Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Piwo Egipskie

Sound_Ninja

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 46.598

Zawód: przyszly student

post 22/06/2008, 19:14 Quote Post

witam,
powiem szczerze ze mam problem. jak wiadomo są wakacje a mnie wraz z moimi przyjaciółmi naszła myśl (po obejrzeniu brainac'a wink.gif ), aby spróbować swoich sił w tworzeniu browaru xP

wiem juz ze piwo egipskie należało do trunków mocnych, a także ze było całkiem ambitne smakowo smile.gif
wszystko byłoby ekstra, gdyby ktoś mógł podać mi przepis na owy trunek. z góry dziekuje smile.gif

aha i jeszcze jedno - mam juz ukończone 18 lat rolleyes.gif

User is offline  PMMini Profile Post #1

Ryszard Lwie Serce

الشيطان
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa

post 22/06/2008, 19:20 Quote Post

Podejrzewam że wypicie egipskiego piwa dla współcześnie żyjącego człowieka skończyłoby się poważnym rozstrojem żołądka i niewydolnością układu trawiennego smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Sound_Ninja

Nowicjusz

post 22/06/2008, 19:43 Quote Post

wydaje mi sie, dalibysmy rade wypic tego duzo smile.gif
w koncu w Egipcie w dawnych czasach spożywana ilość była bardzo duża, o czym świadczą różne kroniki i "malunki".
Może to sie źle skończyć jeżeli ktoś mi poda zły przepis tongue.gif

bardzo fajnie jest to opisane w "Faraonie" B. Prusa

User is offline  PMMini Profile Post #3

aleator

Nowicjusz
Nr użytkownika: 41.419

Jerzy
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel

post 23/06/2008, 16:25 Quote Post

QUOTE(Sound_Ninja @ 22/06/2008, 19:14)
witam,
powiem szczerze ze mam problem. jak wiadomo są wakacje a mnie wraz z moimi przyjaciółmi naszła myśl (po obejrzeniu brainac'a  wink.gif  ), aby spróbować swoich sił w tworzeniu browaru xP

wiem juz ze piwo egipskie należało do trunków mocnych, a także ze było całkiem ambitne smakowo smile.gif
wszystko byłoby ekstra, gdyby ktoś mógł podać mi przepis na owy trunek. z góry dziekuje  smile.gif

aha i jeszcze jedno - mam juz ukończone 18 lat  rolleyes.gif
*

Trochę więcej zaradności! Wpisałem w google "piwo w starożytnym egipcie" i po kilku chwilach byłem na tej stronie:
KLIKNIJ TUTAJ

Przeczytałem tam:
"PIWO, CZYLI WINO JĘCZMIENNE

Produkcję piwa zwanego Heneket rozwinęli również starożytni Egipcjanie - do produkcji słodu używali jęczmienia i pszenicy. Herodot nazwał egipskie piwo jęczmiennym winem. Trunek ten był bardzo ważny, ponieważ piwo i chleb stanowiły podstawę diety. Piwo piły zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Wzmianki na ten temat spotykamy w „Naukach Aniego", gdzie możemy przeczytać: [Ona] Wysłała Cię do szkoły, kiedy byłeś gotowy by pisać, i czekała na Ciebie codziennie w domu z chlebem i piwem. Piwo stanowiło również ważną część ofiar składanych bogom lub w kulcie grobowym.
Trunek dostępny był dla wszystkich niezależnie od statusu społecznego, np. robotnikom pracującym przy budowie piramid w Gizie podawano go trzy razy dziennie. Piwo miało również istotne zastosowanie w medycynie. Używano go jako lek na choroby oczu i skóry. Wierzono, że tajemnice jego warzenia przekazał ludziom sam dobry bóg Ozyrys.
Proces warzenia piwa znany jest z przedstawień na malowidłach i reliefach; często pojawia się także w tzw. modelach życia. Podstawowy składnik napoju, słód, otrzymywano w następujący sposób: najpierw z przygotowanego ciasta pieczono chleb, który następnie miażdżono i przecierano razem z wodą, dodając np. daktyli, lub też zamaczano ziarna jęczmienia w wodzie. Następnie przygotowany w ten sposób zaczyn odstawiano do dalszej fermentacji. W celu poprawy walorów smakowych dodawano do piwa miodu, owoców oraz ziół. Gotowy trunek przechowywano w dzbanach. W okresie Starego Państwa były one lepione z gliny nilowej. Wiele tego typu naczyń odnajduje się na nekropolach. Dzbany, których używano do celów rytualnych, były dodatkowo malowane na biało lub czerwono."

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Sound_Ninja

Nowicjusz

post 23/06/2008, 19:38 Quote Post

dzieki smile.gif

teraz bedzie hardkorowo biggrin.gif

User is offline  PMMini Profile Post #5

Jago

Nowicjusz
Nr użytkownika: 12.786

aniczka_z
Zawód: Student BL

post 23/06/2008, 23:29 Quote Post

laugh.gif Hahaha! To jak już nawarzysz i wypijesz to się podziel wrażeniami... jak jeszcze będziesz mógł wink.gif

drunk.gif

elefant.gif elefant.gif elefant.gif

User is offline  PMMini Profile Post #6

Vapnatak

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
Nr użytkownika: 26.201

post 24/06/2008, 7:11 Quote Post

Piwo było tak powszednim napojem w Egipcie, że kiedy powstawała osada, budowano wpierw dwa najważniejsze budynki: piekarnie i browar - obie zależne od siebie jedną rzeczą - drożdżami.
Zainteresowało mnie jednak to co napisał założyciel tematu, że należało ono raczej do mocnych trunków: otóż, nie zawsze! Pamiętajmy o tym, że Egipcjanie pili je niemalże na okrągło do każdego posiłku. Nie mogło zatem być mocne, gdyż chodziliby non stop pijani! wink.gif Były mocniejsze piwa do, powiedzmy biesiadowania, były piwa do spożywania codziennego, i te były raczej słabe. Pamiętam, że tak właśnie wypowiadał się prof. Ciałowicz na wykładzie poświęconym wykopaliskom w osadzie Tell el-Farcha, gdzie jednym z eksplorowanych obiektów był browar a w nim kadzie do produkcji piwa. O ile dobrze pamiętam, Profesor wraz z innymi naukowcami, mając do dyspozycji znaleziony materiał (bardzo bogaty) odtworzyli proces produkcji egipskiego piwa.

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

matika100

IV ranga
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa

post 28/06/2008, 10:00 Quote Post

zdaje sie że w Egipcie przy piwie często grano w senet ale chyba zasad tej gry nie udało się dokładnie poznać może ktoś coś więcej wie o senet?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Vapnatak

post 9/12/2008, 16:45 Quote Post

http://www.egiptologia.fora.pl/egiptomania...any,156-15.html

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Historycki

I ranga
*
Nr użytkownika: 52.727

HiStOrYcKi
Zawód: GiMnAzJaLiStA

post 21/01/2009, 14:48 Quote Post

Piwo także pili pewnie na przyjęciach itp

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Vapnatak

post 21/01/2009, 17:26 Quote Post

QUOTE(Historycki @ 21/01/2009, 15:48)
Piwo także pili pewnie na przyjęciach itp

Biedota i niżsi społecznie mieszkańcy owszem. Podejrzewam też, że nawet lepszego gatunku. Jednak wyżsi klasowo Egipcjanie, czy przede wszystkim szlachta (nomarchowie, kapłani, wyżsi urzędnicy) oraz rodzina królewska, raczyli się winem sprowadzanym z zagranicy lub z jakiś lokalnych winiarni.

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej