Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultura łużycka i jej grody obronne,
     
niebieski1933
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 42.802

Zawód: Archeolog
 
 
post 13/03/2008, 23:42 Quote Post

chciałbym dowiedziec się co sądzicie o motywach wznoszenia przez kulturę łużycką grodów obronnych. Czy było to spowodowane najazdami scytyjskimi? czy było wynikiem walk wewnetrznych w tak zróżcniowanej przeciez wewnętrznie kulturze łużyckiej? czy było to spowodowane koniecznoscią obrony przed kulturą pomorską? jakie są Wasze opinie na ten temat.
Ja osobiście uważam że najazdy scytyjskie nie wchodza w gre bo grody obronne były budowane na zachodzie Polski a wiec na terenie na który Scytowie prawdopodobnie nie dotarli, podążając na przedłużenie stepu na Węgry. Z drugiej strony skąd w Polsce odnajdowane są scytyjskie groty strzał?
Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Waran_Z_komodo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 38.681

szczepan woszczy³o
Zawód: student
 
 
post 14/03/2008, 23:02 Quote Post

Mi się zdaję ,że w grę wchodzą wszystkie wymienione przez Ciebie przyczyny. A Scytów też bym nie wykluczył, za dowód niech świadczy zniszczenie jednego z Grodów kultury łużyckiej (niestety nazwy nie pamiętam wink.gif)
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 18/03/2008, 13:51 Quote Post

QUOTE(Waran_Z_komodo @ 14/03/2008, 23:02)
Mi się zdaję ,że w grę wchodzą wszystkie wymienione przez Ciebie przyczyny. A Scytów też bym nie wykluczył, za dowód niech świadczy zniszczenie jednego z Grodów kultury łużyckiej (niestety nazwy nie pamiętam wink.gif)
*



Prawdopodobnie chodzi o gród w miejscowość Wicina k. Jasienia (zielonogórskie), gdzie znaleziono grociki scytyjskie (wg Bukowskiego)i gdzie występowała warstwa spalenizny i gdzie znaleziono szkielety ludzkie na majdanie, bardzo bogato wyposażone.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
chr
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.083
Nr użytkownika: 2.972

 
 
post 21/03/2008, 10:42 Quote Post

A skarb scytyjski z Witaszkowa ?

http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol...x_kluzycka.html

http://www.inh.wnhis.uksw.edu.pl//index.ph...d=108&Itemid=43
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
niebieski1933
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 42.802

Zawód: Archeolog
 
 
post 21/03/2008, 10:49 Quote Post

no fakt skarb z Witaszkowa albo gród z elementami broni scytyjskiej... ale nie mogło to być wynikiem handlu? jeśli mieliby budować grody obronne przed scytami którzy nacierali ze wschodu to czemu K.Ł. budowała te grody tylko na swoich zachodnich ziemiach? a nie skłanialibyście się do teorii o kulturze pomorskiej? jest ona współczesna archeologicznie K.Ł., zamieszkujące tereny przybrzeżne musiała przeć na południe i zachód, walcząc o przestrzeń życiową i może to przed nimi K.Ł. chciała sie obronić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Andrzej Jesz Huvavnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 44.126

Andrzej Jaholkowski
Zawód: student
 
 
post 8/04/2008, 19:44 Quote Post

Otóż Scytowie na ziemie polskie wkroczyli przez Bramę Morawską właśnie. Od strony Kotliny Karpackiej. Spustoszyli Łużyce i Dolny Śląsk.Najdalej na północ dotarli w okolice Kruszwicy. Z ciekawszych stanowisk związanych z tymi wydarzeniami poza fenomenalna Wiciną, mogę wymienić jeszcze Strzegom, czy jaskinie Okiennik, gdzie odkryto graciki scytyjskie, o zdeformowanych czubkach. Najprawdopodobniej schroniła sie tam miejscowa ludność, a groty strzał napastników odbijały się od skał. Skarb z Witaszkowa znaleziono w jednej z jam zasobowych na osadzie. Złote ozdoby maiły na sobie ślady wyraźnego odrywania od powierzchni. Może to świadczyć o tym, że najeźdźcy nie byli bezkarni. Natomiast we wschodnich grupach Kultury łużyckiej, np. sandomierskiej, wpływy scytyjskie mają bardziej pokojowy charakter. Dajmy na to w biżuterii.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
niebieski1933
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 42.802

Zawód: Archeolog
 
 
post 9/04/2008, 7:55 Quote Post

ja bym sie jednak nadal skłaniał ku chęci zabezpieczenia się przed kulturą pomorską, tudzież konfliktom wewnątrz kultury łużyckiej. za Scytami nie przemawia do mnie argument taki że wciąż nie ma pewności że odnajdywane scytyjskie elementy nie są tylko wynikiem handlu, a grotów strzał KŁ mogła przeciez używac po poprzednim ich zakupie i scytyjskich handlarzy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Trapista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 44.465

 
 
post 17/04/2008, 9:33 Quote Post

QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 8/04/2008, 20:44)
Otóż Scytowie na ziemie polskie wkroczyli przez Bramę Morawską właśnie. Od strony Kotliny Karpackiej. Spustoszyli Łużyce i Dolny Śląsk. [...] Z ciekawszych stanowisk związanych z tymi wydarzeniami [...] mogę wymienić jeszcze [...] jaskinie Okiennik, gdzie odkryto graciki scytyjskie, o zdeformowanych czubkach. Najprawdopodobniej schroniła sie tam miejscowa ludność, a groty strzał napastników odbijały się od skał.
*



Należy pamiętać, że jaskinia Okiennik już chyba wtedy wchodziła w skład jakiegoś grodu. Bogdanowski uważa ją nawet za archetyp budowanych później wież obronnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 29/04/2008, 17:26 Quote Post

QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 8/04/2008, 19:44)
czy jaskinie Okiennik, gdzie odkryto graciki scytyjskie, o zdeformowanych czubkach. Najprawdopodobniej schroniła sie tam miejscowa ludność, a groty strzał napastników odbijały się od skał.
*


Schronisko Okiennik w Rzędkowicach
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Trapista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 44.465

 
 
post 10/05/2008, 11:26 Quote Post

QUOTE(Kiton @ 29/04/2008, 18:26)
QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 8/04/2008, 19:44)
czy jaskinie Okiennik, gdzie odkryto graciki scytyjskie, o zdeformowanych czubkach. Najprawdopodobniej schroniła sie tam miejscowa ludność, a groty strzał napastników odbijały się od skał.
*


Schronisko Okiennik w Rzędkowicach
*



Tu chodzi o Jaskinię Okiennik w skale Okiennik Wielki na terenie Piaseczna (blisko Skarzyżyc).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 10/05/2008, 14:34 Quote Post

QUOTE(Trapista @ 10/05/2008, 11:26)
QUOTE(Kiton @ 29/04/2008, 18:26)
QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 8/04/2008, 19:44)
czy jaskinie Okiennik, gdzie odkryto graciki scytyjskie, o zdeformowanych czubkach. Najprawdopodobniej schroniła sie tam miejscowa ludność, a groty strzał napastników odbijały się od skał.
*


Schronisko Okiennik w Rzędkowicach
*



Tu chodzi o Jaskinię Okiennik w skale Okiennik Wielki na terenie Piaseczna (blisko Skarzyżyc).
*


Wszelkie znane mi opisy dotyczące grotów scytyjskich "o zdeformowanych czubkach" dotyczyły Okiennika Rzędkowickiego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Trapista
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 44.465

 
 
post 11/05/2008, 19:03 Quote Post

QUOTE(Kiton @ 10/05/2008, 15:34)
QUOTE(Trapista @ 10/05/2008, 11:26)
QUOTE(Kiton @ 29/04/2008, 18:26)
QUOTE(Andrzej Jesz Huvavnik @ 8/04/2008, 19:44)
czy jaskinie Okiennik, gdzie odkryto graciki scytyjskie, o zdeformowanych czubkach. Najprawdopodobniej schroniła sie tam miejscowa ludność, a groty strzał napastników odbijały się od skał.
*


Schronisko Okiennik w Rzędkowicach
*



Tu chodzi o Jaskinię Okiennik w skale Okiennik Wielki na terenie Piaseczna (blisko Skarzyżyc).
*


Wszelkie znane mi opisy dotyczące grotów scytyjskich "o zdeformowanych czubkach" dotyczyły Okiennika Rzędkowickiego
*



Nie wiem jakie to opisy masz na uwadze, ale - jeśli istotnie są takie - to jest to pomyłka. Owe grociki scytyjskie "o zdeformowanych czubkach" odkryto przy wspomnianej przeze mnie Jaskini Okiennik. Co zresztą jest oczywiste, gdy porówna się wygląd obu Okiennków - jako że Okiennik Rzędkowicki nie ma takich walorów obronnych jak właściwy Okiennik.

PS.
Jeśli możesz to napisz jakie to były publikacje mówiące o odkryciu tych grotów w Okienniku Rzędkowickim. Bo ciekaw tego jestem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 13/05/2008, 18:26 Quote Post

QUOTE(Trapista @ 11/05/2008, 19:03)
Jeśli możesz to napisz jakie to były publikacje mówiące o odkryciu tych grotów w Okienniku Rzędkowickim. Bo ciekaw tego jestem.
*


Prahistoria Ziem Polskich tom IV pod redakcją W.Hensla wyd. Ossolineum Wrocław 1979 strona 201 cytat :
"Przeciw importowi scytyjskich grocików strzał na obszar kultury łużyckiej przemawia również wystąpienie w kilku zespołach grocików kościanych tego samego pochodzenia razem z brązowymi. Odkryto je m.in. w schronisku skalnym w Rzędkowicach, gdzie właśnie te grociki miały uszkodzenia wskutek uderzenia o skałę..."
natomiast na stronie 197 jest zamieszczona mapa znalezisk "scytyjskich" z terenów Polski i wg niej (Jura Krakowsko-Częstochowska)w Jaskini Okiennik Wlk. (Piaseczno) znaleziono jeden grocik, Okiennik (Rzędkowice)ponad pięć sztuk, Ojców jedna sztuka.

W.Hensel "Polska Starożytna" wyd. Ossolineum Wrocław 1988 strona 357 cytat :
"Możliwość najazdu uprawdopodobnia jednak fakt, iż "scytyjskie" trógraniaste grociki znajduje się nieraz wśród zwalisk wałów obronnych "łużyckich" grodów, a także okoliczność, iż w pobliżu jaskini w Rzędkowicach pod Zawierciem znaleziono oprócz grocików brązowych także ich naśladownictwa z rogu, używane również przez wojowników "scytyjskich". Najwidoczniej więc w jaskini tej ukrywali się "łużyczanie" przed napastnikami "scytyjskimi""
Znam oba Okienniki i muszę powiedzieć że Okiennik w Rzędkowicach ma równie dobre usytuowanie "obronne" jak ten w Piasecznie. Zachęcam do zwiedzenia !
Pozdrawiam
A.Kiton

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
niebieski1933
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 42.802

Zawód: Archeolog
 
 
post 13/05/2008, 22:12 Quote Post

hm... nie chodzi tu o to jakie jest jakie stanowisko... chciałem poruszyc temat czemu te grody obronne wznosili, przed kim. Nie chodziło mi o to czy w stanowisku Okiennik (obojętnie który) znajduja sie takie, a takie groty, bo jaskinia ma mało wspólnego z grodem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 14/05/2008, 14:40 Quote Post

QUOTE(niebieski1933 @ 13/05/2008, 22:12)
bo jaskinia ma mało wspólnego z grodem...
*


Do obu "Okienników" były dobudowane założenia obronne
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej