Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Skrinion Barbaron, Jak nazywamy tę instytucję w j. polskim?

w.rybotycki

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 46.470

Witold Rybotycki

post 16/06/2008, 15:25 Quote Post

Tłumacząc hasło Wikipedii o Bizancjum napotkałem na problem z przetłumaczeniem nazwy instytucji wywiadowczej Bizancjum nazwanej w angielskiej wikipedii "Bureau of Barbarians" (w grece: "Skrinion Barbaron"). Czy wiecie może, jakiej nazwy używa się w języku polskim? Wdzięczny byłbym, gdyby ktokolwiek również pamiętał miejsce użycia tej nazwy w jakiejkolwiek publikacji.

Zainteresowanych tłumaczeniem odsyłam do projektu tłumaczenia hasła "Bizancjum".

Podaję też link do hasła w angielskiej Wikipedii: Bureau of Barbarians.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc udzieloną mnie, a przede wszystkim Wikipedii.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

davidicus

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)

post 18/10/2009, 9:48 Quote Post

Osobiście uważam, że nazw stopni w administracji czy też nazw urzędów nie można na siłę tłumaczyć na język polski podobnie transkrybowanie na siłę jest niezbyt dobrym pomysłem bo efekt może być czasami śmieszny :-) Najlepiej pozostawić wersję grecką i nie próbować jej spalszczać jeśli nie ma się pewności jak należy to zrobić :-)
"Skrinion Barbaron") całkiem dobrze brzmi po grecki więc wysilanie się na tłumaczenia np. w stylu ,,biuro do spraw barbarzyńców'' itp. jest raczej zabawne :-)

Nawiasem mówiąc wiele nazw związanych z administracją pochodzących z łaciny np. cursus honorum nie tłumaczy się tylko pozostawia w oryginale i całkiem dobrze brzmią :-)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej