Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Adua 1 III 1896 - T. Rogacki
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.874
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/06/2014, 9:05 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Tomasza Rogackiego pt. Adua 1 III 1896.


http://www.wanax.pl/index.php?p1629,adua-1-iii-1896
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/06/2014, 10:26 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Plus dla Autora za próbę wypełnienia kolejnej „białej plamy” w naszej historiografii. Kilka miesięcy temu sam zastanawiałem się nad podjęciem tego tematu, gdyż pod Aduą walczyli jeszcze weterani Custozy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 15/06/2014, 12:14 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 15/06/2014, 11:26)
Drodzy Forumowicze!
Plus dla Autora za próbę wypełnienia kolejnej „białej plamy” w naszej historiografii. Kilka miesięcy temu sam zastanawiałem się nad podjęciem tego tematu, gdyż pod Aduą walczyli jeszcze weterani Custozy.
*



I wielka szkoda Stonewallu. Bo sądząc po poprzednich nienapoleońskich pracach autorach, to raczej nie zapowiada się ciekawie.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/06/2014, 12:24 Quote Post

Damianie!
Podjąłem za to inne tematy. Co do książki pana Tomasza Rogackiego… poczekajmy, przeczytajmy i wtedy wypowiedzmy się o jej zawartości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 15/06/2014, 12:29 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 15/06/2014, 13:24)
Damianie!
Podjąłem za to inne tematy. Co do książki pana Tomasza Rogackiego… poczekajmy, przeczytajmy i wtedy wypowiedzmy się o jej zawartości.
*



Prawda... zawsze jakieś pocieszenie wink.gif Nie lubię się wypowiadać dopóki chociaż nie przejrzę książki, ale po tym, jak usłyszałem, że to ma być przekrój historii Etiopii "z dodatkiem" w postaci "Adui", to raczej trudno nie mieć wątpliwości, co do końcowego efektu i zawartości wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/06/2014, 12:36 Quote Post

Damianie!
Widać pana Tomasza naszło na tamten region świata, bo w planach ma też opis wojen etiopskich I połowy stulecia następnego. Mój zamysł odnośnie Adui szedł raczej w kierunku Włochów. Niby wielki naród, wielka kultura… a wojskowość italska w naszej historiografii praktycznie leży. Sam w jakimś stopniu zajmuję się epoką Risorgimento, czyli jednoczenia Italii, ale nadal mam niedosyt Włochów nawet we własnej twórczości, choć już w pierwszej książce co nieco o nich pisałem, a jeszcze więcej piszę w dwóch wciąż niewydanych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 15/06/2014, 12:52 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 15/06/2014, 13:36)
Damianie!
Widać pana Tomasza naszło na tamten region świata, bo w planach ma też opis wojen etiopskich I połowy stulecia następnego. Mój zamysł odnośnie Adui szedł raczej w kierunku Włochów. Niby wielki naród, wielka kultura… a wojskowość italska w naszej historiografii praktycznie leży. Sam w jakimś stopniu zajmuję się epoką Risorgimento, czyli jednoczenia Italii, ale nadal mam niedosyt Włochów nawet we własnej twórczości, choć już w pierwszej książce co nieco o nich pisałem, a jeszcze więcej piszę w dwóch wciąż niewydanych.
*



To będzie... nie wiem co, ale już mi się nie widzi ta zapowiedź wink.gif

Jeżeli będziesz miał okazję Marcinie to skrobnij coś na ten temat, aby było tak dla równowagi zła/średnia/przeciętna - dobra/bardzo dobra pozycja z danej tematyki.

Co zaś do wspomnianej przez Ciebie opcji włoskiej. To, jak najbardziej popieram. "Egzotyka" w każdej postaci (pod warunkiem, że warta świeczki) jest przeze mnie zawsze mile widziana smile.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/06/2014, 13:04 Quote Post

Damianie!
Studiów odnośnie Adui ostatecznie nie podjąłem, więc moje możliwości oceny merytorycznej pracy Tomasza Rogackiego są nader ograniczone. Co innego, gdyby doszła do skutku inna zapowiedź spod szyldu tegoż autora, czyli wojna włoska roku 1859.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Prime
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 678
Nr użytkownika: 69.786

 
 
post 16/06/2014, 7:16 Quote Post

Miałem okazję przejrzeć pracę Pana Rogackiego w księgarni. Wstęp może trochę przydługi, ale z góry było wiadomo, że ta książka będzie swego rodzaju przekrojówką. Szkoda, że Autor nie umieścił choć podstawowych informacji na temat arsenału czy taktyce stron. Wydaje mi się, że zabrakło jakiegoś podsumowania na koniec (ale mogę się mylić). Podsumowując "Aduę" do "Cingtao" wydaje mi się, że Etiopia jest bardziej przemyślana, bardziej zwarta, cała ta historia po prostu lepiej opowiedziana. Ale też bez szału. W pracy tej widać swego rodzaju fascynację Autora tematem Etiopii, chyba to pokłosie jego zainteresowań biblistyką, choćby w chrześcijańskich początkach państwa.

p.s. Stonewallu, czy Tomasz Rogacki planuje napisać książkę o agresji włoskiej (duce) na Abisynię w latach 30-tych XX wieku?

Ten post był edytowany przez Prime: 16/06/2014, 11:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Paul Yank
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.093
Nr użytkownika: 74.131

Pawel
Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 16/06/2014, 19:14 Quote Post

O uzbrojeniu, organizacji i taktyce stron autor mógł przeczytać w Osprey MaA nr 471 ,, Armies of the Adowa Campaign 1896" wydanie 2011. Szkoda, , że nie przeczytał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Prime
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 678
Nr użytkownika: 69.786

 
 
post 17/06/2014, 7:31 Quote Post

Rzeczywiście, mógłby Autor coś napisać choćby o strukturze, etatach, wyszkoleniu i morale oraz stosowanej taktyce. Tak samo o jakości stosowanej broni i jej przydatności. A tak, jak mówią Włosi - niente. Rogacki stara się być w miarę obiektywny, nie krytykuje armii włoskiej, ale mimo wszystko rzuca się w oczy pewna (większa) sympatia dla abysyńskiego cesarza. Dodajmy jednak, że opis tytułowej bitwy jest dość szczegółowy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.591
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/06/2014, 8:21 Quote Post

Szanowny Przedmówco!
Wracając do Twojego pytania... poczekajmy na oficjalne zapowiedzi wydawnictwa, wtedy przekonamy się, co następnego przygotował pan Tomasz Rogacki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Prime
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 678
Nr użytkownika: 69.786

 
 
post 23/10/2014, 8:47 Quote Post

To oczywiście nie błąd, ale zwróciłem uwagę, że czasem Autor w dziwnych miejscach umieszcza pewne reprodukcje/fotografie. Np., na stronie 14 pisze o oblężeniu Mekdeli w 1868 r. przez armię angielską gen. Ch. Napiera, ale reprodukcja na ten temat pojawia się dopiero na str. 51. Tak samo bitwa pod Dogali z 1887 r. (1 mały akapit) ze str. 23, a reprodukcja jest na str. 43.

Ten post był edytowany przez Prime: 23/10/2014, 15:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.874
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/10/2014, 17:41 Quote Post

Ale to może być rzecz niezależna od autora a raczej od np. programu używanego do składu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Prime
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 678
Nr użytkownika: 69.786

 
 
post 23/10/2014, 17:46 Quote Post

Może i taki był powód. Tak jak pisałem, to nie błąd, tylko spostrzeżenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej