Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tajemnicze działo 50 mm z incydentu w Szanghaju, Help! czy ktoś rozpoznaje model armaty?!
     
JABU
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 29.870

JABU JABU
 
 
post 4/09/2007, 11:04 Quote Post

Witam,

mam problem z identyfikacją armaty polowej, prawdopodobnie kalibru 50-75 mm.
Rzeczone działo, lub kilka dział tego modelu było używane przez japońską piechotę morską podczas walk o Szanghaj w lutym-marcu 1932 roku (tzw. pierwszy Incydent Szanghajski). Nie jest to broń produkcji japońskiej - jestem tego niemal pewny po przewertowaniu całej mojej posiadanej literatury japońskiej sięgającej wstecz do lat 60-tych XIX w. W japońskich publikacjach opisujących rzeczony konflikt działo określa się zdawkowo jako: "Armata polowa 5 cm".
Podejrzewam, że jest to:
a. broń pochodząca z eksportu zakupiona w latach 20-tych, o której nic dotąd nie wiedziałem
b. broń zdobyta na miejscu w Szanghaju na jednostce Kuomintangu i wykorzystana przeciw byłym właścicielom.

Jeśli ktoś jest w stanie zidentyfikować typ poniższej armaty (załączam fotografie z jej wykorzystania podczas Incydentu Szanghajskiego) - będę wdzięczny za informacje, czy nawet sugestie co to może być,

Dodam jeszcze, że jest w przybliżeniu znany skład parku artyleryjskiego, z którego korzystało tzw. Rikusentai Shanghai podczas walk o miasto. W sumie Japończycy zaangażowali w walkach ulicznych ze składu piechoty morskiej sześć batalionów strzeleckich i jeden artylerii.
Ten ostatni, 6-ty posiadał odpowiednio:
- trzy baterie armat górskich Typ 41 kal. 75 mm
- baterię haubic Typ 38 kal. 12cm
- baterię haubic Typ 4 kal. 15 cm
- baterię moździerzy kal. 15 cm wz. 1887
- baterię plot. armat morskich Typ 3 kal. 8 cm

Ich skład osobowy i sprzętowy mam zobrazowany dokładnie i na pewno armaty kal. 50 mm, które próbuję zidentyfikować nie były w tej jednostce. Reszta batalionów piechoty miała na swoim stanie tzw. batalionowe działa Typ 11 kal. 37 mm – a dokładniej moździerze Typ 11 kal. 70 mm, gdyż niewiele dział Typ 11 kal. 37 mm zdołano dostarczyć oddziałom drogą morską na czas. Podejrzewam więc, że:

- albo braku dział batalionowych kal. 37 mm nie udało się w pełni zastąpić moździerzami kal. 70 mm i dodano do całości jedno, lub kilka armat kal. 50 mm (których model próbuję ustalić) ściągniętych z najbliższej Szanghajowi japońskich placówek, lub z którejś z jednostek nawodnych.

- albo już podczas walk udało się rzeczone armaty kal. 50 mm pozyskać od którejś z zachodnich placówek (w mieście były enklawy brytyjskie, francuskie, włoskie itp. – na przykład wiem o rozmowach z lutego 1932 r. kiedy to eskalacja walk zaskoczyła Japończyków i starali się odkupić od Brytyjczyków pluton samochodów pancernych Crossley, które były na miejscu w strefie brytyjskiej)

- albo armaty zdobyto na jednostce chińskiej broniącej miasta

Dodam tylko, że moim zdaniem obsługujący armatę żołnierze nie są z pododdziału artylerii. W siłach japońskich, zarówno w Armii jak i w Marynarce artylerzyści obsługujący wszelkie działa (od przeciwpancernych, poprzez działa piechoty i artylerię polową nie posiadali etatowo karabinów). W piechocie morskiej istniała podobna tendencja. A na posiadanych przeze mnie fotografiach większość obsługujących niezidentyfikowane armaty żołnierzy posiada broń długą. Nawet organiczy pododdział batalionu piechoty – pluton tzw. „dział batalionowych” miał na etacie tylko 4-5 sztuk broni krótkiej i (ale nie zawsze) ok. 10 długiej broni strzeleckiej – w drużynie amunicyjnej. Stąd możliwe jest, że to „zwykła” piechota obsługująca działa – co z kolei mogło by przemawiać za opcją, że działa zdobyto na miejscu na Chińczykach i wykorzystywano doraźnie z braku innej podobnej broni wsparcia.

Pozdrawiam,

Jabu

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
janik41
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 21.338

Krzysztof Janikula
 
 
post 29/10/2007, 23:40 Quote Post

Co prwda mam wątpliwości ale możesz porównać.
http://www.spanamwar.com/hotchkis165.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej