Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Okrutni władcy polscy, POLSKA
     
haemoglobin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 10.497

 
 
post 29/10/2005, 18:10 Quote Post

Cześć, jestem tu nowa i spodobało mi się to forum, mozna dowiedziec się ciekawych rzeczy. Miałabym prośbę, moglibyście pomóc mi w dowiedzeniu tezy, że polscy władcy średniowiecza byli władcami okrutnymi? Mam juz kilka dowodów, ale muszę odwołac sie jeszcze do innych źródeł (np. Kronika Galla Anonima) a nie moge nic znaleźć, biblioteka tez nie pomogła sad.gif Byłabym wdzięczna. Pozdrawiam wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
gotfryd_de
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 4.837

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 29/10/2005, 18:24 Quote Post

Kroniki Galla nie znam ale mogę przytoczyć przykład Bolesława Krzywoustego: kazał wyłupić oczy swemu bratu Zbigniewowoi...

Pozdrówka smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 29/10/2005, 22:02 Quote Post

Moim zdaniem na tle okrutnej epoki jaką było średniowiecze władcy polscy wyróżniali się, ale w sensie pozytywnym. Przywołując przykład naszych sąsiadów, gdzie takie metody pozbywania się kandydatów do tronu jak zabójstwo, oślepienie, kastrowanie zdarzały się o wiele częściej, w naszym kraju nie mamy aż tak wielu przykładów tego typu zachowań. A biorąc jako analogię co się działo na dworze cesarzy bizantyjskich, władcy Polski uchodzą przy tamtego typu zachowaniach za aniołki. Oczywiście jednak i u nas zdarzały sie przykłady, które potwierdziłyby tytyłową tezę. Może ujmę to w kolejności co się stało, kto to zrobił i który kronikarz o tym napisał, zaczynając od przykładów najbardziej drastycznych.
1. skazanie na śmierć biskupa Stanisława (Bolesław Szczodry)-Gall Anonim lub
2. własnoręczne zabicie biskupa krakowskiego podczas mszy św. (Bolesław Szczodry)-Wincenty Kadłubek
3. oślepienie brata Zbigniewa (Bolesław Krzywousty)-Gall Anonim
4. oślepienie swego wuja księcia czeskiego Bolesława Rudego (Bolesław Chrobry)-Gall Anonim
5. rozkaz pozbycia się krnąbrnego księdza Baryczki, kóry został utopiony w przerębli (Kazimierz Wielki)-Jan Długosz
6. rozkaz stracenia przywódcy opozycji antykrólewskiej Maćka Borkowica (Kazimierz Wielki)-Jan Długosz (wcześniej król mu kilkakrotnie przebaczał i przywracał do łask, ale Maćko się uparł więc poniósł zasłużona karę)
7. wygnanie z kraju macochy oraz przyrodnich braci (Bolesław Chrobry)-Gall Anonim (ale okrutne wink.gif )
8. tajemnicza śmierć Bezpryma, prawdopodobnie zamordowanego (Mieszko II?)-roczniki niemieckie.
To tyle co mi przychodzi do głowy. Może inni forumowicze coś tu jeszcze dorzucą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 30/10/2005, 0:13 Quote Post

Henryk Gruby zamęczony przez stryjecznych braci- to z pewnością dość drastyczny konflikt ale chyba jedyny tego typu jaki pamiętam. Na siłę można przypisać Łokietkowi okrucieństwo podczas tłumienia buntu krakowskiego ale tak naprawdę w żaden sposób nie było to ponad miarę epoki. Kudy naszym władcom do królów Anglii czy Francji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 30/10/2005, 10:51 Quote Post

Pytanie, jakie zachowania uznamy za "okrutne". W porównaniu z Cesarzami nasi królowie i władcy wychodzą jak baranki. Co nie przeszkadza Thetmarowi nazwać wielu z naszych mianem "najokrutniejszych w dziejach".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
MadKa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 10.575

 
 
post 31/10/2005, 20:51 Quote Post

Dokładam :
1.gwałt Chrobrego na Przedsławie siostrze Jarosława Mądrego - 1018r. Gall Anonim, przekład Roman Grodecki, Ossolineum, Wrocław 2003.
2. kary stosowane przez Chrobrego "a jeśli kędy nierządnica się znalazła, tedy szpetną i okrutna karę na niej przez obciecie części wstydliwej wymierzano, a ten wycinek na drzwiach domu był zawieszany"Ditmar, KsVII,ust2
3. Szczodry "gdy przeciw grzechowi grzech zastosował i za zdradę wydał biskupana obcięcie członków" Gall Anonim. Wydał zatem a nie dokonał tego osobiście, bo m.in.
4. był okrutny wobec nierządnych niewiast niewiast, którym kazał karmić szczenięta. H. Łowmiński "Zagadnienia gospodarcze państw polskiego"
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Setter
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 11.375

Zawód: uczen eLO
 
 
post 6/12/2005, 13:03 Quote Post

Jedną z metod którymi Chrobry wpajął chrześcijaństwo swoim poddanym płci męskiej ,było przybijanie genitaliami do mostu i chłosta. Po czymś takim uwierzyłbym we wszystko co wyzwoliło by mnie z tej "kary" sleep.gif !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
RybaLiw
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 9.107

Piotr Biñczak
Stopień akademicki: czy to wa¿ne?
Zawód: Wolny strzelec
 
 
post 7/12/2005, 13:47 Quote Post

Witam,
Skazanie na śmierć biskupa Stanisława przez Bolesława Szczodrego nie uważam akurat za nic okrutnego. Po prostu skazał na śmierć zdrajcę, o czym mowa była już w innym temacie.
Ale Bolesław przesadził w karaniu żon zdrajców, kiedy to kazał im karmić szczeniaki suk, a sukom kazał oddać niemowlaki ludzkie - to było okrutne.
Poza tym Stanisława występek też był okrutny, kiedy to kazał obciąć ulubionej klaczy króla chrapy i chyba coś jeszcze (dokładnie nie pamiętam).
Wiśniowiecki też nie uchodziłza pobłażliwego, ale to już nieco później.
Hej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 30/12/2005, 21:05 Quote Post

RybaLiw =>Ale Bolesław przesadził w karaniu żon zdrajców, kiedy to kazał im karmić szczeniaki suk, a sukom kazał oddać niemowlaki ludzkie - to było okrutne.
Fragmentu tego nie należy rozumieć dosłownie, ale w przenośni. Chodzi tu o literacki wystrój całego opowiadania o konflikcie między królem a biskupem. Oczywiście nie można tego także traktować jako czyste zmyślenia kronikarza, ale raczej jako pewien frazes myślowy oznaczający całkowite wygubienie jakiegoś rodu, co zresztą sam Wincenty podkreślił pisząc, że król kazał "powyrzucać dzieciątka, których ba nawet nieprzyjaciel oszczędził, twierdząc, że należy wytępić ze szczętem ślady gorszącego wszeteczeństwa, a nie pielęgnować go" (ks.II, rozdz. 20). Okrutne traktowanie owych kobiet polegać więc miało według Kadłubka na tym, że wytracono całe ich potomstwo poczęte z nieprawych związków.
W tym miejscu należy podkreślić, że usuwanie ze świata niepożadanych niemowląt było w tym czasie praktykowane np. na pogańskim Pomorzu, nie wspominając już, że zwyczaj ten był znany w starożytnej Grecji i w Rzymie. Na tym więc tle przekaz Kadłubka przestaje być juz taki dziwny jak by się początkowo zdawało. Chodziło więc o to, że Bolesław Szczodry uzurpował sobie prawo, przysługujące normalnie rodzicom do usuwania ze świata dzieci uznanych za niepożadane. Dlaczego zaś uważał je za niepożadane, to kronikarz wyraził słowami, "że należy wytępić ze szczętem ślady gorszącego wszeteczeństwa, a nie pielęgnować je".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
jagna
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 12.588

Maria Boczek
Zawód: student
 
 
post 6/01/2006, 20:00 Quote Post

O okrucieństwie władców polskich ( szczególnie Chrobrego) mogą świadczyć tworzone przez nich swoiste normy prawne, regulujące podstawowe dziedziy życia. Prawo karne wczesnego średniowiecza charakteryzuje sie wyjątkową brutalizacją kar.Za przewinienia karano mutylacyjnie- okaleczając. Dobrym przykładem jest np.kara za nieprzestrzeganie postu ( stosowana właśnie przez Chrobrego) polegająca na wybijaniu zębów, tudzież amputacja genitaliów cudzołożnikom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Stanisław August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 386
Nr użytkownika: 5.424

Zawód: student
 
 
post 8/01/2006, 20:35 Quote Post

Nikt nie napisał Władysława II Wygnańca. Kazał oślepić i uciąć język Piotrowi Włastowi. Chociaż z tego co wiem, to żona księcia -Agnieszka chciała śmierci Własta. W tym wypadku można mówić, że Władysław nie zabijając go postąpił "łagodnie".
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Patryk_MC
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 14.567

Zawód:
 
 
post 21/02/2006, 21:23 Quote Post

Ja to się zbytnio nie interesuję tym ale jeszcze mogę jeden drobny szczególik dodać Jak sie w dni postne jadło mięso to władca skazywał takiego kogoś na wybicie zębów. tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 26/02/2006, 10:18 Quote Post

No i jeszcze Chrobry ciekawie radził sobie z mężczyznami, przyłapanymi na cudzołóstwie. Jego wojowie brali takiego faceta i przybijali mu mosznę do drzewa, po czym zostawiali z nożem w ręku dry.gif.
Przynajmniej miał wybór sleep.gif .

Oprócz tego oślepienie Bolesława Rudego z woli Bolesława Chrobrego, oślepienie Zbigniewa na rozkaz jego brata, Bolesława Krzywoustego, zabójstwo biskupa Stanisława z namaszczenia Bolesława Śmiałego oraz utopienie księdza Baryczki, prawdopodobnie z podpuszczenia Kazimierza III Wielkiego, to także potwierdzenie okrucieństwa średniowieczych władców Polski... Chociaż sprawą otwartą zostaje, czy to były standardy tych czasów, czy nasi władcy się "wybijali"...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Gogda
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 15.514

 
 
post 18/03/2006, 16:01 Quote Post

Ze swojej strony mogę dodać okrutną rzeź, jaka miała miejsce za sprawą Łokietka. Po słynnym buncie wójta Alberta, król, obawiając się, by taka sytuacja się nie powtórzyła, postanowił w Krakowie zrobić istną "czystkę". Każdego, kto nie był w stanie szybko wypowiedzieć "soczewica koło miele młyn" uznawał za Niemca i skazywał na śmierć. Moim zdaniem okrutne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Kluczyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 53.559

Zawód: Uczen liceum
 
 
post 6/02/2009, 18:30 Quote Post

według nas władcy średniowieczni byli raczej okrutni, to nasza ocena. W tamtych czasach nikt nie protestował przeciw ścięciu zdrajcy, czy rozmaitych intrygach kończących się śmiercią w Bizancjum. Podam parę przykładów rzekomego okrucieństwa władców polski i nie tylko:
1 Jakże popularne u francuzkich władców wtracanie do klasztoru swoich rywali, a przy okazji, Tylko Merowingowie mógli nosić długie włosy, reszta świata była za to tępiona biggrin.gif
2 Kary stosowane przez Bolesława Chrobrego za niedostosowanie się do przepisów kościoła, np. za jedzenie mięsa w okresie postu - wybijanie zębów, cudzołóswo - przybijanie genitaliów do pręgierza z możliwością wyboru (dawano mu nóż) biggrin.gif O ile sie nie mylę, to właśnie Bolesław Chrobry za poddanie grodu groził obrońcom ukrzyżowaniem
3 Otton III bez wachania ściął swego wiernego rycerza, kiedy jego żona powiedziała mu, że się do niej dobierał, co było zresztą nieprawdą
4 Bolesław Krzywousty pod groźbą powieszenia rozkazał załodze Głogowa bronić miasta za wszelką cenę.
5 Jako przykład moralności tamtych czasów moge podać tez osobę Galla Anonima, który będąc zapewne mnichem, z lubością opowiadał o bitwach i rozlewie krwi, a Kazimierza Odnowiciela chwalił dopiero wtedy, kiedy ubroczony w krwi walczył z Miecławem, milcząc o jego dużo większych dokonaniach ( jestem świeżo po lekturze "kroniki polskiej")
Jednak tak jak u nas niektóre sprawy wywoływały oburzenie, np. wspoomniane zabójstwo Zbigniewa (zabójstwo brata) i św.Stanisława (zamach na osobę duchowną; w tym czasie trwał spór o inwestyturę, a papież w tym sporze właśnie święcił triumfy, lustrzana sytuacja).
Uważam więc, że władcy Polski nie uchodzili w ich czasach za okrutników, w porównaniu z Tamerlanem, który układał góry z głów pokonanych wrogów i Anną Batorówną (chyba Anna), która kompała się we krwi dziewic biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej