Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Patriota w Polsce XXI wieku
     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 17/12/2004, 16:07 Quote Post

Od kilku lat zyjemy w wieku 21 z calym jego bogactwem,komunikacja,internetem dostepem do prasy,ksiazki i mysli z calego swiata.Jak sadzicie zmienilo sie nasze odczucie patriotyzmu w porownaniu z powiedzmy patriotyzmem wieku 20 i wojen.Czy w dalszym ciagu czujemy tak jak w wierszach Konopnickiej czy tez mamy totalnie inne zapatrywania na to jak mozemy pomoc krajowi i ludziom mieszkajacym w Polsce.Jednym slowem czy dalej odczuwacie patriotyzm jako powiewanie bialo-czerwona flaga,czasem bialo zoltaz napisem Semper Fidelis,spiewanie piesni patriotycznych w zaduchu kurzu,kadzidla i formaliny.Pokrywanie niewygodnych wydarzen milczeniem zeby nie zaklocac swietlistego obrazu ,czy tez uwazacie ze patrityzm powinien byc czyms nowym,tworczym - budowaniem fabryk,investowaniem w przyszlosc i terazniejszosc aby wpolrodacy mieli cojesc,gdzie mieszkac i za co poslac dzieci do szkoly.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/12/2004, 18:40 Quote Post

Problem czy patriotyzm to wojowanie z szabelką czy może praca organiczna to zagadnienie ktore wraca i to nie tylko dzis na progu XXI wieku. To samo pytanie zadawali sobie nasi rodacy po klęsce powstania styczniowego a nawet przed powstaniem. Oczywiście patriotyzmem nie mozna nazwac pompatycznego spiewania hymnu jak to ladnie okresliles w oparach kadzidła, tak jak wierząca nie jest osoba która swoją wiarę ogranicza do niedzielnej mszy lub wogole do zaniesienia koszyczka na Wielkanoc lub wszamania karpia na Wigile. Patriotyzm czasów współczesnych natomiast to ogólny zbiór wartości, w których człowiek postępuje tak by promować kulture, historie, tradycje, pozytywne zachowania swojego narodu czy państwa. Dlatego tez patriotyzm nasz nie powinien byc jedynie gadniną ale czynem. Patriotyzm współczesny to poprostu bycie dobrym obywatelem.

Oczywiście patriotyzmem nie mogę nazwać nienawiści do innych narodów, ksenofobii. Jest to własnie postawa antypatriotyczna tworzy bowiem w świecie poglad o Polakach zamkniętych, niechętnych, stawia nas w złym świetle. Nie jest tez patriotyzm bezkrytycznościa. Irytują mnie wszelkiego rodzaju wysławiania Polski jako "przedmurza chrześcijaństwa", "państwa bez skazy". Krytyka nawet czasem ostra, przesadzona jest niezwykle potrzebna. Patriotyzm nie może ograniczac sie do prostych slangów typu Polak-katolik gdyz to zwyczajna bujda. Albowiem co zrobimy z reformatorami, poetami, worcami pierwszych Polskich słowników, badaczy gramatyki polskiej jeszce z XVII wieku, którzy przecież byli protestantami. Co zrobimy z Pilsudskim który zmieniał wyznanie jak rekawicvzki a braku patriotyzmu nie można mu odmówić. Patriotyzm nie jest wyznaczony bowiem dla katolików, heteroseksualistów i zwolenników LPR. Patriota może być też socjalista, zielony, liberał, zyd, mason i cyklista.

Postawy patriotyczne winny byc takie by,gdy przyjedzie do nas Anglik, Francuz, stanał na Okęciu i powiedział, TAK TU JEST CUDOWNIE, by pojechał do Łodzi i powiedział tu jest czysto tu dba się o kulture, by mogł sie przejechac ładnym autobusem bo sa pieniądze z biletów, by nie wdepnał w gówno idac po trawniku, po trawniku który nie jest chaotyczna kępka ale ładnym zadbanym trawniczkiem. Jeśli tak będzie w Polsce bez flag i hymnów poznam, że jesteśmy patriotami
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
JAR
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 2.588

 
 
post 20/12/2004, 8:38 Quote Post

Ptriotyzm jest to cecha, należąca do najważniejszych dla danego społeczeństwa.
Prawdziwy patriota kocha swoją Ojczyznę i jest w stanie dla niej poświęcić swoje życie. Rozumie potrzeby jej mieszkańców, jej historię (choć niekoniecznie musi ją dokładnie znać) i stara się aktywnie uczestniczyć w jej rozwoju, traktując to działanie, jako służbę dla niej. Doskonale rozpoznaje zagrożenia dla jej bytu. Zależy mu na rozwoju kulturalnym i oświatowym społeczeństwa. Bardzo boli go wszelka niesprawiedliwość społeczna a szczególnie, gdy krajem rządzą; karierowicze, nieudacznicy, aferzyści i osoby odpowiedzialne za prześladowanie, torturowanie i mordowanie niewinnych ludzi. W jego oczach Ojczyzna powinna być suwerenna i sprawiedliwa a rządzący nią; patriotyczni, szlachetni, mądrzy i o wysokim marale a słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" , ich wewnętrznym przykazaniem. Obserwując pracę nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie, nie trudno zauważyć niezadowalający poziom wiedzy historyczno-dydaktycznej umożliwiającej kształtowanie patriotycznych postaw uczniów. Wiąże się to częściowo z brakiem przygotowania do planowania i realizowania celów wychowawczych na zajęciach - szczególnie w sferze kształtowania postaw oraz przekazywania samych treści bez ich interpretacji. Bojąc się ideologizacji, traktują oni patriotyczne postawy uczniów jako cel nie najważniejszy, nie tworzą więc warunków do przeżycia uczuć patriotycznych na zajęciach.Jest to zjawisko powodujące negatywne skutki społeczne. Uczniowie często sami tworzą wypaczone pojęcia patriotyzmu; oscylują na krawędzi nacjonalizmu i szowinizmu lub obojętności. Należy pamiętać, iż patriotyzm to nie tylko docenianie niepodległości i suwerenności ojczyzny, wielkich i doniosłych wydarzeń z dziejów, ale także kształtowanie postaw ogólnoludzkich, przestrzeganie i poszanowanie prawa, dyscypliny społecznej, sumienne wywiązywanie się z obowiązków. Są to problemy i wartości, o których należy pamiętać, przekazując uczniom treści historyczne mające na celu ukazanie rozwoju cywilizacyjnego Polski na przestrzeni dziejów i jej miejsca we współczesnej Europie, szczególnie obecnie - w kontekście jej wejścia do struktur zachodnioeuropejskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 20/12/2004, 19:15 Quote Post

Według mnie, na pytanie zadane w temacie, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak kto postrzega patriotyzm. Czy jest to dla niego walka fizyczna wink.gif, czy może krycie tego "uczucia" w sercu, a może coś innego... ?

Co znaczy być patriotą ? W dzisiejszych czasach, to chyba jest nie tak, jak powinno być. Osoba, która kupiła sobie sweterek z orłem białym (popularne dzisiaj...), kupiła flagę, uważa się za wielkiego patriotę, a ledwo co potrafi wydukać hymn polski. Zna tylko pierwsze słowa "marsz, marsz Dąbrowski..." ale śpiewa je z wielkim uniesieniem i uważa się za patriotę.
Według mnie - jak kto czuje. Patriotyzm to sprawa dosyć oczywista, i jak już mówiłam na początku, nie można konkretnie odpowiedzieć na pytanie zadane w temacie.
Uściski dla wszystkich Prawdziwych Patriotów rolleyes.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Szpaq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 1.756

Stopień akademicki: surowy tessarius
Zawód: wrog publiczny
 
 
post 22/12/2004, 12:40 Quote Post

Dziś, chodzi przede wszystkim, o płacenie podatków, płacenie podatków i płacenie podatków. No i oczywiście należy siedzieć cicho, być zwolennikiem demokracyi i nie wychylać się za bardzo i nie krytykować, bo może się dostać pstryczka w nos, a to boli wbrew pozorom. Przy okazji świąt można wspomieć, że oczywiście wszyscy są patriotami, kochają się, chodzą do kścioła itd.
Całą resztą zajmie się kochany rząd i urzędnicy worthy.gif ban.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 22/12/2004, 14:08 Quote Post

Dlaczego pojecie patryjotyzmu zawsze kojarzy sie z ofiara, a nie czyms tworczym.Ostatecznie ludzie ktorzy budowali i reformowali kraj nie sa mniejszymi patritami niz ci co " z piersi i piesni".W dobie szybkiej komunikacji i wlasciwiemozliwosci zycia gdzie sie chce czy patriotyzmem bedzie uczestniczenie we wszelkiego rodzaju obchodach (takze tych po amerykanskiej stronie oceanu),czy raczej wspomaganie Polski materialnie.Mysle tu o investowaniu w Polski przemysl,promwaniu polskich wyrobow- oczywiscie jak dlugo niewtraca sie w to przedstawiciel polskiego rzadu i nie zaczyna bredzic o niezbywalnych prawach rzadu polskiego do Polskich obywateli. (mysle tu o nieszczesnej ustawie paszportowej, ktora stworzyla Polsce prawdopodobniej wiecej wrogow wsrod poloni niz zimna wojna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
fiodor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 232
Nr użytkownika: 2.162

 
 
post 22/12/2004, 22:51 Quote Post

Często powtarzany pogląd brzmi-bycie patriotą w naszych czasach to bycie dobrym obywatelem. Faktycznie-jest to pewien postęp w stosunku do nacjonalistycznych, szowinistycznych bogo-ojczyźnianych poglądów, ale...
No właśnie, ale. Patriotyzm jak każda postawa powstał w danych warunkach historycznych, politycznych. Miał na celu przywiązanie ludzi do własnego kraju - zarówno do walki zbrojnej jak i pracy na jego rzecz. Wyrósł w czasach kiedy światowe doktryny polityczne budowano na pojęciu państwa i narodu. Wówczas wydawało się, że to państwa stanowią szczyt organizacj społecznej określonych grup ludzi. Dziś sytuacja nieco się zmieniła. Tendencją dominującą stało się raczej łączenie państw w większe organizmy. W takim kontekście patriotyzm traci na znaczeniu. Powoli zaniknie podział ludzi wg narodowości tak jak zanikł wg rasy.
Patriotyzm okazuje się zbędny.Owszem- powinno się znać kulturę polską, ale również kulturę angielską czy rosyjską. Powinno się płacić podatki - ale czy to nie wszystko jedno komu? Jakie znaczenie ma fakt, że w urzędach wisi godło polskie? I tak w gruncie rzeczy najważniejszy jest los jednostki.

P.S. Miały być kontrowersje? To- jak myślę - będą biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 11/02/2005, 21:32 Quote Post

Zgadzam się z seba1984pce. Przydałoby się mniej wycierania sobie ust wielkimi słowami a więcej pracy, bo póki co frazy o honorze, flagach i umieraniu za kraj widać wszędzie a zwykłej uczciwości dopatrzeć się trudno. Nasze patriotyzmy jakoś dziwnie często polegają na wyszukiwaniu kogo by jeszcze oskarżyć o szkodzenie krajowi w którym źle się dzieje już nawet nie dlatego że ktoś działa przeciw niemu a dlatego że wszyscy- z lewa, prawa, dołu i góry szukają winnych zamiast zająć się pracą. Fakt- czynność mało romantyczna i nierzadko śmierdząca ale efekty przynosi dużo lepsze niż kolejne szarże.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 23/03/2013, 18:24 Quote Post

Czy pod postawy patriotyczne podciągniemy wyrażanie się o rodakach jak i o tym kraju za granicą?
Użycie określenia "ten kraj" jest celowe, gdyż coraz częściej to słyszę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej