Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kryzys feudalizmu średniowiecznego
     
GuSiaTcz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 11.024

Agnieszka Aga
Zawód: studentka
 
 
post 11/11/2005, 10:56 Quote Post

Witam,
Mam do napisania referat i poszukuję wszystkiego, co wiąże się z kryzysem feudalizmu średniowiecznego confused1.gif .. przeszukałam forum jednak nie znalazłam informacji mi potrzebnych sad.gif
Bardzo proszę o szybką odpowiedż. Byłabym bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam

PROSZĘ O POMOC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 26/11/2005, 1:02 Quote Post

Pewnie juz za późno, ale napiszę ogólnie na czym polegał kryzys feudalizmu. Otoż miał on różne przyczyny i w różnych państwach zachodnioeuropejskich rozpoczął się kiedy indziej. Kryzys feudalizmu sięga XIII w. we Florencji, gdzie rozwijał się przemysł wełniany zatrudniający najemną siłę roboczą. Podobny wyłom w systemie feudalnym nastąpił w XIV w. we Flandrii. Zmiany w sposobach wytwórczości były pobudzane przez przekształcenia w jej otoczeniu. Rewolucja nawigacyjna w XV w. i odkrycia geograficzne w XVI w., wraz z towarzyszącym im handlem dalekosiężnym, stwarzały rozległe rynki zewnętrzne, napływ kruszców szlachetnych do Europy w wyniku szybkiego wzrostu cen osłabił pozycję warstw feudalnych na korzyść ludzi handlu, rzemiosła i właścicieli manufaktur. Rozwój miast i mieszczaństwa pobudzał rynek wewnętrzny i rozluźniał zależności feudalne.
Racjonalizacja działalności gospodarczej, nieustanna konkurencja podmiotów gospodarujących i wymuszania nią innowacyjności, zmieniają reguły podziału tworzonych dóbr materialnych. Sprawiają, że znaczna część tych dóbr nie podlega spożyciu i przybiera formę dóbr kapitałowych. Ulegają one gromadzeniu, zwiększając potencjał wytwórczy społeczeństwa. Zjawisko to nazywamy akumulacją kapitału, będące charakterystyczną cechą nowego typu gospodarki, czyli gospodarki kapitalistycznej. Pomnażanie kapitału zapewnia wysoką dynamikę gospodarczą, zwiększa produkcyjność pracy, tworzy materialną podstawę postępu cywilizacyjnego.
Szczególną rolę w tym zmieniającym się sposobie gospodarowania odgrywają przedsiębiorcy, czyli ludzie obdarzeni umiejętnościami organizowania wytwórczości, promowania nowych produktów, wdrażania nowych technik wytwarzania, skłonni do podejmowania ryzyka. Tego wszystkiego brakowało w ustroju feudalnym, który hamował rozwój sił wytwórczych. Proces wytwarzania i świadczenia usług wymaga nieustannego łączenia zasobów wytwórczych, czyli czynników produkcji: pracy, ziemi, kapitału oraz przedsiębiorczości. Wsparta przymusem zależność osobista, w formie poddaństwa feudalnego, ustępuje miejsca współzależnościom rynkowym posiadaczy odmiennych czynników produkcji. Współzależności te przybierają postać ruchu okrężnego dochodów pieniężnych, zasobów wytwórczych oraz dóbr i usług. Wraz z ewolucją techniki zmianom ulegała organizacja wytwórczości. Produkcja nakładcza, dominująca w przemyśle wiejskim w XVI i XVII w., ustąpiła miejsca manufakturze miejskiej w XVII i XVIII w. Kumulacja wynalazczości okresu rewolucji przemysłowej XVIII w. spowodowała powstanie przemysłu fabrycznego, intensywnie rozwijającego się w ciągu następnego stulecia.

Więcej można znaleźć np. w:
W. KULA, Teoria ekonomiczna ustroju feudalnego. Próba modelu, wyd. 2 Warszawa 1983.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej