Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Udział Polaków w Wiośnie Ludów, POLSKA
     
mateusz1234
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 45.085

 
 
post 4/05/2008, 13:03 Quote Post

Witam
To mój pierwszy post i przepraszam, że od razu z pytaniem problemowym;d Po prostu muszę szybko napisac pracę na powyższy temat. Moja profesorka powiedziała, że nie powinien to byc referat ani życiorys Polaków. Uważa, że powinienem wybrac parę postaci i ukazac ich udział w Wiośnie Ludów. Czy ktoś z forum może mi pomóc odpowiedziec na to pytanie? Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Mareknufc
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 32.512

Marek
Stopień akademicki: ni ma ;/
Zawód: Student fil. i prawa
 
 
post 4/05/2008, 14:17 Quote Post

Ale Polaków na terenie zaborów, czy Polaków za granicą? Bo Polacy na terenie zaborów nie byli zbyt aktywni. Davies w swoim "Bożym Igrzysku" nazwał Wiosnę Ludów w polskim wykonaniu "Wiosną innych ludów". W Rosji panował niezmącony spokój, zbyt świeża była jeszcze pamięć o pacyfikacji powstania listopadowego, aby zorganizować coś większego. Gdy w Prusach rewolucyjny tłum uwolnił przetrzymywanych więźniów w Moabicie, do Polski wrócili m.in. Karol Libelt i Ludwik Mierosławski. Ten drugi stanął na czele sił zbrojnych, które wprawdzie odniosły zwycięstwo pod Miłosławiem, ale koniec końców nie miały szans. Gdy Fryderyk Wilhelm IV uporał się z rewolucją w swoim kraju, wycofał się z wcześniejszych ustępstw na rzecz Polaków i spacyfikował rewolucyjne ruchy. Wystąpienie Polaków zostało w Niemczech odebrane za akt zdrady i posłużyło do likwidacji resztek autonomii Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W Galicji ruchy rewolucyjne również były nieznaczne. Aby zjednać sobie przychylność włościan, gubernator Franz von Stadion zatwierdził ustawę o uwłaszczeniu chłopów z odszkodowaniami dla właścicieli, które miały być wypłacane przez państwo. Zaskarbił sobie w ten sposób wdzięczność chłopów i związał ze sobą szlachtę (nie wypadało występować przeciwko państwu, w gestii którego leży wypłacenie bądź niewypłacenie odszkodowań za przekazanie chłopom ziemi). Zamieszki wybuchnęły m.in. w Krakowie i Lwowie, ale oba miasta zostały zbombardowane, co zaprowadziło weń porządek. Nie bez znaczenia z pewnością była pamięć o rabacji galicyjskiej (ważne nazwisko: Jakub Szela) sprzed dwóch lat. W Pradze odbył się Kongres Słowiański, który przebiegał pod dyktando idei panslawistycznych i niekłamanej miłości do Rosji, której Polacy, reprezentowani m.in. przez Libelta, z wiadomych względów dzielić nie chcieli. Kongres zakończył się zbombardowaniem miasta przez Windichgratza. To w wielkim skrócie co do Wiosny Ludów na ziemiach polskich.

Poza Polską zaś najważniejszą postacią jest bez wątpienia Józef Zachariasz Bem (1794-1850). Całe życie poświęcił walce "za wolność naszą i waszą", wsławił się m.in. efektownym manewrem w przegranej bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831r (powstanie listopadowe). W roku 1848 wziął udział we Wiośnie Ludów w Austrii. Po upadku rewolucji we Wiedniu, przeniósł się na Węgry, gdzie powstańczy rząd Lajosa Kossutha zdetronizował cesarza Austrii i podjął działania mające na celu oderwanie się od tyrana. Dowództwo nad wojskami powstańczymi przekazano właśnie Bemowi, który odnosił liczne zwycięstwa nad Austriakami, tak że cesarz Franciszek Józef zmuszony został prosić o pomoc jednego z sygnatariuszy Świętego Przymierza, cara Rosji, Mikołaja I. Na Węgry ruszyła potężna armia dowodzona przez znanego dobrze Polakom psa z Mohylewa, Iwana Paskiewicza (księcia Warszawy zarazem). Powstańcy skapitulowali po bitwie pod Temesvarem, a Bem uciekł do Turcji, gdzie najpierw zmienił nazwisko i przyjął islam, a rok później - skonał. Na Węgrzech walczyli także inni Polacy, m.in. gen. Henryk Dembiński.

We Wiośnie Ludów na ziemiach włoskich najważniejszym Polakiem jest... Adam Mickiewicz. Włochy dążyły do zjednoczenia pod przywództwem króla Piemontu Karola Alberta, lecz nie chciała na to zezwolić Austria. Do Włoch ściągnął Adam Mickiewicz, pragnący utworzyć tu Legion walczący u boku włoskich rewolucjonistów. Legion Mickiewicza nie był liczny, bodaj 500 osób i niewiele pomógł. Niewielki skutek osiągnęło też samo powstanie: wojska Austrii pod wodzą Radetzky'ego pokonały karbonariuszy pod Custozzą i Novarą i stłumiły ruchy rewolucyjne.

Na Sycylii walczył natomiast Ludwik Mierosławski, który nawet przez chwilę był wodzem powstania przeciwko władzy austriackiej. Mierosławski jednak nie grzeszył talentem militarnym. W Wielkopolsce wszystko popsuł, na Sycylii nie było inaczej i szybko, zniechęcony kolejnymi porażkami, porzucił swoją nową rolę. O tym "wodzu przegranej sprawy" usłyszymy jednak jeszcze nie raz. Już w 1863r powróci, aby dowodzić powstaniem styczniowym. Efekty takie jak przy poprzednich próbach biggrin.gif To z grubsza tyle.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej