Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: jego Wielka Armia
     
Mareol
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 66.608

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 27/07/2010, 18:12 Quote Post

Witam!
Zainteresowałem się epoką napoleońską, ale na razie informację czerpię z internetu.Czytam książkę o średniowieczu a napoleona to smakuje tak na internecie.Czytałem o "Wielkiej Armii" Napoleona ale totalnie się gubię w jednostkach, na jednej stronie mówią to a na drugiej tamto, więc proszę abyście mi pomogli ustalić jak wyglądała armia.

Ciężka kawaleria :

Kirasjerzy – rodzaj ciężkiej jazdy (szturmowej) w zbrojach z metalowych płyt (kirysach).
Karabinierzy? lekka czy ciężka jazda?
Lansjerzy - szwoleżerowie i ułani, jaka jest między nimi różnica?
Dragoni - którzy walczyli pieszo (rodzaj piechoty), a poruszali się wierzchem (konno). Dragoni używali broni palnej i białej.

Lekka Kawaleria :

Szaserzy (strzelcy konni)
Huzarzy - ?
Eklererzy - ?
Gwardia honorowa - ?
Dromaderzy - ?


Piechota :

Woltyżer - wiem, że szli w tyralierze przed piechotą liniową,maskowali się,byli dobrze wyszkoleni tacy "agenci specjalni"
grenadierzy - mieli granaty xD
karabinierzy - dobrzy strzelcy ?

Pozdrawiam! i proszę o pomoc! sad.gif

Ten post był edytowany przez Mareol: 27/07/2010, 18:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 27/07/2010, 20:59 Quote Post

QUOTE(Mareol @ 27/07/2010, 19:12)
Ciężka kawaleria :

Kirasjerzy  – rodzaj ciężkiej jazdy (szturmowej) w zbrojach z metalowych płyt (kirysach).
Karabinierzy? lekka czy ciężka jazda?

Karabinierzy byli początkowo bardzo podobnie wyposażeni jak kirasjerzy, tylko, jak sam nazwa wskazuje dodatkowo mieli karabinki, mogli więc też walczyć w razie potrzeby jak dragoni. Kirasjerzy oprócz pałaszy byli początkowo uzbrojeni tylko w pistolety. W armii francuskiej przez długi czas istniał tylko jeden pułk karabinierów konnych- rozrost liczebny tej formacji nastąpił dopiero po 1810 r. Równocześnie kirasjerzy zostali też dodatkowo uzbrojeni w karabinki, praktyka bitewna pokazała bowiem, że w przypadku utraty konia kirasjer okazywał się niemal bezbronny wobec wrogiej piechoty. Tym samym różnica między karabinierami a kirasjerami sprowadziła się do koloru mundurów i detali wyposażenia (n.p. różne modele kasków).

Lansjerzy - szwoleżerowie i ułani, jaka jest między nimi różnica?
W praktyce różnica sprowadza się tylko do terminologii w różnych językach. We wszystkich armiach formacja ta była wzorowana na ułanach ze schyłkowego okresu Rzeczypospolitej (ci jak wiadomo, wywodzą się z lekkiej jazdy tatarskiej). Jeszcze w XVIII wiek w armii pruskiej wprowadzono podobną jazdę tzw. bośniaków, później "towarzyszy". W latach osiemdziesiątych armia austriacka sformowała z galicyjskich ochotników pierwszy pułk skopiowany niemal dokładnie z kawalerii polskiej (mundury niemal identyczne w kroju, ale koloru zielonego i nazwa "uhlanen"), po 3 rozbiorze dwa następne. Utworzono też inne pułki, zwane z francuska "chevau-legers" (lekcy jeźdźcy), bez lanc i z kaskami zamiast rogatywek, rekrutowane w krajach niemieckich cesarstwa.
Powstały też pułki ułańskie w Rosji, w tym co najmniej jeden, pod dowództwem Czaplica, złożony niemal wyłącznie z Polaków. Podobnie, jak austriackie, przez cały czas wojen napoleońskich walczyły wiernie po stronie zaborców.
W późniejszej Wielkiej Armii najstarszym pułkiem ułanów był pułk lansjerów Legii Nadwiślańskiej wywodzący się z utworzonego w r. 1799 szwadronu jazdy legionowej. Po reorganizacji kawalerii francuskiej otrzymał numer 7. Poruszony sukcesami polskich ułanów Napoleon utworzył w 1810 r. pułki kawalerii (1-11) uzbrojone w lance i stąd nazwane "lanciers". Mundury mieli kroju polskiego, ale oprócz pułków 7 i 8 złożonych z Polaków, koloru zielonego i z kaskami zamiast rogatywek.
Szwoleżerowie-pułk gwardii utworzony z polskich ochotników w 1807 roku- umundurowanie i uzbrojenie jak ułani, ale bez lanc, za to karabinki mieli wszyscy, a nie tylko plutony flankierskie. Po bitwie pod Wagram otrzymali lance, jak ułani, ale starą nazwę pozostawiono. Utworzono też identycznie uzbrojony i podobnie umundurowany (w odwróconych kolorach) pułk szwoleżerów holenderskich. W 1812 próbowano utworzyć trzeci pułk z Polaków z zaboru rosyjskiego. Pułki gwardyjskie, mimo identycznego uzbrojenia i stylu walki jak lansjerzy w wojskach liniowych, nazywano szwoleżerami, ale nie wiem, czy było to w jakiś sposób zadekretowane.
Podobne oddziały powstały w niemal wszystkich armiach europejskich, a nawet brytyjsko-indyjskiej i paru latynoamerykańskich.
W językach słowiańskich i niemieckim przyjęła się nazwa pochodna od "ułan" (niem. uhlanen, ros. уланы) w innych postawiono na lancę (franc. lanciers, ang. lancers, wł. lancieri, hiszp. lanceros)

Dragoni - którzy walczyli pieszo (rodzaj piechoty), a poruszali się wierzchem (konno). Dragoni używali broni palnej i białej.
W tym okresie dragoni byli już w zasadzie uważani za 'średnią' kawalerię, ale rzeczywiście utrzymała się zasada szkolenia także do walki pieszej (posiadali karabinki). Co ciekawe, istniało przejściowo, z braku koni, kilka pułków pieszych dragonów. Nierzadko, podczas dłuższych kampanii, gdy straty w koniach znacznie przewyższały straty w ludziach komasowano konie w jednych kompaniach pułku, spieszając całkowicie inne.

Lekka Kawaleria :

Szaserzy (strzelcy konni)
Lekka jazda, jak sama nazwa wskazuje szkolona przede wszystkim do walki ogniowej
Huzarzy - ?
Jazda lekka typu węgierskiego. We wszystkich armiach, w których ją skopiowano, odziana była w charakterystyczne węgierskie stroje. Atakowali kłusem  lub galopem szablami i pistoletami. Kawaleria węgierska składała się WYŁĄCZNIE z huzarów.  W armii brytyjskiej używano na ich określenie"light dragoons".
Eklererzy - ?n
Francuskie określenie krakusów.
Gwardia honorowa - ?
Dromaderzy - ?
Pułk kawalerii francuskiej (częściowo złożony z Arabów) utworzony podczas kampanii egipskiej.


Piechota :

Woltyżer - wiem, że szli w tyralierze przed piechotą liniową,maskowali się,byli dobrze wyszkoleni tacy "agenci specjalni"
bingo!

grenadierzy - mieli granaty xD

Nazwa pozostawiona tradycyjnie dla doborowych kompanii szturmowych, od dawna już nie używających granatów. Ówczesne granaty lontowe były bardzo niewygodne, zawodne i niebezpieczne dla samego grenadiera, pozostawiono je do użytku artylerzystom i ewentualnie saperom.

karabinierzy - dobrzy strzelcy ?
W pułkach/batalionach lekkiej piechoty byli tym samym, co grenadierzy w piechocie liniowej.

Pozdrawiam! i proszę o pomoc! sad.gif
*Edytowałem literówki i potknięcia stylistyczne.

Ten post był edytowany przez kundel1: 28/07/2010, 12:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mareol
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 66.608

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 27/07/2010, 21:41 Quote Post

Ok, b.dziękuje! smile.gif
W sumie to fajnie bo mamy się czym chwalić, mówię to o Lansjerach, pomimo, że w różnych armiach po różnych stronach to złożone pułki z polaków i głównie wszystko wzorowane na nich, Super!

pozdro
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.104
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 28/07/2010, 11:10 Quote Post

Generalnie poszukaj tej pozycji:
http://www.taniaksiazka.pl/wielka-armia-na...rt-p-27520.html
Naprawdę warto
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 28/07/2010, 11:18 Quote Post

Ale uważaj na krzywdzące opinie Ś.P. pana Bieleckiego, który nie umiał zachować swojej niechęci do Napoleona dla siebie samego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
dolega
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 66.929

grzegorz makowiecki
Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzednik
 
 
post 29/07/2010, 8:52 Quote Post


...polecam ksiazke Adama Zamoyskiego 1812 Wojna z Rosja ..jest duzo szczegolow dot. marszu, formacji wojsk, wielkosci, podzialu na kompanie itd. a takze zycia codziennego zwyklego wiarusa
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Mareol
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 66.608

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 3/08/2010, 11:39 Quote Post

Tak się zastanawiam, skąd się ci Ułani/lansjerzy w zieli z Polski? bo jak mówicie to oni wszystko było robione na ich wzór,i służyli głównie polacy.Czyżby Lansjerzy są drugimi Husarami w epoce napoleońskiej?
pozdro i sory za pismo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 3/08/2010, 13:47 Quote Post

Kiedys czytalem jakas anglojezyczna pozycje o rozwoju kawaleri w ktorej autor postawil lub nuowal teorie o tym ze landsjerzy(operujacy lekka"polska lanca) pojawiaja sie wraz z upadkiem Rzeczpospolitej.Zwolnieni i bezrobotni znalezli zatrudnie w roznych armiach badz jako zolnierze, badz jako instruktorzy.A tak a propo nasi swolezerowie dostali lance dopiero po 1809 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
feldwebel Krzysztof
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 620
Nr użytkownika: 56.377

Krzysztof Czarnecki
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 4/08/2010, 12:01 Quote Post

W III Rzeczpospolitej ułanów nie było. Była Kawaleria Narodowa. Pierwsze regimenty ułańskie pojawiły się w armii austriackiej. Na nich wzorowały się inne armie, tworząc ułanów. Szwoleżerów wyposażono w lance po bitwie pod Wagram, w której walczyli z austriackimi ułanami, wyposażonymi w tę broń.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 4/08/2010, 13:02 Quote Post

Powinienem był uściślić swoją wypowiedź.
Nie istniała oficjalna nazwa "ułan", jest to bowiem nazwisko występujące wśród Tatarów litewskich znaczące zresztą w językach mongolskich mniej więcej tyle co "zuch", "bohater". a nasi Tatarzy służyli głównie w tych oddziałach Kawalerii, które nosiły oficjalną nazwę Pułków Straży przedniej i one są bezpośrednimi przodkami "właściwych" ułanów. Wielokrotnie spotkałem się z przekazami, że słowo "ułani" było używane nieformalnie na określenie tych żołnierzy (zapewne analogicznie jak "Bartki", "Tommy's itp.) i najpewniej tak musiało przejść do armii austriackiej, bo niby skąd wzięli by się tam "uhlanen"?

http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Pułk_Przedn...twa_Litewskiego
http://pl.wikipedia.org/wiki/4_Pułk_Litews...rzedniej_Straży
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 279
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 4/08/2010, 16:27 Quote Post

QUOTE(feldwebel Krzysztof @ 4/08/2010, 13:01)
W III Rzeczpospolitej ułanów nie było. Była Kawaleria Narodowa. Pierwsze regimenty ułańskie pojawiły się w armii austriackiej. Na nich wzorowały się inne armie, tworząc ułanów. Szwoleżerów wyposażono w lance po bitwie pod Wagram, w której walczyli z austriackimi ułanami, wyposażonymi w tę broń.
*


Jeżeli chodzi o schyłkowy okres XVIII wiecznej Rzeczpospolitej to oczywiście ułani byli - dwa nadworne pułki królewskie. Jeden z nich przemianowany na 6 pułk straży przedniej w armii litewskiej a drugi pozostał w armii koronnej i stacjonował w okolicy Kozienic.
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Amator- Młody historyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 67.311

Grzegorz Slomkowski
 
 
post 26/08/2010, 19:47 Quote Post

Karabinierzy jest to ciezka jazda kawalerii
Grenadierzy to piechota liniowa
roznicy miedzy szwolezerami a ułanami nie ma po prostu ułan jest odpowiednikiem sszwolezera zy lansjera...w róznych krajach nazywa sie ich róznie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 279
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 26/08/2010, 22:10 Quote Post

QUOTE(Amator- Młody historyk @ 26/08/2010, 20:47)
Karabinierzy jest to ciezka jazda kawalerii
Grenadierzy to piechota liniowa
roznicy miedzy szwolezerami a ułanami nie ma po prostu ułan jest odpowiednikiem sszwolezera zy lansjera...w róznych krajach nazywa sie ich róznie
*


Witam!
Niezbyt precyzyjna wypowiedź. Karabinierzy to jednostki(kompanie ) wyborcze strzelców pieszych lub konnych (tak więc nie koniecznie "ciezka jazda kawalerii")
Podobnie grenadierzy to jednostki (kompanie) wyborcze piechoty liniowej lub dragonów (wtedy grenadierzy konni jak przykładowo w starej gwardii Napoleona)
Polscy szwoleżerowie do bitwy pod Wagram nie posiadali lanc tak więc różnili sie od ułanów smile.gif
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 27/08/2010, 10:29 Quote Post

QUOTE
Niezbyt precyzyjna wypowiedź. Karabinierzy to jednostki(kompanie ) wyborcze strzelców pieszych lub konnych (tak więc nie koniecznie "ciezka jazda kawalerii")


Istniały również dwa regimenty karabinierów - ciężkiej kawalerii (carabinier-a-cheval).
QUOTE
Podobnie grenadierzy to jednostki (kompanie) wyborcze piechoty liniowej lub dragonów (wtedy grenadierzy konni jak przykładowo w starej gwardii Napoleona)


W regimentach dragonów nie były kompanii grenadierów, tylko kompania "elitarna" - wyborcza (compagnie d'élite); była to 1. kompania 1. szwadronu w każdym regimencie.
Regiment Konnych Dragonów Gwardii (Regiment de Grenadiers-ŕ-Cheval de la Garde Impériale) nie miał nic wspólnego z kompaniami wyborczymi regimentów dragońskich. Konni Grenadierzy byli jazdą ciężką, dragoni - liniową.

Ten post był edytowany przez lanciarius: 27/08/2010, 11:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
wizun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 66.809

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/11/2010, 18:20 Quote Post

apropos karabinierów

carabinier-a-cheval - czyli karabinierzy konni - to rodzaj ciężkiej kawalerii uzbrojonej w karabinki i pałasze. Właściwie do 1812 różnica pomiędzy kirasjerami a karabinierami sprowadzała się do posiadania przez kirasjerów kirysów (zarówno na przód tułowia jak i plecy), przy czym karabinierzy nie byli w nie wyposażeni. W kampanii rosyjskiej uzbrojono karabinierów w kaski (wcześniej były bermyce) oraz kirysy - i, żeby odróżniali się od kirasjerów mieli te elementy złocone.
Karabinierzy konni przed 1812 przypominali bardzo grenadierów konnych - różnica polegała jedynie na uzbrojeniu w owe karabinki. Oczywiście mundury były nieco inne, ale jest duże podobieństwo.
Kawaleria ciężka składała się przede wszystkim z dużych i ciężkich koni bojowych (wśród grenadierów i karabinierów konnych były to przeważnie czarne ogiery) i rosłego, silnego kawalerzysty uzbrojonego w pałasz.

Karabinierzy piesi - to doborowe kompanie szturmowe w oddziałach piechoty lekkiej - noszący bermyce, przeznaczeni do walki wręcz na bagnety - najczęściej byli to najbardziej dzielni, silni i najwyżsi spośród żołnierzy w całym batalionie. Nosili charakterystyczne bermyce - i przypominali kompanie grenadierskie w batalionach piechoty liniowej.

 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej