Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Złoty wiek Islamu
     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 3/05/2009, 23:23 Quote Post

Jedną z przyczyn, dla których islam odniósł taki niesłychany dziejowy sukces było to, iż nie jest on tylko religią, ale i zupełnym sposobem życia. Konwertyta nie tylko więc uznawał wiarę w jedynego Boga oraz w proroctwo Mahometa, on także w pakiecie otrzymywał muzułmańską kulturę. Zaś kultura ta stała we wczesnym i środkowym średniowieczu relatywnie na tak wysokim poziomie, iż wiele osób nazywa te czasy wiekiem złotym islamu, gdyż osiągnięcia islamskiej sztuki, medycyny, nauki i inżynierii stały wówczas na najwyższym poziomie na świecie.

Wedle większości opinii, to islam stworzył warunki dla wspaniałego rozwoju kultury choćby poprzez promowanie umiejętności czytania i pisania czy wysoki status nadawany uczynym. Z drugiej strony - pewne poparcie ma tzw. teoria kontynuacji, która wskazuje, iż w wyniku podbojów, w obręb świata islamu dostały się obszary które już w trakcie wielu wcześniejszych stuleci odgrywały role najważniejszych ośrodków cywilizacyjnych. W związku z powyższym wedle zwolenników tej teorii, można mówić nie tyle o dorobku islamu jako takiego, tylko o ostatnim okresie dominacji obszaru Bliskiego Wschodu. Jakkolwiek by nie było, złoty wiek zakończył się, a świat islamu oddał swoją kulturową i naukową dominację odrodzonemu światowi zachodniemu.

Ciężko nawet zakreślić ramy czasowe owego złotego wieku. Trudno określić, czy zaczął się od od momentu rozpoczęcia podbojów poza obszarem Półwyspu Arabskiego (632), od objęcia władzy w Kalifacie przez Umajjadów (661), czy też od obalenia tych ostatnich przez dynastię Abbasydów (750). Podobne problemy sprawia data zakończenia. Według niektórych, kluczowy jest tu przełom 10 i 11 wieku, a więc czas działalności al-Ghazaliego, którego niesłychanie wpływowe dzieło Niespójność filozofów wskazywane jest jako przyczyna powolnego odejścia świata islamskiego od racjonalizmu naukowego. Dla innych, złoty wiek zamyka rok 1258, a więc zniszczenie Bagdadu przez Mongołów.

Czy powiecie coś więcej o tym niezwykle ciekawym okresie? Czy macie swoje własne przemyślenia odnośnie przyczyn dla których świat islamski utracił palmę pierwszeństwa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/05/2009, 8:32 Quote Post

Wydaje mi się, że odpowiedzi na pierwsze pytanie należy szukać według podbojów arabskich. Znany jest fakt, że gdy cywilizacja o niższym stopniu rozwoju podbija kulturę stojącą wyżej, to po początkowej fazie niszczenia, wchłania jej osiągnięcia i ją asymiluje. Początek olbrzymiego rozwoju kulturowego koczowniczych plemion zaczął się więc prawdopodobnie od podbicia ziem wcześniejszych bizantyjskich i Persji.
Po włączeniu do siebie stojących na wyższym poziomie Egipcjan, Syryjczyków etc. prości nomadzi zmienili się we wspomnianych przez Ciebie wyżej przedstawicieli światłego świata muzułmańskiego, górującego nad Europą Zachodnią. Oczywiście podbicie nowych ośrodków wpłynęło również na rozwój handlu i rzemiosła, pozwalając na wytwarzanie chociażby sławnej damasceńskiej stali i muślinu (muslimin- muzułmanin).

Świat islamski mógł utracić swoją palmę pierwszeństwa wskutek barbaryzacji przez przyjęcie do rodziny państw muzułmańskich agresywnych i prymitywnych neofitów- ludów tureckich i -być może- Mongołów. Spowodowało to dalsze podboje (Manzikert 1071), co zaowocowało przeniesieniem się środka ciężkości na północ, w rejony Anatolii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 29/06/2009, 17:24 Quote Post

Bardzo ważną przyczyną dlaczego świat islamu utracił palmę pierwszeństwa było tzw. zamknięcie bram idżtihadu. Teologowie muzułmańscy uznali, że w sprawie islamu ustalono już wszystko. Niestety oznaczało to, że muzułmanie nie mogli odpowiadać na nieustanny rozwój nauki i technologii, w konsekwencji czego państwo stało się zacofane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej