Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
107 Strony  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Bolesław Zapomniany, Istniał czy nie?
     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 29/07/2003, 12:19 Quote Post

Zył od ok. 1015 roku do 1039 jego panowanie przypada od 0k 1034 do 1039.Syn Mieszka II Lamberta i nieznanej z imienia nałożnicy(?).Wspomniany tylko z imienia w kronikach wielkopolskich. Za jego panowania Mazowsze oderwało się od Polski tworząc wczesnofeudualne panstwo Miecława - cześnika Mieszka II. Ważniejszy jest jednak fakt powrotu Polaków do wyznawania religii swych przodków, czyli pogaństwa. Za to min. nie jest wspomniany w pocześniejszych kronikach polskich.
Niektórzy sądzą że Bolesław Zapomniany sam krzewił pogańskie zwyczaje i wierzenia.

800 post - juz tylko 200 do sukcesu!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Boruta
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 970

 
 
post 5/05/2004, 21:43 Quote Post

Kwestia tzw reakcji poganskiej na Mazowszu jest co najmniej dyskusyjna. Np moj wykladowca od sredniowiecza polski, profesor Sliwinski (ten od pijanstwa Piastow wink.gif ), uwazal ze chodzilo o obrzadek slowianski a nie poganstwo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 6/05/2004, 9:11 Quote Post

Nalezalo by sie jednak zastanowic czy nie nalezalo by przydomka Zapomniany zamienic na Wymyslony. Pamietajmy iz tylko Kronika Wielkopolska podaje dosc dziwną i niejsana wzmianke na temat tegoz Bolesława. Wyrozumski swtierdza iz autorzy Kroniki wymyslili Boleslawa dla wytlumaczenia mnichostwa Kazimierza Odnowiciela. Oczywiscie mozna by stwierdzic iz celowo kronikarze Polscy nie wymieniają Bolesława w związku z jego złymi czynami czy udziałem w reakcji pogańskiej natomiast co ciekawe nie wymieniaja igo takze dzieopisarze zagraniczni ktorzy spewnoscia takiej okazji by nie przepuscili.

No coz ale zawsze pozostaje pytanie dlaczego Kazimierz był początkwo mnichem....musiał wobec tego istniec jakis inny nieznany władca. Pierwsze lata teoretycznych rzadów Kazimierza owiane sa tajemnica. Z jednej strony mogla to byc tajemnica celowa....po co oczerniac przyszlego Odnowiciela, lub fatycznie istniał inny władca. Ale to już cały urok Śedniowiecza Polski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Przemysł II
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 368

 
 
post 19/05/2004, 10:38 Quote Post

W Genealogii tego nie ma sleep.gif Myślę,że to jest legenda. Bo nigdy nie jest pewne,czy to było rzeczywiście dry.gif ..............
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lonzej
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 2.384

 
 
post 26/11/2004, 14:42 Quote Post

Ale


Czy Mieszko I został stworzony czy też urodził się z kobiety.
Czy silne jego państwo to efemeryda i legenda.
Czy on sam to państwo stworzył, czyż nie miał dwóch braci z którymi nie walczył lecz współpracował.

Nie wszystko jest na piśmie ku naszemu wielkiemu zmartwieniu.

Bolesław Zapomniany może istniał, logika faktów na to by wskazywała - jednakże pewności brak - tak samo jak co do rodziców Mieszka I - chociaż w jakimś zapomnianym źródle skandynawskim pojawiła się wzmianka o skandynawskich korzeniach matki Mieszka - co tłumaczyć miało politykę skandynawską tego ostatniego.

pojawia się także myśl nakazująca kojarzenie z wykorzystaniem imion - Mieszko miał zawsze syna Bolesława, Bolesław miał zawsze syna Mieszka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 14/12/2004, 19:36 Quote Post

[QUOTE]Bolesław Zapomniany może istniał, logika faktów na to by wskazywała[\QUOTE]
Kazimierz Odnowiciel , od urodzenia był wychowywany w przeznaczeniu na duchownego.Musial mieć brata, który mógłby objąć tron-starszego brata.ZeBolesław Zapomniany był starszy od Kazimierza, możemy sądzić,że istniał naprawdę
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 14/12/2004, 21:37 Quote Post

Ja jestem za linią prof. Śliwiński - Boruta - czyli Bolesław istniał i było coś na rzeczy z obrządkiem słowiańskim. Nomen omen - na finale olimpiady historycznej w zamierzchłych czasach mojego liceum poleciałem za forsowanie tezy, że obrządek słowiański był w Polsce pierwotny w stosunku do łacińskiego. Ale rzeczywiście, wychowywanie Kazimierza wskazuje wyraźnie na to, że był młodszy. No i także wzmianka w którejś niemieckiej kronice, że Rycheza zabrała go z kraju, bo chciała, żeby ukochany syn dorastał wśród "prawdziwej wiary", a nie tych "słowiańskich odszczepieńców" - z wyraźnym religijnym kontekstem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
traumatanzer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 558

 
 
post 1/02/2005, 20:24 Quote Post

Jak myślicie czy jest możliwe że istniał naprawdę?
A jeśli tak czy jego krwawe rządy stoją za buntem słowiańskim po śmierci Mieszka II?
No i przedewszystkim co o nim wiecie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
plantagenet
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 4.239

 
 
post 4/03/2005, 19:59 Quote Post

Jest to prawdopodobne... wspominają o nim Kroniki Wielkopolskie, choć nie wiadomo dokładnie co jest powodem dla którego pomijany jest w innych źródłach.
Zagadkową sprawą jest to, że Mieszko II posłał swego najstarszego syna ze związku z Rychezą do nauk zakonnych. Wynikałoby, że przeznaczył Kazimierza do stanu duchownego, jak zwykle bywało z młodszymi synami władców (np. Otto, młodszy brat Mieszka II). Jeśli tak, władzę po królu Mieszku II miałby objąć ktoś inny, najstarszy syn z nieprawego łoża.
Z buntem pogańskim jednak wiązać należy innego księcia piastowskiego - Bezpryma. To w wyniku jego knowań z sąsiadami doszło do powstania ludowego.

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
tom_nysa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 5.398

Zawód: uczeñ
 
 
post 8/05/2005, 20:52 Quote Post

Trzeba pamiętać, że nie był to byle jaki bunt, sprawa Bezpryma doproawdziła do konfliktu z moznowładacmi w latach 1032-32, a w latach 1034-39 Masław obejmuje samodzielne rządy na Mazowszu. A zapomniany Bolesław ? Możliwe, że cierpiał na jakies choroby genetyczne co mogło wywołać strach i przerażenie w rodzinie królewskiej i na dworze
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Emnilda
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 7.030

Zawód: uczen
 
 
post 3/06/2005, 17:59 Quote Post

przeciwnicy pogladu ze istnial powoluja sie na brak wzmianek o nim w gallu ale zapomnieli ze gall nie wspomina tez o bezprymie kturego istnienia nikt nie kwestionuje. nie slyszeli tez chyba o tym ze dowiedziono ze kroniki kujawskie bazuja na jakims starszym zaginionym zrodle a poza tym kazdy mieszko miał syna boleslawa i odwrotnie(najczesciej najstarszy). Mieszko nie nazwał by pierworodnego kazimiez a juz napewno nie oddal by go do zakonu. a poza tym mieszko2 zmarl 10 maja 1034r. co działo sie z polska przez 5 lat? bo kazimez wrocil do polsji w drogiej polowie 1039r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
kubiasz84
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 7.803

 
 
post 10/07/2005, 10:48 Quote Post

hmmm

odsyłam do Stanisława Kętrzynskiego, Polska X-XIw., gdzie autor zauwazył iż istnieje "zadziwiające" podobieństwo między panowaniem Bolesława zw. Zapomnianym a Bezprymem...tak więc owy Zaponmniany niekoniecznie był synem Mieszka II, a bratem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Nrisimha
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 6.579

Zawód: student
 
 
post 15/07/2005, 9:04 Quote Post

Nalezałoby jeszcze dodać, że o Bolesławie wspomina Długosz,a nawet o dwóch Bolesławach podając daty ich narodzin tj. 1019 i 1033......Dziwne nieprawdaż??Chociaż wiem, ze nie powinno sie za bardzo sugerować źródłami powstałymi kilka wieków później dry.gif ...
Co do podobieństwa między Bolesławem a Bezprymem, Kętrzynski uzasadnia to w ten sposób, że autor Kroniki Wielkopolskiej mógł zetknąć się z Rocznikami z Hildesheim w których mowa o Bezprymie, tylko ze autorowi kroniki mogło coś sie "pomieszać" i przekształcił Bezpryma w Bolesława....mała pomyłka:P.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
sebaosek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 7.890

Zawód: uczen
 
 
post 16/07/2005, 13:48 Quote Post

Istnienie Bolesława Zapomnianego jest bardzo prawdopodobne. Mieszko nie pałał wielką miłością do swojej żony Rychezy, która zreszta nie była zbyt popularna wsród poddanych, wiec swoim nastepcą chciał uczynic kgos innego niz Kazimierza (wlasnie dlatego trafil on do zakonu) Po ucieczce z kraju w roku okolo 1030 Rycheza wróciła do Niemiec. gdzie zachowała do końca życie tytuł królowej Polski i opiekowała sie Kazimierzem, którego pragnęła wrocić do Polski....co więc sie działo w latach 1034-38? kto był władcą? kroniki niechetnie wspominaja Bolesława poniewaz był nieprawego łoża oraz probówał wrócic do pogaństwa.... zmarł okolo roku 1038 roku.Tuz po jego śmierci dokonał się najazd Brzetysława, który miał ułatwione zadanie, poniewaz Polska pozostała bez władcy! wtedy to cesarz Henryk III postanowił wspomóc starania Kazimierza do powrotu po swoje dziedzictwo! tak wg mnie przedstawia sie historia Bolesława Zapomnian ego, zapomnianego przez swoje barbarzynstwo wobec chrzescijanstwa
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
sebaosek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 164
Nr użytkownika: 7.890

Zawód: uczen
 
 
post 16/07/2005, 13:53 Quote Post

przepraszam za pominięcie Bezpryma, ale i on szybko zmarł wiec pzoostała luka w historii Polski do czasu najazdu brzetysława, te lukę chciałem załatac swoim poprzednim postem:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

107 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej