Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najsłynniejszy i najlepszy gladiator, Walki gladiatorów
     
kaskowalski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 49.113

Stopień akademicki: mgr
Zawód: lepiej nie wiedziec
 
 
post 9/10/2008, 1:43 Quote Post

Ja też polecam pracę pana Granta, tam znajduje się między innymi polskie tłumaczenie wiersza Marcjalisa. Do tego, co już powiedziano mogę dodać, że aktualnie nie znamy wszystkich typów gladiatorów, a współczesna nauka miewa niejakie trudności z ich rozróżnieniem, gdyż zmieniały się w miarę upływu lat, ewoluowały. Moim zdaniem najsłynniejszym gladiatorem był nie kto inny, a cesarz Kommodus biggrin.gif . W końcu cesarz-gladiator to dopiero coś!
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
oreada1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 46.774

eMPe
Zawód: studentka :]
 
 
post 19/01/2009, 22:40 Quote Post

Hmm, pewnie moje pytanie łączy się w niewielkim stopniu z problematyką jaką prezentuje ten temat, ale właśnie naszła mnie pewna myśl. Mianowicie: za czasów cesarstwa gladiatorzy mówili "Ave Cezarze! Idący na śmierć cię pozdrawiają". Czy za czasów republiki też coś mówili (czy była jakaś formułka)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 20/01/2009, 0:07 Quote Post

QUOTE(oreada1989 @ 19/01/2009, 22:40)
Hmm, pewnie moje pytanie łączy się w niewielkim stopniu z problematyką jaką prezentuje ten temat, ale właśnie naszła mnie pewna myśl. Mianowicie: za czasów cesarstwa gladiatorzy mówili "Ave Cezarze! Idący na śmierć cię pozdrawiają". Czy za czasów republiki też coś mówili (czy była jakaś formułka)?
*



Tak naprawdę, to znany mi jest tylko jeden ustęp u Swetoniusza, z którego pochodzi ten słynny cytat ( biografia: "Boski Klaudiusz") i nie jestem wcale pewny, czy była to jakaś uświęcona formuła stosowana przez pokolenia. Ale może wypowie się w tym temacie jakiś zawodowy historyk.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Marcus Flacius
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 53.501

Jakub Ciszek
Zawód: uczen
 
 
post 5/02/2009, 8:00 Quote Post

Moim zdaniem najsłynniejszym gladiatorem czasów był Spartakus. Słynny oczywiście z Powstania Spartakusa, które skończyło swoją akcje i zginęło w 73 p.n.e - 71 p.n.e
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 5/02/2009, 10:06 Quote Post

Jest takie ładne przedstawienie dwóch kobiet - gladiatorek o imieniu Amazonka i Achillia pochodzące z Azji Mmniejszej. W tej chwili ta płaskorzeźba dostępna jest w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Wydaje mi się, że i te dwie gladiatorki powinny predestynować do miana "najsłynniejszych i najlepszych".

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Mike2207
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 62.233

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Przedsiebiorca
 
 
post 4/03/2010, 17:02 Quote Post

Najsłynniejszym gladiatorem był ten Ridleya Scotta tongue.gif A tak poważnie to pewnie któryś z wolnych gladiatorów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 6/01/2011, 17:36 Quote Post

Salve!
Znanym z imienia gladiatorem walczącym ze zwierzętami był Karpoforos.
Informacje o nim znalazłem w tym filmiku z Discovery :
http://www.youtube.com/watch?v=nnVvHna7qck
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
olko98
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.489

Filip Krasiewicz
 
 
post 7/10/2011, 8:22 Quote Post

smile.gif Według mnie to Też Spartakus. confused1.gif Pewnie było by utworzone panśtwo, bo on uciekał z armią na południe, na Sycylę. Zapłacił w złocie nawet piratom, żebo go tam przewieźli, ale go wykiwali i uciekli ze złotem. Na wyspie by się lepiej bronil a tak go otoczyli...

Ogłądałem kiedyś film dokumentalny dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 7/10/2011, 8:39 Quote Post

QUOTE
Według mnie to Też Spartakus.
Wsaławił się raczej buntem, niż walkami na arenie.
QUOTE
Ogłądałem kiedyś film dokumentalny
Gdzie i jaki?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
olko98
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.489

Filip Krasiewicz
 
 
post 18/10/2011, 12:19 Quote Post

W szkole
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Yashan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 88.014

Kamil Paczek
Zawód: Uczen
 
 
post 1/02/2014, 19:55 Quote Post

QUOTE
Wsaławił się raczej buntem, niż walkami na arenie.


Owszem, takim zapamiętała go historia, która jednak nie pominęła faktu jego walk w amfiteatrach, jednocześnie (w mojej ocenie) czyniąc go najsłynniejszym gladiatorem. Co do jego umiejętności - mimo, że pamiętamy o nim do dziś głównie dzięki jego rebelii, to jednak z źródeł historycznych możemy się dowiedzieć, że za czasów pobytu w szkole gladiatorów uczył innych szermierki, a w czasie ostatniej bitwy rzucił się na Marka Krassusa, zabijając dwóch rzymskich centurionów. Poza tym 100 tysięcy ludzi nie poszło by za chłopcem do bicia, owszem musiał się odznaczać głównie inteligencją i charyzmą by być wodzem, jednak uważam, że był mistrzem w swoim fachu i dzięki popularności jego imienia grupa zbiegłych gladiatorów urosła do rangi armii, której obawiał się Rzym.

PS: Trochę odbiegam od tematu, ale tak jakoś wyszło wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Pertynaks2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 97.973

 
 
post 20/09/2015, 15:35 Quote Post

QUOTE(mieszkoch @ 14/02/2008, 20:18)
Widzę że kilka osób ogląda Discovery. Widziałem ten program, był straszliwym klopsem, popłuczyną dla wypełnienia czasu antenowego. Wypowiadali sie historycy z Oxfordu i Kembrydż, a legioniści mieli na scutum chrystogram mimo iż był 200 rok ne!! Śmiechu warte.
Gladiator nie był kims, o kim historyk - urodzony arystokrata albo rzadziej wzbogacony wyzwoleniec - chiałby pisać. Spartakus sie odznaczył bo urządził krwawą jatkę w Italii, ale któz chciałby pisac o mięsie armatnim uzywanym dla ubawienia motłochu? Więc trudno coś powiedzieć o konkretnych postaciach z areny, chyba że zdarzy sie takie odkrycie archeologiczne jak to koło Efezu, które opowiedziano w programie na Discovery.
To czego w Discovery nie mówiono, to to, że gladiatorzy to byli często skzańcy, którzy mieli ponieść karę śmierci. A że umierając mogli przy okazji zabawić tłum i - co najważniejsze - odstraszyć tych, którzy chceli by wejsć na ścieżkę przestepstwa jak oni - tedy rzucano ich na harenę. Tak przecież dzieje się w 1szej serii Rzymu (HBO), kiedy Tytus Pullo trafia na harenę za morderstwo na zlecenie.
Rodzaje - był Trak (thraex mała tarcza, krótki miecz), był retiarius (sieć i trójzącool.gif. Retiarius walczył z secutorem - czyli ciężkozbrojnym gladiatorem z gladiusem i sztyletem. Był Murmillo, też cięzkozbrojny - na nim wzorowano Secutora. Był hoplomachus, czyli z greckiego 'walczący jak hoplita' - ten miał uzbrojenie greckie.
*


Było wiele rodzajów gladiatorów. Po części masz racje,ale trzeba tu oddzielić gladiatorów walczących ze zwierzętami jak np. Bestiarus a tymi co walczyli między sobą. Ci pierwsi po poznaniu swojego nowego zwodu rzeczywiście mogli się żegnać z życiem ale z tymi drugimi sytuacja wyglądała inaczej. Nie jest prawdą,że gladiatorzy tak masowo ginęli,mieli też dobrą jak na tamte czasy obsługę medyczną. Liczą się pieniądze,a gladiator to nie była tania "rzecz" i nikomu się nie opłacało tak tracić gladiatorów więc od raz na arenę wbiegał lekarz.Gladiatorami byli też ludzie którzy dobrowolnie chcieli się tym zajmować,gladiatorzy byli też trochę sławni i lubiani jak dzisiejszy sportowcy i myślę że ich sława była podobna ówczesnym woźnicom,zapaśnikom i pięściarzom choć wiadomo że zawód gladiatora był dużo bardziej niebezpieczny. Marcjalis w jednym ze swoim dzieł opisuje walkę jednej pary gladiatorów podczas pierwszych igrzysk w Koloseum za cesarza Tytusa. Nawet dzięki temu można tą walkę zrekonstruować. Marcjalis mówi również o walkach ze zwierzętami,inscenizacjami polowań oraz o.... walkach gladiatorek,bo były też takie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Harpalos
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk
 
 
post 2/06/2017, 9:36 Quote Post

W temacie sławnych gladiatorów - https://antyczny.blog/2017/05/28/najslynnie...stwie-rzymskim/
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej