Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Zwrot mienia zabużańskiego,
     
trojden
 

IV ranga
****
Grupa: Banita
Postów: 406
Nr użytkownika: 15.260

 
 
post 29/12/2006, 12:57 Quote Post

Rozpoczęło się wypłacanie odszkodowań z polskiego budżetu Państwa za utracone tzw. "Mienie zabużańskie". Czy słusznie?

W wyniku agresji sowieckiej we wrzesniu 1939 roku i w jej konsekwencji najpierw eksterminacji narodu polskiego na dawnych kresach wschodnich a następnie wypędzenia ocalałych z pogromu naszych rodaków pojawił się problem mienia utraconego przez naszych obywateli na rzecz wschodnich najeźdców.
Czy uważacie za słuszne aby to polscy podatnicy III-ciej RP mieli zapłacić odszkodowanie za mienie zagrabione przez najeźdców?
Prawo stanowi (Kodeks Cywilny) że odszkodowanie płaci ten kto komu wyrządził szkodę. Czy to polski rząd zrabował mienie zabużańskie? Oczywiscie nie. Dlaczego zatem to polski rząd pieniędzmi podatników chce zapłacić za tych którzy wyrządzili szkodę? Czy ktoś widzi w tym jakąś nie tylko sprawiedliwość ale i logikę?
I ostatnie pytanie, zasadnicze: Czy III-cia RP nie powinna pozwać Rosję (która uznała się za spadkobiercę ZSRR) o odszkodowanie za mienie zagrabione przez ten kraj?
Ciekaw jestem co wy o tym sądzicie.

P.S. Moja odpowiedź:
Rząd Polski nie powinien wypłacać odszkodowań dla "Zabużan" za utracone mienie lecz powinien pozwać o to Rosję przed międzynarodowym trybunałem i domagać się odszkodowania za utracone mienie naszych obywateli, które dziś jest w rękach dawnych najeźdźców.
W grę mogłoby wchodzić odszkodowanie finansowe lub w naturze - zwrot tego co zagrabiono; pola, domy, lasy, fabryki, zabytki itd.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej