Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
568 Strony « < 330 331 332 333 334 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Allochtonizm vs autochtonizm, Wyliczenie argumentów
     
Michał..
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 989
Nr użytkownika: 100.557

Zawód: biolog, genetyk
 
 
post 25/09/2017, 0:38 Quote Post

QUOTE(poloh @ 23/09/2017, 22:50)
Zastanawiać się można nad tym, czy haplogrupa Y-DNA E1b1 spotykana w Polsce nie pochodzi, podobnie jak prawdopodobnie R1a i I2-Din, z terenu kolebki Słowian, która zapewne znajdowała się w dorzeczu środkowego Dniepru. W mazowieckim mikroregionie etnograficznym Urzecze mamy 8 przypadków Y-DNA E na około 112 próbek (a więc około dwa razy więcej, niż podaje Eupedia dla Polski (3,5%)).
*


Jak dotąd nie słyszałem o żadnym subkladzie E1b, który byłby specyficznie związany ze Słowianami i jednocześnie był obecny u Wschodnich, Zachodnich i Południowych Słowian, tak więc takie protosłowiańskie pochodzenie wydaje się w tym przypadku mało prawdopodobne. Wydaje się natomiast, że E1b w Polsce pochodzi z trzech głównych źródeł (nie licząc oczywiście źródeł pomniejszych): 1) linie będące pozostałością po neolitycznych rolnikach które jakoś przetrwały na terenie Polski aż do nadejścia Słowian, 2) linie wywodzące się z populacji Żydów Aszkenazyjskich, oraz 3) linie wywodzące się z populacji osadników wołoskich i rusińskich.

Większość E1b w Polsce (i w Europie) to członkowie stosunkowo młodego europejskiego kladu E1b-V13, który jest najczęstszy na Bałkanach (szczególnie w Kosowie i Albanii) i uległ znacznej ekspansji zaledwie ok. 5000 lat temu, zapewne w związku z ekspansją jakiejś konkretnej bałkańskiej populacji z epoki brązu.

Jedna z linii moich przodków należy do kladu E1b-V13, a konkretnie do niezbyt wielkiego subkladu L540, który oddzielił się od reszty ponad 4000 lat temu ale uległ umiarkowanej ekspansji zaledwie około 2000 lat temu i występuje dziś głównie w Niemczech, Czechach i Polsce. Wszyscy trzej znani polscy członkowie tego kladu wydają się należeć do specyficznie polskiego subkladu A6295 (mającego chyba tylko ok. 1500 lat), przy czym dwóch z nich wywodzi się z Małopolski/Podkarpacia, a trzeci z Mazowsza (choć jego przodkowie przybyli tam zapewne z innych okolic, o czym świadczy jego nazwisko Nowak). Przedstawicielem tego kladu jest m.in. Peter Gwozdz, który powinien być dobrze znany osobom interesującym się genealogią genetyczną (zwłaszcza w kontekście polskich subkladów Y-DNA).


QUOTE(poloh @ 23/09/2017, 22:50)
Są też cztery wyniki haplogrupy N, jej pochodzenie też jest interesujące. Czy pochodzi ona od Bałtów, czy mieli ją Słowianie w kolebce, cy też może pojawiła się ona na Urzeczu w jeszcze inny sposób? Eupedia podaje, że Czesi mają 2,5% hg N, a Słowacy 3% (ugrofińscy Węgrzy mają wg Eupedii tylko 0,5% haplogrupy N). Skąd się wzięło tyle N w Czechach i na Słowacji? Czy pojawienie się tej haplogrupy może mieć związek np. z jeńcami bałtyjskimi z czasów Piastów? Polska ma "tylko" 4% hg N. Austria, Macedonia, Bułgaria i Chorwacja mają po 0,5%, Bośnia i Hercegowina - 1%, Mołdawia, Rumunia i Czarnogóra - 1,5%, Serbia ma (2,5%). Czy może istnieć jakiś słowiański klad haplogrupy N?
*


Nie liczyłbym zbytnio na wiarygodność szacunków z Eupedii, zwłaszcza w przypadku podawanych przez nch niskich częstości <5% (bo wystarczy znaleźć jeden przypadek na 50 testowanych osób, żeby częstość wynosiła 2%). Z tego co wiem, zdecydowana większość słowiańskich (a zwłaszcza polskich) przypadków haplogrupy N należy do kladów osiągających najwyższe częstości w krajach bałtyckich. Jest chyba zaledwie jeden w miarę duży słowiański subklad w ramach jednego z bałtyjskich kladów (N-CTS8173), który nazywa się Y6075 i ma według YFull ok. 2200 lat. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest on związany niemal wyłącznie z zachodnimi Słowianami i praktycznie nie występuje u Słowian Wschodnich i Południowych, co stawia pod dużym znakiem zapytania jego obecność wśród Protosłowian. Moim zdaniem subklad ten wywodzi się najprawdopodobniej z jednej z niewielkich zachodniobałtyjskich (lub zachodniobałtyjsko-skandynawskich) grup, która zawędrowała na dzisiejsze ziemie polskie ok. VI-VII w. ne i została wchłonięta przez znacznie liczniejszych wczesnych Słowian migrujących wówczas w kierunku zachodnim:
http://www.anthrogenica.com/showthread.php...ll=1#post120630

Ten post był edytowany przez Michał..: 25/09/2017, 16:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4966

     
Radek8484
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 25/09/2017, 7:16 Quote Post

Na innym forum napisalem: "If he's a Turkish person, then I'd say he may be descendant of the Serbs (formerly Sorbs?) resettled in Asia Minor during the 7th century AD, see https://en.wikipedia.org/wiki/Gordoservon

We already have Greek and Greek Macedonian samples of R-YP263, so perhaps R-YP263 men arrived to this part of Europe as early as the 6th century AD."

QUOTE
Radek napisał: "...Szybki wzrost demograficzny od przelomu er wsrod populacji wczesnych Slowian (?)..."
*



Na to wskazuje wiek TMRCA podany przez YFull. Wyglada na to, ze od czasu powstania mutacji R-YP263 gdzies na przelomie er, klan ten odniosl niesamowity sukces reprodukcyjny. Spodziewam sie, ze wplyw na to mial szeroki zakres umiejetnosci (dobrzy wojownicy, zeglarze, rzemieslnicy, itd.), dlatego mezczyzn R-YP263 znajdujemy od Irlandii po Turcje, od Norwegii po Grecje.

Oczywiscie, nadal najwiecej probek R-YP263 jest z terenow Niemiec (11) oraz Polski (9), czyli jest to Hg silnie powiazana ze Slowianami zachodnimi. Gdzie natomiast znajdowala sie kolebka R-YP263 przed 500 r.n.e., tego nie wiem...

user posted image

Ten post był edytowany przez Radek8484: 25/09/2017, 12:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #4967

     
Radek8484
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 25/09/2017, 13:40 Quote Post

http://www.polskatimes.pl/opinie/wywiady/a...acy,12514316/3/

(...) Taki kopalny DNA przesekwencjonowano już dla ludzi mieszkających w różnych częściach Europy np. na Półwyspie Skandynawskim, na obecnych terenach Niemiec, czy też na wschodzie - Ukrainie. Porównując te wyniki między sobą oraz z wynikami uzyskanymi dla współczesnych ludzi możemy powiedzieć, do kogo kiedyś byliśmy lub obecnie jesteśmy najbardziej podobni.

Do kogo?

Na to pytanie jeszcze nie odpowiem. Ale mogę powiedzieć, że jak na razie mamy w miarę zakończone badania jednej grupy ludzi, która zamieszkiwała teren obecnej Wielkopolski w I i II wieku naszej ery. Bardzo nas zaskoczyło, że zmienność genetyczna w obrębie tej grupy jest tak duża, jak u obecnie istniejących populacji.

Co to oznacza w praktyce?

Ano oznacza to, że wbrew temu, co by można sądzić, na tych terenach istniała całkiem rozwinięta cywilizacja. Taka mieszanka genów wskazuje, że musiał występować spory ruch ludnościowy. Wynik ten jest sprzeczny z poglądem, że 2000 lat temu były tu głównie lasy, w których żyły pojedyncze grupy ludzi, plemiona. Gdyby tak było, to zmienność genetyczna byłaby bardzo niska. Ludzie tworzący małe populacje krzyżowaliby się tylko między sobą, czyli w ich genomach ciągle powtarzałyby się te same motywy. A to, co obserwujemy to wysoka zmienność. Zbadaliśmy spory cmentarz koło Poznania, gdzie chowano ludzi od 0 do 200 roku i stwierdziliśmy, że zmienność ich genów jest podobna do obserwowanej dla współczesnych populacji europejskich. Czy miejsce to leżało na skrzyżowaniu szlaków kupieckich, gdzie prowadzony był handel? Trudno powiedzieć, ale była to rzecz nieoczekiwana. Jeżeli porównamy geny tych ludzi z ówczesnymi populacjami, to możemy powiedzieć, że najbliżej było im do populacji z Półwyspu Jutlandzkiego, czyli obecnej Danii. Ale też niewiele różnili się od ludzi z żyjących na zachód od Polski (...) Można przypuszczać, że 2000 lat temu żyli na terenie współczesnej Wielkopolski ludzie, którzy byli podobni do mieszkańców północno-zachodniej Europy centralnej (współczesne północne Niemcy, Dania). Gdyby prawdziwą była akceptowana dość powszechnie teoria mówiąca o migracjach, o tym, że potomkowie tych ludzi opuścili tereny zachodniej Polski, a w to miejsce napłynęły inne ludy, to być może tysiąc lat później byli tu ludzie już zupełnie inni także pod względem genetycznym (...) Teraz wiemy, że ludzie, którzy mieszkali na terenie zachodniej Polski 2 tysiące lat temu byli bardzo podobni do mieszkańców Europy zachodniej. Wiemy, że zmienność genetyczna populacji była bardzo duża, a to wskazuje, że nie była to izolowana grupa żyjąca w niedostępnych puszczach, ale że na tych terenach spotykali się ludzie z różnych stron, przepływ ludności był podobny do tego w Niemczech, we Francji, czy w innych krajach Europy.

Ten post był edytowany przez Radek8484: 25/09/2017, 13:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #4968

     
Michał..
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 989
Nr użytkownika: 100.557

Zawód: biolog, genetyk
 
 
post 25/09/2017, 13:56 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 25/09/2017, 13:40)

Dodam jeszcze kilka cytatów:

QUOTE
Mówimy o ludziach, którzy żyli 2000 lat temu. Musimy teraz zweryfikować, co się działo tysiąc lat później. Można przypuszczać, że 2000 lat temu żyli na terenie współczesnej Wielkopolski ludzie, którzy byli podobni do mieszkańców północno-zachodniej Europy centralnej (współczesne północne Niemcy, Dania). Gdyby prawdziwą była akceptowana dość powszechnie teoria mówiąca o migracjach, o tym, że potomkowie tych ludzi opuścili tereny zachodniej Polski, a w to miejsce napłynęły inne ludy, to być może tysiąc lat później byli tu ludzie już zupełnie inni także pod względem genetycznym. Druga część badań będzie polegała między innymi na zweryfikowaniu tej teorii. Musimy więc zbadać szczątki ludzi z około tysięcznego roku. Trochę próbek materiału genetycznego już mamy, więc niedługo będziemy wiedzieli, jak to było.

QUOTE
Może za pół roku, za rok, będziemy w stanie zweryfikować tezę, czy nastąpiła wymiana ludności, czy tej wymiany nie było. W badaniach zmierzamy do celu krok po kroku. Teraz wiemy, że ludzie, którzy mieszkali na terenie zachodniej Polski 2 tysiące lat temu byli bardzo podobni do mieszkańców Europy zachodniej. Wiemy, że zmienność genetyczna populacji była bardzo duża, a to wskazuje, że nie była to izolowana grupa żyjąca w niedostępnych puszczach, ale że na tych terenach spotykali się ludzie z różnych stron, przepływ ludności był podobny do tego w Niemczech, we Francji, czy w innych krajach Europy. A zatem szeroko rozpowszechniony obraz czasów przedpiastowskich - tylko głusze i knieje - nie jest chyba prawdziwy. Teraz badamy geny ludzi sprzed tysiąca lat. Ostatecznych wyników jeszcze nie ma. Wciąż więc pozostają dwie hipotezy - albo mogą oni być potomkami tych, którzy żyli 2 tysiące lat temu, a zmieniła się jedynie władza, albo mogą być ludźmi, którzy na te tereny przywędrowali później. Na to pytanie odpowiemy za chwilę.

QUOTE
Jeszcze 10-15 lat temu, z wielkim przekonaniem powiedziałbym, zapewne jak większość Polaków, że przed tysięcznym rokiem na terenach, na których dziś mieszkamy istniały niedostępne puszcze, w których żyły małe grupy Słowian zaczynające tworzyć własne państwo, całkowicie niezwiązane z tą częścią Europy, która wcześniej była pod wpływem rzymskim. Taki obraz pojawiał się w różnych książkach i filmach opisujących nasze dzieje. Tymczasem, kiedy przyjrzeć się bliżej, widać, że nie mamy żadnych podstaw dla tworzenia tego rodzaju opisów. Że nasza historia dotycząca czasów przedpiastowskich i piastowskich bardziej jest wymyślona, niż zbadana. Niewątpliwie dla każdego społeczeństwa, dla każdej wspólnoty ważne jest poznanie swoich korzeni. Nie ma w tym przypadku znaczenia, jakie one są. Znaczenie ma i to jest wspaniałe, żeby wiedzieć, skąd wzięli się nasi praojcowie. Zamiast żyć wśród mitów powinniśmy starać się jak najlepiej poznać naszą przeszłość, gdyż jedynie wtedy możemy odpowiedzialnie myśleć o naszej przyszłości.

Wygląda to jak przygotowywanie rodaków na wyniki obalające mit o odwiecznej obecności Słowian na terenie Polski.

Ten post był edytowany przez Michał..: 25/09/2017, 13:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4969

     
poloh
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 291
Nr użytkownika: 91.203

 
 
post 25/09/2017, 20:05 Quote Post

Skąd wzięłoby się E1b u osadników rusińskich? Ile procent polskiego E1b pochodzi od przedsłowiańskich mieszkańców Polski? Czy przodkowie tych posiadaczy E1b mogli mówić językiem innym niż germański? Czy mogło być tak, że Słowianie napotkali w Polsce kogoś innego niż Germanie i Bałtowie (ich to na północnym wschodzie kraju)? Czy w Polsce mogła ostać się jakaś przedgermańska ludność?

Znalazłem wykres dotyczący haplogrup na Urzeczu. R1a ma na nim 59% (Eupedia podaje 57,5% dla Polski), I1 - 11% (Eupedia - 8,5%, następnie w nawiasach będę podawać dane z Eupedii dla Polski), R1b - 10% (12,5%), E1b - 8% (3,5%), N1c - 4% (4%), I2a - 4% (5,5%), G2a - 1% (1,5%), H1a - 1% (-), J2 - 1% (2,5%), Q - 1% (0,5%). Czy w okolicach Wisły mogła ostać się jakaś bogata w E1b grupa ludności, może niegermańskiej czy niezgermanizowanej? Dlaczego Ukraina ma według Eupedii aż 6,5% E1b1? Rosja ma według Eupedii 2,5% E1b1. Białoruś ma według Eupedii 4% E1b1 - skąd ono się tam wzięło? Może w etnogenezie Słowian brała udział jakaś populacja zawierająca E1b1? Może E1b1 wśród Słowian jest w pewnym sensie bardziej zróżnicowane, niż R1a (dużo słowiańskiego R1a należy do dużych subkladów o TMRCA 2000 - 2500 lat). Podobnie mało zróżnicowane jest słowiańskie I2a (jeden klad o TMRCA ok. 2300 lat według YFull).

Ten post był edytowany przez poloh: 25/09/2017, 20:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #4970

     
Michał..
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 989
Nr użytkownika: 100.557

Zawód: biolog, genetyk
 
 
post 25/09/2017, 22:27 Quote Post

QUOTE(poloh @ 25/09/2017, 20:05)
Skąd wzięłoby się E1b u osadników rusińskich?
*


Głównie od osadników wołoskich, którzy zasiedlali północno-wschodnie Karpaty.


QUOTE(poloh @ 25/09/2017, 20:05)
Ile procent polskiego E1b pochodzi od przedsłowiańskich mieszkańców Polski?
*


Masz już na tyle duże doświadczenie z tymi liczbami dotyczącymi częstości poszczególnych haplogrup w różnych populacjach, że zadawanie tego typu pytań trochę Ci nie przystoi. Przecież haplogrupy E1b w Polsce jest tak mało, a badań na ten temat jest tak niewiele (a praktycznie nie ma wcale), że trudno aby ktoś Ci podał dokładne proporcje między poszczególnymi kategoriami (a nie tylko ogólne szacunki, jak w moim poprzednim poście). Taką wiedzę może kiedyś uzyskamy po przetestowaniu wielu tysięcy Polaków i po zebraniu znacznie większej liczby próbek aDNA, niż ta którą dysponujemy w tej chwili.



QUOTE(poloh @ 25/09/2017, 20:05)
Czy przodkowie tych posiadaczy E1b mogli mówić językiem innym niż germański?
*


Zdecydowanie tak, a niektórzy pewnie nawet nie mówili żadnym językiem. Wszystko zależy od tego, jak daleko cofniesz się w czasie.



QUOTE(poloh @ 25/09/2017, 20:05)
Czy mogło być tak, że Słowianie napotkali w Polsce kogoś innego niż Germanie i Bałtowie (ich to na północnym wschodzie kraju)? Czy w Polsce mogła ostać się jakaś przedgermańska ludność?
*


Moim zdaniem jest to bardzo mało prawdopodobne, choć mogła się gdzieś oczywiście zawieruszyć jakaś grupka sarmackich czy huńskich nomadów, która mogła się najpierw przyłączyć do jakiejś lokalnej "resztkowej" grupy Germanów, a potem została w raz z nimi wchłonięta przez nadchodzących wczesnych Słowian.


QUOTE(poloh @ 25/09/2017, 20:05)
Znalazłem wykres dotyczący haplogrup na Urzeczu. R1a ma na nim 59% (Eupedia podaje 57,5% dla Polski), I1 - 11% (Eupedia - 8,5%, następnie w nawiasach będę podawać dane z Eupedii dla Polski), R1b - 10% (12,5%), E1b - 8% (3,5%), N1c - 4% (4%), I2a - 4% (5,5%), G2a - 1% (1,5%), H1a - 1% (-), J2 - 1% (2,5%), Q - 1% (0,5%). Czy w okolicach Wisły mogła ostać się jakaś bogata w E1b grupa ludności, może niegermańskiej czy niezgermanizowanej?
*


Chyba nie oczekujesz, że każdy mały region w Polsce będzie wykazywał dokładnie taką samą częstość głównych haplogrup Y-DNA, jaką obserwuje się dla populacji całego kraju? A te lokalne różnice mogą ale nie muszą wynikać z jakiejś konkretnej obcej domieszki, bo może to być po prostu klasyczny efekt założyciela, zwłaszcza jeśli rozpatrujemy naprawdę małe regiony, złożone z niewielkiej liczby wsi, których mieszkańcy są często blisko spokrewnieni ze sobą.

A ta różnica dotycząca częstości E1b w populacji Urzecza i całej Polski nie jest przecież nawet istotna statystycznie, czyli jest tak, jakby jej właściwie w ogóle nie było, więc trudno dyskutować przyczyny jej występowania.


QUOTE(poloh @ 25/09/2017, 20:05)
Dlaczego Ukraina ma według Eupedii aż 6,5% E1b1? Rosja ma według Eupedii 2,5% E1b1. Białoruś ma według Eupedii 4% E1b1 - skąd ono się tam wzięło? Może w etnogenezie Słowian brała udział jakaś populacja zawierająca E1b1?
*


Najlepiej przebadaj dokładnie te klady E1b wśród Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, a potem przedstaw nam tutaj wyniki swojej analizy. Przewiduję, że większość ukraińskiego E1b to będą jakieś subklady E1b-V13 związane z osadnictwem wołoskim, a we wszystkich tych trzech wschodniosłowiańskich populacjach sporo będzie też bliskowschodnich kladów związanych głównie z Żydami Aszkenazyjskimi, ale także z Ormianami, Grekami i może niektórymi ludami kaukaskimi.

I powtórzę jeszcze raz, że gdyby w etnogenezie Słowian brała znaczący udział jakaś populacja zawierająca E1b1, to wówczas przedstawiciele tej populacji musieliby także uczestniczyć w demograficznej i terytorialnej ekspansji wczesnych Słowian, czyli że taki "słowiański subklad E1b1" powinien mieć podobną strukturę filogenetyczną (w tym wiek TMRCA) i podobny wzór rozmieszczenia geograficznego, jak typowe ogólnosłowiańskie subklady R1a, I2a czy R1b. Czy potrafisz wymienić choćby jeden subklad E1b1, który spełniałby te warunki?

QUOTE(poloh @ 25/09/2017, 20:05)
Może E1b1 wśród Słowian jest w pewnym sensie bardziej zróżnicowane, niż R1a (dużo słowiańskiego R1a należy do dużych subkladów o TMRCA 2000 - 2500 lat). Podobnie mało zróżnicowane jest słowiańskie I2a (jeden klad o TMRCA ok. 2300 lat według YFull).
*


To akurat zależy głównie od tego, jakim wzorem matematycznym chciałbyś określać stopień zróżnicowania genetycznego. Większość tego typu wzorów jest bardzo wrażliwa na występowanie jednego dominującego subkladu (czyli jednej dominującej podgrupy), tak więc jeśli wśród Polaków mielibyśmy dokładnie takie same częstości wszystkich obecnie rejestrowanych u nas rzadkich subkladów E1b oprócz jednego, którego częstość wzrosłaby do powiedzmy 20% w skali kraju, to wówczas wzory takie wykazywałyby spadek zróżnicowania genetycznego (chociaż nie byłoby to związane z ubytkiem żadnych linii). Coś takiego widzimy właśnie w przypadku haplogrup R1a oraz I2a, chociaż nie oznacza to, że reprezentowane są one w Polsce przez znacznie mniejszą liczbę subkladów niż haplogrupa E1b.

Ten post był edytowany przez Michał..: 25/09/2017, 22:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4971

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 25/09/2017, 22:37 Quote Post

QUOTE(poloh @ 25/09/2017, 20:05)
Skąd wzięłoby się E1b u osadników rusińskich? Ile procent polskiego E1b pochodzi od przedsłowiańskich mieszkańców Polski? Czy przodkowie tych posiadaczy E1b mogli mówić językiem innym niż germański? Czy mogło być tak, że Słowianie napotkali w Polsce kogoś innego niż Germanie i Bałtowie (ich to na północnym wschodzie kraju)? Czy w Polsce mogła ostać się jakaś przedgermańska ludność?

Znalazłem wykres dotyczący haplogrup na Urzeczu. R1a ma na nim 59% (Eupedia podaje 57,5% dla Polski), I1 - 11% (Eupedia - 8,5%, następnie w nawiasach będę podawać dane z Eupedii dla Polski), R1b - 10% (12,5%), E1b - 8% (3,5%), N1c - 4% (4%), I2a - 4% (5,5%), G2a - 1% (1,5%), H1a - 1% (-), J2 - 1% (2,5%), Q - 1% (0,5%). Czy w okolicach Wisły mogła ostać się jakaś bogata w E1b grupa ludności, może niegermańskiej czy niezgermanizowanej? Dlaczego Ukraina ma według Eupedii aż 6,5% E1b1? Rosja ma według Eupedii 2,5% E1b1. Białoruś ma według Eupedii 4% E1b1 - skąd ono się tam wzięło? Może w etnogenezie Słowian brała udział jakaś populacja zawierająca E1b1? Może E1b1 wśród Słowian jest w pewnym sensie bardziej zróżnicowane, niż R1a (dużo słowiańskiego R1a należy do dużych subkladów o TMRCA 2000 - 2500 lat). Podobnie mało zróżnicowane jest słowiańskie I2a (jeden klad o TMRCA ok. 2300 lat według YFull).
*



Możesz mi wytłumaczyć, skąd twoje niepewność? Kto twierdzi, że Germanie byli pierwotną ludnością Polski?
Na pewno była jakieś E1B, czyli Grecja, G2a, czyli Kaukaz oraz H1a, czyli Sardynia, Alpy, Kaukaz i Azja Mniejsza.
To jest pewnie ludność pierwotna Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4972

     
Michał..
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 989
Nr użytkownika: 100.557

Zawód: biolog, genetyk
 
 
post 25/09/2017, 23:03 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 25/09/2017, 7:16)
Oczywiscie, nadal najwiecej probek R-YP263 jest z terenow Niemiec (11) oraz Polski (9), czyli jest to Hg silnie powiazana ze Slowianami zachodnimi. Gdzie natomiast znajdowala sie kolebka R-YP263 przed 500 r.n.e., tego nie wiem...

user posted image
*


Skoro dzięki naszej wcześniej dyskusji na ten temat wiemy, że "największa liczba próbek" nie oznacza wcale najwyższej częstości kladu YP263, przy czym częstość ta jest w Niemczech znacznie niższa niż w Polsce, Białorusi czy Grecji (patrz: http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1624662 ), to nie widzę zupełnie powodu, żeby sugerować, że klad YP263 zawędrował do Czerkiesji/Turcji z Niemiec, a nie z Białorusi/Ukrainy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4973

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.927
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/09/2017, 23:27 Quote Post

Figlerowicz, jak widzę, jak nie miał pojęcia o historii i archeologii tak nie ma nadal. Wszystkie uwagi w wywiadzie na ten temat są niedorzeczne - brak innych źródeł z okresu Dagome iudex, czy powtarzanie o wszechobecnej puszczy i rozproszonych osadach aż do czasu Piastów. Jedyne mity jakie tu Figlerowicz rozwiewa to chyba tylko swoje własne.

I-II w. to nie samotne osady w puszczy, o których kompletnie nic nie wiadomo tylko rozkwit gospodarczy terenów nad Wisłą i Odrą przykuwający uwagę obserwatorów z Imperium Rzymskiego i taka prosperity pojawia się tutaj ponownie dopiero w późnej fazie wczesnego średniowiecza a więc jeszcze nawet nie za Mieszka I.

Jeśli to przebadane cmentarzysko z Wielkopolski to Kowalewko (kultury wielbarskiej datowane od połowy I w. do początku III) to przecież nie jakaś pipidówa tylko ogromna nekropola ze stwierdzonymi prawie 500 obiektami grobowymi. Powiązania kulturowe tego stanowiska prowadzący badania Tomasz Skorupka podsumował następująco:
Wśród elementów wyposażenia zmarłych znajdują potwierdzenie kontakty kulturowe utrzymywane przez społeczność związaną z cmentarzyskiem w Kowalewku z kręgiem nadłabskim i Wyspami Duńskimi, zauważalne zwłaszcza w detalach (piramidki, motyw ósemkowy itp.) i kompozycjach stroju. Zapewne za pośrednictwem tych obszarów napływały do Kowalewka importy rzymskie fali "słowacko-duńskiej" i "duńskiej".

Czy wykryte więc w genach związki z terenami Niemiec i Danii są rzeczywiście całkowitym zaskoczeniem? Chyba tylko jeśli nie ma się pojęcia co się bada.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4974

     
Radek8484
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 26/09/2017, 10:06 Quote Post

QUOTE
Skoro dzięki naszej wcześniej dyskusji na ten temat wiemy, że "największa liczba próbek" nie oznacza wcale najwyższej częstości kladu YP263, przy czym częstość ta jest w Niemczech znacznie niższa niż w Polsce, Białorusi czy Grecji


Zaktualizowalem Twoje obliczenia, Michale...

Liczba probek R-YP263 lub potencjalnie R-YP263 (w nawiasie liczba R-M417 w projeckie R1a):
Belarus - 2 (95)
Bulgaria - 3 (39)
Cyprus - 1 (3)
Czech Republic - 1 (91)
England - 1 (270)
Finland - 3 (129)
Germany - 17 (458)
Greece - 2 (15)
Hungary - 1 (122)
Ireland - 1 (128)
Italy - 1 (63)
Lithuania - 1 (92)
Norway - 1 (386)
Poland - 17 (914)
Romania - 2 (26)
Russian Federation - 4 (750)
Scotland - 1 (168)
Slovakia - 1 (57)
Sweden - 5 (387)
Switzerland - 1 (14)
Ukraine - 2 (236)

Czestotliwosc wystepowania R-YP263 (lub potencjalnych R-YP263):
1. Grecja - (2/15) x 11.5% = 1.53%
2. Rumunia - (2/26) x 18% = 1.38%
3. Bulgaria - (3/39) x 17% = 1.31%
4. Cypr - (1/3) x 3.5% = 1.17%
5. Polska - (17/914) x 57.5% = 1.07%
6. Bialorus - (2/95) x 51% = 1.07%

7. Slowacja - (1/57) x 41.5% = 0.73%
8. Niemcy - (17/458) x 16% = 0.59%
9. Litwa - (1/92) x 38% = 0.41%
10. Ukraina - (2/236) x 44% = 0.37%
11. Czechy - (1/91) x 33% = 0.36%
12. Szwajcaria - (1/14) x 3.5% = 0.25%
13. Rosja - (4/750) x 46% = 0.25%
14. Wegry - (1/122) x 29.5% = 0.24%
15. Szwecja - (5/387) x 16% = 0.21%
16. Finlandia - (3/129) x 5% = 0.12%
17. Norwegia - (1/386) x 25.5% = 0.07%
18. Wlochy - (1/63) x 4% = 0.06%
19. Szkocja - (1/168) x 8.5% = 0.05%
20. Irlandia - (1/128) x 2.5% = 0.02%
21. Anglia - (1/270) x 4.5% = 0.02%

QUOTE
nie widzę zupełnie powodu, żeby sugerować, że klad YP263 zawędrował do Czerkiesji/Turcji z Niemiec, a nie z Białorusi/Ukrainy


Ta osoba ma nadal w swoich danych unknown origin, wiec poki co nie wiadomo czy to rzeczywiscie jest Turek.

Ten post był edytowany przez Radek8484: 26/09/2017, 10:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #4975

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.552
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/09/2017, 10:21 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 26/09/2017, 10:06)
Ta osoba ma nadal w swoich danych unknown origin, wiec poki co nie wiadomo czy to rzeczywiscie jest Turek.
*



Jak pisałem wcześniej skoro podał w paternal Shapsough to na pewno Czerkies, a nie Turek... Ich potomków w Turcji i na Bliskim Wschodzie jest obecnie kilka milionów. Żaden tam przesiedlony Słowianin z VIII wieku.

Ten post był edytowany przez mlukas: 26/09/2017, 10:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #4976

     
Radek8484
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 26/09/2017, 10:52 Quote Post

QUOTE(mlukas @ 26/09/2017, 10:21)
QUOTE(Radek8484 @ 26/09/2017, 10:06)
Ta osoba ma nadal w swoich danych unknown origin, wiec poki co nie wiadomo czy to rzeczywiscie jest Turek.
*



Jak pisałem wcześniej skoro podał w paternal Shapsough to na pewno Czerkies, a nie Turek... Ich potomków w Turcji i na Bliskim Wschodzie jest obecnie kilka milionów. Żaden tam przesiedlony Słowianin z VIII wieku.
*



To wiadomosc od Larry'ego Mayki:

"He lists his patrilineal ancestor simply as "Koble, Shapsough". I can't even determine whether that's a person or a place.

His name seems to be Turkish; but if you search for his full name on LinkedIn, you find someone living in Belgium (though perhaps as an immigrant or the son of an immigrant)."
 
User is offline  PMMini Profile Post #4977

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.552
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/09/2017, 11:13 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 26/09/2017, 10:52)
QUOTE(mlukas @ 26/09/2017, 10:21)
QUOTE(Radek8484 @ 26/09/2017, 10:06)
Ta osoba ma nadal w swoich danych unknown origin, wiec poki co nie wiadomo czy to rzeczywiscie jest Turek.
*



Jak pisałem wcześniej skoro podał w paternal Shapsough to na pewno Czerkies, a nie Turek... Ich potomków w Turcji i na Bliskim Wschodzie jest obecnie kilka milionów. Żaden tam przesiedlony Słowianin z VIII wieku.
*



To wiadomosc od Larry'ego Mayki:

"He lists his patrilineal ancestor simply as "Koble, Shapsough". I can't even determine whether that's a person or a place.

His name seems to be Turkish; but if you search for his full name on LinkedIn, you find someone living in Belgium (though perhaps as an immigrant or the son of an immigrant)."
*



W takim razie to może być grupa etniczna, klan Szapsugów. Wątpliwe by to R-YP263 był wpływ rosyjski. Ci Czerkiesi się przesiedlili do Imperium Osmańskiego byli bardzo wrodzy wobec Rosji. Dziecko z gwałtu tez by się nie uchowało.

Ten post był edytowany przez mlukas: 26/09/2017, 11:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #4978

     
Michał..
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 989
Nr użytkownika: 100.557

Zawód: biolog, genetyk
 
 
post 26/09/2017, 11:24 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 26/09/2017, 10:52)
To wiadomosc od Larry'ego Mayki:

"He lists his patrilineal ancestor simply as "Koble, Shapsough". I can't even determine whether that's a person or a place.

His name seems to be Turkish; but if you search for his full name on LinkedIn, you find someone living in Belgium (though perhaps as an immigrant or the son of an immigrant)."
*


Zarówno jego imię (Recep), jak i nazwisko (Tuncel), są ewidentnie tureckie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Recep
https://en.wikipedia.org/wiki/Tuncel

Z kolei zarówno Koble, jak i Shapsough, to nazwy plemion czerkieskich, przy czym Shapsough (Szapsugowie) to było kiedyś jedno z największych plemion w Czerkiesji, ale większość jego członków uciekła w XIX przed Rosjanami do Turcji i do innych krajów na Bliskim Wschodzie, gdzie dzisiaj stanowią sporą mniejszość etniczną:
https://en.wikipedia.org/wiki/Shapsugs
Koble to jedno z mniejszych plemion/klanów. Jest np. wymienione na niemieckiej stronie Wikipedii o Czerkiesach:
https://de.wikipedia.org/wiki/Tscherkessen

Warto też zauważyć, że Recep Tuncel (#584419) jest członkiem Czerkieskiego Projektu w FTDNA, co dodatkowo potwierdza jego czerkieskie korzenie (a przynajmniej jego własne przekonanie na ten temat):
https://www.familytreedna.com/public/UbykhS...iframe=yresults

Ten post był edytowany przez Michał..: 26/09/2017, 11:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4979

     
Radek8484
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 26/09/2017, 11:38 Quote Post

Circassian beauties smile.gif

Wyglada na to, ze Czerkieski byly bardzo porzadanym "towarem", szczegolnie jako konkubiny.

Ten post był edytowany przez Radek8484: 26/09/2017, 12:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #4980

568 Strony « < 330 331 332 333 334 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej