Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mit o Lucyferze

Tabula Smaragdina

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 56.859

Zawód: Uczen, obibok ;)

post 10/08/2009, 12:13 Quote Post

Witam, chciałabym się dowiedzieć jak to dokładnie było z Lucyferem. Jedni twierdzą, że jest on Szatanem, a inni, że tylko upadłym aniołem, strąconym za pychę i zazdrości do otchłani. Jak było naprawdę?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

krakowiak

VI ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik

post 10/08/2009, 12:31 Quote Post

To jedno i to samo. Gdy Bóg stworzył człowieka przyprowadził wszystkie anioły i kazał, by mu się pokłoniły. Część nie chciała i się zbuntowała, a na ich czele stanął "Niosący Światło" czyli Lucyfer. Doszło do bitwy, która toczyła się na Drodze Mlecznej. Tu Archanioł Michał zastąpił drogę Lucyferowi i rzucił z drogi jego rydwan. Pozostałością po tej walce jest konstelacja Wielkiego Wozu, o czym pisze np. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu".
W czasie walki z korony Lucyfera wypadł wielki szmaragd, który spadł na ziemię i tu został przerobiony na św. Graala - o czym z kolei mówią różne teksty ezoteryczne.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Gronostaj

Dławiciel Brabancki
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA

post 10/08/2009, 13:46 Quote Post

QUOTE(Tabula Smaragdina @ 10/08/2009, 13:13)
Jak było naprawdę?
*

W ogóle nie było.
QUOTE(krakowiak @ 10/08/2009, 13:31)
To jedno i to samo. Gdy Bóg stworzył człowieka przyprowadził wszystkie anioły i kazał, by mu się pokłoniły. Część nie chciała i się zbuntowała, a na ich czele stanął "Niosący Światło" czyli Lucyfer. Doszło do bitwy, która toczyła się na Drodze Mlecznej. Tu Archanioł Michał zastąpił drogę Lucyferowi i rzucił z drogi jego rydwan. Pozostałością po tej walce jest konstelacja Wielkiego Wozu, o czym pisze np. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu".
W czasie walki z korony Lucyfera wypadł wielki szmaragd, który spadł na ziemię i tu został przerobiony na św. Graala - o czym z kolei mówią różne teksty ezoteryczne.
*

Coś więcej o tej bitwie? Były tam jakieś szarże kawalerii? Jak wyglądał bilans strat.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #3

krakowiak

VI ranga

maciej miezian

post 10/08/2009, 15:52 Quote Post

Jak było w tej bitwie ciężko powiedzieć, bo wspominana w Starym Testamencie "Księga wojen Jahwe" niestety zaginęła. Raczej nikt nie poległ, bo anieli są nieśmiertelni. Ale zostali zrzuceni z nieba. Według legend żydowskich przebywają w Górach Zachodnich, gdzie nauczają magi. Ich uczniem miał być także król Salomon.

Samo imię Lucyfer odnosi się do planety Wenus, która w wielu religiach kojarzona jest ze zmartwychwstaniem. Stąd np. stosunki Jezusa (także związanego z Wenus)z Szatanem są dość niejasne. Po pierwsze Szatan jest najwyższym z aniołów. W niebie paraduje z dwunastoma skrzydłami, a tymczasem nawet Serafiny maja tylko po sześć. Co prawda Bóg strąca go z nieba, ale potem w tekście okazuje się, że Szatan stoi przy Tronie Boga (po lewej stronie oczywiście) i wykonuje jakieś jego polecenia. A to obsypie wrzodami Hioba, a to sprowadzi na złą drogę jakiegoś króla Izraelskiego... etc. Trzy razy kusi Chrystusa na pustyni i doznaje porażki, a potem przychodzi jeszcze raz i ...nie wiadomo co się dzieje bo opowieść się w tym miejscu urywa. W Każdym razie Jezus umiera obciążony wszelkimi możliwymi grzechami ludzkości, by nas odkupić. Nota bene na końcu ma być zbawiony także Szatan, który wcześniej umrze i zmartwychwstanie o czym mówi Apokalipsa św. Jana.
Dalej - według midraszy król Salomon uczył się u demonów w Górach Zachodu. W końcu można się uczyć u wrogów przejmując ich umiejętności. Chodzi tylko o to by nie nasiąknąć ich ideologią. W objawieniach w Medzjugorie Matka Boska też przecież ukazywała się pod postacią Szatana, by wypróbować swoich wiernych. A wielu świętych zmuszało diabłów do posług.
Szatan w midraszach był tez mężem demonicznej Lilith, która te źródła uważają za pierwszą, nieudaną, żonę Adama. Ponieważ nie miała ona nic wspólnego z grzechem pierworodnym Bóg nie mógł jej za karę odebrać nieśmiertelności.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Yodhewawhe

I ranga
*
Nr użytkownika: 51.221

Krzysio
Zawód: student

post 10/08/2009, 21:23 Quote Post

Bardzo interesujące mity:) Mogę prosić o podanie jakiejś w miarę konkretnej litereatury do tych zagadnień. Będę bardzo wdzięczny.

User is offline  PMMini Profile Post #5

adam1234

Honneur et Patrie
Nr użytkownika: 35.030

post 10/08/2009, 22:04 Quote Post

To może wyjaśnię palącą kwestię kim był Szatan a kim Lucyfer smile.gif

Lucyfer, jak już wspomniano, był pierwszym aniołem, niosącym światło, tym który współtworzy Wszechświat razem z Bogiem. Po buncie 1/3 aniołów (powodów tego buntu wbrew pozorom było dużo, zależy od źródła i tradycji), Lucyfer stał się upadłym aniołem, przestał więc być niosącym światło a stał się Szatanem, czyli przeciwnikiem. W tradycji hebrajskiej funkcja jest nierozerwalnie złączona z imieniem, zmienia się funkcja, zmienia się i imię.

A co w całej tej historii jest najśmieszniejsze Lucyfer otrzymał władzę nad Ziemią, czyli dokładnie to czego chciał, czyli tego żeby ludzie oddawali mu hołd tak jak aniołowie Bogu. Tylko haczyk tkwi w tym, że Chrystus odkupił grzechy ludzi wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

secesjonista

VII ranga
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli

post 11/08/2009, 7:06 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 10/08/2009, 14:46)
Coś więcej o tej bitwie? Były tam jakieś szarże kawalerii? Jak wyglądał bilans strat.

Pozdrawiam!
*

Odnowszę wrażenie, że Waćpann jesteś cokolwiek bezsensu czepialski, zwłaszcza w materii tyczącej K.K. ... zaś mało produktywny merytorycznie.
Może wejdziesz na subforum starożytnej Grecji i zaczniesz wątek tyczący obopólnych strat i taktyki podczas wojny Cyklopów z Tytanami? Bądź na forum dawnego Egiptu i podyskutujesz o medycznych aspektach możliwości przetrwania nasienia Horusa?

User is offline  PMMini Profile Post #7

mariusz 70

VII ranga
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje

post 11/08/2009, 7:24 Quote Post

A mnie interesuje wizja Lucyfera w teologi manicheistycznej.Mial byc on wedlug nich nie tylko panem, ale i stworzycielem ziemskiego swiata.Tym ktory zwiodl anioly na ten padol i pozamienial ich w ludzi.Chetnie dowiem sie czegos wiecej.
Otto Rahn w "Dworze Lucyfera" stawia ciekawa teorie o Graalu,czyli kamieniu z korony Lucyfera.Zdaniem autora mial to byc bursztyn wink.gif

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

krakowiak

VI ranga

maciej miezian

post 11/08/2009, 11:45 Quote Post

Słowo Szatan oznacza nie tylko przeciwnika (określa się nim np. anioła w opowiadaniu o Bileamie i jego oślicy) lecz także prokuratora. Stąd Jezus zostaje skazany na śmierć przez Szatana Judei.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Tabula Smaragdina

II ranga
**

post 11/08/2009, 16:42 Quote Post

Niektóre mity, czy też podania mówią o tym, że Lucyfer to tylko potępieniec, a Szatan pan piekieł. Poza tym, co tyczy się jeszcze samego Lucyfera, podobno Bóg, dzięki namowie aniołów pozwolił Lucyferowi raz na 100 lat wychodzić na powierzchnie ziemi dlatego, że ów waćpann zakochał się w śmiertelnicy. Lecz pyszałkowaty Bóg, ukarał Lucyfera jeszcze bardziej tym, że owa jego oblubienica po 100 latach zakończyła swój żywot i biedny Lucuś tua się po świecie w poszukiwaniu miłości.
A co po Lilith, czy mogłabym prościć o więcej informacji o niej?
Kim, dokładniej była?

Jestem wdzięczna, że tak rozwinął się temat, dziękuję za wyjaśnienia! worthy.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

rycymer

Ellentengernagyként
Nr użytkownika: 30.754

post 11/08/2009, 17:05 Quote Post

A mnie interesuje wizja Lucyfera w teologi manicheistycznej.

S. Przybyszewski, Synagoga Szatana
Idem, Dzieci Szatana

To beletrystyka - polecam!

Opracowania:

M. Barber, Katarzy
S. Runciman, Manicheizm średniowieczny
D. M. Lang, Bułgarzy (sporo o bogomiłach)
F. C. Conybeare, red., The Key of Truth, A Manual of the Paulician Church of Armenia (cyfrową wersję powinieneś z łatwością odnaleźć w internecie; rzecz szczególnie godna uwagi)

Na razie tyle przychodzi mi do głowy; na koniec zaś T. Miciński:

Jam ciemny jest wśród wichrów płomień boży,

lecący z jękiem w dal - jak głuchy dzwon północy -

ja w mrokach gór zapalam czerwień zorzy

iskrą mych bólów, gwiazdą mej bezmocy.

Ja komet król - a duch się we mnie wichrzy

jak pył pustyni w zwiewną piramidę -

ja piorun burz - a od grobowca cichszy

mogił swych kryję trupiość i ohydę.

Ja - otchłań tęcz - a płakałbym nad sobą

jak zimny wiatr na zwiędłych stawu trzcinach -

jam blask wulkanów - a w błotnych nizinach

idę, jak pogrzeb, z nudą i żałobą.

Na harfach morze gra - kłębi się rajów pożoga -

i słońce - mój wróg słońce! wschodzi wielbiąc Boga.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

Tabula Smaragdina

II ranga
**

post 11/08/2009, 18:28 Quote Post

Co do Lilith, dowiedziałam się tylko, że była, podobno pierwszą żoną Adama, lecz każde odniesienie tyczy się innej religi, niż chrześcijaństwo. W jednym, Adam wydaje swoje dzieci, za dzieci spłodzone z lilith, w drugiej Lilith porywa dzieci, a jeszcze w innej jej dzieci z Adamem są dżinami i właśnie one porywają dzieci. Aby się przed tym obronić należało nosić medalion z wypisanymi imionami trzech aniołów, które miały sproawdzić Lilitj spowrotem do Adama, i każdegp dnia jej protestu zabijać jej dzieci... Czy to wszystko?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

krakowiak

VI ranga

maciej miezian

post 11/08/2009, 20:51 Quote Post

W "Mitach Hebrajskich" R. Gravesa jest cały rozdział o pierwszych żonach Adama: Lilith, Naamie i Pierwszej Ewie, z którą nie wiadomo co się stało.
Adam z Lilith pokłócił się o to, że nie chciała pod nim leżeć podczas stosunku i uciekła nad Morze Czerwone, płodząc codziennie po 100 demonów z miejscowymi demonami. Podlegają jej wszystkie dzieci do 8 dnia życia oraz śpiący (szczególnie mężczyźni, u których powoduje zmazy nocne płodząc w ten sposób kolejne demony).

Znalazłem dzisiaj w swoich notatkach z wykładu znawcy kabały, prof. Andrzeja Wiercińskiego, coś o powiązaniu Jezusa z Szatanem i demonami.
W hebrajskim każda litera jest liczbą to też można badać wartości liczbowe różnych wyrażeń.
Jezus Chrystus to Jeszua (386) ha (5) Meszijach (358) co daje razem liczbę 749. Zaś taką wartość ma na przykład wyrażenie Szedim (354) ha (5) szamaim (390) czyli "Demony Niebios".
Stąd Jezusowi w Biblii podlegają demony. Może im rozkazywać - co czyni regularnie wypędzając je z ludzi (zresztą podobną moc maja też Apostołowie i święci). Choć sam był bez grzechu zawarł w sobie brzemię grzechów całej ludzkości i poniósł je na krzyż.
Nb. wyrażenie "te demony" - ha (5) Szedim (354) = 359 = Sathan (Szatan) stąd słusznie nazywa się go też Legion, bo zawiera w sobie całość istot demonicznych.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Arkadiusz Sołtysiak

III ranga
Nr użytkownika: 50.721

post 12/08/2009, 2:05 Quote Post

QUOTE(Yodhewawhe @ 10/08/2009, 20:23)
Mogę prosić o podanie jakiejś w miarę konkretnej litereatury do tych zagadnień. Będę bardzo wdzięczny.
*

JB Russell napisał kilka popularnych książek o postrzeganiu piekła i diabłów od starożytności do czasów współczesnych. Można je kupić za grosze w Amazonie.
http://www.veritas-ucsb.org/library/russell/home.html
http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_gw?url=s...Russell&x=0&y=0

Jak było naprawdę?

To wie tylko sam Lucyfer, ale nie radzę go nagabywać.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

mariusz 70

VII ranga
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje

post 12/08/2009, 7:42 Quote Post

Ciekawie przedstawia historie Lucyfera w swojej mitologi Tolkien.Miesza tam watki chrzescijanskie z gnostyckimi.Lucyfer(Morgoth)jest nie tylko zbuntowanym aniolem,ale i wspoltworca swiata ziemskiego.Zastanawiajace sa analogie mitologi greckiej do mitu o Luzbellu(niosacy swiatlo) i jego upadku z nieba:Prometeusz i Ikar.
Lucyfer ma sie ukazywac ludziom jako niezwyklej urody dziecko.Przypomina mi sie dziwne dziecko jakie widzial Ramzes B.Prusa w swiatyni w Abydos o ile mnie pamiec nie myli.Ale to juz moje,zapewne zbyt daleko idace,wolne wnioski.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej