Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bóg karzący i Bóg miłosierny
     
sharoona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 40.457

Sabinka
Stopień akademicki: zdaje mature
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/01/2008, 20:12 Quote Post

Hej!
Bóg karzący i Bóg miłosierny - jak to jest przedstawiane w wybranych przykładach z literatury i sztuki ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 28/01/2008, 1:06 Quote Post

Jasne, ja mogę. Czy na maturze obecnie można gadać o filmach i muzyce, czy raczej tylko o literaturze? Czy sztuka to tylko malarstwo?

Więc Bóg karzący i miłosierny w jednym dziele to Księga Hioba.
Bóg karzący w sztuce to wszystkie przedstawienia Sodomy i GOmory i powodzi w sztuce europejskiej, Jest tego mnóstwo.
Bóg karzący może też być w litearturze greckiej - Odyseja i gniew Posejdona na Odysa. W tragedii greckiej - Edyp i gniew bogów.
Więc, o czym byś chciała mówić, powiedz, to Ci pomogę. Bo temat jest arcyszeroki

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
sharoona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 40.457

Sabinka
Stopień akademicki: zdaje mature
Zawód: uczeñ
 
 
post 28/01/2008, 16:54 Quote Post

A więc tak... Jeżeli chodzi o zakres "sztuki" to może być jakiś film albo obraz.
A jeżeli mowa o literaturze to nie chce jedynie Biblii czy innych dzieł z antyku.
Myślałam o potopie, Sodomie i Gomorze czy też Hiobie ale bardziej mi się spodobał pomysł z ukaraniem Izraelitów 40 letnią wędrówką po pustyni. Potop czy Sodome zostawie sobie do omawiania obrazów.Mam też obraz Rembranta o synu marnotrawnym bo ten temat to nie tylko kara ale też boże miłosierdzie-tu akurat nie mam innych pomysłów, w każdym bądz razie nic szczególnego chyba, że hymn o miłości z Listu do Koryntian.
Myślałam też o miłosiernym Prometeuszu i karzącym go Zeusie ale nie wiem czy to nie jest zbyt oklepane.
Chciałam ukazać ten temat na zasadzie porównań kilku bóstw z różnych reliigii ale za bardzo bym odeszła od tematu.
Ale to wszystko, poza Rembrantem to antyk......
Chciałabym coś bardziej współczesnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 28/01/2008, 17:56 Quote Post

Temat rzeka....a ze współczesności to np zajrzyj do jednego z moich ulubionych poetów Kasprowicza, gdzie Bóg jest karzącą istotą (Święty Boże, święty mocny, Dies Irae, Hymny. zresztą spora część poezji młodopolskiej jest taka. Dodałbym choćby Kochanowskiego z Trenami. Dla odmiany choćby Twardowski i jego Bóg bliski ludziom miłosierny. Poszukaj, to naprawdę ciekawa sprawa...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
sharoona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 40.457

Sabinka
Stopień akademicki: zdaje mature
Zawód: uczeñ
 
 
post 28/01/2008, 18:01 Quote Post

Kasprowicza już nawet podałam w bibliografii ale tak naprawdę nie przyjzalam się temu bliżej ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
silent_hunter
 

Poczwórny Agent, Łowca Replikantów
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.055
Nr użytkownika: 11.971

Stopień akademicki: gramotny
Zawód: przodownik pracy
 
 
post 28/01/2008, 19:17 Quote Post

QUOTE(sharoona @ 28/01/2008, 10:54)
Ale to wszystko, poza Rembrantem to antyk......
Chciałabym coś bardziej współczesnego.
*


Moze nie jest za bardzo wspolczesne...ale zawsze cos...
Breugel - Wieza Babel np.
A jesli potrzebujesz jakichs apokaliptyczno-pokutnych wizji to Memling, Bosch - u nich kiedy Najwyzszy podnosi swoja prawice to az wiory leca. wink.gif
Poza tym mnooooooostwo symboliki - byloby o czym pisac...

Salut!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mentor01
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 283
Nr użytkownika: 24.824

Shaolin Monk
Stopień akademicki: <mam miec>
Zawód: <czysciciel pokoju>
 
 
post 28/01/2008, 23:20 Quote Post

Ja bym odwołał się do źródła. Wystarczy przewertować ST i mam obraz horego psychicznie despoty j przepraszam mialem na myśli Jahwe. A w NT głupota boża (nie mam zamiaru obrażać niczyich uczuć religijnych) jest zawoalowana i dlatego mamy obraz boga miłosiernego. A jeśli idzie o malarstwo to piekne stworzenie adama nam się kłania a na przeciw niego wypędzenia z raju w każdej postaci. Radzę poszukać boga karzącego w średniowieczu a miłosiernego we wczesnym chrześcijaństwie (mauzoleum GP) i renesanasie:)

Pozdrawiwam:)

P.S. Jak nie chcesz dział tylko z antyku to proponuje powołać się na Dawkinsa (może i gosć jest uprzedzony) bo bardzo barwnie opisuje miłosierdzie i i kretynską tyranie kochanego boga.

P.S. (II) Ja bym na wstepie zaznaczył że nie wiadomo czy ten o ktorym zaraz powiem w ogóle istnieje bo jeśli nie istnieje to wielu genialnych ludzi wyszło na głupców:)

Pozdrawiam:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 28/01/2008, 23:23 Quote Post

Dookreśl, proszę, co dla Ciebie znaczy współczeność? Czy tylko XX wiek?
Chagal. Sporo na temat Boga miłosiernego - współcierpiącego.
Cały temat Holokaustu w literaturze powojennej - jako odpowiedź na pytanie: czy Bóg się temu bezwolnie przyglądał, czy był po stronie mordujących (jak w filmie Hubal - jeden partyznat czyta słowa GOTT MIT UNS i pyta - jak Bóhg jest z nimi, to kto z nami??) czy raem z mordowanymi.
Kasprowicz bardzo jest dorbym typem. Witraże Wyspiańskiego - Bóg w ikonografii raczje starotestamentowej. Wyspiański z pewnością - jego nawiązania do antyku i greckiego pojecia boskiego fatum.
Współczesny film - Pasja - bg miłosierny tak bardzo, że ginie za grzechy świata. Motyw śmierci Jezusa w filmie. 21 gram - swoja drogą genialny film genialnego rezysera - gdzie jeden z głownych bohaterów musi się zmierzyć z pytaniem takim właśnie - czy Bóg karze czy wybacza? Czy okazuje pomste czy miłosierdzie?
No i cykl filmów o JPII
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
silent_hunter
 

Poczwórny Agent, Łowca Replikantów
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.055
Nr użytkownika: 11.971

Stopień akademicki: gramotny
Zawód: przodownik pracy
 
 
post 29/01/2008, 2:03 Quote Post

QUOTE(mentor01 @ 28/01/2008, 17:20)
P.S. Jak nie chcesz dział tylko z antyku to proponuje powołać się na Dawkinsa (może i gosć jest uprzedzony) bo bardzo barwnie opisuje miłosierdzie i i kretynską tyranie kochanego boga.

P.S. (II) Ja bym na wstepie zaznaczył że nie wiadomo czy ten o ktorym zaraz powiem w ogóle istnieje bo jeśli nie istnieje to wielu genialnych ludzi wyszło na głupcówsmile.gif

Pozdrawiam:)
*



...tylko, że dzieki temu "urojenemu" Bogowi mamy co oglądac w muzeach...
Nazwiesz głupcami tych wszystkich zdolnych twórców z prehistorii ktorzy malowali w jaskiniach i rzeźbili wszelkiej maści bóstwa ? dry.gif

Ugh, come on po co od razu robic z tego manifesty ideologiczne rolleyes.gif ???
A wogole co ze sztuka ma wspolnego... Mister Dawkins...ze tak spytam? blink.gif
Jakze go umiescic posrod takich wybitnych artystow jak Rembrandt czy Michal Aniol?...

Tu podaje pare przykladow ze swiata PRAWDZIWEJ SZTUKI :

user posted image user posted image user posted image
Sąd Ostateczny (Michał Anioł) Fragmenty fresku Kaplicy Sykstyńskiej

user posted image
Rajski Ogród (Lucas Cranach)... w tle widać pare ciekawych przykadow rajskiego karania za brzydkie zachowanie wink.gif

user posted image
Siedem grzechów głównych (Hieronimus Bosch)

user posted image
Wieża Babel (Pieter Bruegel Starszy)

user posted image
Czterej Jeźdźcy Apokalipsy (Albrecht Durer)

user posted image
Sąd ostateczny (Jan van Eyck)

user posted image
Uczta Baltazara (Rembrandt)

user posted image
Abraham i Izaak (Rembrandt)

user posted image
Elohim tworzacy Adama (William Blake) wiele jego dzieł nawiazuje do tematyki religijnej

user posted image
Piąta plaga egipska (William Turner)

QUOTE(mieszkoch)
21 gram - swoja drogą genialny film genialnego rezysera - gdzie jeden z głownych bohaterów musi się zmierzyć z pytaniem takim właśnie - czy Bóg karze czy wybacza? Czy okazuje pomste czy miłosierdzie?

Jeeeaaaa, to jest kino!!!

Z filmów poleciłbym jeszcze "Misję" Joffe i "Siódmą pieczęć " Bergmana. Można się tez pokusić o religijną interpretacje "2001: kosmicznej odysei" Kubricka, mamy w niej wręcz mitologiczny motyw zbrodni i kary w scenerii futurystycznej, superkomputer Hal buntuje się przeciwko swojemu "stwórcy" - ...i za to spotyka go zasłużona kara...odłączenie modułów pamięci...hmmmm...no skąd my to znamy?... wink.gif Poza tym Czarny Monolit (niczym zesłana Tablica z Przykazaniami albo... Kaaba) pojawia się w filmie jako symboliczny imperatyw siły wyzszej wyznaczajacy człowiekowi cel wędrowki...
user posted image

user posted image



Salut! smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mentor01
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 283
Nr użytkownika: 24.824

Shaolin Monk
Stopień akademicki: <mam miec>
Zawód: <czysciciel pokoju>
 
 
post 29/01/2008, 9:22 Quote Post

Ależ nie powiedziałem że są głupcami tylko wyszli na głupców a to się bardzo różni. Ale nie o tym traktuje nasza dyskusja tutaj:)

Pozdrawiam:)

P.S. Dawkins to tylko wisienka na szczycie ale w dość barwny sposób tłumaczy (na konkretnych przykładach) okrucieństwo starotestamentowego boga. Nie mówie żeby się na niego powoływać bo nie jest on postacią z tego zakresu nauki, ale warto się zapoznać z jego interpretacjąsmile.gifsmile.gifsmile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
silent_hunter
 

Poczwórny Agent, Łowca Replikantów
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.055
Nr użytkownika: 11.971

Stopień akademicki: gramotny
Zawód: przodownik pracy
 
 
post 29/01/2008, 14:48 Quote Post

QUOTE(mentor01 @ 29/01/2008, 3:22)
Ależ nie powiedziałem że są głupcami tylko wyszli na głupców a to się bardzo różni. Ale nie o tym traktuje nasza dyskusja tutaj:)

Czy nie za wczesnie na takie osądy??? Moze sie okazac, ze to Dawkins wyjdzie na gluptasa...szanse sa mniej wiecej fifty-fifty...biggrin.gif



QUOTE
P.S. Dawkins to tylko wisienka na szczycie ale w dość barwny sposób tłumaczy (na konkretnych przykładach) okrucieństwo starotestamentowego boga. Nie mówie żeby się na niego powoływać bo nie jest on postacią z tego zakresu nauki, ale warto się zapoznać z jego interpretacjąsmile.gifsmile.gifsmile.gif
*


I wlasnie, dyskusja nie jest o podkpiwającym z wierzących Dawkinsie, ktoremu to wydaje sie, ze wie , ze wszystko wie...ehhh. rolleyes.gif hmmm... IHMO jego przeogromna wiedza jest tylko "wisienka" przy wielkosci tego nieznanego co jeszcze jest do odkrycia...
Temat nie jest o "Bogu urojonym" Dawkinsa, nie jest poszukiwaniem dowodow na jego nieistnienie... (osobny wątek traktujący o tym już jest wink.gif ) a jest o Bogu karzacym i milosiernym w SZTUCE I LITERATURZE PIEKNEJ...a to jest chyba istotna roznica..
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
mentor01
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 283
Nr użytkownika: 24.824

Shaolin Monk
Stopień akademicki: <mam miec>
Zawód: <czysciciel pokoju>
 
 
post 29/01/2008, 16:44 Quote Post

No dobra... wykroczyłem poza temat...

Przepraszam:)

Pozdrawiam:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
sharoona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 40.457

Sabinka
Stopień akademicki: zdaje mature
Zawód: uczeñ
 
 
post 30/01/2008, 13:48 Quote Post

hey!!! Panowie!! Nie prosiłam o polemike o Dawkinsie a o pomoc w rozgryzieniu mojego tematu!!
Ale i tak dzięki, dużo mi ułatwiliście!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
sharoona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 40.457

Sabinka
Stopień akademicki: zdaje mature
Zawód: uczeñ
 
 
post 3/04/2008, 21:22 Quote Post

To znowu ja Panowie!!
Otóż potrzebuje jakieś przykłady miłosierdzia Bożego, chodzi mi dokładnie o jakieś obrazy takie niezbyt trudne do zinterpretowania.

Znajdzie się coś???
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Grzegorz Nowysz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Nr użytkownika: 41.626

Grzegorz Nowysz
 
 
post 3/04/2008, 21:46 Quote Post

Czy ja wiem, czy "Siódma Pieczęć" porusza tematy boga miłosiernego i boga karzącego? Raczej nie. Od siebie dodam "Siedem" i "Truman Show". To jedyne co mi przyszło w pierwszech chwili do głowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej