Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
26 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Starożytności - czasopismo internetowe o Antyku...
     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 20/01/2011, 21:07 Quote Post

Witam,

Na wstępie chciałbym przeprosić, ale nie wiedziałem gdzie umieścić na forum tą informację wink.gif Chciałbym więc prosić moderatorów o ile uważają to za stosowne, o przeniesienie tematu w bardziej odpowiednie ku temu miejscu... ale teraz do rzeczy...

Pragnę poinformować wszystkich miłośników antyku, acz nie tylko, że powstaje internetowe popularnonaukowe czasopismo mu poświęcone obejmujące swoim zakresem okres od 3000 r. p.n.e. do 565 r. n.e. W którym by były poruszane wszystkie związane z nim zagadnienia od archeologii począwszy na wojskowości kończąc.

Pomysł powstał z inicjatywy grupy pasjonatów, którzy chcą tym sposobem zapewnić pewną niszę na naszym rynku, a także spopularyzować ten okres dziejów.

Naszym zamiarem jest, aby pisali w nim zarówno pasjonaci jak i specjaliści (również z zagranicy).

Chcemy ruszyć przy sprzyjających wiatrach już w sierpniu. A także, aby periodyk "ukazywał" się raz na kwartał. W zależności od zainteresowania autorów i czytelników formuła ukazywania zostanie zmieniona na dwumiesięcznik bądź miesięcznik.

Z góry przepraszam, że nie mówię oficjalnie zbyt dużo szczegółów na jej temat, ale na razie krystalizuje nam się jeszcze skład redakcyjny, koncepcja periodyku itp. sprawy. Chcemy mieć po prostu pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, aby nie wyszła z tego przysłowiowa "kicha" wink.gif

W związku z tym chciałbym prosić, aby wszystkie osoby zainteresowane pisaniem artykułów bądź recenzji słały wiadomości na priva gdzie postaram się podać więcej konkretów i odpowiedzieć na wszelakie pytania.

Jeżeli macie znajomych, którzy interesują się tym okresem to będziemy wdzięczni jak poinformujecie ich o tej inicjatywie smile.gif Chętnie przyjmiemy każdego ponieważ zależy nam na różnorodności zarówno pod względem tematycznym jak i autorskim smile.gif

Korzystając z okazji wink.gif

Poszukujemy obecnie do dopełnienia składu redakcyjnego osoby, której zainteresowania oscylują wokół Bliskiego Wschodu. A także grafika, którego jednym z zadań byłoby tworzenie mapek. Osoby zainteresowane bądź znające takowe osoby proszę, aby odezwały się na priva.

Pozdrawiam serdecznie,
DW

Ten post był edytowany przez Damian W.: 20/01/2011, 21:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 20/01/2011, 21:29 Quote Post

Chwalebna inicjatywa! Nie będę gratulował, ale to tylko dlatego, żeby nie zapeszyć. Tytułu pewnie nie podasz, ale może chociaż powiesz, czy czasopismo będzie miało własne forum..?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 20/01/2011, 22:28 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 20/01/2011, 21:29)
Chwalebna inicjatywa! Nie będę gratulował, ale to tylko dlatego, żeby nie zapeszyć. Tytułu pewnie nie podasz, ale może chociaż powiesz, czy czasopismo będzie miało własne forum..?
*



Jednakże dziękuję w imieniu całego Zespołu smile.gif Przykro mi, ale nie mogę jeszcze podać wink.gif

Co do forum to powiem szczerze nie myśleliśmy o tym. Przekaże jednakże propozycję Redaktorowi smile.gif

Akurat dziękuję Ci Emigrancie za przypomnienie mi jednej rzeczy, o której zapomniałem napisać wyżej.

Jeżeli ktoś ma pomysł i propozycje dotyczące periodyku to niech je umieszcza tutaj, albo wyśle mi je na priva. Te ciekawsze i warte rozpatrzenia przedstawię Redaktorowi. Nie obiecuję przy tym, że zostaną one wprowadzone.

Pozdrawiam serdecznie,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 20/01/2011, 23:34 Quote Post

Mogę już zamówić prenumeratę smile.gif? Możliwe, że kilka osób chętnych się znajdzie, Starożytność na tym forum ma naprawdę tęgie głowy. Nie będę wskazywał rencami i palcami, bo się do tego nie poczuwam smile.gif. Szczęścia życzę w projekcie, informuj Damianie o wszystkich możliwych kwestiach, czy też potrzebnej pomocy, a nuż taki żuczek jak ja będzie się mógł tej szczytnej inicjatywie przysłużyć. Mam jeszcze pytanie, czy w założeniu jest jakiś cenzus wieku i wykształcenia, kto może opublikować artykuł na łamach pisma?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 21/01/2011, 0:18 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 20/01/2011, 23:34)
Mogę już zamówić prenumeratę smile.gif? Możliwe, że kilka osób chętnych się znajdzie, Starożytność na tym forum ma naprawdę tęgie głowy. Nie będę wskazywał rencami i palcami, bo się do tego nie poczuwam smile.gif. Szczęścia życzę w projekcie, informuj Damianie o wszystkich możliwych kwestiach, czy też potrzebnej pomocy, a nuż taki żuczek jak ja będzie się mógł tej szczytnej inicjatywie przysłużyć. Mam jeszcze pytanie, czy w założeniu jest jakiś cenzus wieku i wykształcenia, kto może opublikować artykuł na łamach pisma?
*



Co najwyżej będziesz mógł ją ściągnąć Towarzyszu wink.gif Serdecznie przywitamy każdego chętnego smile.gif Dziękuję smile.gif Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie... pozytywnego rzecz jasna wink.gif

Tyle ile będę mógł to przekażę, ale nic nie obiecuję.

Skoro jesteśmy, tak chętni do pomocy to poproszę popatrzeć "pięterko" wyżej... wink.gif

Nie ma żadnych ograniczeń ani wiekowych czy "tytułowych" smile.gif Praktycznie każdy kto jest miłośnikiem antyku i którego tekst przejdzie oczywiście przez "straszne" wink.gif ręce "grupy trzymającej władzę" czyli redakcji laugh.gif

Pozdrawiam serdecznie,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 21/01/2011, 0:25 Quote Post

QUOTE
Co najwyżej będziesz mógł ją ściągnąć Towarzyszu wink.gif


Ach, teraz zauważyłem "internetowe", tak mi się to zawieruszyło jak ongiś pewnym osobnikom fraza "lub czasopisma". Szkoda, jak coś czytam, to lubię to po prostu mieć w ręce sad.gif. Z fajną szatą graficzną i w ogóle smile.gif. Ale cóż, chętnie bym i tak odwiedzał.

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 21/01/2011, 20:38 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 21/01/2011, 0:25)
QUOTE
Co najwyżej będziesz mógł ją ściągnąć Towarzyszu wink.gif


Ach, teraz zauważyłem "internetowe", tak mi się to zawieruszyło jak ongiś pewnym osobnikom fraza "lub czasopisma". Szkoda, jak coś czytam, to lubię to po prostu mieć w ręce sad.gif. Z fajną szatą graficzną i w ogóle smile.gif. Ale cóż, chętnie bym i tak odwiedzał.
*



Nie chcę robić złudnych nadziei, ale może w dalekiej przyszłości "przerobimy" je na formę tradycyjną wink.gif Pod warunkiem oczywiście, że wypali najpierw ten projekt.

Co do przedostatniego zdania to pracujemy nad tym wink.gif

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 21/01/2011, 20:43 Quote Post

Pytanie na czym się skupicie, znając życie wojskowość. A prawo, ustroje polityczne, pierwsze doktryny czy filozofia mile są widziane w czasopiśmie o Antyku ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 21/01/2011, 20:50 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 21/01/2011, 20:43)
Pytanie na czym się skupicie, znając życie wojskowość. A prawo, ustroje polityczne, pierwsze doktryny czy filozofia mile są widziane w czasopiśmie o Antyku ?
*



Oczywiście smile.gif W zasadzie na początku mieliśmy poświecić całość wojskowości wink.gif ponieważ pomysłodawca i ja jesteśmy miłośnikami antycznej wojskowości wink.gif i sądziliśmy, że tylko takie będą przysyłane nam artykuły biggrin.gif Jednakże wyewoluowało to do formy całościowej, która jak sądzimy ma większą siłę przebicia na stan obecny.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/01/2011, 15:04 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 21/01/2011, 20:50)
Jednakże wyewoluowało to do formy całościowej, która jak sądzimy ma większą siłę przebicia na stan obecny.

Powiem szczerze: w/g mnie to błąd. Albo chcecie być periodykiem specjalistycznym, albo takim, gdzie będą poruszane tematy typu: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego.
Szkoda, że zrezygnowaliście z pierwotnej koncepcji. Ale to tylko moje zdanie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 22/01/2011, 15:22 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 22/01/2011, 15:04)
QUOTE(Damian W. @ 21/01/2011, 20:50)
Jednakże wyewoluowało to do formy całościowej, która jak sądzimy ma większą siłę przebicia na stan obecny.

Powiem szczerze: w/g mnie to błąd. Albo chcecie być periodykiem specjalistycznym, albo takim, gdzie będą poruszane tematy typu: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego.
Szkoda, że zrezygnowaliście z pierwotnej koncepcji. Ale to tylko moje zdanie...
*


A kto powiedział, że muszą być poruszane w nim licealne tematy. Zawężenie tematyki do wojskowości po prostu ogranicza krąg potencjalnych odbiorców. I tak pewnie najwięcej miejsca w tym periodyku znajdzie wojskowość. A dobre artykuły z innych dziedzin tylko go urozmaicą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 22/01/2011, 15:55 Quote Post

Zgadzam się z Salvuskiem.Fakt, że pismo ma mieć ogólny charakter pod względem tematycznym nie oznacza, że nie mogą być w nim poruszane "specjalistyczne" tematy.Natomiast tak jak napisał Salvusek ukierunkowanie na konkretne zagadnienie wiąże się z rezygnacją z pewnego kręgu potencjalnych odbiorców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/01/2011, 16:00 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 22/01/2011, 15:55)
Zgadzam się z Salvuskiem.Fakt, że pismo ma mieć ogólny charakter pod względem tematycznym nie oznacza, że nie mogą być w nim poruszane "specjalistyczne" tematy.

Teoretycznie tak. W praktyce to najczęściej wygląda inaczej. Najbardziej fachowe i opiniotwórcze są jednak periodyki specjalistyczne.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 22/01/2011, 16:16 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 22/01/2011, 16:00)
QUOTE(Marthinus @ 22/01/2011, 15:55)
Zgadzam się z Salvuskiem.Fakt, że pismo ma mieć ogólny charakter pod względem tematycznym nie oznacza, że nie mogą być w nim poruszane "specjalistyczne" tematy.

Teoretycznie tak. W praktyce to najczęściej wygląda inaczej. Najbardziej fachowe i opiniotwórcze są jednak periodyki specjalistyczne.
*


Tylko to się tyczy tych periodyków, które mają już wyrobioną markę oraz solidne zaplecze w postaci Uniwersytetu, czy też jakiegoś wydawnictwa. A jeśli taki projekt ma się udać i trafić do szerszego grona odbiorców nie może być zawężony tylko do jednej dziedziny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 22/01/2011, 18:16 Quote Post

[quote=emigrant,22/01/2011, 15:04]
[quote=Damian W.,21/01/2011, 20:50] Jednakże wyewoluowało to do formy całościowej, która jak sądzimy ma większą siłę przebicia na stan obecny.
[/quote]
Powiem szczerze: w/g mnie to błąd. Albo chcecie być periodykiem specjalistycznym, albo takim, gdzie będą poruszane tematy typu: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego.
Szkoda, że zrezygnowaliście z pierwotnej koncepcji. Ale to tylko moje zdanie...
*

[/quote]

My zaś sądzimy inaczej. Wyszliśmy z założenia, że trzeba zacząć od czegoś małego i w zasadzie nieruszonego, aby potem przejść do rzeczy większych (tak mamy już zarysowane konkretne plany na przyszłość wink.gif). Oczywiście chcemy być czasopismem specjalistycznym, ale pod względem tematycznym tj. antyku wink.gif A naszym zamiarem jak zostało wspomniane w poście wstępnym jest popularyzowanie tego okresu historycznego (z wojskowością włącznie wink.gif) Jak dobrze popatrzysz (mowa oczywiście o naszym rynku) to masz całe multum różnych czasopism historycznych, ale prawie żadnego poświęconego antykowi.

My z niej nie zrezygnowaliśmy wink.gif my ją po prostu zmodyfikowaliśmy tworząc tzw. "nr 5" czyli coroczny nr specjalny. Powinien on zadowolić (przynajmniej częściowo) tych bardziej wymagających.

[quote=salvusek,22/01/2011, 15:22]
[quote=emigrant,22/01/2011, 15:04][quote=Damian W.,21/01/2011, 20:50] Jednakże wyewoluowało to do formy całościowej, która jak sądzimy ma większą siłę przebicia na stan obecny.
[/quote]
Powiem szczerze: w/g mnie to błąd. Albo chcecie być periodykiem specjalistycznym, albo takim, gdzie będą poruszane tematy typu: Przyczyny upadku Cesarstwa Rzymskiego.
Szkoda, że zrezygnowaliście z pierwotnej koncepcji. Ale to tylko moje zdanie...
*

[/quote]
A kto powiedział, że muszą być poruszane w nim licealne tematy. Zawężenie tematyki do wojskowości po prostu ogranicza krąg potencjalnych odbiorców. I tak pewnie najwięcej miejsca w tym periodyku znajdzie wojskowość. A dobre artykuły z innych dziedzin tylko go urozmaicą.
*

[/quote]

One też będą, ale oczywiście w innym spojrzeniu. Nie możemy się przecież ograniczać zasadą typu: "To mają w szkole więc rzućmy im Akadów bo nie mieli" wink.gif To trochę błędne koło, w które nie chcemy wpaść. A na tym nam właśnie nie zależy. Tu muszę powiedzieć, że każde zagadnienie będzie traktowane równo bez żadnych przywilejów, a więc raczej będzie jeden tego typu artykuł na nr wink.gif [chyba, że... patrz wyżej] I takie jest nasze "twarde" zamierzenie, aby się właśnie nie ograniczać do jednej dziedziny.

[quote=Marthinus,22/01/2011, 15:55]
Zgadzam się z Salvuskiem.Fakt, że pismo ma mieć ogólny charakter pod względem tematycznym nie oznacza, że nie mogą być w nim poruszane "specjalistyczne" tematy.Natomiast tak jak napisał Salvusek ukierunkowanie na konkretne zagadnienie wiąże się z rezygnacją z pewnego kręgu potencjalnych odbiorców.
*

[/quote]

Które i tak ze względu na to, że na naszym rynku jest multum czasopism o bardziej "popularnych" tematach będzie raczej stosunkowo nieliczne przynajmniej na początku. Mając przy tym nadzieję zmienić tą sytuację smile.gif

[quote=emigrant,22/01/2011, 16:00]
[quote=Marthinus,22/01/2011, 15:55]Zgadzam się z Salvuskiem.Fakt, że pismo ma mieć ogólny charakter pod względem tematycznym nie oznacza, że nie mogą być w nim poruszane "specjalistyczne" tematy.
[/quote]
Teoretycznie tak. W praktyce to najczęściej wygląda inaczej. Najbardziej fachowe i opiniotwórcze są jednak periodyki specjalistyczne.
*

[/quote]

Co jednakże nie powinno od razu sprowadzać tych ogólnych do gorszej roli wink.gif

[quote=salvusek,22/01/2011, 16:16]
[quote=emigrant,22/01/2011, 16:00][quote=Marthinus,22/01/2011, 15:55]Zgadzam się z Salvuskiem.Fakt, że pismo ma mieć ogólny charakter pod względem tematycznym nie oznacza, że nie mogą być w nim poruszane "specjalistyczne" tematy.
[/quote]
Teoretycznie tak. W praktyce to najczęściej wygląda inaczej. Najbardziej fachowe i opiniotwórcze są jednak periodyki specjalistyczne.
*

[/quote]
Tylko to się tyczy tych periodyków, które mają już wyrobioną markę oraz solidne zaplecze w postaci Uniwersytetu, czy też jakiegoś wydawnictwa. A jeśli taki projekt ma się udać i trafić do szerszego grona odbiorców nie może być zawężony tylko do jednej dziedziny.
*

[/quote]

Święta prawda smile.gif

Przy okazji. Pod koniec przyszłego tygodnia albo na początku następnego zamieszczę informację dla Autorów poświęconym "wyglądowi" tekstów, a także innych ważnych dla nich informacji smile.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

26 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej