Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Legendy i mity o Europie

kumush

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 3.584

ida

post 27/03/2006, 14:42 Quote Post

Przygotowuję pewien projekt międzynarodowy na temat przemian zachodzących w dzisiejszych społeczeństwach (parnerami będą Niemcy, Francja, Holandia i Macedonia) i chciałabym byśmy wyszli od legend, mitów, baśni mówiących o początkach Europy....i tu właśnie moja wielka prośba...

znacie może jakieś opowieści na temat narodzin Europy? Ja słyszałam tylko ten mit o Zeusie i byku, a bardzo interesowałyby mnie również inne historie.

Z góry pięknie dziękuję rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Adrian Mole

III ranga
Nr użytkownika: 6.519

Zawód: Kibic

post 27/03/2006, 16:16 Quote Post

Z tego co pamiętam to była też jakaś ksieżniczka imieniem Europa. Chyba Zeus sie w niej zakochał. Jakoś tak to było smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Belfer historyk

VIII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick

post 27/03/2006, 16:42 Quote Post

Słowo "Europa" pochodzi z języka greckiego. Według Hezjoda półbogini Europa była albo jedną z 10 000 córek Okeanosa, albo raczej córką króla Fenicji Agenora, a siostrą Kadmosa. Pochodziła więc z Azji (!). Zakochał się w niej Zeus a przybrawszy postać byka porwał ją na nasz kontynent. Europa miała mieć z nim 3 synów m.in. Minosa, twórecę słynnego labiryntu na Krecie. Legenda głosi, że Kadmos udał się do Grecji na poszukiwanie siostry i przy tej okazji przyniósł tam znajomość wymyślonego przez Fenicjan alfabetu. Mit ten był echem rywalizacji między Grecją a Troją, która leżałą w Azji Mniejszej, a wiec już nie w Europie. Troja słynie z całego szeregu porwań. Porwanie Europy było zemstą ze strony Greków, którzy z kolei uwięzili Medeę. Wówczas Trojanin (a więc Azjata)Parys porwał Helenę, małżonkę króla Sparty. Doprowadziło to jak wiadomo do wojny trojańskiej. Z całego tego cyklu legend wynika, że początki naszego kontynentu były dosyć skandalizujące.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Boemund

I ranga
*
Nr użytkownika: 10.248

post 27/03/2006, 21:43 Quote Post

Słyszałem też wersję, że samo słowo Europa pochodzi z języka sumeryjskiego. Było tam słowo [Ereb] (jakkolwiek się to pisze), które oznaczało zachód słońca. Tak więc z czasem, ponieważ Europa leżała na zachodzie, Ereb przyjął się jako jej określenie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

carantuhill

Bieskidnik
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Stopień akademicki: Utytu³owany:)
Zawód: pathfinder

post 27/03/2006, 21:45 Quote Post

europe to chyba było po sumeryjsku - zachód

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Andrzej

V ranga
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog

post 28/03/2006, 6:43 Quote Post

Bardzo polecam H. Samsonowicza, O historii prawdziwej. Mity, legendy i podania jako źródło historyczne, Gdańsk, 1997. Jest tam obszerny rozdział o kształtowaniu się pojęcia Europy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2014 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej