Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podgaje - styczen 1945
     
Net_Skater
 

VIII ranga
********
Grupa: Supermoderator
Postów: 3.772
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 21/11/2004, 6:35 Quote Post

Co wydarzylo sie w Podgajach ? Jeszcze jedna zbrodnia wojenna ...
31 stycznia 1945 r. Niemcy przychwycili 35 zolnierzy LWP. Trzech z nich podjelo probe ucieczki; dwoch zostalo zastrzelonych, trzeciemu udalo sie zbiec. W odwecie, pozostali polscy zolnierze zostali zwiazani drutem kolczastym, wrzuceni do stodoly i spaleni zywcem.
Podgaje byly umocnionym punktem obronnym Walu Pomorskiego (Die Pommerstellung). Miasteczko bylo bronione przez Kampfgruppe Elster; w zalodze byli takze Niemcy i Lotysze z SS.
W jaki sposob zolnierze LWP dostali sie do niewoli ? Po dlugiej walce z kompania zwiadowcza, Niemcy wyslali emisariuszy z propozycja poddania sie, po krotkich negocjacjach obie strony ustalily warunki. Polacy czekali, a w miedzyczasie Niemcy sciagneli posilki i zaatakowali kompanie. Z walki ocalalo 35 polskich zolnierzy, ktorzy wkrotce zgineli ...
N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 2/12/2004, 15:33 Quote Post

O tej i innych zbrodniach Wehrmachtu dyskutujemy też na subforum Zbrodnie Wehrmachtu wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 8/04/2006, 18:14 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Podgaje_(woje..._wielkopolskie)

szukam dokładnych info,czy wiadomo kto zamordował żołnierzy LWP, czy Łotysze czy Niemcy z Waffen-SS.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
xyxy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 10.739

 
 
post 9/04/2006, 9:55 Quote Post

Sprawca zbrodni byla lotewska Kampfgruppe Elster,rekrutujaca sie z 15 lotewskiej Dywizji SS. Wczesniej jednak pod Toruniem i Naklem i w paru innych miejscach dochodzilo do mordowania przez Rosjan mlodych Łotyszy ze sluzby RAD, ktorzy byli nieuzbrojona rezerwa owej 15 dywizji.I tak np. kontratak Lotyszy z 34 pulku grenadierow pancernych na Naklo, gdzie znalezli wymordowanych swoich ziomkow oraz ludnosc cywilna rowscieczyl ich na tyle, ze walczyli potem z Rosjanami do ostatniego zolnierza i wybito ich co do nogi. Pod Lędyczkiem (pare kilometrow od Podgajow) 2, czy 3 dni wczesniej przed mordem w Podgajach Rosjanie wymordowali kilkuset mlodych Lotyszy z oddzialow budowlanych RAD, a po przejsciowym odbiciu tej miejscowosci przez Lotyszy i odkryciu zbrodni, nie dawali oni potem pardonu nikomu. Spirala zbrodni nakrecala sie. I wlasnie jej ofiara padlo 35 polskich zolnierzy z 4 kompanii 2 batalionu 3 pulku 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kosciuszki, powiazanych drutem i spalonych zywcem w stodole.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
zwalus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 23.649

zdzislaw walus
Zawód: policjant
 
 
post 24/10/2006, 21:16 Quote Post

witam ciekawi mnie ta lotewska kompania,grupa bojowa kolo Nakla,wiem,ze bili sie kilka kilometrow stad,kolo wioski Slesin ale nic wiecej.Moze w ogole posiadasz informacje na temat wyzwolenia Nakla a zwlaszcza zdobyciu przea Rosjan gorzelni,celowo pelnej zostawionej przez Niemcow jak i wybiciu piechoty radzieckiej na moscie Noteci w kierunku Paterka
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.449
Nr użytkownika: 1.265

 
 
post 3/06/2008, 23:27 Quote Post

31 stycznia weszła do akcji 1 Dywizja Piechoty -"Kościuszkowcy". Tego samego dnia, po opanowaniu Grudnej (gdzie znajdował się jedyny most na Gwdzie), rozpoczęli oni walki o wieś Podgaje, która już nie leżała w sektorze natarcia Dywizji. Jak się później okazało, był to najsilniej i najbardziej broniony punkt oporu hitlerowskiego w "pasie przesłaniania". 1 Dywizja Piechoty musiała podjąć walkę z oddziałami XV Dywizji Grenadierów Letteland, przemieszczającymi się z Jastrowia w kierunku na Okonek, z XV Korpusu Armijnego SS, formującym się w rejonie Łędyczek -Okonek-Czarne, do którego miały dołączyć oddziały XV Dywizji Grenadierów i inne mniejsze grupy bojowe z rozbitych wcześniej jednostek oraz z grupą bojową "Scheibe" śpieszącą z pomocą XV Dywizji Grenadierów Letteland.
Walki o Podgaje były bardzo zacięte. Trwały od 31 stycznia do 3 lutego 1945 roku. Kilkakrotne próby zdobycia wsi z marszu nie powiodły się. Decydujące uderzenie we współdziałaniu z 2 Korpusem Kawalerii Gwardii zostało wykonane w nocy z 2 na 3 lutego. Dywizja Kościuszkowska wzmocniona 6 działami pancernymi SU-78 i jednym czołgiem T-34 uderzyła o 2.00 na wieś. W godzinach rannych 3 lutego okrążono Podgaje i odcięto od reszty sił niemieckich. Ostateczny atak nastąpił o godz. 11.00. 1 batalion 1 pułku piechoty uderzeniem z południa, a 3 pułk piechoty wzmocniony działami pancernymi i czołgiem - od wschodu o godz. 12.30 opanowały wieś. W ostatniej fazie walk o Podgaje wzięły udział 2 i 3 pułk 1 Brygady Kawlerii, które otrzymały zadanie niedopuszczenia do wycofania się Niemców ze wsi w kierunku północno-zachodnim. Walcząc o Podgaje 1 Dywizja Piechoty straciła aż 801 żołnierzy, w tym 233 poległych. Ogromne straty poniósł 3 pułk piechoty - 163 poległych, 299 rannych i 15 zaginionych. Największe straty poniosły pułki piechoty - 12 % ogółu. Stało się tak dlatego, że piechota w zasadzie samodzielnie walczyła o wieś bez artylerii i czołgów które z powodu trudności zaopatrzeniowych i mroźnej, wietrznej pogody dotarły do rejonu walk zbyt późno. Prawdopodobnie Niemcy stracili podczas walk o Podgaje 3500 żołnierzy. 1 Dywizja Piechoty została wycofana do drugiego rzutu, a na jej miejsce wprowadzono 6 Dywizję Piechoty.
Dowódca 2 batalionu piechoty kapitan Zalewski 31 stycznia otrzymał zadanie zajęcia wsi Podgaje. Około godz. 14.00 4 kompania piechoty pod dowództwem podporucznika Alfreda Sofki wyruszyła w kierunku wsi. Wraz z środkami wzmocnienia liczyła ona około 80-ciu żołnierzy. Jej zadaniem było rozpoznanie nieprzyjaciela i w przypadku sprzyjających okoliczności, zajęcie i utrzymane wsi do nadejścia sił głównych. Po przejściu mostu na Gwdzie w miejscowości Grudna, żołnierze nie zachowując należytej ostrożności maszerowali przez las w kierunku Podgajów. Po wyjściu z lasu na odkryty teren kompania wpadła w zasadzkę. Po dwugodzinnej walce wyczerpała się amunicja. Straty sięgnęły 50 % stanu osobowego. Podporucznik Alfred Sofka podjął decyzję o poddaniu się. Do niewoli dostało się 37 żołnierzy. Podczas przesłuchań byli bici i torturowani, grożono im, że zostaną zastrzeleni. Żołnierze polscy podjęli próbę ucieczki z niewoli, ale udało się zbiec tylko dwóm - podporucznikowi Frugale i kapralowi Bondzelewskiemu, trzech zginęło - w tym także dowódca kompanii. Hitlerowcom udało się zatrzymać 32 żołnierzy. Umieszczono ich w stodole, skrępowano drutem kolczastym, oblano benzyną i spalono żywcem. Ich szczątki odnaleźli późniejsi zdobywcy Podgajów, którzy wbili w ziemię koło stodoły dębowy krzyż. Dzisiaj w miejscu śmierci 32 żołnierzy 3 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty, wznosi się monumentalny pomnik, symbolizujący płomienie płonącej stodoły, a jej rozmiary wyznaczają ułożone wokół pomnika kamienie.

Dane za Wał Pomorski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
piotr35d
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.879

piotr daszkiewicz
Stopień akademicki: student
Zawód: kierowca
 
 
post 7/07/2008, 10:15 Quote Post

Witam, ten zołnieerz co sie uratował w PODGAJACH, zyje i mieszka w Warszawie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
decomposed06
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 16.383

tomislaw
Stopień akademicki: eugeniusz
Zawód: mondziol
 
 
post 16/04/2009, 13:03 Quote Post

No właśnie. Ma ktoś namiary na tego żołnierza. Potrzebuję rozwinąć pewne wątpliwości dotyczące obecności tamże mojego wujka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 18/04/2009, 10:50 Quote Post

Jednym z autorów pomnika w Podgajach jest mój wujek- koszaliński rzeźbiarz - Marian Kuśnierz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 18/07/2013, 23:15 Quote Post

Okazuje się, że do niektórych dokumentów nie jest tak trudno dotrzeć. Dzięki panu R. Wróblewskiemu możemy dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Od kilku lat lansowana teoria o przypadkowym spaleniu polskich żołnierzy może lec w gruzach. Przypatrujmy się sprawie i pozdrawiajmy łotewskie marsze weteranów. http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=83&t=131316&start=0

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
DanielMXXW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 99.585

Daniel Kowalczuk
Zawód: Freelance
 
 
post 29/07/2016, 22:54 Quote Post

czy istnieją dowody na bezpośrednie zaangażowanie w mord w Podgajach jakichkolwiek żołnierzy z 48 Holenderskiego Ochotniczego Pułku Grenadierów Pancernych Waffen-SS "Generał Seyffardt"?

z góry dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.976
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 29/07/2016, 23:27 Quote Post

Nie ma.
Z tej prostej przyczyny, że pułk po przybyciu z Kurlandii rozładowano w Szczecinie 5 lutego.
Samo zdarzenie mordu miało miejsce najpóźniej 3 lutego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
michalst
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 270
Nr użytkownika: 22.347

Zawód: programista
 
 
post 30/07/2016, 8:08 Quote Post

Sa dwa artykuly w poligonie napisane przez Wroblewskiego o lotyszach/holendrach o walkach pod Jaworem/Pogajami.


http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=98&p=1775199#p1775199

Wedlug Wroblewskiego 48 pulk byl podporzadkowany Lotyskiej dywizji SS i znajdowal sie w Podgajach.

Ten post był edytowany przez michalst: 30/07/2016, 8:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.976
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 30/07/2016, 11:33 Quote Post

Tutaj mamy inny opis - http://www.dws-xip.pl/reich/waffen/23dgren.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
michalst
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 270
Nr użytkownika: 22.347

Zawód: programista
 
 
post 30/07/2016, 11:52 Quote Post

Nie do konca, patrz kampfgruppe "scheibe"
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej