Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ślub cywilny
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 12/10/2009, 10:05 Quote Post

Jaka jest historia ślubu cywilnego?

Jego początków można się dopatrywać już w starożytności. Np. w starożytnym Rzymie małżeństwo nie było związkiem zbudowanym na tradycjach religijnych, lecz był to przede wszystkim akt obyczajowy. Opierało się na trwałej woli mężczyzny i kobiety, ich obopólnej przyjaźni. Prawdopodobnie z takiej właśnie relacji wywodzi się dzisiejsza nazwa „związek małżeński”, co niewątpliwie mogło stanowić przyczynek do związku cywilnego w dzisiejszym rozumieniu.

W czasach nowożytnych początkowo nie istniały osobne państwowe urzędy rejestrujące stan cywilny. Kościół katolicki pod koniec XVI w. wprowadził na swoje potrzeby instytucję ksiąg metrykalnych, z czasem księgi takie zaczęły prowadzić inne wyznania. Tendencja do prowadzenia osobnej, świeckiej rejestracji, pojawiła się do końca XVIII w. Tym sposobem proboszczowie parafii stawali się urzędnikami stanu cywilnego.

Ślub cywilny w obecnym kształcie zawdzięczamy Napoleonowi Bonaparte i jego zmianom legislacyjnym w Kodeksie Cywilnym (Code Civil, article 165: „Małżeństwo obchodzone będzie publicznie, przed urzędnikiem cywilnym zamieszkania jednego z oblubieńców”). Odbywało się to tak, że urzędnik przyjmował oświadczenie stron, spisywał akt ślubu i umieszczał go w księgach stanu cywilnego.

W ślad za Francją, w Polsce w XIX w. powstały obecne do dzisiaj urzędy stanu cywilnego – najpierw na ziemiach zaboru pruskiego. Urzędnikami stanu cywilnego byli burmistrzowie lub wójtowie. Przedmiotem rejestracji były trzy rodzaje zdarzeń: urodzenia, śluby i zgony. Każdy urząd prowadził równolegle dwa rejestry: rejestr główny (unikat, pozostawiany w siedzibie urzędu) i rejestr poboczny (duplikat, corocznie przekazywany do sądu obwodowego). W dwudziestoleciu międzywojennym zachowano systemy z poszczególnych dawnych państw zaborczych. Dopiero po II wojnie światowej, w 1946 r., wprowadzono świeckie urzędy stanu cywilnego.

http://www.wesele-gorzow.pl/index.php?opti...d=186&Itemid=68

A jak to wyglądało w innych rejonach, cywilizacjach? Czy np w Chinach, Japonii istnieje ślub cywilny?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 12/10/2009, 15:15 Quote Post

QUOTE(swatek @ 12/10/2009, 10:05)
W ślad za Francją, w Polsce w XIX w. powstały obecne do dzisiaj urzędy stanu cywilnego – najpierw na ziemiach zaboru pruskiego.
*należy rozróżnić dwie genezy ślubów cywilnych.
Jedno to uporządkowanie prawwa cywilnego dokonanego przez Napoleona. Wiązało się to m.in. ze sprwaami własności, dziedziczenia itd. Urzędowy rejestr notyfikował nabycie prwaw (w dużej mierze chroniło to pewnie kobiety i dzieci).

Drugi aspekt, który tu padł niejako tylko kronikarsko to świadoma laicyzacja. Nie posądzałbym tu własnie przodującej zazwyczaj Francji ale Prusy - które wprowadizły obowiązkowe urzędowe śluby w ramach Kulturkapfu (podobnie jak "pamiątką" po tej "wojnie" zostałą koloratka)

Ciekawostką jest, że w laickim Izraelu kwestie stanu cywilnego pozostawione zostało sądownictwu rabinackiemu. Dochodzi do różnych pardoksów. Np. Wdowa w przypadku gdy posiada niezamężnego szwagra-niemowy, nie może formalnie wyjść za mąż, bo szwagier nie jest wszak w stanie werbalnie oświadczyć, że nie korzysta ze prawa lewickiego na poślubienie żony brata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.370
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 13/10/2009, 18:38 Quote Post

Śluby cywilne we Francji wprowadzono w 1792 roku. A więc jeszcze przed Kodeksem Napoleona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej