Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Obliczanie pokrewieństwa, ----------------------------------------
     
Sargon Akadyjski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 37.580

 
 
post 6/09/2008, 10:43 Quote Post

Witam. W poniedziałek walczę z egzaminem poprawkowym z Nauk Pomocniczych Historii. I mam mały problem właśnie z obliczaniem pokrewieństwa na podstawie drzew genealogicznych (bywają strasznie rozbudowane dry.gif ). W necie ciężko znaleźć jasno sprecyzowany sposób na poradzenie sobie z tym. Dlatego mam prośbę, czy ktoś z Was mógłby w jakiś logiczny sposób przedstawić to obliczanie wg prawa rzymskiego oraz kościelnego (kanonicznego)? Od kogo liczymy, kto się wlicza, a kto nie... i czy stopień pokrewieństwa w prawie kanonicznym jest zawsze dwa razy mniejszy od stopnia pokrewieństwa w prawie rzymskim? Z góry dzięki za każdą pomoc wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Stanisław August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 386
Nr użytkownika: 5.424

Zawód: student
 
 
post 6/09/2008, 11:23 Quote Post

1.Komputacja rzymska - quod generationes, tot gradus - ile urodzeń, tyle stopni.
Liczy się pokrewieństwo w ilości urodzeń nie wliczając wspólnego przodka, np. brat z siostrą są spokrewnieni w II stopniu.

2.Komputacja kanoniczna - ile pokoleń, tyle stopni.
Pokrewieństwo liczy się w ilości pokoleń nie wliczając wspólnego przodka, jeżeli linie są nierówne to komputację liczymy w linii najdłuższej, brat z siostra są spokrewnieni w I stopniu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Jacław
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 45.050

 
 
post 6/09/2008, 11:30 Quote Post

Zacznijmy od konca. Stopień pokrewieństwa liczonego wg komputacji kanonicznej nie zawsze jest dwa razy mniejszy niz liczony wg komputacji rzymskiej, w szczególności w razie pokrewieństwa w linii prostej w obu komputacjach jest tak samo, np. dziadek i wnuk są spokrewnieni w drugim stopniu.

W obu komputacjach liczy się od wspólnego przodka (technicznie nieraz łatwiej to zrobić na tablicy licząc do wspólnego przodka, nie ma to znaczenia tak czy inaczej liczy sie urodzenia). W obu komputacjach liczy sie urodzenia, nie wiliczając urodzenia owego wspólnego przodka.

W przypadku kompyutacji rzymskiej, do obliczania stopnia pokrewieństwa w linii bocznej (bo rozumiem, że to sprawia kłopoty) sumuje się urodzenia z obu stron aż do wspólnego przodka (bez urodzenia owego wspólnego przodka o czym wspomniałem wyżej).

W przypadku komputacji kanonicznej oblicza sie tylo urodzenia po jednej stronie - w dłuższej linii do wspólnego przodka (także nie wiliczając urodzenia wspólnego przodka).

Przykład:
A miał dówch synów: B i C, zaś C miał syna D (rozrysuj to sobie w drzewo genealogiczne). Teraz obliczmy pokrewieństwo pomiędzy B i D wg. obu kompytacji:
I. Kompytacja rzymska:
1. pierwsze urodzenie to urodzenie się D
2. drugie urodzenie, to urodzenie sie ojca D, czyli C
3. trzecie urodzenie to urodzenie dziadka D, a ojca C czyli A, Z TYM, ŻE TEGO URODZENIA SIE NIE WLICZA!!!!!!!!, bo A jest wspólnym przodkiem D (dziadkiem) i B (ojcem)
4. czwarte urodzenie to urodzenie B, który jest synem A.
Mamy więc 4 urodzenia, z których pod uwage bierzemy tylko 3, jako że pomija sie urodzenie wspólnego przodka, czyli 4 - 1 = 3, a zatem B i D są ze sobą spokrewnieni w trzecim stopniu komputacji rzymskiej.

II. Kompyutacja kanoniczna:
1. najpierw ustalamy która linia jest dłuższa. Wiadomo, że jeśli D jest wnukiem A, a B jest synem A, to dłuższa jest linia, do której należy D, w konsekwencji będziemy liczyć urodzenia po tej stronie
2. pierwsze urodzenie, to urodzenie się D
3. drugie urodzenie, to urodzenie sie C, czyli ojaca D
4. trzecie urodzenie to urodzenie dziadka D, a ojca C czyli A, Z TYM, ŻE TEGO URODZENIA SIE NIE WLICZA!!!!!!!!, bo A jest wspólnym przodkiem D (dziadkiem) i B (ojcem).
Mamy więc trzy urodzenia, czyli 3 - 1 = 2, a zatem B i D są ze sobą spokrewnieni w drugim stopniu komputacji kanonicznej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Sargon Akadyjski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 37.580

 
 
post 6/09/2008, 20:10 Quote Post

Dzięki Wam wielkie za pomoc wink.gif Jacław, thx za te przykłady, rozrysuje to sobie i mam nadzieje że pojmę istote tego obliczania rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
qulunia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 57.994

Iza Kulak
Zawód: student
 
 
post 24/08/2009, 7:20 Quote Post

Mam prośbę, to dla mnie bardzo ważne. Jakim sposobem oblicza się obecnie stopień pokrewieństwa przy zawieraniu związku małżeńskiego w kościele katolickim? I czy ktoś mógłby mi poprawnie obliczyć pokrewieństwo na przykładzie:

A.H i K.H to rodzeństwo. A.H miała córkę - Z.R. Ona też miała córkę - D.S. Ta zaś miała syna M.S

A teraz druga strona: K.H miał córkę B.K, ta zaś również urodziła córkę I.K.

Pytanie: Jaki jest stopień pokrewieństwa pomiędzy I.K i M.S i czy możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego przez nich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 24/08/2009, 10:21 Quote Post

Jacław wszystko ładnie wytłumaczył; zrób rysnek tych pokrewieństw licząc od wspólnego przodka, policz kropki, odejmij jeden. Wynik to 7. Nie ma przeszkód ani w prawie cywilnym ani w kanonicznym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej