Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Proces mieszany, EUROPA
     
kasiula88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 48.219

Kasia
Zawód: studentka
 
 
post 10/09/2008, 11:32 Quote Post

Proszę o jakieś informacje odnośnie procesu mieszanego
Wiem, że łączył w sobie elementy procesu inkwizycyjnego z elementami procesu skargowego.Ale przydałyby sie informacje o jego cechach charakterystycznych.Ponad to nie znalazłam informacji, gdzie po raz pierwszy pojawił się ten proces?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 10/09/2008, 12:25 Quote Post

ROCES MIESZANY

W Proces mieszany łączył w sobie elementy procesu inkwizycyjnego z elementami procesu skargowego. Do pierwszej grupy należą następujące cechy: przestępstwo ścigane było z urzędu, niezależnie od woli i zachowania pokrzywdzonego, postępowanie przygotowawcze prowadziły organy państwowe. Do elementów skargowych należało to, że sąd mógł wszcząć rozprawę jedynie na podstawie skargi wniesionej przez uprawniony podmiot, postępowanie sądowe- rozprawa opierała się na zasadzie wolnej walki stron- konradyktonjności (sporności). Oddzielono w procesie, mieszanymi wyraźnie trzy funkcje: oskarżenia, sądzenia i obrony. Dzięki temu poprawiła się sytuacja oskarżonego, który miał już prawo do należytej obrony. Sądy przy rozstrzyganiu spraw karnych kierowały się zasadą domniemania niewinności i In dubio pro rero. Innymi elementami procesu mieszanego były też swobodna ocena dowodów przez sędziego, jawność i ustność procesu karnego. Etapy procesu karnego: 1 wszczęcie postępowania z urzędu, 2 jedność osoby wszczęcia i prowadzenia śledztwa; 3 podejrzany - przedmiotem śledztwa; 4 skarga uprawnionego oskarżyciela; 5 proces sporny.
Pierwszy raz wystąpił w XIX w.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
kasiula88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 48.219

Kasia
Zawód: studentka
 
 
post 10/09/2008, 13:54 Quote Post

Te informacje znalazłam juz wpisując w `google` proces mieszany.
Niestety nic więcej oprocz tego nie znalazłam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Jacław
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 45.050

 
 
post 10/09/2008, 20:29 Quote Post

Dotego co zostało juz napisane można dodać, że proces mieszany rozpada się na dwie fazy:

1. Pierwsza faza ma charakter inkwizycyjny. Jest to śledztwo, względnie dochodzeie. Tą fazę, wszczynaną z urzędu, prowdził prokurator lub pod jego nadzorem policja, w niektórych systemach prowadzone było przez sędziego śledczego.

2. Druga faza była kontradyktoryjna, występowały w niej trzy podmioty: prokurator jako oskarżyciel, oskażony (często wraz z obrońcą) oraz sąd, jako arbiter przed ktorym toczył się spór. Od procesu inkwizycjnego rózniło ta fazę rozdzielenie funkcji oskarżyciela, obrońcy i arbitra, ktore w klasycznym procesie inkwizycyjnym połączone były w jednym ręku.

Rozprawa była ustna i jawna, oparta na zasadzie bezpośredniości (w procesie inkwizycyjnym dominowała pisemnosć, tajność oraz czesto pośredniość. Cechy te występowały w rożnym nateżeniu w fazie śledczej procesu mieszanego - tzn. w tym o czym pisałem w pkt 1.). Sąd swobodnie oceniał dowody i dążył do oparcia wyroku na prawdzie materialnej. Dowody były prowadzone z urzędu lub na wniosek stron, przy czym sąd nie był tymi wnioskami związany.

Przewidziano szerokie możliwości zaskarżania wyroków (w procedurze inkwizycyjnej możliwość zaskarżenia była wyjątkiem, tylko wyroki w njacieższych sprawach zatwerdzały sądy wyższej instanjcji).

Nadto:
Oskarżonemu (podejrzanemu) zapweniono gwarancje procesowe dotyczące rygory pod jakimi mógł być aresztowany oraz zasdę domniemania niewinności.

Proces mieszany zapoczątkowało ustawodawstwo rewolucyjnej francji, czerpiące wzory z dawnego procesu inkwizycyjnego oraz z procesu angielskiego. Od połowy XIX wieku stawał się on dominujący w Europie. Dzis jest to model powszechny w sprawach karnych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
kasiula88
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 48.219

Kasia
Zawód: studentka
 
 
post 10/09/2008, 23:55 Quote Post

Dziękuje ślicznie:) To na pewno mi wystarczy smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej