Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ślesicki - nazwisko szlacheckie?
     
wikta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 55.590

Izabela Konieczna
Zawód: uczeñ
 
 
post 24/04/2009, 10:38 Quote Post

cześć mam problem:
tworze genealogie swojej rodziny i chciałabym sprawdzić: czy ktoś wie czy nazwisko ślesicki ma na pewno wywód szlachecki, podobno rodzina ślesickich miała pod koniec XIX wieku duże dobra pod warszawą, ale przed XX w. wszystko stracili. Pilnie potrzebuję pomocy. Może ktoś zna moich dalekich przodków XVIII-XIX wiek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
mc_herbarz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 50.356

 
 
post 27/04/2009, 1:02 Quote Post

Mimo poszukiwań w kilku źródłach nie znalazłem takiego nazwiska w spisach szlachty polskiej. Są inne o zbliżonym brzmieniu np Śleszycki, Ślesiński lub też Śleszyński. Jak już na tym forum wielokrotnie napisano nie każdy -ski lub -cki był szlachcicem. Podobnie też sprawa miała się z dobrami ziemskimi. Nie tylko szlachta nimi dysponowała, zwłaszcza w XIX w. Były to czasy kiedy wielu przedstawicieli stanu szlacheckiego uległo pauperyzacji i deklasacji, a w efekcie zasiliło stan mieszczański, chłopski lub też klasę robotniczą. I odwrotnie wzbogaceni mieszczanie bądź chłopi nabywając majątki, zmieniali swoje nazwiska na "lepiej brzmiące" i stawali się ziemianami. sad.gif


QUOTE(wikta @ 24/04/2009, 10:38)
cześć mam problem:
tworze genealogie swojej rodziny i chciałabym sprawdzić: czy ktoś wie czy nazwisko ślesicki ma na pewno wywód szlachecki, podobno rodzina ślesickich miała pod koniec XIX wieku duże dobra pod warszawą, ale przed XX w. wszystko stracili. Pilnie potrzebuję pomocy. Może ktoś zna moich dalekich przodków XVIII-XIX wiek.
*

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
rado2005
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 24.775

Radek Manka
Zawód: Uczeñ
 
 
post 7/05/2009, 14:07 Quote Post

Ślesicki to nazwisko ubogiej rodziny chłopskiej z podola.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 7/05/2009, 17:40 Quote Post

QUOTE(mc_herbarz @ 26/04/2009, 23:02)
Mimo poszukiwań w kilku źródłach nie znalazłem takiego nazwiska w spisach szlachty polskiej.
*



A mozesz (bardzo prosze wink.gif ) poszukac nazwiska: "Ochtyra"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 7/05/2009, 18:51 Quote Post

QUOTE
A mozesz (bardzo prosze wink.gif ) poszukac nazwiska: "Ochtyra"?

Najlepsza zabawa to szukać samemu - jest łatwiej z urzędami, możesz porozmawiać z rodziną, dowiedzieć się czegoś o przodkach (gdzie mieszkali, skąd pochodzą, czym się zajmowali, ile dzieci mieli, etc.). Bardzo ważne jest z jakiego rejonu Polski pochodzi Twoja rodzina. Warto zacząć od jakiegoś poradnika genealogicznego, osobiście polecam ten:
http://boratynka.pl/product_info.php?products_id=8

Tutaj kilka ciekawych stron:
http://przodek.pl/
http://www.genealodzy.pl/
http://www.genpol.com/

A na deser rozkład geograficzny występowania wspomnianego przez Ciebie nazwiska "Ochtyra":
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/ochtyra.html
Swoją drogą to bardzo rzadkie nazwisko, istnieje duże prawdopodobieństwo, ze wszystkie noszące je osoby są z sobą spokrewnione.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
polandczyk039
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 326
Nr użytkownika: 51.971

Krystian
Zawód: Uczen
 
 
post 7/05/2009, 21:42 Quote Post

QUOTE(Domowik @ 7/05/2009, 16:51)
Swoją drogą to bardzo rzadkie nazwisko, istnieje duże prawdopodobieństwo, ze wszystkie noszące je osoby są z sobą spokrewnione.
*



Tak tez jest - wszystkie osoby w Polsce, o nazwisku Ochtyra, to moja rodzina wink.gif . Mi kiedys prababcia (jak zyla jeszcze...) moja, opowiadala, ze jej maz, a moj Pradziadek, wywodzi sie z rodziny Szlacheckiej, ale to jest bardzo skomplikowane i nie mam ZADNEGO (chyba?) dowodu, na potwierdzenie tego... Wiem tyle (z opowiadan mojej Babci i Prababci), ze moj prapra...dziadek z rodu Ochtyrow walczyl w powstaniu Listopadowym (on byl rzekomo Szlachcicem... wink.gif ), po powstaniu wyemigrowal do Budapesztu (mam dowod, ze naprawde ktos [pra...pra....] naprawde wyemigrowal i mieszkal w Budapeszcie, bo mam oryginalny, i co najwazniejsze - SPRAWNY, "NA CHODZIE" - zegarek, z data produkcji, i jakimis napisami po... ?Wegiersku?), a jego potomkowie wrocili po rozpadzie Cesarstwa A-W, do odrodzonego Panstwa Polskiego.

EDIT:
P.S. - Pochodzenie: Mazowsze Polnocne, Pultusk.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 7/05/2009, 22:02 Quote Post

QUOTE
Tak tez jest - wszystkie osoby w Polsce, o nazwisku Ochtyra, to moja rodzina

To mocno ułatwia sprawę przy poszukiwaniach. Nawet jeśli to nie bezpośredni krewni to powinowaci i zawsze w pewnym momencie dojdzie się do wspólnego przodka.
QUOTE
i kiedys prababcia (jak zyla jeszcze...) moja, opowiadala, ze jej maz, a moj Pradziadek, wywodzi sie z rodziny Szlacheckiej, ale to jest bardzo skomplikowane i nie mam ZADNEGO (chyba?) dowodu, na potwierdzenie tego...

Wszystko przed Tobą, jeśli któryś z Ochtyrów był szlachcicem to musiał po sobie zostawić jakieś ślady w źródłach.
QUOTE
po powstaniu wyemigrowal do Budapesztu (mam dowod, ze naprawde ktos [pra...pra....] naprawde wyemigrowal i mieszkal w Budapeszcie, bo mam oryginalny, i co najwazniejsze - SPRAWNY, "NA CHODZIE" - zegarek, z data produkcji, i jakimis napisami po... ?Wegiersku?), a jego potomkowie wrócili po rozpadzie Cesarstwa A-W, do odrodzonego Panstwa Polskiego.

To ciekawa sprawa, ale dopóki nie znajdziesz dowodów (archiwalia - dokumenty, listy, etc.) to potwierdzających to pozostaje to tylko legendą rodzinną. Jednak często w takich opowieściach jest ziarno prawdy.Ważne, aby takie rzeczy spisywać. Czasem zupełnie nieświadomie dowiadujemy się o jakiejś informacji, która dopiero w późniejszym czasie (gdy poszukiwania są już zaawansowane) okazuje się byc bardzo przydatną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Kaien
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 57.973

Grzegorz Aleksander
Zawód: student
 
 
post 22/08/2009, 16:38 Quote Post

Nie chodzi o to czy się ma nazwisko szlacheckie, takowe może mieć każdy. Chodzi o to by doszukać się szlacheckich korzeni. Przypuśćmy, że ktoś nazywa się Burok, idzie sobie do USC, składa podanie o zmianę nazwiska i zmieniają mu na np. Potocki czy Sobieski. Taki zabieg w żadnym przypadku nie daje szlachectwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
yosemite_sam
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 57.991

Yosemite Sam
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 23/08/2009, 21:28 Quote Post

Ze zmianą nazwiska na Sobieski czy Potocki byłby w urzędzie stanu cywilnego spory kłopot. Zgodnie z ustawą nie można zmienić nazwiska na takie, które nosiły znane postacie historyczne.

Pozdrawiam YS
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Lansjer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 58.492

Tomasz Slesicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: prawnik
 
 
post 15/09/2009, 10:39 Quote Post

Ślesiccy to szlachta z ziemi ciechanowskiej, herbu Grzymała, więcej informacji: http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/ciechan.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej