Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Indoeuropejczycy
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.745
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 2/05/2006, 19:32 Quote Post

Ostatnio zaciekawił mnie temat wspólnych przodków znacznej części ludzkiej populacji. Znacie może jakieś pozycje podejmujące kwestię pierwotnych siedzib indoeuropejczyków, ich języka, zwyczajów i późniejszych wędrówek?
Niedawno czytałem, ze Celtowie mieli 10 rodzajów związku kobiety i mężczyzny, z tego 2 rodzaje powstały całkiem niedawno. Hindusi mieli 8 określeń. Znacie inne podobieństwa?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.745
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/05/2006, 19:53 Quote Post

No to może once again...
Powszechnie raczej uważa się za Praindoeuropejczyków ludy kultury kurhanowej zamieszkujące nadpontyjskie stepy. Czy aby na pewno. Analiząc kod genetyczny Europejczyków uznano, że musieli być "tutejsi" ponieważ ich kod przypomina kod "łowców mamutów".
Lud praidoeuropejski może wynalazł system dzisiętny? Może wskazywać na to podobieństwo pierwszych 10 cyfr. Może odkrył także technologię wytopu żelaza, w końcu Hetyci i Celtowie byli w tym niezrównanymi mistrzami?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.430
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 11/05/2006, 20:26 Quote Post

Pochodzenie Indoeuropejczyków, to kwestia sporna. Wydaje się jednak że nadczarnomoskie stepy były ich ojczyzną, to znaczy wykształcili sie tam jako lud. Przodkowie praIndoeuropejczyków zapewne przybyli z Europy, i to pewnie z jej północnej części stąd podobieństwo genetyczne, i chrakterystyczne dość dla Indoeuropejczyków jasne włosy oczy.
Badania genetyczne było ot w tematach o pochodzeniu Słowian ale nie wiem w którym) wykazują, ze w Europie występują dwa bardzo podobne markery genetyczne R1a i R1b. R1b najczęściej występuje wśród Basków, byłby więc charakterystyczny dla europejskiej ludnosci przedindoeuropejskiej, R1a najczęściej występuje we wschodniej Europie, występuje w Indiach (im bardziej na pólnoc tym go więcej i im wyższa kasta tym go wiecej,), istnieją więc podstawy do przypuszczeń, że R1a to mutacja genu R1b, która zaszłą gdzieś na stepach u praIndoeuropejczyków i rozprzestrzeniła sie z nimi, obejmując wraz z najazdem Ariów Indie.

W myśl klasycznej koncepcji Indoeuropejczycy byliby wiec w Europie najeźdźcami, którzy w kolejnych falach najeżdźali Europę. Ostatnią falą byliby Słowianie.
Sa jednak inne koncepcje, ostatnio modna koncepcja Renfrewa, ktory uważa, że Indoeuropejczycy nie byli najeźdźcami, lecz ludnoscią rolniczą, która opanowała Europę dzięki rewolucji neolitycznej i przewadze w produkcji żywnosci dzięki temu. Teza ta jest jednak bardzo kontrowersyjna.

Wśród Indoeuropejczyków, oprócz podobieństwa jezykowego, da się też wyrówżnic pewne podobieństwo kultur.
Indoeuropejczycy dzieli rzeczywistość na trzy grupy
1. Magia, niebo
2. wojny
3. życie, urodzaj, rozmnażanie

Podział ten wpłynąl prawdopodbnie na uksztaltowanie się spoleczeństw IE, jest on widoczny i w Indiach i nawet w średniowiecznej Europie.

Charakterystyczne dla Indoeuropejczyków jest, że bardzo czesto wystepował u nich kult boga gromowładnego, jako boga bardzo ważnego.
Zeus, Jowisz, Perun.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.745
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/05/2006, 20:36 Quote Post

Słyszałem o teorii, że mogli pochodzić z dorzecza Dunaju, poprawa klimatu spowodowała ich wędrówkę. Byli społeczeństwem patrialchalnych wojowników, którzy zniszczyli matriarchalne społeczeństwo dawnej Europy? Mieli skomplikowany system wierzeń, w którego centralnym miejscu znajdował się władca piorunów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.430
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 11/05/2006, 20:49 Quote Post

Obawiam się, ze tezy o kolejnym ludzie co zniszczył matriarchat, to polityczna poprawność.
Ja juz słyszałem, jak to agresywny człowiek współczesny wybił matriarchalnego neandertalczyka. Jak to patriarchelne religie (judaizm, chrzescijaństwo, islam) zniszczyły matriarchat, no więc czas na Indoeuropejczyków.
Po to chyba żeby wykazać, ze patriarchat to jakaś anomalia, wynik agresywnej działalności agresywnych samców.

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.745
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/05/2006, 21:07 Quote Post

pierwotne społeczeństwa Europy były raczej matriarchalne (kult wielkiej bogini, rola kobiety była bardzo duża. Irlandczycy nadal pozostają dziećmi Danu, jednej z bogiń.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.430
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 11/05/2006, 21:14 Quote Post

Moim zdaniem klasyczny matriarchat nigdy nie istniał.
I kulty bogini-matki, ani znacząca rola kobiet tego nie zmieniają.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.745
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/05/2006, 21:19 Quote Post

A co to znaczy klasyczny matriarchat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.430
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 11/05/2006, 21:47 Quote Post

Klasyczny to znaczy bedący odpowiednikiem, klasycznego patriarchatu. Hierarchiczny ustrój, gdzie głową rodziny jest kobieta sprawująca władzę. Taki system jest niekedy przypisywany bardzo dawnym społeczeństwom pierwotnym. Jest jednak pewien szkopuł, wszystko co o tych społeczeństwach wiemy zawdzięczamy archeologii, a nie źródlom pisanym, co utrudnia wyprowadzanie wniosków - dla mnie figurki różnych prehistorycznych Wenus nie są dowodem matriarchatu.
Matriarchat po prostu jest wymyśloną koncepcją (jako lustrzane odbicie patriarchatu), a nie nie logicznym wnioskiem z badań.
Przy czym matriarchat nie chce też występować w znanych nam spoełcznościach pierwotnych. Dosć często występuje matrylinearność, czyli system pokrewieństwa gdzie dziecko wchodzi do rodziny matki a nie ojca, ale od tego do matriarchatu to jeszcze sporo brakuje.

Ale chyba od Indoeuropejczyków odeszliśmy. Proponowałbym zakończyć twierdzeniem, że Indoeuropejczycy na pewno nie byli matriarchalni smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 19/05/2006, 5:46 Quote Post

Ta gromowładność to kit, był Zeus u Greków, ale Jowisz czy perun to takie wtórne kulty; Czymś co łączyło indoeuropejczyków była raczej swastyka (w każdym razie występowała ona czesciej niż jasny fenotyp), wg niektórych symbol słońca, choć co bardziej prawdopodobne - jest to jakiś abstrakcyjny symbol jednosci lub stylizowany wizerunek ogniska bądź jaikiegoś prymitywnego krzesiwa.
W kwestii rewolucji neolitycznej - zdaje mi się raczej że praindoeropejczycy byli najeźdźcami niszczącymi poprzednie kultury i przejmującymi tylko część ich technologii (niewielką część), byli też zapewne otwarci na nowinki i nastawieni jak najbardziej bojowo i agresywnie (ale niekoniecznie względem kobiet i dzieci; ze względu na małą liczebność z pewnością zakładali rodziny z miejscowymi kobietami i być moze adoptowali ich dzieci z wcześniejszych małżeństw, stąd podejrzewam że nasze DNA oraz obyczaje są dosyć trwałe i znacznie starsze niż się wydaje)
Jeżeli chodzi o pochodzenie to ja stawiałbym na połódniowe wybrzeże Bałtyku, chociaż ich etnogeneza, to raczej region dość odległy - Nizina Turańska, Zakaukazie, koczowiska nad jez. Aralskim, dorzecze wołgi i Syr-Darii, ale raczej nie Dunaj (bo wtedy szybko zniszczyli by Grecję mykeńską i minojską)
Byłbym też ostrożny z porównywaniem ich do łowców mamutów - nie ma na to żadnych przesłanek ani dowodów, a pochodznei większośći współczesnych Europejczyków od pradwanych łowców i zbieraczy niczego nie dowodzi (nawet gdyby wszyscy pochodzili od ludzi cro-magnon, neandertalczyków i pitekantropa to nie znaczy jeszcze że to samo musieli mieć w genach twórcy podwalin pod naszą cywilzację i "autorzy" języka)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.745
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 19/05/2006, 5:56 Quote Post

Swastyka to tylko symbol. Praidnoeuropejczycy mieli skomplikowany system wierzeń, centralne miejsce zajmował tam Pan Błyskawic (Jowisz, Perun, Zeus, Lugh itd)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
LISOWSKIjr.
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 110
Nr użytkownika: 8.053

Zawód: chemik
 
 
post 22/05/2006, 17:39 Quote Post

[I]system podziemnych kanałów nawadniajacych , siegajacy wiekiem 3-4 tysiecy lat wstecz , a ostatnio dokonywane chińskimi rekoma -odkrycia białych /jasnowłosych/rosłych MUMI na terenie Sinziangu( Turkiestanu wschodniego ) . daje świadectwo o kolebce KOLEBEK Aryjczyków, własnie tam . Chinskie żródła pisane zachowane mimo wszystko lepiej od tych z Europy , wspominaja o takich ludach- a nawet o tzw białych Kirgizach ( plemieniu które wywedrowało z Sinziangu na WSCHÓD ) . ważna sprawa 3-4 tysiace lat temu była sztuka obróbki żelaza / broni skuteczniejszej i oswojenie konia , te zdobycze opisane we wszystkich dostepnych żródłach powiazane sa z inwazja Aryjczyków . co do słowian ostatnia fala byli bez watpienia , jako ci mniej agresywni/ energiczni / zaradni - widac to takze z historii pisanej nie próbowali zakładac " imperiów ' zajeli sie uprawa roli
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
avartso
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 18.219

....
Stopień akademicki: ....
Zawód: ....
 
 
post 27/05/2006, 2:38 Quote Post

QUOTE(asceta @ 11/05/2006, 15:47)
Klasyczny to znaczy bedący odpowiednikiem, klasycznego patriarchatu. Hierarchiczny ustrój, gdzie głową rodziny jest kobieta sprawująca władzę. Taki system jest niekedy przypisywany bardzo dawnym społeczeństwom pierwotnym. Jest jednak pewien szkopuł, wszystko co o tych społeczeństwach wiemy zawdzięczamy archeologii, a nie źródlom pisanym, co utrudnia wyprowadzanie wniosków -
*Wśród indian AP są szczepy gdzie kobiety wybierały wodzów. Co ciekawe "Language Identifikation Page" często wskazuje na powinowactwo polskiego do jakichś tam Navajo czy Algonquin f.nations. Lahota też podobne do lachów smile.gif.

Nie pamiętam czy podawałem tu modlitwę do matki zimi.. mateji earthi

tu jedna z wersji. Głowny wątek w "czasy przodków\sagi"

Z tymże ta liggium licjcjiżżim to odpowiednik piśmiennego zatracenia li lj lj ż ż ż odpowiednik pozostałego w polskim "maryjo lilijo" czy lulajże w lulaljże lulaj , także pozpstałść w pieśnie nad pieśnaimi poszedł się pasać miedzy lilije, czy litlih która była sina, Tak jak ANI która w heriglidicznych kśiegach jest niebieska. Lilje kwat o sexualnej konatacji ale i symbolu dziewictwa i niewinności zawdziecza to swoim pewnie kielichom, chociaż był nim i baiły lotos czy drobne białe kwiatuszki miry ale raczej zawsze baiłe = czyste pożądane a niewinne. Fragment lulajżą lulajżą występuje w CR.

QUOTE(chariot rider @ 18/05/2006, 23:46)
Ta gromowładność to kit, był Zeus u Greków, ale Jowisz czy perun to takie wtórne kulty; Czymś co łączyło indoeuropejczyków była raczej swastyka (w każdym razie występowała ona czesciej niż jasny fenotyp), wg niektórych symbol słońca, choć co bardziej prawdopodobne -
*O pitagorejczykach pisał nawet Kopernik w swoim obrotowym dziele. U nich 8 symbolizował boga a powtórzenie liczmy to wzmocnienie jej atrybutu. tak więc 88 będzie bardziej boskie. Jak inne x krotności ponoć bardziej djabelskie choś mamtemetycznie liczby dzielą się na jednowilne i dwuwilne z tych dwuwilnych mogły się zrodzić devil'ne. Owa wilność liczby wiąże się z techniką robienbia stroików jakie to tradycjnie wieszne są nad stołami jeszcze gdzieniegdzie koło łysej góry.

A tu macie śłowiański krzyż który jak policzyłem ma 88 elełemenń-tów. <a to słowo jest potwierdzone w polskim i każdy może je znaleźć jak dobrze się zastanowi (to zobaczy więcej)

znalazłem natomiast stronę http://72.14.203.104/search?q=cache:QcAbIs...us&ct=clnk&cd=5 na której jedna ręka ma dodtkowy palec ??. Nie wiem jak tosię ma do mojej koncepcji osiemdziesięcio-ósmości może ten dodtkowy element to zagadka ili palec boży ?

Łączenie postów przez Marcina.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
sabreman
 

Wielki Seneszal
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 803
Nr użytkownika: 15.565

Zawód: z³o wcielone
 
 
post 27/05/2006, 14:03 Quote Post

Kobiety wybierały... A moze raczej glosowały tak jak kazali im mężowie? Taki system wydawał się logiczny u Indian którzy żenili się z brankami z wypraw wojennych (dzielny wojownik miał dużo żon zdobytych w ten sposócool.gif, bogaty natomiast mógł w swój harem zainwestować, zwiększając ilość żon dzięki szpanowaniu, prestiżowi i darom dla rodzin swych narzeczonych Ilosć żon wyrażała potęgę, a żony były posłuszne głowie rodziny... Nie slyszałem za to o przypadku gdzie wodzem była kobieta
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
avartso
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 18.219

....
Stopień akademicki: ....
Zawód: ....
 
 
post 27/05/2006, 18:44 Quote Post

QUOTE(LISOWSKIjr. @ 22/05/2006, 11:39)
co do słowian ostatnia fala byli bez watpienia , jako ci mniej agresywni/ energiczni / zaradni - widac to takze z historii pisanej nie próbowali zakładac " imperiów ' zajeli sie uprawa roli
*Ja oglądałem inne filmy. Z reguły to słabszy wyaltuje podmuchem z baru, otrzepuje kapalusz, wsiada na konia i jedzie w świat.

Niby dlaczego ci co musieli się wynieść z "domu" czy "ziemi" mieli być lepsi ? (zresztą nie wierzę w założenia przedmówcy)
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej