Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podgaje - styczen 1945
     
Net_Skater
 

VII ranga
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 21/11/2004, 6:35 Quote Post

Co wydarzylo sie w Podgajach ? Jeszcze jedna zbrodnia wojenna ...
31 stycznia 1945 r. Niemcy przychwycili 35 zolnierzy LWP. Trzech z nich podjelo probe ucieczki; dwoch zostalo zastrzelonych, trzeciemu udalo sie zbiec. W odwecie, pozostali polscy zolnierze zostali zwiazani drutem kolczastym, wrzuceni do stodoly i spaleni zywcem.
Podgaje byly umocnionym punktem obronnym Walu Pomorskiego (Die Pommerstellung). Miasteczko bylo bronione przez Kampfgruppe Elster; w zalodze byli takze Niemcy i Lotysze z SS.
W jaki sposob zolnierze LWP dostali sie do niewoli ? Po dlugiej walce z kompania zwiadowcza, Niemcy wyslali emisariuszy z propozycja poddania sie, po krotkich negocjacjach obie strony ustalily warunki. Polacy czekali, a w miedzyczasie Niemcy sciagneli posilki i zaatakowali kompanie. Z walki ocalalo 35 polskich zolnierzy, ktorzy wkrotce zgineli ...
N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 2/12/2004, 15:33 Quote Post

O tej i innych zbrodniach Wehrmachtu dyskutujemy też na subforum Zbrodnie Wehrmachtu wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 8/04/2006, 18:14 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Podgaje_(woje..._wielkopolskie)

szukam dokładnych info,czy wiadomo kto zamordował żołnierzy LWP, czy Łotysze czy Niemcy z Waffen-SS.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
xyxy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 10.739

 
 
post 9/04/2006, 9:55 Quote Post

Sprawca zbrodni byla lotewska Kampfgruppe Elster,rekrutujaca sie z 15 lotewskiej Dywizji SS. Wczesniej jednak pod Toruniem i Naklem i w paru innych miejscach dochodzilo do mordowania przez Rosjan mlodych Łotyszy ze sluzby RAD, ktorzy byli nieuzbrojona rezerwa owej 15 dywizji.I tak np. kontratak Lotyszy z 34 pulku grenadierow pancernych na Naklo, gdzie znalezli wymordowanych swoich ziomkow oraz ludnosc cywilna rowscieczyl ich na tyle, ze walczyli potem z Rosjanami do ostatniego zolnierza i wybito ich co do nogi. Pod Lędyczkiem (pare kilometrow od Podgajow) 2, czy 3 dni wczesniej przed mordem w Podgajach Rosjanie wymordowali kilkuset mlodych Lotyszy z oddzialow budowlanych RAD, a po przejsciowym odbiciu tej miejscowosci przez Lotyszy i odkryciu zbrodni, nie dawali oni potem pardonu nikomu. Spirala zbrodni nakrecala sie. I wlasnie jej ofiara padlo 35 polskich zolnierzy z 4 kompanii 2 batalionu 3 pulku 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kosciuszki, powiazanych drutem i spalonych zywcem w stodole.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
zwalus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 23.649

zdzislaw walus
Zawód: policjant
 
 
post 24/10/2006, 21:16 Quote Post

witam ciekawi mnie ta lotewska kompania,grupa bojowa kolo Nakla,wiem,ze bili sie kilka kilometrow stad,kolo wioski Slesin ale nic wiecej.Moze w ogole posiadasz informacje na temat wyzwolenia Nakla a zwlaszcza zdobyciu przea Rosjan gorzelni,celowo pelnej zostawionej przez Niemcow jak i wybiciu piechoty radzieckiej na moscie Noteci w kierunku Paterka
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.282
Nr użytkownika: 1.265

 
 
post 3/06/2008, 23:27 Quote Post

31 stycznia weszła do akcji 1 Dywizja Piechoty -"Kościuszkowcy". Tego samego dnia, po opanowaniu Grudnej (gdzie znajdował się jedyny most na Gwdzie), rozpoczęli oni walki o wieś Podgaje, która już nie leżała w sektorze natarcia Dywizji. Jak się później okazało, był to najsilniej i najbardziej broniony punkt oporu hitlerowskiego w "pasie przesłaniania". 1 Dywizja Piechoty musiała podjąć walkę z oddziałami XV Dywizji Grenadierów Letteland, przemieszczającymi się z Jastrowia w kierunku na Okonek, z XV Korpusu Armijnego SS, formującym się w rejonie Łędyczek -Okonek-Czarne, do którego miały dołączyć oddziały XV Dywizji Grenadierów i inne mniejsze grupy bojowe z rozbitych wcześniej jednostek oraz z grupą bojową "Scheibe" śpieszącą z pomocą XV Dywizji Grenadierów Letteland.
Walki o Podgaje były bardzo zacięte. Trwały od 31 stycznia do 3 lutego 1945 roku. Kilkakrotne próby zdobycia wsi z marszu nie powiodły się. Decydujące uderzenie we współdziałaniu z 2 Korpusem Kawalerii Gwardii zostało wykonane w nocy z 2 na 3 lutego. Dywizja Kościuszkowska wzmocniona 6 działami pancernymi SU-78 i jednym czołgiem T-34 uderzyła o 2.00 na wieś. W godzinach rannych 3 lutego okrążono Podgaje i odcięto od reszty sił niemieckich. Ostateczny atak nastąpił o godz. 11.00. 1 batalion 1 pułku piechoty uderzeniem z południa, a 3 pułk piechoty wzmocniony działami pancernymi i czołgiem - od wschodu o godz. 12.30 opanowały wieś. W ostatniej fazie walk o Podgaje wzięły udział 2 i 3 pułk 1 Brygady Kawlerii, które otrzymały zadanie niedopuszczenia do wycofania się Niemców ze wsi w kierunku północno-zachodnim. Walcząc o Podgaje 1 Dywizja Piechoty straciła aż 801 żołnierzy, w tym 233 poległych. Ogromne straty poniósł 3 pułk piechoty - 163 poległych, 299 rannych i 15 zaginionych. Największe straty poniosły pułki piechoty - 12 % ogółu. Stało się tak dlatego, że piechota w zasadzie samodzielnie walczyła o wieś bez artylerii i czołgów które z powodu trudności zaopatrzeniowych i mroźnej, wietrznej pogody dotarły do rejonu walk zbyt późno. Prawdopodobnie Niemcy stracili podczas walk o Podgaje 3500 żołnierzy. 1 Dywizja Piechoty została wycofana do drugiego rzutu, a na jej miejsce wprowadzono 6 Dywizję Piechoty.
Dowódca 2 batalionu piechoty kapitan Zalewski 31 stycznia otrzymał zadanie zajęcia wsi Podgaje. Około godz. 14.00 4 kompania piechoty pod dowództwem podporucznika Alfreda Sofki wyruszyła w kierunku wsi. Wraz z środkami wzmocnienia liczyła ona około 80-ciu żołnierzy. Jej zadaniem było rozpoznanie nieprzyjaciela i w przypadku sprzyjających okoliczności, zajęcie i utrzymane wsi do nadejścia sił głównych. Po przejściu mostu na Gwdzie w miejscowości Grudna, żołnierze nie zachowując należytej ostrożności maszerowali przez las w kierunku Podgajów. Po wyjściu z lasu na odkryty teren kompania wpadła w zasadzkę. Po dwugodzinnej walce wyczerpała się amunicja. Straty sięgnęły 50 % stanu osobowego. Podporucznik Alfred Sofka podjął decyzję o poddaniu się. Do niewoli dostało się 37 żołnierzy. Podczas przesłuchań byli bici i torturowani, grożono im, że zostaną zastrzeleni. Żołnierze polscy podjęli próbę ucieczki z niewoli, ale udało się zbiec tylko dwóm - podporucznikowi Frugale i kapralowi Bondzelewskiemu, trzech zginęło - w tym także dowódca kompanii. Hitlerowcom udało się zatrzymać 32 żołnierzy. Umieszczono ich w stodole, skrępowano drutem kolczastym, oblano benzyną i spalono żywcem. Ich szczątki odnaleźli późniejsi zdobywcy Podgajów, którzy wbili w ziemię koło stodoły dębowy krzyż. Dzisiaj w miejscu śmierci 32 żołnierzy 3 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty, wznosi się monumentalny pomnik, symbolizujący płomienie płonącej stodoły, a jej rozmiary wyznaczają ułożone wokół pomnika kamienie.

Dane za Wał Pomorski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
piotr35d
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.879

piotr daszkiewicz
Stopień akademicki: student
Zawód: kierowca
 
 
post 7/07/2008, 10:15 Quote Post

Witam, ten zołnieerz co sie uratował w PODGAJACH, zyje i mieszka w Warszawie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
decomposed06
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 16.383

tomislaw
Stopień akademicki: eugeniusz
Zawód: mondziol
 
 
post 16/04/2009, 13:03 Quote Post

No właśnie. Ma ktoś namiary na tego żołnierza. Potrzebuję rozwinąć pewne wątpliwości dotyczące obecności tamże mojego wujka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 18/04/2009, 10:50 Quote Post

Jednym z autorów pomnika w Podgajach jest mój wujek- koszaliński rzeźbiarz - Marian Kuśnierz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 18/07/2013, 23:15 Quote Post

Okazuje się, że do niektórych dokumentów nie jest tak trudno dotrzeć. Dzięki panu R. Wróblewskiemu możemy dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Od kilku lat lansowana teoria o przypadkowym spaleniu polskich żołnierzy może lec w gruzach. Przypatrujmy się sprawie i pozdrawiajmy łotewskie marsze weteranów. http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=83&t=131316&start=0

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 19/07/2013, 10:01 Quote Post

QUOTE
... pozdrawiajmy łotewskie marsze weteranów

Jednak nie zapominajmy,że to wojsko służące Związkowi Sowieckiemu nie przyniosło nic dobrego ani Polsce ani tym Łotyszom. Można powiedzieć,że przyniosło zagładę państwa łotewskiego.
Przedstawiony powyżej sposób traktowanie jeńców jest oczywiście niedopuszczalny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2016 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej