Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skąd się wzięła nazwa miasta, w którym mieszkam, Niech każdy napisze o swoim!
     
uczeń2000
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 27.912

 
 
post 16/03/2007, 19:36 Quote Post

Nazwa mojego miasta (Oborniki) pochodzi od osady służebnej Oborników w widłach Wełny i Warty pod zamkiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Johannes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 226
Nr użytkownika: 20.688

Stopień akademicki: tech. budownictwa :)
Zawód: student
 
 
post 16/03/2007, 22:40 Quote Post

Rybnik

Średniowieczny Rybnik był osadą służebna Raciborza i słynął z dużej liczby stawów hodowlanych. A po czesku 'rybnik' znaczy staw, stąd też nazwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
Lehereslow
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 30.919

Leszek
Zawód: jeszcze uczen
 
 
post 10/04/2007, 20:23 Quote Post

Oprócz tego co napisał Domowik istnieje jeszcze jedna hipoteza tycząca się powstania Inowrocławia:"Podobno w XII w. po gwałtownym wylewie Wisły część ludności Włocławka przeniosła się na teren obecnego Inowrocławia i założyła tu osadę nazywając ją Nowy Włocław-Juno, czy też Juni Vladislavia, która przekształciła się w Inowłocław, a następnie w Inowrocław" rolleyes.gif
http://www.inowroclaw.info.pl/historia/h.php?strona=139
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
Filip01
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 31.586

Filip Spek
Zawód: uczen
 
 
post 25/04/2007, 16:46 Quote Post

Piła
Legenda głosi, że Władysław Łokietek zwiedzając nasze ziemię, napotkał miasto bez nazwy. A ze w mieście było dużo tartaków i lasów, nazwał je od narzędzia częśto używanego w tymże miejscu.
Legenda nie zgadza się czasowo, ponieważ Pile prawa miejskie prawdopodobnie nadała Jadwiga Andegaweńska (nie ma zachowanego dokumentu, są tylko przekazy niemieckiego burmistrza przed pożarem misata z ratuszem ok. 1830, który zapewniał, że taki dokument istnieje) Prawa miejskie Pile potwierdził Zygmunt I Stary w 1513 r., więc teoria z Jadwigą może być prawdą.
W każdym razie nazwa miasta pochodzi od tegoż własnie narzędzia, z resztą podobna jest etymologia nazwy niemieckiej "Schneidemuehl", gdzie Muehl oznacza młyn a Schneide piłę. Czyli po złączeniu Piła Młyńska.

PS. Dziewiczy post wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
marcinucha
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 69

 
 
post 9/06/2007, 22:45 Quote Post

HISTORIA OSIEKA NAD NOTECIĄ
OD CZASÓW NAJDAWNIEJSZYCH DO DZISIAJ


Historia Osieka nad Notecią

Poznając historię jakiejś miejscowości, warto zastanowić się nad etymologią jej nazwy, gdyż to właśnie w nazwach geograficznych zachowały się najstarsze zabytki przeszłości . Wyjaśnianiem pochodzenia i znaczenia nazw miejscowości, wzniesień, wód zajmuje się nauka zwana toponomastyką.
Istnieją miejscowości, których nazwy zdradzają charakterystyczne cechy przyrody danego terenu (np. Łęczyca – łąka, Wysoka – osada na wzniesieniu, Ostrów – osada na wyspie), określają założycieli osady lub okoliczności jej założenia (np. Scholastykowo – od imienia małżonki założyciela wsi, Jarocin – miasto Jaroty) lub też zdradzają czynności wykonywane niegdyś przez mieszkańców dawnych osad służebnych (np. Sokolniki, Koniarze). Inne miasta przechowują w swej nazwie ślad działalności osadników na danym terenie. Nazwy Środa, Piątek wskazują dzień odbywania targów a Piła i Kuźnica to pamiątki po dawnym przemyśle.
Tu rodzi się pytanie o znaczenie nazwy Osiek. Miejscowości o takiej nazwie jest w Polsce dużo – Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce z 1981 roku wymienia ich 46 . Najprawdopodobniej nazwa wsi oznacza system międzyplemiennych umocnień przygranicznych . W 1926 roku proboszcz z Nakła nad Notecią Ignacy Geppert wydał rozprawkę Dzieje Ziemi Nakielskiej aż do pierwszego rozbioru Polski, w której napisał: „Osiekami nazywano warowne schroniska w pobliżu głównych gościńców, bądź to na wyniesieniach, bądź też na urwiskach względnie na półwyspach. Przy zakładaniu osieków bardzo uważano na bliskość stojącej lub płynącej wody, dającej nieraz pewną obronę z boku lub z tyłu, niemniej łatwość dowozu żywności lub ucieczki czółnami w czasie pogromu, a zawsze możliwość dostania potrzebnej wody do picia, do przyrządzania posiłku. Kto zna położenie Osieka, ten rozumie doskonale jego pierwotne przeznaczenie.”
Krajobraz Osieka nad Notecią zgadza się z opisem księdza Gepperta. Liczne morenowe wzgórza w okolicy oraz rzeki Noteć i Łobżonka wyjaśniają skąd wzięła się nazwa Osiek. Z czasem, by wyróżnić się od innych Osieków, dodano określenie „nad Notecią”.
Istnieje jeszcze legendarne wytłumaczenie nazwy wsi. Według niej, w zamierzchłych czasach na tereny obecnego Osieka nad Notecią przybyła grupa pierwszych osadników. Zastała ona teren bujnie porośnięty roślinnością. By się tu osiedlić, musiano najpierw tą roślinność osiec (skosić). Stąd, według legendy, pochodzi obecna nazwa wsi.Dyskusja nad nazwą wsi znajduje się na stronie http://osiek.net/forum/viewtopic.php?t=22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.257
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 12/06/2007, 13:08 Quote Post

Nazwa mojej rodzinnej miejscowości Jedlnia-Letnisko pochodzi oczywiście od rosnących tam jeszcze za mej pamięci jodeł, które pochłonął niestety sztuczny zbiornik wodny. Drugi człon nazwy pochodzi od funkcji, jaką ta miejscowość pełniła, głownie dla mieszkańców pobliskiego Radomia, którego nazwę tłumaczy następujący cytat:
QUOTE(Wikipedia)
Według legendy "O srebrnopiórym orle i radomskim grodzie" pewien młodzieniec trafił niesiony głodem do pięknej, zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka szumiały jakby chcąc coś mu powiedzieć. Oczarowany tym pięknem wypowiedział "Rad dom bym tutaj zbudował". To odczarowało wioskę. Jej mieszkańcy ugościli młodzieńca, a na tamtym miejscu wybudowano gród "Radom".

Inna wersja etymologii nazwy Radom mówi, że nazwa ta pochodzi po prostu od rad (szlacheckich?), które tu się zbierały.

Nazwa mojego obecnego miasteczka Pionki pochodzi od nazwiska młynarza (Pionka/Pianka), który miał tu kiedyś swój zakład. Weszła do powszechnego użycia w latach 20-tych XXw. po wybudowaniu fabryki prochu "Pronit". Anglosaskim kontrahentom łatwiej było wymówić słowo "Pionki" niż wcześniej obowiązującą nazwę "Zagożdżon" smile.gif

Kolejne pobliskie miasto Kozienice zawdzięcza swą nazwę (wg legendy) królowi Jagielle, który w drodze na Litwę często polował na tych terenach. Kiedyś ponoć chybił strzelając z łuku do jakiejś dzikiej rogacizny, po czym ze złością zakrzyknął: "Ja strzeliłem, a kozie nic!"

Przy drodze z Pionek do Kozienic leży miejscowość Augustów, która swą nazwę przybrała na cześć króla Stasia Augusta Poniatowskiego. Kozienice były jedną z jego ulubionych miejscowości, toteż bywał często w okolicach dzisiejszego Augustowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 12/06/2007, 17:24 Quote Post

Według Rosponda (1984) nazwa Radomia pochodzi od imienia Radzimir w skrócie Radom. Kozienice powstały od miana Kozy lub Koziny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.257
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 12/06/2007, 20:30 Quote Post

QUOTE(leszek @ 12/06/2007, 17:24)
Według Rosponda (1984) nazwa Radomia pochodzi od imienia Radzimir w skrócie Radom.   Kozienice powstały od miana Kozy lub Koziny.
*


Ale przyznasz chyba, że przytoczone przeze mnie stare legendy są o wiele bardziej urocze. I niech tak pozostanie... smile.gif
Czy wiadomo coś więcej o tym Radzimirze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 13/06/2007, 9:40 Quote Post

QUOTE(memex @ 12/06/2007, 20:30)
QUOTE(leszek @ 12/06/2007, 17:24)
Według Rosponda (1984) nazwa Radomia pochodzi od imienia Radzimir w skrócie Radom.  Kozienice powstały od miana Kozy lub Koziny.
*


Ale przyznasz chyba, że przytoczone przeze mnie stare legendy są o wiele bardziej urocze. I niech tak pozostanie... smile.gif
Czy wiadomo coś więcej o tym Radzimirze?
*
O owym Radzimirze wiadomo tyle co o Warcisławie (Warszu) od Warszawy. Tak się po prostu złożyło, że wiele polskich osad ma nazwy od imienia założyciela? właściciela?
A faktem jest, że bez legend było by smutno. W dodatku można dzięki nim wpleść histotrię lokalną w nurt Wielkiej Historii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
Warnesis
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 30.890

Tomasz ktoś
Stopień akademicki: Dyplomowany uczen
Zawód: Bezrobotyny uczen
 
 
post 5/08/2007, 21:56 Quote Post

Moja Bielawa wzięła się od nazwy rzeki Bielawicy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #55

     
Świętosław
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.338
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 6/08/2007, 8:11 Quote Post

Witam

Moje miasto Wrocław pochodzi od imienia założyciela Warcisława lub Wratysław (swoją drogą tak jak Warszawa wink.gif ). Najstarsza osada obronna odkryta pod katedrą pochodzi z VII-VIII w.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 6/08/2007, 9:01 Quote Post

Zalesie - "moje" "miasto" jest otoczone przez lasy (tzn. droga ucieczki z tej miejscowości zawsze się znajdzie wink.gif ), więc stąd ta nazwa (kiedyś to było Pustolesie, ale to stare dzieje).
 
User is offline  PMMini Profile Post #57

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 10/08/2007, 16:00 Quote Post

Kostrzyn (Odrzański) od nazwy kostrzewy, czyli trzciny rosnącej przy Warcie i Odrze. Po niemicku: Kustrin.
Ale mieszkam w Dąbroszynie (niem. Tamsel) od dębów, których mamy w parku wiele, a park jednym z 15 najcenniejszych w Polsce. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #58

     
Florentynka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 33.061

 
 
post 10/08/2007, 17:13 Quote Post

Prochowice

Nazwa pochodzi od nazwiska pierwszych właścicieli - Parchów. Po niemiecku było Parchwitz, a od 1945 - Prochowice.

 
User is offline  PMMini Profile Post #59

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 11/08/2007, 3:38 Quote Post

A moje miasto w ktorym mieszkam juz od prawie 20 lat pochodzi od debu
Oakville nad jeziorem Ontario.
 
User is offline  PMMini Profile Post #60

12 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej