Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fyderyk I: sprawowanie rzadow
     
szymonzrybnika
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 37.758

 
 
post 28/11/2007, 12:01 Quote Post

Czy Fryderyk Barbarossa umocnił władzę w rozbitych politycznie Niemczech (poprzez zasadę niepodzielności cesarstwa i wprowadzenie możliwości swobodnego dysponowania lennami i odbierania ich nieposłusznym wasalom), czy też osłabił władzę cesarską (zaniedbując sprawę niemiecką podczas zdobywania wpływów we Włoszech i walk ze Związkiem Longobardzkim)?? Zastanawia mnie to bo spotkałem te 2 opinie i są one zupełnie odmiennie a ostatnio się z nimi spotkałem przygotowując się do matury. Sam już nie wiem confused1.gif confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 28/11/2007, 13:05 Quote Post

Barbarossa robil co mogl, jednak charakter polityczny Cesarstwa, tzw. spor o inwestyture, Sonnenlehen itd. wywarly negatywny wplyw na szanse zwiekszenie wladzy krolewskiej. Barbarossa zwlaszcza probowal skopiowac krolow Francji, ktorzy od XII wieku zaczeli przywiazywac coraz wieksza wage do prawa feudalnego. Proby te jednak okazaly sie bezskuteczne szczegolnie jesli chodzi o wymog holdu od terytorialnych ksiazat. Mozna zatem powiedziec, iz swobodne dysponowanie lennami nie sprzyjalo wzrostowi wladzy w Cesarstwie.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Wilhelm z Clermont
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 12.386

Jan Bez Morg
 
 
post 27/02/2008, 17:45 Quote Post

Jak pisał Ernst W. Wies w biografii Fryderyka, Barbarossa nadał Austrię Babenbergom jako ich księstwo dziedziczne tym samym ograniczył sobie pole działania w obsadzaniu księstw Rzeszy. To dało następnie podstawy pod późniejszą emancypacje się większości księstw. Dlatego też przychylam sie do zdania, że Barbarossa osłabił władzę cesarską w Rzeszy. Chociaż sam rządził niemal absolutnie ( mowa o okresie po stłumieniu opozycji i wygnaniu Welfa) nie nadał swoim rządom realnych sankcji prawnych. Opierał się on wyłącznie o własne bogactwo i autorytet co w okresie panowania jego ewidentnie mniej wybitnych następców wiązało się z niemożliwością podjęcia dalszych prób centralizacji Rzeszy.
Pozdrawiam Wilhelm
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej