Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy Majowie znali koło ?,
     
SET 01
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 62.326

 
 
post 10/02/2010, 0:14 Quote Post

WITAM[U][/U]
[/FONT]
Jak to w końcu jest?
Podaje przykłady:
Niejaki WC czyli W.Cejrowski w jednym ze swych programów mówi wyraźnie że Majowie nie znali koła. Następnie kilka ujęć dalej przedstawia majański kalendarz, który oparty jest na okręgu.-Paradoks.
Wystarczy spojrzeć na majański kodeks z Drezna. Jedna z namalowanych postaci ma naszyjnik i kolczyki w kształcie koła. Analogiczne przykłady widać na kodeksie z Madrytu.
Elementy pisma Majów zawierają koła.
Odkopane naczynia pokazują że były idealnie okrągłe, a przecież lepione były ręcznie.
Zarośnięta, tropikalną dżunglą, ścieżka nie nadaje się do jazdy pojazdem na kołach tym bardziej za sprawą ciężkiego terenu.
Porównując XVI wieczną Europę Majowie byli jeszcze w epoce kamienia i brązu, czyli nie rozwineli jeszcze różnych zastosowań koła.
Ktoś dysponuje jakąś wiedzą na ten temat? dry.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 10/02/2010, 7:52 Quote Post

I Ty masz racje i pan Cejrowski.Znajomosc okregu jako formy geometrycznej to jeszcze nie praktyczne zastosowanie kola jako elementu mechaniki.Tak wiec kola Majowie nie znali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/02/2010, 9:36 Quote Post

Po prostu nie znaleźli praktycznego zastosowania dla koła sleep.gif
Nie mieli żadnych zwierząt które mogliby użyć jako zwierzęta pociągowe, więc co najwyżej mogli zrobić...taczkę wink.gif choć i jej nie zrobili (lub przynajmniej nie ma na to dowodów).
Robili natomiast zabawki dla dzieci które wykorzystywały koło wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
natasz91
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 62.429

Dariusz Saladra
Zawód: Uczen Technikum
 
 
post 10/02/2010, 12:12 Quote Post

no mówi się ze oni nie znali kola. Z tego powodu iż mimo ze wiedzieli ze jest coś takiego i tak o takim wyglądzie. Nie potrafili tego praktycznie wykorzystać. To tak jak ty byś wiedział ze masz widelec w ręce, ale nie wiedział co nim się robi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/02/2010, 17:11 Quote Post

Brak przełożenia wiedzy teoretycznej na praktykę jest cechą specyficzną wysokorozwiniętych cywilizacji prekolumbijskich - to różni je i od europejskich i od azjatyckich, gdzie postęp technologiczny dokonywał się o wiele szybciej, m.in. dzięki łączeniu teorii z praktyką... ale żadna nasza cywilizacja łącznie z islamską nie była tak teokratyczna jak indiańskie... o tym trzeba pamiętać i nigdy nie oceniać cywilizacji prekolumbijskich naszą miarą logiczną, etyczną, religijną... mentalność Majów była tak różna od naszej jak to tylko możliwe i zastosowanie koła w praktyce nie mieściło się tam nikomu w głowie - koło wiązało się z określoną symbolika religijną, a religia w społeczności, gdzie władcy mieli obowiązek przekłuwać sobie penisy w ramach ofiary bogom i całe tygodnie siedzieć w mrocznych świątyniach, poddając się umartwieniom, postom i narkotycznym wizjom, by wreszcie ujrzawszy "Węza Wizji" podjąć jakąś decyzję, gdzie tacy władcy byli personifikacjami bóstw i mocy przyrody i po ich zabiciu przez wrogów państwa na lat 100 popadały w zapaść społeczną, nie było mowy o jakimkolwiek racjonaliźmie z naszego punktu widzenia... nasi średniowieczni scholastyczni mnisi byli o niebo bardziej racjonalni i logiczni od elit majańskich - tych cywilizacji nie można oceniać naszą miarą...

Jeżeli zaś chodzi o Majów to technologicznie stali oni znacznie niżej od Inków, Tarasków itd. A organizacyjnie nawet nie osiągnęli poziomu Azteków i ich konfederacji... Interesuję się od wielu lat cywilizacjami mezoamerykańskimi i im więcej o nich wiem, tym bardziej są dla mnie odmienne i to skrajnie od tych ze Starego Świata - inne poczucie estetyki, inne podejście do kwestii społecznych, politycznych, religijnych, w ogóle inna mentalność tych ludzi wszystko to jest dowodem na to, że mimo sporadycznych kontaktów transatlantyckich Ameryka rozwijała się absolutnie samodzielnie, bez wpływów tego co określamy mianem śródziemnomorskiego kręgu cywilizacyjnego...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 15/02/2010, 18:27 Quote Post

QUOTE
Jeżeli zaś chodzi o Majów to technologicznie stali oni znacznie niżej od Inków, Tarasków itd.


W czym Taraskowie przewyższali Majów? przypuszczam ze chodzi o miedz - jednak czy znalezli dla niej takie praktyczne zastosowanie dzięki któremu znacznie przewyższali swoich sąsiadów(poza bronią)???
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/02/2010, 18:54 Quote Post

Znajomość miedzi czy brązu a o tym można już mówić w przypadku i Inków i Tarasków jest bardzo ważnym dowodem na wyższość technologiczną - to spory skok w porównaniu z obsydianem czy gładzonym kamieniem, nawet jeżeli nie jest to jeszcze stosowane powszechnie... Majowie w okresie klasycznym nawet złota nie potrafili obrabiać, zastosowanie miotaczy oszczepów przez przybyszy z Centralnego Meksyku było dla nich szokiem (a miotacze oszczepów np. u nas w Europie wyszły z użycia w neolicie...), podobnie było z łukami - to tolteccy przybysze rozpowszechnili je u Majów, jako kolejną "cudowną broń". Majowie budowali piramidy świątynne, place do gry w rytualną piłkę, mieli i kanały nawadniające itd, ale technologie i narzędzia oraz to co nazywamy "myślą technologiczną" w ich przypadku były mocno zacofane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej