Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Korytarz Radwanitów, czyli rzecz o Trebolu

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Stopień akademicki: Utytu³owany:)
Zawód: pathfinder

post 29/03/2011, 21:53 Quote Post

Od dłuższego czasu ciekawi mnie historia tzw korytarza Radwanitów, zwanego także Trebolem. Był to pas ziemi na pograniczu Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego , między rzeką Skawą a Skawinką. Wiadomo, że Bolesław Wstydliwy przekazuje 30 września 1278 roku część ziemi krakowskiej Władysławowi Opolskiemu, tak, że posiadłości tego ostatniego przesuwają się pod Tyniec. Z tej swoistej darowizny Bolesław wyłączył pas wsi, należący do rodu Radwanitów herbu Radwan, swoich zaufanych rycerzy, którzy mieli mieć baczenie, co Piastowie Śląscy kombinują. Wśród wielu przywilejów jakie Radwanici otrzymali, chyba najważniejszy był ten o możliwości swobodnego lokowania wsi na prawie polskim i magdeburskim. Radwanici sami zamieszkiwali wsie Bęczyn, Bieńkowice, Brzezinka, Brzeźnica, Jaśkowice, Kopytówka, Marcyporęba, Ochodza, Paszkówka, Pobiedr, Przytkowice, Radocza, Roków, Sosnowice, Stanisław Górny, Trzebol, Wioska, Wysoka, Zebrzydowice, a zakładają jeszcze Dąbrówkę, Gorzeń, Jaszczurową, Ostałówkę, Porębę Kozią, Porębę Świnną, Skawce i Zawadkę. Dobra Radwanitów stanowiły enklawę pomiędzy ziemiami księcia Władysława. Ich przywileje potwierdził Kazimierz Wielki. Czy moglibyście polecić mi jakieś publikacje na temat "korytarza radwanickiego"? Bo jak dotąd nic ciekawego nie znalazłem.
Z tych Radwanitów pochodził słynny specjalista od rokoszy i fundator pierwszej w Polsce Kalwarii Mikołaj Zebrzydowski smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

krakowiak

VI ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik

post 29/03/2011, 22:17 Quote Post

Julian Zinkow wydał parę przewodników po tych okolicach. W każdym z nich jest duży wstęp dotyczący tego "korytarza", a przy każdej wiosce i miasteczku nieco wiadomości historycznych. Często bywam w tych okolicach, bo mam w jednym z nowohuckich domów kultury taką grupę, z która jeździmy sobie po dworkach i pałacach. Kilka takich wyjazdów zrobiliśmy w okolice Skawiny i Kalwarii Zebrzydowskiej. Są tam przepiękne rzeczy, takie jak np. obronny, renesansowy, dwór w Zebrzydowicach. Nikt tam prawie nie jeździ, a to tylko kawałek drogi od Kalwarii Zebrzydowskiej.

http://www.zamiasto.com.pl/miejsce_zdjecia...zydowskiej.html

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Stopień akademicki: Utytu³owany:)
Zawód: pathfinder

post 30/03/2011, 11:26 Quote Post

Julian Zinkow wydał parę przewodników po tych okolicach.

Mam oczywiście smile.gif Dokładnie: "Wokół Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony" z rozdziałem "W gnieździe Radwanitów". Autor niestety dość krótko o tym pisze. wymienia imiona rycerzy, którzy otrzymali przywilej od Bolesława: Michała, Unazona, Glazona. Skrótowo opisuje wcześniejsze losy Radwanitów, wspominając o ich służbie dla Bolesława Śmiałego, późniejsze przybycie nad Skawę i Skawinkę za Konrada Mazowieckiego i przywilej Bolesława. Pisze też, że ród ten ułatwił rewindykację księstwa Oświęcimskiego i Zatorskiego, no i z grubsza tyle. Przy opisach poszczególnych miejscowości ogranicza się jedynie do wzmianki, że przynależały do Radwanitów. Niedużo, szukam czegoś więcej, bo ślady po korytarzu Radwanickim widać nawet dziś (ot choćby zabudowa dawnych wsi Brzeźnica Malowana i Brzeźnica Radwanitów)

Często bywam w tych okolicach, bo mam w jednym z nowohuckich domów kultury taką grupę, z która jeździmy sobie po dworkach i pałacach. 

Daj znać wcześniej smile.gif

są tam przepiękne rzeczy, takie jak np. obronny, renesansowy, dwór w Zebrzydowicach. Nikt tam prawie nie jeździ, a to tylko kawałek drogi od Kalwarii Zebrzydowskiej.

Oczywiście, jakoś tak klasztor i kapliczki kalwaryjskie gromadzą cały ruch turystyczny, nikt nie odwiedzi sąsiednich miejscowości, gdzie praktycznie w każdej znajdował się jakiś zespół dworski (Paszkówka, Wielkie Drogi, Kossowa)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej