Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
45 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kim byli Wenedowie ?
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 7.506
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 19/09/2006, 13:54 Quote Post

Pochodzenie etniczne tego ludu wzbudza kontrowersje. O Wenedach wspominają źródła rzymskie z I i II wieku, między innymi Pliniusz Starszy, Tacyt, Ptolemeusz Klaudiusz. Dawniej uważani byli za Słowian Zachodnich. Niektórzy uważają ich za twórców kultury łużyckiej, inni za lud italo-celtycki, czy północnoilyryjski. Później swoje imię zostawili w spadku Słowianom.
Istnieje wiele hipotez dotyczących pochodzenia nazwy np z praindoeuropejskiego "wen" kochać, z celtyckiego "veni" ród. Nazwy "weneckie" powtarzają się w całej Europie. Plemię weneckie miało mieszkać na półwyspie bretońskim, w całej Europie Środkowej począwszy od Morza Weneckiego skończyszy na obecnej Wenecji. Wasze hipotezy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Rawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Nr użytkownika: 492

 
 
post 19/09/2006, 19:16 Quote Post

Już w 1850 roku pewien angielski gentelmen WILLIAM BELL, Phil. Dr. z British Archeological Association.dość wnikliwie przeanalizował przekazy o Wenedach. Szkoda że nasi uczeni nie siegali do tego tekstu.
William Bell

Pozwoliłem sobie wkleić swój post z tematu POCHODZENIE SŁOWIAN
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
crook
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 15.720

Piotrek
 
 
post 19/09/2006, 19:20 Quote Post

Spotkałem się z Wenedami u historyka Jordanesa. Był on gotem, żyjącym, piszącym w VI w. Są to pierwsze dokładniejsze informacje o ziemiach, które obecnie należą do Polski- ziemia nad Wisłą. Wenedzi to Słowianie wg Jordanesa. Jednak wędrówki ludów, handel, wojny itp. itd. mogą pomieszać wszystkie nazwy i wszystkie rasy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 19/09/2006, 19:34 Quote Post

osobiście nigdy nie spotkałem się z Wenedami, choć parę razy o nich czytałem...Jordanes był raczej Alanem.
Alan - prawie jak Got ...w tym wypadku prawie robi różnicę smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
crook
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 15.720

Piotrek
 
 
post 19/09/2006, 19:41 Quote Post

Toć nawet Wikipedia mówi:
<<Jordanes (VI wiek) historyk i kronikarz gocki. Napisał "De Getarum sive Gothorum origine et rebus gestis (Historia Gotów)". W dziele tym wspomina plemiona Antów, Wenetów i Sklawinów, uważanych za Słowian, powołując się na wcześniejszych historyków i geografów, między innymi Ptolemeusza.>>

W innym źródle Jordanes też był Gotem. Ale pójdę Gryziowi na rękę i powiem, że był to Got, w którego żyłach płynęła krew Alana.
"raczej"- to prawie- raczej też robi róźnicę. 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 19/09/2006, 20:54 Quote Post

To ja poprosze o uswiadomienie bo mi tych Wenedow za duzo. Kto pierwszy uzyl tej nazwy? Tacyt? Ze niby po germansku mowia ale jakos do Germanow nie pasuja bo zwyczaje maja sarmackie? Nie czytalam. A napisal gosc co uwaza za zwyczaje sarmackie?
Wenedami bylo tez zwane plemie celtyckie, ktore gdzies na koniec Francji wyemigrowalo.Pozniej gdzies ich pomiedzy Sarmatami widziano. Na koncu w Hamburgu i okolicach istnieja "wendische Hafen, wendisches Dorf" i podobne nazwy.
Moze ktos posklada ten kram do kupy? sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 788
Nr użytkownika: 50

 
 
post 19/09/2006, 21:01 Quote Post

I Wenecja.Może był to starodawny lud,a na obrzeżach jego zamieszkiwania,zachowała się jego nazwa ? Potem Germanie przerzucili ją na Słowian.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
chr
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.083
Nr użytkownika: 2.972

 
 
post 19/09/2006, 21:24 Quote Post

Tak czy inaczej czytając Jordanesa wypada uznać, że Wenedowie obecnie składają się na Polaków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 20/09/2006, 13:36 Quote Post

Ja się spotkalem z twierdzeniem, że Wenedowie to ludnosć staroeuropejska, która niegdyś mieszkała w prawie całej Europie, być może będąca bezpośrednimi potomkami cro - magnończyków. Nazwy Wenedów można spotkać nad brzegami morza w okolicach, Wenecji, Bretanii i Pomorza i nazwy te miały wyznaczać granice zasięgu tego ludu.
Jednak osobiście nie zgadzam siez tą koncepcją. Gdy szukałem w necie informacji na temat megalitów i ich budowniczych podczas polemiki w temacie o Platonie, megalitach i Ludach Morza zauważyłem, że megality występuja nad morzem właśnie w Bretonii pn. Niemczech czy na Pomorzu i pokrywa się to z grubsza w występowaniem nazw Wenedów, natomiat wnętrze kontynentu jest raczej puste, nie ma tam megalitów. Mój wnisek jest taki, że Wenedowei byli narodem zeglarzy, który skolonizował wybrzeża Europy i tam budował megality. Bardzo zaintrygowała mnie też znaleziona w necie
tutaj - art o iberach
wzmianka o Iberach, że skolonizowali oni nie tylko płw. pirenejski ale też i wybrzeża Francji, Brytanię, Italię, Sardynie i Sycylię
co oznacza, że ich również można ich utożsamić z twórcami megalitów. Wniosek jest taki, ze ci Wenedowie to także z pochodzenia Iberowie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 20/09/2006, 16:54 Quote Post

Pierwsi Wenetowie, jakich znamy, to ci od Wenecji. Zachowały się pozostałości ich języka, które wskazują na italskie, nie przed-indoeuropejskie korzenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 20/09/2006, 17:08 Quote Post

Wenecja to chyba nie pierwsza wzmianka o Wenedach. Niemieckie nazwy "wendisch" maja dotyczyc Slowian.Tak nas w Sredniowieczu nazywali.
Zeglarstwo i sarmackie zwyczaja? Cos nie pasuje.
Wenedzi sa tez kojazeni z tabliczkami z pismem linearnym. A czy B? W kazdym razie chodzi o pismo odsylabizowane ale nie odczytane co wskazywaloby na jezyk nieindoeuropejski.
Tylko co z Wenedami w Polsce?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 20/09/2006, 17:16 Quote Post

QUOTE
Wenecja to chyba nie pierwsza wzmianka o Wenedach. Niemieckie nazwy "wendisch" maja dotyczyc Slowian.Tak nas w Sredniowieczu nazywali.

W średniowieczu. A Wenecja jest znana dużo dłużej.
QUOTE
Tylko co z Wenedami w Polsce?

Przekalkowano nazwę z dawnych Wenetów na Słowian...może przez zasiedlenie tych samych terenów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
chr
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.083
Nr użytkownika: 2.972

 
 
post 20/09/2006, 21:20 Quote Post

Skoro grupa Celtów dotarła do Anatolii .. ..
Tak czy inaczej Jordanes pisze wprost, że Wenedowie mieszkają nad Wisłą i dzieje się to w czasach bliższych jego życia niż wcześniejsze opowieści o Wenedach i Gotach – może nawet w czasach mu współczesnych. Ja uważam że on domyśla się, że Sklawini i Antowie wywodzą się od Wenedów i takie rózne domniemania w formie stwierdzeń znaleźć można w wielu kronikach. Jednak rzadko wymieniana nazwa rzeki bardzo uprawdopodabnia sprawę umiejscowienia Wenedów.
Nad Łabą są tak nazywani bo nazwa ta staje się ogólnym wyróżnikiem ale to potwierdza przekaz Jordanesa skoro rzadko mówi się tu o np. Wandalach czy Burgundach, którzy powinni być lepiej znani.
Ważne też że nazwa Wenedowie tyczy się tylko rejonu Łaby, a coś kojarzę ża bardziej na południu już chyba nie występuje. Nie można uznać też stosowania tej nazwy ze względu na popularność dzieła Jordanesa.
Wenedowie może też są wypierani przez inne ludy słowiańskiojęzyczne i stąd przesuwanie na zachód. To jednak nie konieczne. Mogli działac wspólnie.

Co do języka to w Anatolii dziś już też nikt nie mówi po Celtycku jednak nic nie mogę sobie przypomniec by Celtowie stamtąd wyjechali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 20/09/2006, 23:55 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 20/09/2006, 18:16)
QUOTE
Wenecja to chyba nie pierwsza wzmianka o Wenedach. Niemieckie nazwy "wendisch" maja dotyczyc Slowian.Tak nas w Sredniowieczu nazywali.

W średniowieczu. A Wenecja jest znana dużo dłużej.


W kwestii formalnej, jak by się rzekło w parlamencie: Wenecja, jako miasto, została założona w średniowieczu. W starożytnosci istniała nazwa Venetia na określenie prowincji Italii, zamieszkanej przez właśnie Wenetów.
Ja bym się raczej skłaniał ku teorii, że nasi "proeuropejscy" przodkowie (o ile dobrze pamiętam trzeba pogrzebać zwłaszcza w historiografii szesnastowiecznej, a wiele się znajdzie) w celach propagandowo-nobilitacyjnych szukali jakiegoś ludu starożytnego, z rejonu Italii (Litwini wywodzili nazwę Lituania bezpośrednio od Italia). Wenetowie, jako lud tajemniczy i żyjący najbliżej Polski, najbardziej do tego pasowali. Tym bardziej, że polska szlachta lubiła porównania systemu politycznego RON do ustroju Wenecji i chlubiła się, że jest niejako siostrą miasta na wyspach. Wspólni "przodkowie" tylko jeszcze bardziej podkreślali owo ustrojowe braterstwo. A że dobrze to się harmonizowało z częścią źródeł antycznych... tym lepiej. Osobiście jednak wątpię w faktyczne pochodzenie Polaków od "włoskich" Wenetów.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 21/09/2006, 9:20 Quote Post

QUOTE
Pierwsi Wenetowie, jakich znamy, to ci od Wenecji. Zachowały się pozostałości ich języka, które wskazują na italskie, nie przed-indoeuropejskie korzenie

Z którego roku są to wzmianki? Przypominam, że w czasach Cezara nad mieszkało ponoć celtyckie plemię Wenedów które zmonopolizowało w swoich rękach tamtejsza zeglugę (znalazłem, to w temacie "żegluga" w dziale starozytnosc)
Pewni Wenedowie mówili po słowiańsku... Co niby z tego wynika? Najwyraźniej różne ludy indoeuropejskie narzucały Wenedom swoją kulturę i tyle.
Aha, jeszcze jest nazwa północnej Walii - Gwynedd, wyraźnie nawiązująca do Wenedów, jest i Vendea nad Atlantykiem.
W starozytności nasza Zatoka gdańska była nazywana "Zatoka wenedyjską" co wyraźnie wskazuje, że Wenedowie mieszkali nad morzem, a nic nie wiadomo, by mieszkali w głębi lądu: Klaudiusz Ptolemeusz Geografia, III-5.1):"zamieszkują Sarmację ogromne ludy: Wenedowie wzdłuż Zatoki Wenetyjskiej (...) Z mniejszych zaś ludów siedzą w Sarmacji Gytonowie koło rzeki Wistula, poniżej Wenedów (...) Bardziej ku wschodowi od wymienionych siedzą poniżej Wenedów: Galindowie, Sudinowie i Stawanowie aż do Alanów."
Co do obyczajów sarmackich, to jest wzmianka, że Wenedowie jedynie PRZEJĘLI obyczaje sarmackie., cyt. Tacyt (Germania, 46): "Wenetowie przejęli wiele z obyczajów Sarmatów. Przebiegają bowiem w celach łupieskich wszystkie lasy i góry znajdujące się między Peucynami a Fennami. Jednak powinni być raczej zaliczani do Germanów, ponieważ budują domy, noszą tarcze i lubią szybkie, piesze marsze. Odróżnia ich to od Sarmatów żyjących na wozie i na koniu".
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

45 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej