Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Geneza litanii loretańskiej
     
mateuszcrazy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 42.294

Mateusz Kotas
Zawód: uczen
 
 
post 10/05/2009, 9:55 Quote Post

Witam serdecznie!

Ostatnio na lekcji religii rozmawialiśmy na temat Litanii Loretańskiej i genezie jej powstania. Moim zadanie było wyjaśnić, czym jest, z kąd pochodzi, i jak powstało wezwanie "Święta Boża Rodzicielko".

Jeżeli wie ktoś coś na ten temat proszę o szybką odpowiedź.
Z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 10/05/2009, 12:58 Quote Post

QUOTE(mateuszcrazy @ 10/05/2009, 9:55)
Witam serdecznie!

Ostatnio na lekcji religii rozmawialiśmy na temat Litanii Loretańskiej i genezie jej powstania. Moim zadanie było wyjaśnić, czym jest, z kąd pochodzi, i jak powstało wezwanie "Święta Boża Rodzicielko".

Jeżeli wie ktoś coś na ten temat proszę o szybką odpowiedź.
Z góry dziękuję.
*


Nazwa litania pochodzi od greckiego słowa „litaneia”, które oznacza prośbę, błaganie. Jest to modlitwa zaczynająca się słowami - Panie zmiłuj się (po grecku Kyrie elejson). Następnie wymieniane są różne tytuły, przymioty Osoby, do której modlitwa jest skierowana. Po każdym wezwaniu jest odpowiedź wyrażająca prośbę, błaganie, np. Zmiłuj się nad nami, Módl się za nami. Litania Loretańska powstała w XII wieku, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V.
Nazwa "Loretańska" pochodzi od miejscowości Loreto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana. Tam też znajduje się Święty Domek, przywieziony z Ziemi Świętej do Europy przez krzyżowców. Jak mówi tradycja, w domku tym żyła Matka Boża i Pan Jezus. Domek z Nazaretu w Galilei, w którym mieszkała Najświętsza Maryja Panna otaczany był czcią już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. W IV wieku n.e. zbudowano w Nazaret piękną świątynię. Pod koniec wojen krzyżowych, w 1263 roku, muzułmanie zajęli Nazaret, zburzyli bazylikę, jednakże pozostawili nietknięty święty Dom, licząc na to, że będą czerpać zyski z licznie odwiedzających to miejsce pielgrzymów. W 1291 roku Domek zniknął z Nazaretu i pojawił się w Dalmacji. Według pobożnej legendy w nocy z 9 na 10 grudnia 1294 roku ów dom został przeniesiony przez aniołów nad wybrzeże Adriatyku, niedaleko miasteczka Recanati, na prywatną posiadłość. Ponieważ wzgórze, na którym stanął porośnięte było lasem laurowym (laurentum) miejsce to nazwano Loreto. W osiem miesięcy później domek przemieścił się nieznacznie i znalazł się w granicach Państwa Kościelnego. Wzmianka o tym, że w Loreto znajdować ma się Domek Nazaretański tożsamy z rzeczywistym domkiem N.M.P. pojawia się w dokumentach papieskich dopiero w bulli Juliusza II z 1507 r. Papież nie wypowiada się na temat prawdziwości przekazu, że to aniołowie przenieśli domek do Włoch, mówi jedynie, że takie jest pobożne przekonanie wśród wiernych. Dane wskazują, że w 1291 roku do Loreto został sprowadzony z Nazaretu Święty Dom przez rodzinę De Angelis (Aniołów), rządców Epiru. Zachowany dokument z września 1294 roku podaje, że Nicefor de Angelis, władca Epiru, dał w posagu swojej córce Ithamar, wychodzącej za mąż za Filipa z Taranto, syna Karola II, króla Neapolu, oprócz wielu różnorodnych dóbr także „święte kamienie wyniesione z Domu naszej Pani, Dziewicy, Matki Bożej”. Od tego czasu Loreto to przede wszystkim Sanktuarium Domku Nazaretańskiego
Genezy Litanii Loretańskiej należy doszukiwać się we Francji w XII wieku. Wywodzi się ona ze średniowiecznej tradycji monastycznej, opiera się na starożytnych schematach maryjnych, zwłaszcza na modlitwie Kościoła Wschodniego, zwanej akatystem. W Loreto zaczęto śpiewać tę litanię od 1531 roku. Do Loreto poczynając od końca XIII w. aż do obecnych czasów przybywają pielgrzymi z całego świata, aby składać swoje prośby i modlitwy do Najświętszej Maryi Panny. Z wezwań, jakie zanosili do Niej w ciągu tylu wieków, powstała Litania zwana Loretańską. W połowie XVI wieku ta modlitwa do N.M.P. została po raz pierwszy spisana, ale w ciągu kolejnych stuleci dodawano nowe wezwania; w litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 51, a w Polsce 52 ("Królowo Polski").
Boża Rodzicielka=Matka Boga
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
mateuszcrazy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 42.294

Mateusz Kotas
Zawód: uczen
 
 
post 10/05/2009, 20:36 Quote Post

Po części o to mi właśnie chodziło, jednak potrzebuje jeszcze dokładniejszych informacji na temat wezwania "Boża Rodzicielko".
Chodzi mi o datę i okoliczności wpisania jej do Litanii Loretańskiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej