Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rola Kościoła W Polsce W Xx Wieku

Galadriela

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 22.424

Natalia

post 5/10/2006, 14:53 Quote Post

Witam wszystkich. muszę opracować ten temat i nie bardzo wiem od czego zacząć tj. na co mam zwrócić uwagę i jakie wnioski sformułować. Proszę o pomoc. Pozdrawiam. Temat brzmi: Rola Kościoła w Polsce w XX wieku

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

indigo

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister

post 5/10/2006, 18:40 Quote Post

Najlepiej bedzie podzielic temat chronologicznie
1) dzialnosc Kosciola w rozbiorach az do odzyskania niepodleglosci (ostoja polskosci, polska liturgia, katolicyzm wyroznikiem Polakow w Rosji oraz Prusach)
2) Kosciol w XX-leciu - no to wlasciwie niewiele mozna napisac, moze troche o romansach politycznych niektorych ksiezy z Narodowa Demokracja a tym samym z polityka. Mozna takze zwrocic uwage np dzialalnosc charytatywna Kosciola
3) II W. S. - Kosciol tepiony przez hitlerowcow, wspiera podziemie, organizuje pomoc i schronienie dla Zydow
4) pierwsze lata wyzwolenia do 1956 - poczatkowy przychylne nastawienie wladz wobec Kosciola konczy sie totalna konfrontacja z komunizmem - morderstwami ksiezy, represjonowaniem wiernych, lansowanie materializmu oraz ateizmu, uwiezeienie Prymasa, Kosciol po raz kolejny staje sie ucieczka dla wolnosciowych dazen Polakow
5) lata komunizmu od 1956 do wyboru Jana Pawla II - kompromisowa dzialalnosc wladz konczy sie szybko obraniem twardego kursu przez Gomulke, biskupi polscy przebaczaja Niemcom i prosza o wybaczenie dajac tym samym przyklad (nie do konca rozumiany) spoleczenstwu, wzgledna koegzystencja wladz i Kosciola

A od wyboru Jana Pawla II znajdziesz bez problemu zrodla do tej tematyki. Do wczesniejszych okresow z reszta tez - nie traktuj tego jako wyroczni, sa ot jedynie wskazowki - calosc musisz odnalezc i napisac sama.

Powodzenia

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Galadriela

I ranga
*

Natalia

post 7/10/2006, 15:31 Quote Post

Bardzo Ci dziękuję Indigo biggrin.gif z podanym przez Ciebie planem napewno będzie mi łatwiej. Mam u Ciebie dług. Pozdrawiam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Belfer historyk

VIII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick

post 7/10/2006, 17:20 Quote Post

Zaproponowana przez indigo koncepcja pracy jest jak najbardziej słuszna. Ponieważ temat jest baaardzo rozległy więc pewnie chodzi tylko o najwazniejsze informacje. O roli Kościoła w okresie PRL pisałem tutaj: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=12056&hl=

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Galadriela

I ranga
*

Natalia

post 7/10/2006, 17:22 Quote Post

Bardzo przydatne informacje, dziękuję

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Adaśko

III ranga
Nr użytkownika: 13.873

Zawód: student

post 19/10/2006, 17:17 Quote Post

cod o dwudziestolecia międzywojennego wpsomniałbym(ale tylko wspomiałbym) o tępsieniu prez kościól antysemityzu, który przeciez był wyznawany prez endcje, pozdrawiam pwoodzenia

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

krzystofer

Semper Invictus
Nr użytkownika: 1.005

post 19/10/2006, 18:14 Quote Post

Największą uwagę znaczy zatem zwrócić na konflikt Kościoła z państwem komunistycznym, z którym pomimo pewnego dialogu stosunki nigdy nie udało się unormować. Zaskakujące jest natomiast, że w Polsce prócz pewnych prób z lat 50. nie istniały żadne znaczące persekucje Kościoła. Czyli jest to pewien schemat niespotykany w innych krajach komunistycznych - Kościoła nie zdołano zmarginalizować czy wręcz zniszczyć na początku, w pierwszych dziesięcioleciu, a później ograniczono się tylko do przeszkadzania, bo zdano sobie sprawę z niemożliwości przedsięwzięcia. Dobrą lekturą będzie na ten temat Na czym polega socjalizm?. Stosunki Kościół-Państwo w PRL, "Latarnia" Gdynia 1981, Seria: "Biblioteka Latarni"

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Galadriela

I ranga
*

Natalia

post 19/10/2006, 20:56 Quote Post

Zgadza się. Pisząc pracę zwróciłam uwagę przede wszystkim na czasy komunizmu w Polsce. W pełni się z Tobą zgadzam KRZYSZTOFER, że Kościół nie dał się pokonać władzom PRL-u. Ataki ze strony władz wręcz go jeszcze umacniały. Owa instytucja w trudnych chwilach łączyła Polaków, była ostoją polskości i schronieniem. Wielkim przełomem nie tylko dla Kościoła ale i dla narodu miał wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. To wydarzenie wpłynęło na przyszłe losy państwa.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Ironside

Katolicka, Prymitywna, Powykręcana, Pieniąca się Gęba
Nr użytkownika: 8.937

JAN
Stopień akademicki: dr
Zawód: jurysta

post 20/10/2006, 14:25 Quote Post

Na razie powstaje w tym temaci nieco przelukrowana laurka. Aby ją moim przykrym zwyczajem nieco popsuć dodam, że po wygraniu kluczowej batalii o duszę Polaków z czerwonymi, Kościół Katolicki w Polsce przestaszył się (moim zdaniem niesłusznie), że niektóre ciemne sprawy kleru z czasów komuny mogą zagrozić pozytywnemu obrazowi Kościoła w oczach narodu
Efektem tego nieszczęsnego założenia jest prowadzona od 16 lat polityka zamiatania brudów pod dywan, co przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Bo brudy i tak w końcu ktoś wymiecie, a znaczna część społeczeństwa jest zniesmaczona tym, że Kościół unika jak ognia przedstawienia całej prawdy o swej XX wiecznej historii.

Ja przyznam się szczerze nie rozumiem tego za bardzo. Czy ktoś przy zdrowych zmysłach może mniemać, że kilku nędznych kapusiów i parę lewych interesów z samochodami z RFN może zniszczyć legendę Prymasa Tysiąclecia, Wojtyły, Popiełuszki i tysięcy innych bohaterskich kapłanów?? Przecież rola Kościoła w powojennej Polsce jest, nawet wliczając wszystkie grzechy i grzeszki, zdecydowanie in plus.

Tyle. Bo nie chcę snuć hipotez nad prawdziwymi przyczynami tej polityki, której głównym wątkiem jest ostatnio brutalne zamykanie ust księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zalewskiemu. To już by była dyskusja czysto polityczna.

User is offline  PMMini Profile Post #9

Galadriela

I ranga
*

Natalia

post 20/10/2006, 18:47 Quote Post

No cóż nikt nie jest idealny- niestety. Nawet taka instytucja jak Kościół co może być przykre. Lecz poza tymi ciemnymi kartami Kościoła były momenty które na trwałe wpisały się do historii i to w pozytywnym znaczeniu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Ironside

Katolicka, Prymitywna, Powykręcana, Pieniąca się Gęba
Nr użytkownika: 8.937

JAN
Stopień akademicki: dr
Zawód: jurysta

post 20/10/2006, 20:58 Quote Post

Nie przyszłoby mi do głowy, aby temu przeczyć - to oczywiste, zreszta napisałem to powyżej. Nie mam również pretensji do Kościoła za to, że występują w nim patologie. Mam pretenscje za to, jak Kościół te sprawy załatwia. A raczej nie załatwia.

User is offline  PMMini Profile Post #11

spidy

Nowicjusz
Nr użytkownika: 24.006

post 1/11/2006, 11:55 Quote Post

tak czytając to wszystko co piszecie na temat kościoła zastanawiam się czy nie przychodzi wam do głowy myśl że te dwa tysiąclecia kościoła to obrona jego uprzywilejowanej pozycji oraz interesów ?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

indigo

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister

post 1/11/2006, 11:57 Quote Post

Nie przychodzi nam do glowy smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Kalorico

Nowicjusz
Nr użytkownika: 26.369

Jah
Stopień akademicki: Rastafarai
Zawód: Uczen

post 19/12/2006, 1:21 Quote Post

Przepraszam ze odkopuje ten temat ale akurat mam prosbe z nim zwiazana:] Czy nie macie jakis materialow odnosnie tego tematu? Bo ogolna koncepcje mam ale nie moge zlapac mysli i zebrac to w jedna calosc:/ Prosze o pomoc

User is offline  PMMini Profile Post #14

Galadriela

I ranga
*

Natalia

post 19/12/2006, 17:11 Quote Post

spidy może Tobie się tak wydaje, fakt że Kościół ma swoje ciemne karty, ale mimo to zrobił też wiele dobrego. nie zaprzeczysz temu bo fakty mówią same za siebie rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2014 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej