Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wasze ulubione książki z serii HB?
     
ryszpak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 10.680

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: lesnik
 
 
post 19/04/2007, 22:33 Quote Post

Cedynia
Grunwald
Beresteczko

Najgorsze... z tych, co czytałem, to jak na razie najmniej podobał mi się Bannockburn. Co nie znaczy, że jest najgorsza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
rhetor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 857
Nr użytkownika: 3.405

Jan Szkudlinski
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk, tlumacz
 
 
post 20/04/2007, 8:45 Quote Post

QUOTE
Nie za bardzo wiem, co rozumiesz pod pojęciem "Historia oficjalna"


To jest co prawda dyskusja sprzed paru miesięcy, ale pozwolę sobie skomentować. Chodzi o niemiecką oficjalną historię I wojny światowej, czyli wielotomowy "Der Weltkrieg 1914-1918" wydany przez Reichsarchiv.

Dla historyka I wojny światowej z perspektywy niemieckiej dopuszczalne jest traktowanie tej pozycji jako źródła, gdyż 99% zasobu Reichsarchiv spłonęło w kwietniu 1945 r. podczas alianckiego nalotu na Poczdam.

W Reichsarchiv przechowywano dokumenty armii pruskiej oraz niemieckich związków operacyjnych od szczebla Grupy Armijnej wzwyż.

Ocalała jedynie część spuścizn po ważniejszych oficerach, które w trakcie wojny wywieziono z Poczdamu i zabezpieczono; obecnie wraz z ocalałymi resztkami zasobów Reichsarchiv znajdują się w Bundesarchiv-Militaerarchiv we Freiburgu.

Ocalały także dokumenty jednostek wojskowych poszczególnych krajów niemieckich - Bawarii w Monachium, Saksonii w Dreźnie i Wirtembergii w Stuttgarcie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 20/04/2007, 13:27 Quote Post

Jest kilka podstawowych grup źródeł dot. armii niemieckiej w latach I wojny światowej

najważniejszym jest 14-tomowa "historia oficjalna" (ma conajmniej 14 tomów, a nie jak pisze autor Łucka 1916 - dwanaście) Der Weltkrieg - jest to zdaje się opracowanie sztabu generalnego, niektóre jej tomy redagowane były już w latach II wojny światowej (w tym najbardziej mnie interesujący tom XIII)

drugą grupą jest 38-tomowa seria "Schlachten des Weltkriegs" również wydana przez Reichsarchiv w latach 20-tych i 30-tych, która jest poświęcona poszczególnym bitwom Wielkiej Wojny. Czasami spotykane jest określenie "monografie oficjalne" w odróżnieniu od "historii oficjalnej"

trzecia grupa to seria (ponad 200 zdaje się) monografii (kronik) poszczególnych jednostek (główne pułków) czyli "Erinnerungsblätter Deutscher Regimenter",

czwarta grupa to pozostałe quasi-oficjalne hiostorie typu Stagemann i tp, Oficjalna Historia Bawarska, seria Grosse Krieg i inne.

Niestety większość archiwów - jak pisze przedmówca spłonęła podczas bombardowania Poczdamu pod koniec II wojny. (cholera szkoda wink.gif

Niemal każde państwo biorące udział w I wojnie światowej wydało "historię oficjalną" - wielotomowe dzieła opisujące działania militarne oparte na oficjalnych dokumentach. Jest to pierwsze źródło dla każdego (amatorskiego nawet) badacza wielkiej Wojny.
Najsłynniejsze historie oficjalne wydali chyba anglosasi - Brytyjczycy (kontrowersyjny Edmonds i co.) oraz słynna historia oficjalna "australijskiego Herodota" Charlesa Beana dostępna (o dzięki, dzięki, dzięki!!!) w całości (kilka tysięcy stron!!!) w internecie

pozdrawiam Janka Szkudlińskiego
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 31/08/2007, 16:10 Quote Post

1. Las Teutoburski 9 r. p.n.e.
2. Dublin 1916.
3. Hammerstein 1627.

Jako, że nie uznaję podziału książek na lepsze i gorsze, tylko za niedopracowane, to za takie uważam:

1. Pola Katalaunijskie 451.
2. Magenta-Solferino 1859.
3. Zbaraż 1649.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Islam Gerej III
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 34.089

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/09/2007, 10:02 Quote Post

Te arcyciekawe to według mojej skromnej opinii Smoleńsk 1632-34, Hammerstein 1627, Magnezja 190p.n.e. oraz Akcjum 31p.n.e.
Najbardziej zawiodłem się na Prostkach 1656, Santiago 1898 oraz Kunersdorfie 1759...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
tomcio
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 19.714

 
 
post 7/09/2007, 10:40 Quote Post

dużo tych HB-eków jest i z tymi ulubionymi to też problem,ale myslę, że:

Gettysburg, Port Artur i Waterloo

a co do niestrawnych to jest ich kilka: Orsza, Pola Katalunijskie i choćby marniutki Sewastopol (ale to z określonych względów i czasu wydania, chociaż na marginesie p. Konecki w wydanej w III RP Cytadeli swoich zapatrywań dalej nie zmienił)
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 7/09/2007, 17:03 Quote Post

Myślę że jeśli chodzi o serię HB to "Sewastopol" na tle "Kurska", "Stalingradu", "Leningradu" czy Berlina to perełka. W PRL-u ze świecą było szukać takich książek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 7/09/2007, 18:42 Quote Post

Jeżeli, chodzi o PRL-owskie perełki (czyt. jakość itp. sprawy) to świetnym przykładem będą Kanny 216 p.n.e., p. Sikorskiego, czy choćby wspomniany Sewastopol - niesmaczne "literackie potworki", które należałoby "odsączyć" z pewnych ideologii i zakłamań. Bo tak, lepiej będzie sobie kupić książkę Kęćka, czy Sweetinga - ponieważ moim zdaniem ich zakup wydaje się na dzisiejszy moment odpowiedniejszy i atrakcyjniejszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Marchi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student
 
 
post 2/12/2007, 17:58 Quote Post

Proponuję wam szanowni forumowicze następującą inicjatywę/zabawę:

Każdy kto ma ochotę ocenia HBki, które czytał w skali szkolnej (1-6), dzielimy sumę ocen, przez ich ilość i sporządzamy ranking. Lista ta rozwijałaby się cały czas, w miarę dochodzenia nowych pozycji i w miarę jak forumowicze "doczytywaliby" starsze. Czekam na opinię, jak 5 osoób się zgodzi to zaczynamy w nowym topicu. Dobrze , żeby się moderator wypowiedział, czy widzi w tym sens smile.gif

Oczywiście mile widziane również sugestie co do rankingu. Np. ile książka musi mieć ocen, żeby w ogóle mogła wejść na listę. Nie może być tak, że ukaże się nowa pozycja, jedna osoba wystawi jej 6 i ze średnią 6.0 będzie na pierwszym miejscu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/12/2007, 18:12 Quote Post

Posiadam wszystkie HB-ki starożytne (15 sztuk) i średniowieczne (14 sztuk), stopniowo będę je czytał i wystawiał oceny. Będę też wyrażał swoje opinie w tematach o poszczególnych książkach. Ale to oczywiście zabawa na wieeeele miesięcy smile.gifW tak zwanym międzyczasie będą oczywiście dochodzić nowe książki z interesujących mnie okresów historycznych (w przyszłym roku na pewno Powstanie Spartakusa, Salamina i Konstantynopol 1453).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 2/12/2007, 19:28 Quote Post

QUOTE(Marchi @ 2/12/2007, 18:58)
Proponuję wam szanowni forumowicze następującą inicjatywę/zabawę:

Każdy kto ma ochotę ocenia HBki, które czytał w skali szkolnej (1-6), dzielimy sumę ocen, przez ich ilość i sporządzamy ranking. Lista ta rozwijałaby się cały czas, w miarę dochodzenia nowych pozycji i w miarę jak forumowicze "doczytywaliby" starsze. Czekam na opinię, jak 5 osoób się zgodzi to zaczynamy w nowym topicu. Dobrze , żeby się moderator wypowiedział, czy widzi w tym sens smile.gif

Oczywiście mile widziane również sugestie co do rankingu. Np. ile książka musi mieć ocen, żeby w ogóle mogła wejść na listę. Nie może być tak, że ukaże się nowa pozycja, jedna osoba wystawi jej 6 i ze średnią 6.0 będzie na pierwszym miejscu.
*




Gratuluję dobrego pomysłu na HB-kową zabawę Marchi! smile.gif Masz moje poparcie. Jest jeszcze potrzebna zgoda trzech osób.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
kalimerasas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 777
Nr użytkownika: 36.638

Stopień akademicki: mgr
Zawód: handlowiec
 
 
post 2/12/2007, 20:01 Quote Post

Popieram wniosek Marchiego. Czas aby moderator stworzył odpowiednią tabelkę, a my użytkownicy wystawimy oceny
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Marchi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student
 
 
post 2/12/2007, 20:17 Quote Post

Czy ja wiem, czy tabelke... widziałem to inaczej. W pierwszym poście tematu bedzie ranking, ktory mogę ja prowadzić lub Primo, lub ktokolwiek jest chętny w sumie...
A co do ocen forumowiczów, to każdy będzie miał swojego posta, którego może edytować dodając nowe oceny, a prowadzącego liste informowac PM'em o nowej nocie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 2/12/2007, 20:21 Quote Post

Czemu nie pomysł jest ciekawy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 2/12/2007, 20:33 Quote Post

Również zgłaszam swoje poparcie do pomysłu Marchiego. To może być ciekawy i warty uwagi wątek.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej