Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jegrzy/muszkieterzy
     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 26/08/2008, 22:40 Quote Post

Mam pytanie co do Rosyjskiej armii z lat powiedzmy 2 poł XVIII wieku. Dokładnie chodzi mi o formację Jegrów/muszkieterów-fizylierów. Formacja jegierska to ponoc wyborowe oddziały strzeleckie. Lecz spotkałem się z nazywaniem reszty piechoty w batalionach rosyjskich ( odliczając grenadierów ) właśnie jegrami. Czyli w piechoty normalnej nie strzeleckiej fizylierów. Spotkałem się też z muszkieterami-fizylierami jako reszcie piechoty w batalionach rosyjskich. To jak było w końcu z tymi jegrami były to wyborowe oddziały piechoty czy po prostu inna nazwa kompani muszkieterskich w batalionach rosyjskich? Jeszcze jedna rzecz z nazewnictwem niektórych pułków. Weźmy Jekaterynosławski pułk Jegierski ( Z pod Racławic ale tylko 1 i 1/2 batalionu ) O ile mi wiadomo ten oddział walczył na tak samo jak inne oddziały piechoty( w końcowej fazie bity pod Racławicami na skrzydle Pustowałowa sformował czworobok ). To jaka była różnica w pułkach muszkieterskich np Uglidzkim i Nowogrodzkim ( pod komendą Denisowa ) Od jegierskich?? Jaka była różnica jegrów od muszkieterów w uzbrojeniu i sposobie walki??

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 27/08/2008, 9:13 Quote Post

QUOTE(Tadeusz Kościuszko @ 26/08/2008, 23:40)
Mam pytanie co do Rosyjskiej armii z lat powiedzmy 2 poł XVIII wieku. Dokładnie chodzi mi o formację Jegrów/muszkieterów-fizylierów.
*


Witam!
Jegrzy byli wyborową piechotą sformowaną w korpusy (po 4 baony w każdym 4 kompanie ), natomiast muszkietrzy sformowani byli w pułki po 2 baony (w każdym 6 kompanii). Baon muszkieterski miał komp grenadierów, kompanię zapasową (garnizonową ) i 4 kompanie muszkieterskie. Czasem kompanie grenadierskie wyłączano z pułków tworząc improwizowane baony grenadierskie. Taka sytuacja wystąpiła pod Racławicami, kiedy Tormasowa wzmocnił baon stworzony z grenadierów Uglidzkich i Nowogrodzkich (po 2 kompanie).
pzr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ob.Lech
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 46.806

Lech Ozimkiewicz
Zawód: grafik komputerowy
 
 
post 27/08/2008, 11:13 Quote Post

Nazwa Jeger pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego myśliwego, łowczego, później również strzelca. Oryginalnie byli oni formowani z myśliwych, leśniczych, osób na codzień posługujących się bronią palną. W odróżnieniu od muszkieterów byli wyposażani w prywatną lub służbową broń gwintowaną (muszkiety to broń gładkolufowa) o dużo większej od standartowego muszkietu celności. Wadą takiej broni było jednak wolniejsze od muszkietu tempo nabijania.

Artykuł o Jegrach rosyjskich, który może zainteresować
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 27/08/2008, 11:31 Quote Post

Ale czy byli szkoleni tylko do walki w tyralierze ( jak polscy strzelcy wyborowi ) Czy też jak zwykła piechota? Ja zauważyłem że jegrzy walczyli tez jak muszkieterzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 27/08/2008, 13:20 Quote Post

QUOTE(Tadeusz Kościuszko @ 27/08/2008, 12:31)
Ale czy byli szkoleni tylko do walki w tyralierze ( jak polscy strzelcy wyborowi ) Czy też jak zwykła piechota? Ja zauważyłem że jegrzy walczyli tez jak muszkieterzy.
*


Witam!
Byli szkoleni jak zwykła piechota, a poza tym szkoleni do walki w rudnym terenie, w szyku rozproszonym, do prowadzenia rozpoznania i ubezpieczenia własych oddziałów.
pzr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 27/08/2008, 13:52 Quote Post

Czy jegrzy byli woltyżerami czy też nie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 27/08/2008, 14:52 Quote Post

Mieli takie same zadania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 27/08/2008, 15:59 Quote Post

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Wolty%C5%BCer

A tu lekko alternatywna wersja o woltyżerach wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 27/08/2008, 16:22 Quote Post

QUOTE(artifakt @ 27/08/2008, 14:52)
Czy jegrzy byli woltyżerami czy też nie?
*


Witam
W Rosji - jegrzy, w armii Napoleona woltyżerowie. Tylko organizacja inna. Woltyżerowie tworzyli jedną z kompanii wyborowych baonu (drugą była komp grenadierska), jegrzy tworzyli oddzielne baony. W XVIII wieku wojska walczyły w szykach zawartych, co wymagało równego terenu, ale zdarzał się jakiś lasek lub zarośla i te miejsca obsadzano jegrami (strzelcami).
Zobacz plan bitwy pod Szczekocinami gdzie wśród pozycji polskich jest zagajnik obsadzony przez strzelców.
pzr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 27/08/2008, 16:33 Quote Post

[QUOTE]Zobacz plan bitwy pod Szczekocinami gdzie wśród pozycji polskich jest zagajnik obsadzony przez strzelców.[/QUOTJaki jest to dokładnie plan??
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 27/08/2008, 17:41 Quote Post

[quote=Tadeusz Kościuszko,27/08/2008, 17:33]
[QUOTE]Zobacz plan bitwy pod Szczekocinami gdzie wśród pozycji polskich jest zagajnik obsadzony przez strzelców.[/QUOTJaki jest to dokładnie plan??
*

[/quote]
Witam
Może się nie pracyzyjnie wyraziłem.
Np u Herbsta "Z dziejów wojskowych powstania kościuszkowskiego 1794 roku" str 166 jest zamieszczony plan przedstawiający położenie wojsk pod Szczekocinami po godzinie 12. Na lewym skrzydle wojsk polskich jest pokazany lasek (zarośla) obsadzony przez strzelców. Podobne plany(mapki) można znaleść w wielu innych miejscach ( np. MEW t.3)
pzr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 27/08/2008, 17:44 Quote Post

QUOTE(rezerwista @ 27/08/2008, 13:20)
QUOTE(Tadeusz Kościuszko @ 27/08/2008, 12:31)
Ale czy byli szkoleni tylko do walki w tyralierze ( jak polscy strzelcy wyborowi ) Czy też jak zwykła piechota? Ja zauważyłem że jegrzy walczyli tez jak muszkieterzy.
*


Witam!
Byli szkoleni jak zwykła piechota, a poza tym szkoleni do walki w rudnym terenie, w szyku rozproszonym, do prowadzenia rozpoznania i ubezpieczenia własych oddziałów.
pzr.
*


Całkowita racja rolleyes.gif Dodam jeszcze, że w specyficznych warunkach terenowych, gdy nie było możliwości rozwinięcia kolumn liniowych, kompanie jegierskie stanowiły oddziały uderzeniowe. Najlepszy przykład to choćby Winkowo smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 27/08/2008, 17:49 Quote Post

QUOTE
Witam
Może się nie pracyzyjnie wyraziłem.
Np u Herbsta "Z dziejów wojskowych powstania kościuszkowskiego 1794 roku" str 166 jest zamieszczony plan przedstawiający położenie wojsk pod Szczekocinami po godzinie 12. Na lewym skrzydle wojsk polskich jest pokazany lasek (zarośla) obsadzony przez strzelców. Podobne plany(mapki) można znaleść w wielu innych miejscach ( np. MEW t.3)


Mam te książke rzeczywiście na planie jet zaznaczone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 28/08/2008, 16:17 Quote Post

QUOTE(Tadeusz Kościuszko @ 26/08/2008, 22:40)
Jeszcze jedna rzecz z nazewnictwem niektórych pułków. Weźmy Jekaterynosławski pułk Jegierski ( Z pod Racławic ale tylko 1 i 1/2 batalionu ) O ile mi wiadomo ten oddział walczył na tak samo jak inne oddziały piechoty( w końcowej fazie bity pod Racławicami na skrzydle Pustowałowa sformował czworobok ). To jaka była różnica w pułkach muszkieterskich np Uglidzkim i Nowogrodzkim ( pod komendą Denisowa ) Od jegierskich?? Jaka była różnica jegrów od muszkieterów w uzbrojeniu i sposobie walki??
*


Zawsze wydawało mi się że pułki jegierskie miały oznaczenie liczebowe, a pułki muszkieterskie terytorialne.
QUOTE
Całkowita racja  Dodam jeszcze, że w specyficznych warunkach terenowych, gdy nie było możliwości rozwinięcia kolumn liniowych, kompanie jegierskie stanowiły oddziały uderzeniowe. Najlepszy przykład to choćby Winkowo

Czasami atakowali w szyku kolumnowym np. atak 13 i 14 pułku w 1831 podczas bitwy pod Iganiami.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
rezerwista
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 44.537

leszek tomczyk
Zawód: inzynier
 
 
post 28/08/2008, 16:29 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 28/08/2008, 17:17)
QUOTE(Tadeusz Kościuszko @ 26/08/2008, 22:40)
Jeszcze jedna rzecz z nazewnictwem niektórych pułków. Weźmy Jekaterynosławski pułk Jegierski ( Z pod Racławic ale tylko 1 i 1/2 batalionu ) O ile mi wiadomo ten oddział walczył na tak samo jak inne oddziały piechoty( w końcowej fazie bity pod Racławicami na skrzydle Pustowałowa sformował czworobok ). To jaka była różnica w pułkach muszkieterskich np Uglidzkim i Nowogrodzkim ( pod komendą Denisowa ) Od jegierskich?? Jaka była różnica jegrów od muszkieterów w uzbrojeniu i sposobie walki??
*


Zawsze wydawało mi się że pułki jegierskie miały oznaczenie liczebowe, a pułki muszkieterskie terytorialne.
QUOTE
Całkowita racja  Dodam jeszcze, że w specyficznych warunkach terenowych, gdy nie było możliwości rozwinięcia kolumn liniowych, kompanie jegierskie stanowiły oddziały uderzeniowe. Najlepszy przykład to choćby Winkowo

Czasami atakowali w szyku kolumnowym np. atak 13 i 14 pułku w 1831 podczas bitwy pod Iganiami.
Pozdrawiam!
*


Witam!
Przepraszam, ale to nie ta epoka. Ty piszesz o okresie po wojnach napoleońskich. W II połowie XVIII wieku pułki muszkieterskie(2 baony), pułki grenaderskie(4 baony) i Korpusy jegrów (4 baony) miały nazwy od miejscowości (regionów), podobnie jak pułki kawalerii. Można porównać indeks jednostek wojskowych u Herbsta.
pzr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej