Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

19 Strony « < 12 13 14 15 16 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zbroja, Czy warto ją było posiadać

lordkorki

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 63.259

kamil
Zawód: uczen

post 20/02/2010, 21:22 Quote Post

widzę że się o mnie rozmawia:) pod Coutrai gdyby atak rycerstwa był równy, prawidłowo poprowadzony to bitwę wygraliby francuzi . Natomiast wiemy jak było chaos i pycha rycerzy doprowadziła do klęski

User is offline  PMMini Profile Post #196

Ramond

Úlvur av Føroyar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier

post 21/02/2010, 16:19 Quote Post

pod Coutrai gdyby atak rycerstwa był równy, prawidłowo poprowadzony to bitwę wygraliby francuzi .

Też niekoniecznie.

User is offline  PMMini Profile Post #197

DeathAngel

Nowicjusz
Nr użytkownika: 51.047

Zawód: Uczen

post 21/02/2010, 16:57 Quote Post

Po pierwsze - znajomośc ortografii naprawdę nie boli...
Po drugie - w średniowieczu rycerze byli nieco silniejsi od dzisiejszych żołnierzy, a ci nie mają problemu aby podnieśc się z ok. 40-kilogramowym ładunkiem
Po trzecie - "bo ja przypuszczam i mnie się wydaje, że..." - może najpierw pomyśl choc minutkę, co Ty na to? Tak na przyszłośc wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #198

Kligor

Nowicjusz
Nr użytkownika: 63.273

post 21/02/2010, 18:46 Quote Post

Dopóki nie zarejestrowałem się na tym forum życie było takie proste sad.gif No dobra, to co jest cięższe, niepełna zbroja płytowa i pełna kolczuga, czy pełna płyta bez kolczugi?

A tak w ogóle to zmieniam swoje uzbrojenie. Biorę tylko łuk, strzały i strzelam, z daleka od wszelkiego rodzaju mieczy, toporów, wekier, włóczni, kiścieni i innego syfu sleep.gif Mam tylko nadzieję, że uniosę moją nową zbroje z bawełnianej koszuli...

User is offline  PMMini Profile Post #199

Ramond

Úlvur av Føroyar
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier

post 21/02/2010, 20:30 Quote Post

No dobra, to co jest cięższe, niepełna zbroja płytowa i pełna kolczuga, czy pełna płyta bez kolczugi?

Biorąc pod uwagę, że pełna kolczuga z kapturem i nogawicami (wraz z przeszywanicą pod spodem) ważyła niemal tyle samo, co pełna zbroja płytowa, to taka kolczuga plus elementy płytowe będzie ważyła więcej, niż pełna zbroja płytowa.
Biorę tylko łuk, strzały i strzelam, z daleka od wszelkiego rodzaju mieczy, toporów, wekier, włóczni, kiścieni i innego syfu

A jeżeli przeciwnik nie zechce się trzymać na dystans? Albo strzały się skończą?

User is offline  PMMini Profile Post #200

Rauss

V ranga
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister

post 21/02/2010, 21:21 Quote Post

Biorę tylko łuk, strzały i strzelam, z daleka od wszelkiego rodzaju mieczy, toporów, wekier, włóczni, kiścieni i innego syfu sleep.gif Mam tylko nadzieję, że uniosę moją nową zbroje z bawełnianej koszuli...
Nie rozumiem, czemu jak pisze się o łucznikach, to od razu że oni w samych koszulach...
Jak się ogląda XVw przedstawienia bitew, to owszem, strzelcy mają znacznie lżejsze opancerzenie od kopijnika, ale są ilustrację, że albo brygandynka, albo gruby pikowaniec. Ba. nawet widziałem łucznika w napierśniku.Więc chyba ta "zbroja", jaka by nie była to raczej przydatna rzecz.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #201

Spiryt

Ostatni Wielki Gumiś
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student

post 21/02/2010, 21:48 Quote Post

Łaaaaar! XIV strona elefant.gif

QUOTE(Rauss @ 21/02/2010, 21:21)
Nie rozumiem, czemu jak pisze się o łucznikach, to od razu że oni w samych koszulach...
Jak się ogląda XVw przedstawienia bitew, to owszem, strzelcy mają znacznie lżejsze opancerzenie od kopijnika, ale są ilustrację, że albo brygandynka, albo gruby pikowaniec. Ba. nawet widziałem łucznika w napierśniku.Więc chyba ta "zbroja", jaka by nie była to raczej przydatna rzecz.
*

Na znalezionych nawet na bardzo szybko przedstwieniach można zobaczyć nawet sporo więcej niż napierśnik.

1

2

Co wydaje się potwierdzać logiczną hipotezę, że o ile łucznicy istotnie często wywodzili się z mniej zamożnych, to jeśli byli w stanie zapewnić sobie jakąś ochronę robili to.

Można zauważyć, że łucznicy nie mają zwykle tylko zbrojnych rękawic, które wg. mojego skromnego doświadczenia istotnie utrudniałyby bardzo strzelanie.

Kusznicy nie wydają się mieć tego problemu.

User is online!  PMMini Profile Post #202

Ryszard Lwie Serce

الشيطان
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik

post 21/02/2010, 21:57 Quote Post

http://www.youtube.com/watch?v=-4gPgHyaG1Q&feature=channel

A co powiedzą szacowni panowie o tym?

Mnie osobiście ten filmik nie przekonuje, po tym, co wyczytałem w tym temacie. Przyczyn może być kilka:
a) strzelają do mocno rozpiętej kolczugi na twardym podkładzie. Przyjmuje na siebie zapewne więcej siły, niż gdyby była opięta na miękkiej przeszywanicy na miękkim człowieku.
B ) kąt strzelania może wskazywać na to, że biją z bliska.
c) deska jest prosta, nie obła, więc strzały się nie ześlizgują
d) po kilku pierwszych strzałach penetrują w zasadzie poszatkowaną i osłabioną kolczugę.
e) kolczuga jest wykonana z jakiegoś współczesnego, dziadowskiego materiału.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #203

Spiryt

Ostatni Wielki Gumiś

post 21/02/2010, 22:10 Quote Post

Nie ma się co rozwodzić, wystarczy choćby to :

a) zaginana kolczuga, splot 6 w 1 rolleyes.gif . Nie ma nic wspólnego z historią Europy.
cool.gif brak jakiegokolwiek pikowania czy choćby ubrania.

Takich "testów" zrobiono już 451 i powinno się o nich zapomnieć, godząc się ze smutnym faktem, że w miarę sensownych eksperymentów jest zadziwiająco mało.

Tutaj jeden z nich.

Zawiera całkiem znośne strzały, kolczugę, przeszywanicę dane itp.

User is online!  PMMini Profile Post #204

Kligor

Nowicjusz

post 22/02/2010, 9:09 Quote Post

Biorąc pod uwagę, że pełna kolczuga z kapturem i nogawicami (wraz z przeszywanicą pod spodem) ważyła niemal tyle samo, co pełna zbroja płytowa, to taka kolczuga plus elementy płytowe będzie ważyła więcej, niż pełna zbroja płytowa.

Mnie się wydaje, że pełna kolczuga w żadnym wypadku nie jest prawie tak ciężka jak pełna zbroja płytowa. Ale mniejsza z tym.

A jeżeli przeciwnik nie zechce się trzymać na dystans? Albo strzały się skończą?

Jako łucznik będę trzymać się z tyłu naszej armii i stamtąd strzelać we wrogów gdyby doszło do ewentualnej bitwy (bo pod takim założeniem dobierałem swoją broń). Bo przecież na tym polega wkład jednostek dystansowych w armii, czyż nie?

Cenzura
Kon-dzia

User is offline  PMMini Profile Post #205

Ryszard Lwie Serce

الشيطان
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik

post 22/02/2010, 10:28 Quote Post

Jako łucznik będę trzymać się z tyłu naszej armii i stamtąd napieprzać we wrogów gdyby doszło do ewentualnej bitwy (bo pod takim założeniem dobierałem swoją broń). Bo przecież na tym polega wkład jednostek dystansowych w armii, czyż nie?

I będziesz strzelał w plecy swoim towarzyszom idącym do walki? rolleyes.gif A jak stanie się to, co pod Bannockburn, i nagle lekka jazda przeciwnika wpadnie w oddziały łuczników, co zrobisz? Będziesz krzyczał: ni?

Tutaj jeden z nich.

Zawiera całkiem znośne strzały, kolczugę, przeszywanicę dane itp.

Owszem, na pewno test jest dużo bardziej wiarygodny od mojego. Ale na końcu z tą blachą trochę przegięli. Wiarygodny test ze zbroj/ą jest moim zdaniem tu:
http://www.youtube.com/watch?v=q-Xp56uVyxs

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #206

Spiryt

Ostatni Wielki Gumiś

post 22/02/2010, 10:43 Quote Post

Test z blachą był dla picu, albo żeby pokazać, że jego łuk ma sporą "wydajnośc".

Autor na szczęście nawet nie sugeruje, że ta blacha ma cokolwiek reprezentować.

User is online!  PMMini Profile Post #207

Theodorus

Teodor
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: Madrala
Zawód: Przewodnik muzealny

post 22/02/2010, 10:54 Quote Post

http://www.youtube.com/watch?v=q-Xp56uVyxs

Ale cieniutka blaszka smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #208

Kligor

Nowicjusz

post 22/02/2010, 12:35 Quote Post

I będziesz strzelał w plecy swoim towarzyszom idącym do walki?

Nie, bo będę strzelać pod kątem, nie na wprost. Zasięg łuków jest różny, ale załóżmy, że ma z 200 metrów. Moja armia nie będzie aż tak "gruba" więc z powodzeniem mogę ostrzeliwać nieprzyjacielskie oddziały.

A jak stanie się to, co pod Bannockburn, i nagle lekka jazda przeciwnika wpadnie w oddziały łuczników, co zrobisz? Będziesz krzyczał: ni?

Wydaje mi się, że łucznik ma większe szanse przeżycia niż piechur walczący w pierwszych szeregach, nawet z ryzykiem ataku lekkiej kawalerii.

User is offline  PMMini Profile Post #209

Rauss

V ranga
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister

post 22/02/2010, 16:00 Quote Post

Nie, bo będę strzelać pod kątem, nie na wprost. Zasięg łuków jest różny, ale załóżmy, że ma z 200 metrów. Moja armia nie będzie aż tak "gruba" więc z powodzeniem mogę ostrzeliwać nieprzyjacielskie oddziały.
Hmm, z tą grubością chodzi Ci o głębokość formacji stojących w pierwszej linii?
To co chciałbyś zrobić wymaga sporego wzniesienia, bo opisy bitew z użyciem znaczącej ilości wojsk strzelczych ukazują akurat co innego. Raczej wysuwało się strzelcze oddziały na pierwszą linię na czas prowadzenia ostrzału, po czym w czasie zwarcia były usuwane albo na tyły, albo w inne miejsce, aby się nie plątały.

Wydaje mi się, że łucznik ma większe szanse przeżycia niż piechur walczący w pierwszych szeregach, nawet z ryzykiem ataku lekkiej kawalerii.
A mnie wydaje się, że jako lżej okryty masz mniejsze szanse przeżyć atak czegokolwiek, niż wojownik lepiej okryty. A tacy przeważnie stawali na pierwszą linię.
To, że łucznicy nie angażowali się w walkę wręcz nie powoduje, że mniej ich mogło zginąć.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #210

19 Strony « < 12 13 14 15 16 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2014 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej