Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zimbabwe: zmarnowany potencjal i odbudowa
     
pahlawilol
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 419
Nr użytkownika: 70.000

karol cnif
Zawód: uczen
 
 
post 29/12/2010, 20:19 Quote Post

Republika Zimbabwe.
Niepodległość odzyskała 1980 roku.Prezydentem został działacz partii ZAPU,Canan Banana ,zaś premierem został Robert Gabriel Mugabe z ZANU.
Te 2 partie miały identyczne ideologie i wspólną historie.Ta druga zrodziła się z tej pierwszej.Jednak lider ZAPU ,Joshua Nkomo i Robert Mugabe podzielili się pewnego razu.W 1965 roku ,gdy zamiast Zimbabwe istniała Rodezja,to biała mniejszość pod przywództwem lidera Frontu Rodezyjskiego,Iana Smitha ogłosiła niepodległość Rodezji,zaś w 1970 roku stała się referendum,w którym głosowała tylko biała mniejszość i opowiedziała się za zniesieniem monarchii brytyjskiej w Rodezji.Zaostrzono prawa wobec czarnych.Gospodarka rodezyjska była najszybszą i najbogatszą po RPA w Afryce.Biali oczywiście byli najbotsi w Rodezji,potem byli Hindusi ,następnie czarni.Jednak najlepsze w Afryce warunki socjalne mieli czarni zimbabwejczycy,system edukacji najlepszy.Mimo to czarni cchcieli demokracji i równości.Zaczeła się wojna domowa,znana jako Wojna w Buszu.Walczyły między sobą Armia Republiki Rodezji ,a partyzanci ZANU i ZAPU.
Jedni i drudzy mordowali ludność prowincji.Jednak ZANU i ZAPU był gorszy ponieważ organizował zamachy terrorystyczne na terenie Rodezji.Nawet gdy wojna trwała ,z Europy holendrzy i anglicy przybywali i osiedlali się w Rodezji.
Liczba białych wynosiła 290tyś ,czyli 5% ludności.W 1979 Armia Rodezji nie dawała szans partyzantom,Smith zgodził się na wybory i pozwolił partiom rdzennej ludności wystartować.Wystartowała partia UANC,o poglądach umiarkowanych na czele z anglikańskim biskupem Muzorewą.Wygrała UANC,drugie miejsce zajął Front Rodezji białych ,następnie dwie czarne partie.
Za rok wg porozuminia Lancaster House ,Premier Muzorewa zorganizował wybory.
Wygrała ZANU zajęło pierwsze miejsce,drugie ZAPU,trzecie UANC,oraz 1/3miejsc przypadła białej mniejszości.Premierem został Mugabe.Mówił o pojednaniu i z sympatią o białych,słowa jego brzmiały charyzmatycznie,wzruszały zachodnich korespondentów.Ponad 100tyś białych nie zaufało Mugabe i wyemigrowało.Nowy premier zaczął reformy socjalne,zdrowia,edukacji, wzrosła długość życia.
W 1986 wygrał wybory prezydenckie i połączył urząd prezydenta i premiera. Od tego czasu Prezydent był szefem państwa i rządu.Pokłucił się wcześniej z Nkomo,ten uciekł z kraju,bo doszło to konfliktu zbrojne,po paru latach pojednali się i połączono ZANU i Patriotyczny Front Nkomo w ZANU-PF.
Mugabe był uwielbiany przez rodaków,stwarzał pozory demokracji,dzięki dobrobytowi ,zagłuszył i cicho rozprawił się z opozycją.Jego żona Sally była dobrą i wspaniałą osobą.Ona zrobiła dużo dla kraju,w afrykańskich organizacjach dla dzieci i kobiet oraz dla walki z nędzą zrobiła dużo dobrego.
Pochodziła z Ghany ,z rodziny polityków i przyjaciół ojca Panafrykranizmu,Kwawe Nkumraha.Znając reaalia i obyczaje zimbabwejczyków,pozwoliła mężowi na romans z jego sekretarką Grace.Wiedziała że ma z nią dzieci.Jednak Mugabe do końca kochał najbardziej w świeie Sally.
Umarła w 1991.W tym roku wybuchła susza i rozpoczęła się droga do recesji gospodarczej.W 1996 roku poślubił Grace.W tym i w przyszłych latach głosił plan reformy rolnej.W 1999 kraj znacząco zbiedniał ,ale biali mieszkali jescze w dużej ilości,po woli rozpoczęły się najzdy band na farmy białych.W 2000 roku ze 100tyś białych ponad połowa wyemigrowała.Mugabe ogłosił reformę rolną.W 2003 kraj trwał od 4 latach w upadłej gospodarce.Zostało 40tyś białych.Zdławiał 2 letnią opozycję MDC.Kolejne wybory były fałszowane ,kraj przymierał głodem.W 2008 roku odbyły się wybory ,które wygrał Tsvaringai,lider MDC.Jednak Mugabe i jego bezpieka rozprawiła się z opozycją,Tsvaringai uciekł z kraju.Pod wpływem presji międzynarodowej,ONZ ,Prezydenta RPA Thabo Mbeki odbyły się w Sheraton Hotel w Harrare,w 2009 rozmowy między Mugabe,Tsvaringaiem,Mbeki,Mutamburą ,wg których MDC-T,MDC-M,ZANU-PF podzieliły się stanowiskami miniserialnymi.Najazdy na czarne farmy nie ustają,dziś jest tylko dwieście paru białych farmerów i 20tyś białych w kraju.Premierem w 2009 został Tsvaringai.W 2011 odbędą wybory prezydenckie,parlamentarne i referendum konstytucyjne.Kto wygra??Czy okaże się klęską dla Mugabe?? Nie wiemy !!Zobaczymy!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Arbago
 

Fingrowianin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.561
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 29/08/2011, 17:02 Quote Post

Jedyną zmianą, jaka nastąpi w Zimbabwe to przejęcie władzy przez MDC. Być może okrzyknięte to zostanie rewolucyjną zmianą. Potępieni zostaną bohaterzy tacy jak "czarny Hitler" Hunzvi i "czarny Stalin" Mengytsu. Poza tym władza pozostanie w tych samych rękach aparatu Mugabe, do którego dokooptowano niejako "opozycję" z MDC. Wydaje się, reżim Mugabe wzoruje się na transformacji jaka miała miejsce w Polsce (sejm kontraktowy) i innych krajach komunistycznych w 1989 roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Net_Skater
 

VIII ranga
********
Grupa: Supermoderator
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 2/03/2018, 13:08 Quote Post

RUSAPE, Zimbabwe (Reuters)

Ostatnim razem, gdy Zimbabwe biały farmer Rob Smart opuścił swoją ziemię, stalo sie to pod lufami broni palnej, w czerwcu 2017 roku. Zostal doslownie wygoniony przez policję uzbrojoną w gaz łzawiący i karabiny AK-47.
Robert Smart powrócił w czwartek, witany łzami radości byłych robotników i ich rodzin, które również zostały wyrzucone - radosny powrót i pierwszy znak, że prezydent, który zastąpił Roberta Mugabe, realizuje ślubowanie, aby powstrzymać nielegalne konfiskaty ziemi i przywrócić prawa własności.
Mnóstwo czarnych mieszkańców niemal obalilo 71-latka na ziemie, gdy on i jego dwoje dzieci wyszli z samochodu i po raz pierwszy od sześciu miesięcy weszli na swoją ziemię.
Sprawa Smarta zainteresowala Emmersona Mnangagwę, ówczesnego wiceprezydenta Zimbabwe, który dowiedział się o gwałtownej eksmisji Smarta podczas konferencji inwestycyjnej w Johannesburgu.

Mnangagwa został prezydentem w zeszłym miesiącu po de facto zamachu stanu, który zakończył panowanie 93-letniego Roberta Mugabe. W drugiej połowie jego 37 lat u władzy gospodarka Zimbabwe upadła, szczególnie po uwlaszczeniu tysięcy białych gospodarstw rolnych w ramach postkolonialnej reformy rolnej.
Posiadanie ziemi jest jednym z najbardziej delikatnych tematów politycznych Zimbabwe. Kolonialiści opanowali jedne z najlepszych gruntów rolnych, a wiele z nich pozostało w rękach białych rolników po odzyskaniu niepodległości w 1980 r., pozostawiając wielu czarnych bez ziemi do uprawiania.
Dwadzieścia lat później Mugabe zezwolił na brutalną inwazję wielu białych gospodarstw rolnych i uzasadnił to tym, że przywracało to równowagę spoleczna i likwidowalo rewsztki kolonializmu.
Biali rolnicy skarżyli się, że powiazani z wladzami ludzie wykorzystują państwowe siły bezpieczeństwa, by zmusić ich do opuszczenia swoich gospodarstw, czasami w okresie zbiorów, nawet po tym, jak rząd Mugabe twierdzil, cztery lata temu, że konfiskata ziemi się skończyła.
"Jesteśmy zachwyceni ! Myśleliśmy, że nigdy nie zobaczymy, jak nadchodzi ten dzień "- powiedział Reuterowi syn Smarta, Darryn.
"Powrót na farmę dał nam nie tylko nam ale całej tutejszej społeczności nadzieję, że to nowy Zimbabwe, nowy kraj".
Rob Smart, którego ojciec założył farmę z "dziewiczego buszu" w 1932 roku, wyraził zaufanie do zobowiązania nowego rządu do ochrony komercyjnego sektora rolnego, będącego ostoją reformy gospodarki.
"To wczesne dni, ale jak na razie to, co oni (nowy rząd) powiedzieli, jest realizowane" - powiedział Reuterowi.

Premier Mnangagwa, który jest pod presją ożywienia gospodarki przed wyborami w przyszłym roku, powiedział w czwartek, że jest zdecydowany co do zmian, które wprowadzał. "Nie ma działalności w starym stylu. Rzeczy się zmieniły, to nowa era "- powiedział podczas spotkania z liderami biznesu w Południowej Afryce.
Nowy minister rolnictwa Mnangagwa, Perrance Shiri, w zeszłym tygodniu nakazał nielegalnym okupantom gospodarstw rolnych natychmiastowe opuszczenie ziemi, co może ostatecznie doprowadzić do tego, że niektórzy rolnicy, którzy twierdzą, że zostali niesprawiedliwie wyeksmitowani, wracają do rolnictwa.
Shiri, dowódca sił zbrojnych, który był szefem lotnictwa, zanim został wybrany do tej najważniejszej służby w tym miesiącu, wezwał do "powrotu rozsądnej gospodarki na farmach".

Dla 83-letniej Anny Matemani, której zmarły mąż pracował na farmie, powrót Smarta był dlugo oczekiwany.
"Tak się cieszę, że w końcu wrócił. Zawsze nam pomagał, a farma zapewnia miejsca pracy wielu naszym młodym ludziom "- powiedziała ocierając łzy. Ana Matemani dorastała i wychowywała swoje dzieci na farmie i była świadkiem narodzin Roba.
Trochę radości Roba smarta ustąpiło, gdy weszli na swoje splądrowane gospodarstwo.
Najemcy splądrowali majątek, w tym ubrania, zabawki dla dzieci, trzy pistolety, butelki z 100-letnim winem i medale zmarłego ojca Roya, ktore dostal za służbe w Skrzydle Powietrznym Rezerwy Policyjnej w byłej Rodezji.
"Jestem smutny z powodu medali mojego dziadka", powiedział Darryn Smart, przeglądając splądrowany pokój. "Możesz kupić stoły i krzesła, ale nie możesz kupić historii rodziny. Niemniej jednak - dzięki Bogu, tu jesteśmy."N_S 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej