp. Koncepcja tzw.tamg "królewskich" , kwestie "ojczyzny" tamg itd.

QUOTE(chr @ 22/02/2006, 1:04)
Ja myśle że powinniśmy oddac możliwość stworzenia różnych systemów piśmiennych różnym ludom. Również ich ogromowi Euro-Azji. Nasze herby to jakby połączenie runów etruskich ze znakami perskimi .. .. a  bliżej Xw to wariacja na temat pisma Gokturk, które przeciez tez skądś się wywodzi (choć osobiście nie dostrzegam podobieństw wystarczających do podtrzymania teorii o inspiracji pismem Sogdiany). Nośnikiem tego pisma były kultury nadwołżańskie i już mamy Xw.
Myśle że w dawnych czasach herby można było przeczytać.


Ależ oczywiscie ,że ...hmmm..jakby to ująć ...kultura materialno-etnograficzno-etnologiczna ..i jaka tam jeszcze chcecie smile.gif naszych przodków , którzy zamiast zająć sobie jakieś miłe miejsce izolowane od wędrówek ludów itp głupot, jak ogóry usadowili się w samym centrum tego bałaganu, jest wypadkową tchże wędrówek. Mało tego ...byli przecież historycy , którzy wywodzili herby polskie np. ze skandynawskich znaków runniczych ( vide Franciszek Piekociński) ..ale tuataj pomaga tzw PRAWO GRYZIA rolleyes.gif , które mówi, ze jeżeli DUUUŻO większej ilości herbów można przypisać pochodzenie irańskie, a mniejszej ilości pochodzenie skandynawskie, oznacza to, że runy-sucks, a tamgi-cool ...simple? smile.gif
O zawołaniach herbowych (pisalii o tym E.Kucharski, J.Czekanowski),juz mi się nie chce pisać ....DRODZY SARMACI-I LOVE YOU GUYS rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
jansze
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 14.072

 
 
post 22/02/2006, 8:43 Quote Post

No dobra a teraz wytłumaczenie się z poprzednich dywagacji - chociaż częściowo wink.gif

Wszystko na temat KENTUM I SATEM napisałem tu
http://www.historycy.org/index.php?act=ST&f=52&t=12993&st=75
więc rozwinę problem dalej
BOHATER - SATEM
HERO - KENTUM
Oba na 100% praindoeuropejskie ponieważ posiadają tensam rdzeń HR
Języki kentum:
greckie - HEROS-'EROS (obecnie pisane '(ie)rOas) - angieslie - HERO - niemieckie - HELD (od nich HRABIA) francuskie - HEROS
Do języków słowiańskich przeniknęło dzięki Niemcom oraz Waregom
Rosyjskie GIEROJ - od *HEROJ oraz czeskie HRDINA

Teraz przejdźmy do satem:
BAHADUR - hindi BOHATER polski (oczywiście uważany za przyniesiony przez turków tylko skąd ulicha u narodu nie indoeuropejskiego indoeuropejski wyraz i to tak ważny dla ludu wojowników)
wyraz ten oznaczał tytuł honorowy osobępoważną i przed i po imionach oznaczałszacunek do tych osób tak w Indiach jak i w Nepalu (więc może ma i szerszy zakres działania nie tylko indoeuropejski i może być pra ludzki wink.gif )
u nas na początku oznaczał Herosa, półboga (patrz Herkules - ten sam rdzeń na początku - może kiedyś nazywła się *KULESEm wink.gif )
Ruskie BOHATYR występuje już w opisach wczesnoruskich podczas opisu drużyny Włodzimierza - ale nie musi wykluczać pochodzenia od turków - chazarów
Perskie BAHADUR - zapaśnik (JUDOKA wink.gif ) dzielny szermierz
no i w końcu pierwiastek turecki - Mongolskie BAHADUR smile.gif hura
Kirgiskie BAATER węgierskie BATAR - dzielny a z tąd nasz BATORY stefcio
Ludowe Ruskie - BOTORYJ

Opierałem się oczywiście na słowniku etymologicznym - może starym ale jarym i na słowniku wyrazów obcych
Wyrazy z * oczywiście nie istniały albo raczej nei istniały

Ale to nie wszystko

Dlaczego HERO - BOHATER odróżnia początkowe BO- o T nie wspomnę
a co to BOHATER - pół BÓG a BÓG to BOH *BOHHERO - *BOHER - BOHATER

Zajmijmy się BOGIEM

KENTUM:
THEOS greckie-attyckie (ZEUS attyckie - DEUS rodyjskie) SIOS lakońskie-greckie, DIEU francuskie, GOTT niemieckie, GOD angielskie, DEUS łacina,

z krajów FRANKA - przeszło do naszych BAŁTÓW przez pomorze i gotów może więc jedynie bałci (albo w inny sposócool.gif mówią jako Litwini DIEWAS

SATEM:
perskie BAGA, polskie BÓG (oznaczało u nas pierwotnie szczęście i pomyślność por BOGATY, UBOGI NIEBOGA, ZBOŻE - bogactwo, a następnie udzielcę i pania czyli też bohatera ups), czeskie BUH, ruskie BOG, ukraińskie BOH, indyjskie BHAGAS (przydomek bogów)

No a teraz rzeka BUG zachodnie BUSK/BOH dawniej zwana przez scytów HYPANIS (może raczej przez greków - por BOG satem GOT kentum G-H lub PAN -pan, bóg H dodane)
No i według słownika etymologicznego (który ma wiele niestety błędów bo jest stary i nie odnawiany) nazwa ta zostałą przyjeta przez słowian od GOTÓW (ciekawe jak skoro wszyscy według niektórych wyginęli)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 22/02/2006, 10:18 Quote Post

Jansze
QUOTE
Teraz przejdźmy do satem:
BAHADUR - hindi BOHATER polski (oczywiście uważany za przyniesiony przez turków tylko skąd ulicha u narodu nie indoeuropejskiego indoeuropejski wyraz i to tak ważny dla ludu wojowników)
wyraz ten oznaczał tytuł honorowy osobępoważną i przed i po imionach oznaczałszacunek do tych osób tak w Indiach jak i w Nepalu (więc może ma i szerszy zakres działania nie tylko indoeuropejski i może być pra ludzki


Pewnie wpływ Scytów na pra-turkutów. Np. "átyr" "atre" oznaczały bohatera w językach tocharskich.Od siedlisk Tocharów do Turków było całkiem blisko.
Dodatkowo w niektórych państwach tego regionu używano Praktrytu jako języka urzędowego (Kroraina zwana także Lou Lan). Ale również Turcy korzystali np. z języka i skryptu sogdiańskiego a więc indo-europejskiego.
Czasami mogło dochodzić do "wtórnej" archaizacji języka gdy korzystano z Praktrytu jako "wspólnego mianownika".Czy archaizm polskiego i litewskiego ma takie źródło?
Poza tym podobno język "kostnieje" jeżeli zostanie zapisany. Nie bardzo chce mi się wierzyć że podobieństwo naszego jezyka do Sanskrytu wynikało z długotrwałej izolacji w bagnach Prypeci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
jansze
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 14.072

 
 
post 22/02/2006, 14:35 Quote Post

QUOTE(Rawa @ 22/02/2006, 11:18)

Pewnie wpływ Scytów na pra-turkutów. Np. "átyr" "atre" oznaczały bohatera  w językach tocharskich.Od siedlisk Tocharów do Turków było całkiem blisko.
.......
Poza tym podobno język "kostnieje" jeżeli zostanie zapisany. Nie bardzo chce mi się wierzyć że podobieństwo naszego jezyka do Sanskrytu wynikało z długotrwałej izolacji w bagnach Prypeci.
*


No to już widać połaczenie Tocharskiego ATYR (znamienity mąż) z (z tego pewnie TATAR smile.gif ) z BAGA (bóg-boh) = BAGAATYR - BAGADYR BAHATYR BOHATER (pół bóg pół człowiek - heros)

Po zapisaniu język nabiera cech ścisłej gramatyki ale jedynie u osób piśmiennych - patrz odchylenia w dialektach bardzo podatne na obce wpływy Poza tym język pisany jest często w miarę upływu lat upraszczany i unowocześniany sztucznie oraz dostosowywana jest wymowa do zapisu
W wielu językach pismo nie oddawało rzeczywistej wymowy (polski - SZ CZ CH)
oraz przyjęcie od jakiegoś języla/narodu pisma często oznacza przejęcie pewnych struktur, pojęć tego języka
(my mamy wiele niemieckich i łacińskich naleciałości a rosjanie greckich)
O tym izolowaniu wielu się rospisuje ale jak widaćnie jest to do końca słusze a mi chodziło raczej o izolacjęod ludów germańskich niżli od Indoirańczyków czy innych ludów stepu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
jansze
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 14.072

 
 
post 23/02/2006, 7:23 Quote Post

Nio dobra wczoraj poczytałem troszkę o Starobułgarskim i Bułgarskich runach przy okazji szukania tamgów
Potłumaczyłem sobie troszkę tekstu ze starobułgarskiego - he proste jak by się tłumaczyło starocerkiewno słowiański - ciekawe
No cóż w końcu chodzi o jeden język
A było to tak Bułgarzy podczas swej wędrówki na północ od morza czarnego już spotkali słowian no i obecnie w bułgarskim niektóre wyrazy są tylko bułgarskie niektóre alańskie niektóre słowiańskie a jest grupa wyrazów która ma dwie pisownie bułgarsko-turecką i słowiańską (oczywiście turcy nazwa dalsza bo powstała w turcji od przywódcy tureckiego Ata Tu:rka czyli patrz post wyżej Bohatera Turka wink.gif )
Oto pierwszy wynik wykopalisk mych: smile.gif
Starobułgarski i Georgijski BAGATUR - mocno uzbrojony wojownik konny (oczywiście wywodzą tam tąnazwę od Północno Indyjskiego BACHADUR potem Tureckiego potem Huńskiego potem Perskiego BAHADUR i na końcu Otomańskiego Tureckiego)
Inne tego typpu wyrazy:
BAGAIN - dowódca wojskowy (kawkaskie BACHOIN - żołnierz)
BOILA - szlachetny pan (wejnach BOLA - pan, perskie BOUL - pan por bóg BALL - czyli brat naszego boga)
o MIR napiszę gdzieindziej - tam gdzie mowa o nazwisku Mieszka rolleyes.gif
o CZIKO napiszę tam gdzie mowa o mieczach
TARKAN - sędzia (czyżby nasz śpiwak turecki od CMOKCMOK wink.gif był sędzią hehe) - u Alanów i w Starobułgarskim (Sanskryt - TARK)
JUNAK - to właśnie jest po bułgarsku BOCHATER i to właśnie ze słowiańskiego pochodzi a z Bułgarskiego zwany był LEWENT a oba oznaczają dobrze zbudowanego młodego mężczyznę (patrz włoskie LEVANTINO, Jazguljamijskie LEWENT - odważny mężczyzn, u Pasztunów LAWAND, u turków LEVENT alb LEVEND- żołnierz nieregularny albo też dobrze zbudowany facio, Perskie LEVEND - bezrobotny marynaż albo "samotny biały żagiel" coś w tym stylu)
KALI (znana nam bogini) według wołgobułgarskiego i gorgiańskiego Kobitka
Wracając do JA - AZ bułgarskie (AZ - Ja w Pamirze takożsamo Talijskie i w Iszkaszimi, Sarikoli Roszow Bartung Chufi...)
A np Turecki pas - KOLAN a dziśu Bułgarów KOLAN i ze słowiańskiego POJAS

Po samych wyrazach widać gdzie to mogli się nasi koledzy Bułgarzy szwędać

Znalazłem też pewien podział tendencyjnie Germański pochodzenia naszego języka a podział ten dotyczy języków inoeuropejskich
1 gr. Tocharski - z niego Kuszan i Tarfanina
2 gr. Lidyjski - Anatolijski - Hetycki - Karyjski
3 gr. języki Italskie i Celtyckie SIC!
4 gr. Germańskie i Bałto Słowiańskie SIC! SIC! SIC! ( a podobno wywodzimy się jedni z KEcntum drudzy z Satem - w innych opracowaniach podziałjest oczywiście inny - ale u niemców z przed wojny znalazłem mapę języków Germańskich - a raczej tylko dialektów niemieckich no i Polski był dialektem niemieckim równym z śląskim Kaszubskim i Pruskim he cwaniaki
5 gr. języki Daków Traków oraz Hellenów
6 gr. języki Indo Irańskie a tu do Irańskich należą:
Sarmacki przekształcony wprost ze Scytyjskiego - więc wbrew pozorom jest to kontynuacja tego samego etnosu - a z tych języków język Jazygów Roxalonów Alanów i z nich Ossetyński obecny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 23/02/2006, 7:55 Quote Post

Bułgarzy wedrujac na południe podbili słowian...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
jansze
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 14.072

 
 
post 23/02/2006, 8:19 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 23/02/2006, 8:55)
Bułgarzy wedrujac na południe podbili słowian...
*


Nie no wiadomo nikt tego nie kwestionuje
Ale tworzyli też inne państwa wokoło plemion Słowiańskich i to dużo wcześniej - Bułgarzy naddnieprzańscy i Byłgarzy nadwołżańscy
(ci z północy jednak wcześniej oddzielili się od kolegów z południa)
Zanim Bułgarzy osiedlili się na terenach obecnej bułgari stworzyli państwo wokół Krymu na północ od morza czarnego

Dodatkowo u bułgarów widać zanmienny wpływ Run Gockich (patrz też biblia Wulfili) Run/Tamga Turecko/Mongolskich (mongolskie pismo wywodzi się częściowo z greki) Oraz wiadomo Pisma Greckiego i Pisma z rejonów obecnej Turcji i Egiptu

Tureckie A z 700 roku- na dole X na górze odwrócone V czyli A tyle że zamiast kreseczki poziomej X - znak ten występuje też w piśmie protobułgarskim
Z tego okresu też Tureckie CZ jak połaczeni Y i I - porównaj powstanie rosyjskiego CZ i Ż (X i I) porownaj Egipskie Z z IX wieku zapisane albo jako I albo jako X połaczone z I czyli ruskie Ż
Piśmiennictwo tamtych czasów opiera sięw dużej mierze na Monogramach i Ligaturach
Karyjskie A z XI w i Messapickim z I w pne to połączenie A i małego V pod A bez beleczki poziomej
JA z cyrylicy to nie połączenie I i O z ogonkiem tylko połaczenie I drukowanego i A pisanego podobnego do Fenickiego i Starogreckiego
W bułgarskiej cyrylicy A z małą literką V zamiast kreseczki poziomej zapisywano Ę a w głagolicy oznaczało (IE - patrz niżej)
A połaczenie A z małym I pod spodem to Ą
za to Krzyż nad trójkątem to (IE) - wymawiane obecnie tylko u czechów E z V na górze ale w Głagolicy podobne do
często w monogramach Krzyż oznaczał A - mylnie wywnioskowane z uproszczonych Monogramów Chrystusa czyli Alfy i Omegi
Krzyż jak wiadomo oznaczal słońce u ludów stepowych tak jak i swastyka - Zapisali więc w Głagolicy jako pierwszą literę A

Ten mój opisany wcześniej Monogram oznaczający według mojego "domysłu" - "Orła" wink.gif to np ALBAŃSKI znak oddający głoskę ND z 185 roku
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
Striegomir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 238
Nr użytkownika: 17.183

Franjo Sombic
Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: informatyk
 
 
post 8/05/2006, 17:25 Quote Post

QUOTE(chr @ 30/08/2005, 23:26)
Czy jest możliwe by Polacy posiadali irańskie korzenie z okresu wędrówki ludów ?
...
Przeciez związek Iran-Polska nie mógł wywodzić się od obecności wcześniejszych, znanych rzymianom, Sarmatów (np. Jazygowie) bo nikt z tamtych czasów nigdy nie stwierdził że język Słowian jest choćby podobny do języka Sarmatów.
Alanowie tez byli znani Bizancjum bardzo dobrze – choćby walki w Armenii / Lazice.
*


Trzeba przyznac, ze warunki brzegowe do rozwazan zostaly jasno okreslone. Chlopiec do bicia zostal ustawiony.

Postawie retoryczne pytania:
1. Dlaczego irańskie korzenie Polakow mialyby pochodzicz okresu wędrówki ludów ?
2. Czy w okresie mozliwego kontaktu protoSlowian z Sarmatami ktokolwiek stwierdzil cokolwiek o języku Słowian ?
3. Gdy czyta sie o wedrowkach Alanow przez Hiszpanie do Tunezji to doprawdy nie wiadomo kiedy opisywani sa Sarmaci a kiedy Slowianie. Wiec jak to bylo z ta rozroznialnoscia w trakcie Wedrowki Ludow?

Ad. 1 O Polakach mozna mowic najwczesniej od 966 roku.
Ad. 2 Sarmaci mogli miec kontakt z protoSlowianami od 600 pne. w okolicach lasostepu na polnoc od Morza Azowskiego. Oczywiscie nie koniecznie wszyscy Sarmaci ze wszystkimi Slowianami.

Genralnie bardzo ciekawy post z bardzo interesujacego mnie tematu.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #55

     
Striegomir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 238
Nr użytkownika: 17.183

Franjo Sombic
Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: informatyk
 
 
post 8/05/2006, 17:40 Quote Post

QUOTE(JarekJ @ 4/09/2005, 4:50)
Warto tez pamietac, ze dwa narody uwazane przez starozytnych za sarmackie przetrwaly szczesliwie do naszych czasow (Serbowie i Chorwaci), mowia jezykiem slowianskim i nic nie wskazuje na to ze kiedys mowily innym.
*


Serbowie i Chorwaci mowiacy jezykiem slowianskim to plemiona Slowian oraczy podbite przez elity wojownikow-kupcow-kaplanow-pasterzy wywodzace sie od sarmackich Serbow i Chorwatow oraz awarskich (obrskich) Obodrytow. Tamtejsi Slowianie oracze to prawdopodobnie Siewiercy, co z reszta zdaje sie nic nie znaczy, poniewaz jest nazwa zborcza duzego zwiazku plemiennego mowiaca o tym, ze oracze mieszkali na polnoc od stepu. Sarmaccy Serbowie i Chorwaci mogli byc calkowicie zeslowianszczeni przed rozpoczenciem Wedrowki Ludow. Totez przykladowo w wedrowce Alanow do Tunezji mogli brac udzial Sarmaci-Slowianie.

Dyskusja o tym czy kontaktujac sie w ciagu 1000 lat mogl ktos z kims sie zasymilowac jest chyba bezplodna. A mamy do czynienia z dwoma takimi okresami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
Striegomir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 238
Nr użytkownika: 17.183

Franjo Sombic
Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: informatyk
 
 
post 8/05/2006, 17:55 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 23/01/2006, 22:59)
W VI wieku Sarmacji jako odrebna grupa etniczna juz w Europie nie istniała.
*


Wspolczesna Osetia to ponoc jeszcze Europa choc przy geograficznej granicy w Kaukazie.

Po mongolskim najezdzie 1241 krol Bela IV osadzil Sarmatow Jazygow na wschod od Budapesztu. Jakies 200 lat temu ostatecznie sie oni zmadziaryzowani. Pozostala jedynie nazwa wojewodztwa Jas-Nagykun-Szolnok megyie oraz pare miejscowosci ze stolica wojewodztwa Jasbereny. Wynika wiec z tego, ze w centrum Europy Sarmaci przetrwali do XVIII wieku. Niedoszacowanie o 1300 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

     
Striegomir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 238
Nr użytkownika: 17.183

Franjo Sombic
Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: informatyk
 
 
post 8/05/2006, 18:23 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 17/02/2006, 11:34)
Sadze ze nikt nie neguje mozliwosci ze kilkunastu czy kilkudziesieciu sarmatów mogło sie osiedlic wsród ludności słowianskiej. Pewnie duzo wiecej germanów, mogło tez tak zrobic, a pewnie znalazło by sie kilku bizantyjczyków i kupców arabskich. Ale chyba nie o takich rzeczach chodzi w dyskusji?
*


Sadze, ze wlasnie o to w ogole moze chodzic w dyskusji. Najprosciej jest przyjac model znany z Bulgarii. Wsrod slowianskich oraczy zamieszkali turkscy protBulgarzy jako elity. Elity z reguly nie przewazaja demograficznie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #58

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 8/05/2006, 18:33 Quote Post

QUOTE(Striegomir @ 8/05/2006, 19:23)
Elity z reguly nie przewazaja demograficznie.
*No z reguły nie....ale mogą przeważać kulturowo...a to wystarczy smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #59

     
chr
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.083
Nr użytkownika: 2.972

 
 
post 8/05/2006, 20:46 Quote Post

QUOTE
Chlopiec do bicia zostal ustawiony


Wystarczy sensownie zaprzeczyć lub podać dowody na starsze korzenie związku. Ale może bardziej konkretne niż ogólne dane o jakichś słowach z zakresu nazewnictwa religijnego.

QUOTE
Dlaczego irańskie korzenie Polakow mialyby pochodzicz okresu wędrówki ludów ?


Zdarzają się tego typu teorie poprostu. Po prostu jakoby cała szlachta miała być Sarmatami. Cała szlachta czyli cała, ta część społeczeństwa, która uważała się za twórców i jedynych obywateli państwa aż do powiedzmy XVIIIw.

Oczywiście, jak dla mnie, nie jest możliwe by bardzo liczni Saramaci tak nagle zmienili się w 100% w ludy tureckie. A Sarmacja to był spory obszar przecież, i tak czy inaczej obejmujący raczej proto-Słowian.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

7 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej