Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marco Polo I Wyprawa Do Chin

rumun1990

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 5.670

Zawód: uczeñ

post 2/02/2008, 17:29 Quote Post

Witam, mam takie pytanie mam do zrobienia mapke z Historii i muszę podać czas trwania podróży Marca Polo ( z Wenecji do Pekinu).I na wikipedii jest tak:
Wywodzi się z chorwackiej wyspy Curzola (obecnie Korčula) na Morzu Adriatyckim. Do dzisiaj stoi tam dom, w którym urodził się Marco. Jego ojciec Mikołaj (Nicolò) oraz wuj Mateusz (Maffeo) byli zamożnymi kupcami handlującymi ze Wschodem. W 1255 udali się oni na wyprawę do Azji. W 1266 dotarli do Chin, rządzonych wówczas przez mongolską dynastię Yuan. Zatrzymali się na dłużej w Chanbałyk (dzisiejszy Pekin, tak nazywano go wówczas po mongolsku). Powrócili z Chin jako wysłannicy Kubilaj-chana z listami do papieża z prośbą o przysłanie wykształconych ludzi, aby nauczali Mongołów o świecie Zachodu. W kolejną podróż w 1271 wyruszyli już z Marco Polo w roli wysłanników papieża do Kubilaj-chana. Marco szybko zaskarbił sobie przychylność Kubilaj-chana, który uczynił go nadwornym doradcą, a wkrótce potem - emisariuszem. W czasie siedemnastoletniej służby na dworze chana, Marco Polo miał okazję zwiedzić ogromne połacie Chin i zapoznać się wieloma osiągnięciami chińskiej cywilizacji, w owym czasie pod pewnymi względami przewyższała europejską. Marco Polo jako jeden z pierwszych Europejczyków epoki średniowiecza odkrył lądową drogę do Indii.

Które lata mam podać 1255-1266 czy 1271-1295 ?
Jeżeli 1255 to jest to dla mnie nie logiczne bo wtedy Marco miał 1 rok.Czyli zapewne datą wyprawy Marco jest 1271-1295.

User is offline  PMMini Profile Post #1

rycymer

Ellentengernagyként
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 30.754

Mariusz Borecki

post 2/02/2008, 17:52 Quote Post

1272 - 1292... smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

rumun1990

I ranga
*
Nr użytkownika: 5.670

Zawód: uczeñ

post 2/02/2008, 18:05 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 2/02/2008, 18:52)
1272 - 1292... smile.gif
*

Źródło ?

User is offline  PMMini Profile Post #3

rycymer

Ellentengernagyként

Mariusz Borecki

post 2/02/2008, 18:17 Quote Post

QUOTE(rumun1990 @ 2/02/2008, 18:05)
Źródło ?
*

Jaki wymagający... tongue.gif Proszę Cię jednak bardzo:

Człowiek czynu, członek wielkiego kupieckiego rodu posiadającego swe domy handlowe i składy na Bliskim Wschodzie, w Konstantynopolu i Sudaku, własne statki handlowe, nieustraszony i wytrwały podróżnik i odkrywca w latach 1272—1292, zachłannie obserwujący kraj, ludzi i zwyczaje u Wielkiego Chana, cesarza Chin, w nieustannych trudach i misjach zuchwale sięgający krańców znanego wówczas świata, zostaje nagle skazany na bezczynność, uwięziony przez rywalkę Wenecji — Genuę.

(bold by rycymer)

Cyt. za: Marco Polo, Opisanie świata (Słowo od tłumacza)

Będzie? smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

makron

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek

post 2/02/2008, 23:05 Quote Post

Nie chcę siać zamętu, ale krytyczne włoskie wydanie "Il Milione" (czyli, jak je znamy po polsku "Opisania świata") podaje następujące daty. Wiosna lub lato 1271 roku Marco z ojcem i wujem wyruszają z Wenecji, do której wraca dopiero w 1295 roku (drogę powrotną rozpoczął na wiosnę 1292 roku). Za: Marco Polo, "Il Milione", (wyd. Dante Olivieri w serii "Scrittori d'Italia"), Laterza, Bari, 1928; przypis na str. 251-252.
Fakt, że wydanie jest już wiekowe i przyznaję się, że nie znam nowszych wyliczeń chronologii podróży Marco Polo.
Ponieważ jestem w dobrym humorze, dołączam mapkę z włoskiego Atlasu Historycznego (DeAgostini, Novara 2006), gdzie niebieską linią jest wyznaczona trasa podróży Marco Polo. Co ciekawe, w legendzie podają daty pobytu poza Wenecją, czyli 1271-1295.
Pozdrawiam
P.S. Nie mogę dodać w tej chwili mapki. Strona mi się zawiesza. Spróbuję później.

User is offline  PMMini Profile Post #5

Jaszczurmx

Nowicjusz
Nr użytkownika: 40.969

michl
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen

post 3/02/2008, 14:48 Quote Post

To w końcu która to jest odpowiedź. Potrzebuję dokładnego czasu w jakim Marco Polo przebył jedwabny szlak na piechotę ;p i nie wiem już która odpowiedź jest poprawna wink.gif.

User is offline  PMMini Profile Post #6

rycymer

Ellentengernagyként

Mariusz Borecki

post 3/02/2008, 15:44 Quote Post

Fakt, że wydanie jest już wiekowe i przyznaję się, że nie znam nowszym wyliczeń chronologii podróży Marco Polo.

Również nie chcę siać zamętu, ale wydaje mi się, iż należy dać wiarę nowszym nieco opracowaniom, choć oczywiście mogę się mylić... wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Jaszczurmx

Nowicjusz
Nr użytkownika: 40.969

michl
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen

post 3/02/2008, 16:02 Quote Post

Marka Polo, przedstawioną we Wstępie: w r. 1269 Marko liczył 15 lat, w r. 1271 wyruszył do Chin, przybył tam prawdopodobnie w r. 1275

"MARCO POLO OPISANIE ŚWIATA" strona 454

User is offline  PMMini Profile Post #8

makron

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek

post 3/02/2008, 18:20 Quote Post

No dobra. Na coś się trzeba zdecydować. Nie będę się bawił w dyplomację: NIE UFAM polskiemu tłumaczowi "Il Milione", ponieważ jest on właśnie TŁUMACZEM, a nie historykiem. Zbyt dobrze wiem jak wygląda pisanie komentarzy i przypisów przez tłumaczy i nie mam o tej praktyce zbyt pochlebnego zdania.
Jako ostateczny argument podaję odnośnik do hasła w Encyklopedii PWN (jednak inna klasa niż Wikipedia).
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3959674
Choć cytuję niżej interesujący fragment, serdecznie zachęcam do przeczytania całego hasła:
"W 1271 Polowie wyprawili się ponownie do Chin w celach kupieckich i z misją od papieża Grzegorza X do wielkiego chana Mongołów, tym razem zabierając ze sobą 17-letniego wówczas Marco; podróżował 24 lata; przez Azję Mniejszą, Persję, Afganistan i Pamir Polowie przedostali się do Kaszgarii, skąd Jedwabnym Szlakiem zawędrowali do prowincji Gansu w północnych Chinach. Po odwiedzeniu Karakorum udali się przez Gobi do Chanbałyku, gdzie przybyli 1275. W Chinach przeżyli 17 lat, zajmując się handlem lub pracując w służbie Kubilaja. Marco, jego szczególny ulubieniec, był obdarzany różnymi urzędami i dostojeństwami. Pełniąc rozmaite funkcje, miał okazję zwiedzić cały kraj, docierając także do Birmy. Przez 3 lata był zarządcą m. Jandżu (Yangzhou) w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach. W 1292, otrzymawszy od chana zezwolenie na wyjazd oraz zadanie zawiezienia mong. księżniczki perskiemu księciu, Polowie udali się w drogę powrotną. Żeglowali wzdłuż wybrzeży południowych Chin, Płw. Indochińskiego i Sumatry, następnie przez Cejlon, wzdłuż Wybrzeża Malabarskiego w Indiach aż do wybrzeży Persji, gdzie 1294 zastała ich wieść o śmierci Kubilaja. Z Ormuzu drogą lądową przez Persję i Armenię dotarli do Trabzonu (Trapezunt), skąd statkiem przez Konstantynopol dopłynęli 1295 do Wenecji, przywożąc zaszyte w chałatach podróżniczych klejnoty. "
Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #9

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2014 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej