Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego Ces. Bizant. nosiło miano Drugiego Rzymu?
     
ToxiCatioN
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 12.551

 
 
post 8/11/2007, 21:28 Quote Post

Mam małe pytankto, mianowicie dlaczego cesarstwo Bizantyjskie nosiło miano Drugiego Rzymu ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 8/11/2007, 21:42 Quote Post

QUOTE
"Drugi Rzym" to Konstantynopol po rozłamie chrześcijaństwa w 1054 roku; siedziba patriarchy, któremu przypadło honorowe pierwszeństwo ("pierwszy wśród równych", w odróżnieniu od papieża, który sprawuje prymat władczy) wśród hierarchów Kościołów prawosławnych. Po upadku Bizancjum i zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku Ruś została jedynym krajem, w którym prawosławie było religią panującą. Za "Trzeci Rzym" uznano najpierw Nowogród, a potem Moskwę.

Ideę sformułował w 1453 roku, ale jeszcze przed upadkiem Konstantynopola, uczony mnich Tomasz z Tweru, pod wpływem widzenia. Ujrzał biały kłobuk - nakrycie głowy, do dziś noszą takie mnisi obrządków wschodnich - symbol władzy duchowej. Cesarz Konstantyn wręczył go najpierw biskupowi Rzymu, papieżowi, a gdy papiestwo popadło w herezję, biały kłobuk przejął patriarcha Konstantynopola. Kiedy niewierni zagrozili miastu, przesłał go do Nowogrodu. Kilkadziesiąt lat później świątobliwy starzec Filoteusz z klasztoru w Pskowie z tej idei wywiódł ideologię religijno-państwową Rusi jako trzeciego wcielenia boskiego cesarstwa na ziemi, po Rzymie i Bizancjum, i obrońcy prawdziwego chrześcijaństwa.

W 1547 roku Iwan IV Groźny przyjął tytuł cara, patriarcha Konstantynopola ogłosił go następnie - tak jak nazywano bizantyńskiego basileusa - "panem chrześcijan prawosławnych całego świata, od Wschodu do Zachodu i oceanu", Ruś przybrała za herb dwugłowego orła (na zdjęciu), prawosławny metropolita moskiewski przyjął tytuł patriarchy (i do dziś nosi biały kłobuk).

Masz i "Trzeci Rzym" - tak "na zaś"... wink.gif

Cyt. za: http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydani...ystyka_a_4.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 8/11/2007, 21:55 Quote Post

QUOTE(ToxiCatioN @ 8/11/2007, 21:28)
Mam małe pytankto, mianowicie dlaczego cesarstwo Bizantyjskie nosiło miano Drugiego Rzymu ?
*




Jakiego DRUGIEGO??? Ono BYLO Rzymem. Ta czescia Imperium, ktora uniknela upadku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ToxiCatioN
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 12.551

 
 
post 8/11/2007, 21:59 Quote Post

Dzięki za szybką i wyczerpująca odpowiedz smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 8/11/2007, 22:17 Quote Post

QUOTE(ToxiCatioN @ 8/11/2007, 22:59)
Dzięki za szybką i wyczerpująca odpowiedz smile.gif
*



Proszę Cię bardzo! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
davidicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)
 
 
post 21/08/2008, 11:48 Quote Post

Przecież nie używano w terminologii prawnej pojęcia cesarstwo rzymskie tylko co najwyżej stosowano termin IMPERIUM ( czasami dodając RZYMIAN ( ROMAIOI ) :-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Atalos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 47.673

 
 
post 21/08/2008, 12:28 Quote Post

Bizancjum wywodziło się z Cesarstwa Rzymskiego, ale na przestrzeni wieków przekształciło się ono w państwo greckie, chrześcijańskie, zachowujące część ideologi dawnego imperium. Konstantynopol miano drugiego Rzymu posiadał ze względu na pozycję jaką miał we wschodniej Europie, czyli centrum religijnego i kulturalnego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
davidicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)
 
 
post 21/08/2008, 15:10 Quote Post

Mam jedno pytanie: Kiedy Rzym był pierwszym centrum kulturalnym? bo jeśli Konsatntynopol ( bo nie można używać słowa Bizancjum - bez precyzowania ram chronologicznych, bo sami mieszkańcy wschodniej części imperium go nie znali i jest to zbyt daleko idąca imputacja kulturowa) Konsatntynopol od połowy IV wieku był pierwszym centrum kulturalnym i wraz z Aleksandrią zostawił daleko wtyle Rzym. Jeśli chcesz napisać że przed IV wiekiem Rzym był takim centrum to będziesz w błędzie ponieważ była nim Aleksandria od III wieku p.n.e.

P.S
Sugeruję poczytać The Bizantines Averil Cameron bo niestey widać że bazujesz na polskiej literaturze z Zakrzewskim na czele a niestety jest to literatura przestarzała i pisana w zbyt świeceniowym stylu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Atalos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 47.673

 
 
post 21/08/2008, 15:36 Quote Post

Rzym w pierwszym wieku po Chrystusie stal się stolicą Chrześcijaństwa, a więc był centrum religijnym. Był stolica potężnego imperium, Konstantynopol też. Pisząc o kulturze i Religi miałem na myśli, że w tych kwestiach Konstantynopol był w pewnym sensie stolicą wschodniej Europy, tak jak Rzym zachodniej, politycznie, religijnie (trzeba pamiętać o wielkim wpływie Papieża na politykę) i gospodarczo (w czasach Imperium w Rzymie spotykały się niemal wszystkie szlaki handlowe, tak jak później w Konstantynopolu). Po prostu Konstantynopol zajął pozycje Wiecznego Miasta, stąd jego miano.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
davidicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)
 
 
post 21/08/2008, 15:50 Quote Post

Ech znowu same błędy...

W pierwszym wieku n.e Chrześcijanie byli sektą wśród Żydów i nawet nie byli uznawani za religię... poczytaj troche a dowiesz się chrześcijaństwo jako takie stało się religią państwową w wieku IV. Rzym nigdy nie był centrum religii chrześcijańskiej w starożytności. Stał się nim dopiero gdzieś w XVI wieku na dobrą sprawę...

Nie było wschodniej i zachodniej europy podobnie jak nie było wschodniego i zachodniego cesarstwa...BYŁO JEDNO IMPERIUM OMNES URBS ROMANOI

Pokaż mi jednego papieża który miałby jak napisałeś ,, istotny wpływ na politykę'' kogo wskażesz? Grzegorza Wielkiego? A może Sylwestra? Jakiż był wpływ kogoś kogo nazywasz papieżem na politykę skoro do V wieku każdego biskupa nazywano Papieżem ( papa) i dopiero od VI wieku ( zajrzyj do artykułu w 46 tomie Vox Patrum ) tytuł papieża jako głowy chrześcijan przysługiwał biskupowi rzymu ( Głównie dzięgi grzegorzowi wielkiemu)


Pokaż mi jakie szlaki handlowe biegly przez Rzym w okresie I - V w.n.e? Główne szlaki omijały Rzym i szły albo przez rawennę i dalej do Lungdunum ku limesowi albo z Hiszpanii przez Kartaginę do Aleksandri...

Trudno nazwać szlakiem handlowym importowane zboże z Egiptu za które się nie płaci bo handel polega na wymienie towarów a nie na braniu

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 21/08/2008, 17:41 Quote Post

ostra ocena. Lekko jednak przesadzona.

Znaczących papieży można wymieniać wielu. Nieubliżając znaczeniu Biznacjum, które długo było pierwszoplanowe, to Rzym tak czy siak wykreował - wpływając na Franków - Chrześcijańśtwo Zachodnie, ale to zaczeło sie grubo wcześniej niż XVI wiek (dlaczego XVI???)

Papieże mieli niebagatelbne znaczenie w całym świecie katolickim (w sensie - niearianskim), że patrirchy zachodu został ustanowiony i do dnia dzisiejszego nie jest negowany. Spór z prwosławiem dotyczył charakteru tego prymatu.

Pojęcie - Pierwszy - drugi - trzeci Rzym to ideolgia prawosławnej Moskwy z XIV w. i ma charakter religijno-polityczny. Przy okazji potwierdzając,że pierwszy Rzym miał kiedykolwiek takie znaczenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
davidicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)
 
 
post 21/08/2008, 19:25 Quote Post

Oczywiście nie neguje że papieże mieli polityczne znaczenie ( szczególnie po V wieku ) ale moja odpowiedź dotyczyła chrześciajństwa i jego roli w wiekach I - V :-)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Atalos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 47.673

 
 
post 22/08/2008, 8:25 Quote Post

Mądrala się znalazł. Główne szlaki handlowe omijały Rzym... A to dobre. Z tego co wiem kupcy sprzedawali towary tam gdzie był największy popyt, a taki był w Rzymie, najludniejszym mieście Cesarstwa, w którym mieszkała znaczna warstwa ludzi zamożnych. Zajrzyj choćby do porządnego Atlasu Historycznego na mapę z gospodarką Imperium, a się przekonasz. A co do Egiptu to ty popełniłeś błąd, Egipt dawał zboże jako daninę, ale nie całe jakie produkował, znaczną jego część sprzedawał na normalnych warunkach, a gdybyś miał rację to jaka korzyść z produkcji mieli posiadacze ziemscy w EGIPCIE???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/08/2008, 9:30 Quote Post

Atalos, podręczniki i atlasy szkolne nie powinny być wskazywane jako dobre opracowania, ponieważ roi się w nich od błędów. My raczej ich nie widzimy, ale osoby, które są historykami z wykształcenia lub długo w tej dziedzinie siedzą znajdują naprawdę spore przekłamania i uproszczenia.

Dlaczego część zachodnia cesarstwa padła, a wschodnia przetrwała? JEDNYM z czynników, była lepsza gospodarka części wschodniej. Szczególnie Aleksandrii będącej centrum handlu (jeśli się mylę, proszę o poprawienie) oraz rolniczemu Egiptowi i Syrii. Żeby szlak wiódł przez jakieś miejsce, to raczej będzie to obszar zamieszkany przez ludzi bogatych i mających zapotrzebowanie na towary zbytku (Konstantynopol do IV krucjaty, tak na przykład). Gdzie możnaby znaleźć takich ludzi na zachodzie? W poszatkowanej latyfundiami Italii? Raczej nie w gallo-rzymskiej prymitywnej Galii, ani stosunkowo późno podbitej Iberii. A na pewno już nie w Brytanii. Handel i gospodarka stały się domeną Cesarstwa Wschodniorzymskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
davidicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)
 
 
post 22/08/2008, 10:39 Quote Post

Głównym odbiorcą zwykłych towarów nie był rzym tylko żołnierze a żołnierze stacjonowali na limesie. Po drugie pokaż mi Attalosie jak to określiłeś ,, porządny atlas ''!!?

Poza tym gdybyś troszke poczytał dowiedziałbyś się że nie było można z towarami tak po prostu wjechać do Rzymu. konieczne było uzyskanie szeregu zezwoleń itp.

Co do egiptu to tam jedynym posiadaczem ziemskim było państwo. Po pierwsze August zakazał senatorom wjazdu do Egiptu ( no chyba że odkryłeś jakieś nowe prawo znoszące zarządzenia augusta )

Od IV wieku istotny posiadaczem ziemskim był co prawda kościół ale kościół nie zajmował się eksportem zboża na istotną skalę.
Zresztą zajrzyj sobie do Sokratesa Scholastyka, Sozomenosa i Ewagriusza a przekonasz się że egipt nie eksportował zboża po normalnych cenach! Wielcy własciciele z własnosci nie korzystali bo ich tam nie było! Egipt to nie afryka kartagińska gdzie jak pisał ( zresztą z dozą usmiechu ) Pliniusz Sześciu Senatorów posiadało pół afryki ( zresztą sugeruje poczytać listy Cypriana )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej