Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

36 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura 2012

locca_

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 65.101

Aneta
Zawód: uczennica

post 2/05/2010, 8:52 Quote Post

Wiem że mam jeszcze 2 lata do matury ale czy jest ktoś kto też chce zdawać maturę z historii z rocznika'93? Możemy podyskutować na temat histori której nas nauczają albo wymienić sie notatkami... Piszcie tutaj lub na maila aneta1e3@vp.pl

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

locca_

Nowicjusz

Aneta

post 5/05/2010, 18:22 Quote Post

A tych co chcą zdawać maturę z Histori sztuki też zapraszam do pisania w tym temacie rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

locca_

Nowicjusz

Aneta

post 7/05/2010, 18:01 Quote Post

Innych chętnych do zdawania matury w 2012 roku też zapraszam do pisania na tym forum...
Może sobie pomożemy na wzajem rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Pzdr

IV ranga
Nr użytkownika: 57.502

Zawód: uczeñ

post 7/05/2010, 18:04 Quote Post

tak tak, dwa lata w przód to tu na epwno tłumy już bedą dyskutować. Nadgorliwość szkodzi, zobaczysz, Cisz się wakacjami,bo do matury wystarczą 3 miesiące. (oczywiście w pełni wykorzystane,nie to co w moim przypadku).

User is offline  PMMini Profile Post #4

Judi20

III ranga
Nr użytkownika: 62.441

post 7/05/2010, 18:13 Quote Post

Ja chętnie porozmawiam na temat matury.

User is offline  PMMini Profile Post #5

locca_

Nowicjusz

Aneta

post 9/05/2010, 10:45 Quote Post

CZeść Judi20 podasz mi swojego maila bo w ten sposób pisze już z jedną osobą i całkiem dobtze nam to idzie xd Pozatym skąd jesteś i na jakim poziomie zdajesz ją?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Judi20

III ranga
Nr użytkownika: 62.441

post 9/05/2010, 13:38 Quote Post

To mój mail judyta_93@onet.pl
Zamierzam pisać poziom rozszerzony.

User is offline  PMMini Profile Post #7

nilajha

I ranga
*
Nr użytkownika: 68.492

Zawód: Uczen

post 9/12/2010, 23:59 Quote Post

Siema, ja również zamierzam zdawać za dwa lata maturęsmile.gif Piszę rozszerzoną historię i zastanawiam się nad rozszerzonym WOSem:)

User is offline  PMMini Profile Post #8

Myrthis

I ranga
*
Nr użytkownika: 68.443

post 10/12/2010, 17:56 Quote Post

Ja również w 2012 pisze maturę - rozszerzona historia i WOS. Przy czym o ile z historii czuję się pewna swojej wiedzy, z WOSem jest już inaczej. Mam dość specyficznego nauczyciela, który nie robi z nami tematów i jesteśmy zdani na siebie. Nie żeby mi to specjalne przeszkadzało, w końcu i tak nauka do matury to praca indywidualna, jednak wolałabym mieć jakieś konkretne lekcje. Na razie staram się nie myśleć o maturze jako takiej i nie sięgam po przykładowe testy. Co myślicie o takiej strategii, żeby w wakacje podgonić trochę z tematami z trzeciej klasy (mówię tu i o historii i o WOSie), bo może się zdarzyć, że do maja się z czymś nie wyrobimy, od września do grudnia robić powtórki, a od nowego roku przykładowe arkusze maturalne? Wiem, że nie ma co porównywać matury do egzaminu gimnazjalnego, ale coś takiego w mniejszym wydaniu robiłam właśnie przed tym egzaminem. Na przykładowych testach wychodziły szczególiki, które musiałam nadrobić czy doczytać. Poza tym ja tak mam, że myśląc o jakimś zagadnieniu, np. o starożytnym Rzymie, wpadam w panikę, że nie wiem, co mogłabym na ten temat powiedzieć, chwilami mam pustkę w głowie, ale na testach, kiedy mam konkretne pytanie, od razu sytuacja się zmienia i nawet matura nie maluje się w tak szarych barwach tongue.gif. A Wy jak się na to zapatrujecie?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

nilajha

I ranga
*

post 10/12/2010, 19:58 Quote Post

Myrthis, ja także tak mam, czasem mam pusto w głowie, kiedy ktoś mi rzuci jakimś rozległym tematem, ale dlatego czytam książki i lektury, żeby sobie to jakoś utrwalićsmile.gif Teraz skończyłam robić II klasę i mam zamiar pouczyć się z książek akademickich, poczytać jakieś lektury, a to wszystko w ramach okresu czasowego: starożytność-XIX w. ^^ W wakacje mam zamiar przerobić książkę do historii do III klasy, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że możemy rzeczywiście nie wyrobić z materiałem... Poza tym lepiej jest coś umieć, potem się to na lekcji powtarza i wszystko się utrwala:) Dlatego polecam strategię, która polega na przerobieniu książki do III klasy samodzielnie, najlepiej w wakacje, kiedy nie mamy nic na głowie. Potem będę sobie, tak samo jak w II klasie, rozszerzać materiał, jednakże tym razem książkami akademickimi i lekturami z XX wieku. Taki mam plan. Przed samą maturką powtórzę sobie materiał pobieżnie z jakiegoś vademecum.
Co do WOSu... Właśnie ja nie wiem czy zdawać, ponieważ mój nauczyciel praktycznie nie prowadzi lekcji z tego przedmiotu :< Sprawdzian był jeden (jestem na profilu rozszerzony WOS), właściwie nic konkretnego nie robimy... Ehs. Zamierzam czytać systematycznie gazety traktujące o polityce i gospodarce oraz oglądać wiadomości, podobno to już połowa sukcesu. Korzystamy z książek OPERON. Książki są ok, ale to trochę takie lanie wody niekiedy.

User is offline  PMMini Profile Post #10

Myrthis

I ranga
*

post 10/12/2010, 20:45 Quote Post

O co do książek z Operonu w zupełności się zgadzam - lanie wody. Dlatego w przypadku WOSu najlepiej uczyć się z vademecum z Operonu - czyste wiadomości odsiane z otoczki, która miała zająć trochę miejsca w druku.

Czy ktoś może polecić inne podręczniki do WOSu albo repetytoria? Orientujecie się, czy jest wydawane jakieś vademecum, które skupiałoby się na polityce Polski powiedzmy od 1995 do teraz? Zgadza się, że do matury należy być na bieżąco z polityką, ale martwi mnie okres ok. 1995-2005, który nie jest uwzględniony w podręcznikach, a w czasie którego jeszcze nie byliśmy w wieku, w jakim można się interesować polityką. Przynajmniej ja nie byłam i oprócz kilku najważniejszych dat, głównie związanych z przystąpieniem do UE, nie wiem nic, a słyszałam, że był na rozszerzonym WOSie temat wypracowania typu: scharakteryzuj polską politykę zagraniczną w latach 2000-2006 ( o tym mówił na lekcji mój nauczyciel od WOSu). Jeśli dostałabym coś takiego na maturze to leżę! sad.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

nilajha

I ranga
*

post 10/12/2010, 20:47 Quote Post

Znalazłam takie tematy, o książkach przygotowujących do matury z WOSu:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=22926
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=45109

Słyszałam wiele pochlebnych opinii nt. vademecum z OPERONu do WOSu smile.gif Nawet mój nauczyciel z niego korzysta. Zamierzam je sobie kupić ;>

Ten post był edytowany przez nilajha: 10/12/2010, 20:48

User is offline  PMMini Profile Post #12

Myrthis

I ranga
*

post 10/12/2010, 21:02 Quote Post

Dzięki z link wink.gif z tego, co przeczytałam, muszę poważnie wziąć się za śledzenie prasy. Ostatnio z braku czasu raczej skupiałam się na systematycznym przeglądaniu portali informacyjnych i przyznam, że wolę w 5min dowiedzieć się, co się dzieje na świecie niż wczytywać się w gazety, jednak widzę, że muszę się bardziej postarać.

Vademecum z Operonu jest świetne i osobiście nie znam nikogo, kto by na nie narzekał, ale w necie czytałam różne opinie. Moja siostra zdawała rozszerzenie z WOSu posiłkując się głównie tymże vademecum i miała chyba 75% czy jakoś tak (a olewała przedmiot całe liceum i przysiadła do nauki na miesiąc przed maturą - nt. miała tego samego nauczyciela co ja, którego interesuje wszystko oprócz prowadzenia lekcji). Jednak myślę, że dokupię jeszcze coś z tego, co inni polecali, na szczęście mam jeszcze sporo czasu do mojej maturki smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

nilajha

I ranga
*

post 10/12/2010, 21:15 Quote Post

A zamierzasz kupić jeszcze jakiś podręcznik z innego wydawnictwa niż OPERON? Zauważyłam, że sporo osób chwali WSiP, niektórzy piszą jeszcze o podręcznikach z Nowej Ery i Centrum Edukacji Obywatelskiej (Z demokracją na Ty).
Spotkałam się również z opinią, że repetytorium PWN ma więcej wiadomości dotyczących praw człowieka i Unii Europejskiej niż OPERON.

User is offline  PMMini Profile Post #14

Myrthis

I ranga
*

post 10/12/2010, 21:55 Quote Post

Zachęcająco zapowiadają się pozycje z Centrum Edukacji Obywatelskiej, więc może to kupię. Nie jestem przekonana do Nowej Ery, ale mówię to przez pryzmat podręczników do innych przedmiotów, z jakich uczę się w szkole, może kiedyś ktoś mnie przekona do tego wydawnictwa. Jeśli chodzi o tematykę związaną z UE to oprę się na podręczniku z Operonu Edukacja Europejska. Uczyłam się z tego do konkursu o UE i informacji jest tam aż nadto jak na maturę, ale warto i zdecydowanie lepiej podoba mi się ta operonowska Edukacja Europejska niż sam podręcznik do WOSu. Tylko trzeba uważać, by kupić możliwie jak najnowsze wydanie, bo niektóre rzeczy z tego podręcznika szybko się dezaktualizują. Niestety sama nie dopatrzyłam i kupiłam z 2004r. więc sporo informacji musiałam szukać w necie.

Mój nauczyciel mówił coś o serii "Czarne grzbiety" i ta nazwa przewijała się w innych tematach na forum, ale przyznam szczerze, że jeszcze się nie spotkałam z tymi książkami i nie wiem, czy warto je nabyć.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

36 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2014 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej