Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zaludnienie ziem RON i dawnych polskich w XVI w., Dane
     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/02/2014, 3:37 Quote Post

Interesują mnie dane na temat zaludnienia (liczba ludności, powierzchnia, gęstość zaludnienia) różnych obszarów RON (województw, ziem) w II połowie XVI wieku. Spośród ziem wchodzących w skład Korony jeszcze przed Unią Lubelską interesują mnie zwłaszcza dane dla: Woj. Bełskiego, Ziemi Chełmskiej, Woj. Podolskiego, Ks. Warmii, Ziem Lęborskiej i Bytowskiej, Ks. Siewierskiego, Spiszu, Prus Książęcych - ponieważ dane dla pozostałych obszarów już mam. Spośród ziem wcielonych do Korony w 1569 roku mam dane dla Podlasia, natomiast nie dla Ukrainy (Woj. Wołyńskie, Bracławskie, Kijowskie). Nie mam też - z wyjątkiem bardzo ogólnych szacunków - danych dla WKL jako całości (czy też poszczególnych rejonów), Inflant i Kurlandii. Jeśli macie jakieś dane dot. XVI-wiecznego poziomu zaludnienia dawnych ziem polskich (Śląsk, Pomorze Zachodnie, Ziemia Lubuska), to też jest to odpowiedni temat na dyskusję o tym.

Ten post był edytowany przez Domen: 8/02/2014, 3:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
herbert5
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 93.978

Herbert Nessel
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 15/07/2014, 12:12 Quote Post

Witam
W połowie XVI-tego wieku w województwie kijowskim i bracławskim żyło 16 osób na kilometr kwadratowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 15/07/2014, 16:19 Quote Post

No to mamy inne dane według tego co pisze Cezary Kulko w Demografii Rzeczypospolitej przed rozbiorowej
"Na terenach centralnej Polski mieszkało 20-22 osoby na km2,(...) zdecydowanie słabiej były zaludnione tereny WKL ok 6-7 osób - i Ukrainy - ok 3 osób."
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
herbert5
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 93.978

Herbert Nessel
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 16/07/2014, 9:39 Quote Post

QUOTE
Ukrainy - ok 3 osób.


Ale kiedy dokładnie? Demografia Ukrainy zmieniła się znacząco w czasie wojen z kozakami i tatarami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 16/07/2014, 10:23 Quote Post

QUOTE(Domen @ 8/02/2014, 4:37)
Interesują mnie dane na temat zaludnienia (liczba ludności, powierzchnia, gęstość zaludnienia) różnych obszarów RON (województw, ziem) w II połowie XVI wieku. Spośród ziem wchodzących w skład Korony jeszcze przed Unią Lubelską interesują mnie zwłaszcza dane dla: Woj. Bełskiego, Ziemi Chełmskiej, Woj. Podolskiego, Ks. Warmii, Ziem Lęborskiej i Bytowskiej, Ks. Siewierskiego, Spiszu, Prus Książęcych - ponieważ dane dla pozostałych obszarów już mam. Spośród ziem wcielonych do Korony w 1569 roku mam dane dla Podlasia, natomiast nie dla Ukrainy (Woj. Wołyńskie, Bracławskie, Kijowskie). Nie mam też - z wyjątkiem bardzo ogólnych szacunków - danych dla WKL jako całości (czy też poszczególnych rejonów), Inflant i Kurlandii. Jeśli macie jakieś dane dot. XVI-wiecznego poziomu zaludnienia dawnych ziem polskich (Śląsk, Pomorze Zachodnie, Ziemia Lubuska), to też jest to odpowiedni temat na dyskusję o tym.
*


Ilu mieszkanców miało Podlasie- możesz przedstawić dane?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 18/07/2014, 15:44 Quote Post

QUOTE(herbert5 @ 16/07/2014, 9:39)
QUOTE
Ukrainy - ok 3 osób.


Ale kiedy dokładnie? Demografia Ukrainy zmieniła się znacząco w czasie wojen z kozakami i tatarami.
*


W połowie XVI wieku
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
herbert5
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 93.978

Herbert Nessel
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 25/07/2014, 9:28 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Ukrainy - ok 3 osób.


Ale kiedy dokładnie? Demografia Ukrainy zmieniła się znacząco w czasie wojen z kozakami i tatarami.
*


W połowie XVI wieku


znaczyłoby to że około 1550 województwa kijowskie i bracławskie liczyłyby jakieś 270 000 ludi. A jeśli za Władysława IV liczyły 3 miliony to nawet uwzględniając spore migracje w drugiej połowie XVI i pierwszej połowie XVII wieku to w przeciągu niecałego wieku populacja musiałaby urosnąć o 2 730 000. A to w warunkach permanentnej wojny (najazdy tatarskie, powstania kozackie) jest mało prawdopodobne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 25/07/2014, 18:45 Quote Post

QUOTE
znaczyłoby to że około 1550 województwa kijowskie i bracławskie liczyłyby jakieś 270 000 ludi. A jeśli za Władysława IV liczyły 3 miliony to nawet uwzględniając spore migracje w drugiej połowie XVI i pierwszej połowie XVII wieku to w przeciągu niecałego wieku populacja musiałaby urosnąć o 2 730 000. A to w warunkach permanentnej wojny (najazdy tatarskie, powstania kozackie) jest mało prawdopodobne.

Tyle, że to był także czas bardzo nasilonej kolonizacji z bardzo widocznymi efektami, więc jak najbardziej możliwe.
QUOTE
W połowie XVI-tego wieku w województwie kijowskim i bracławskim żyło 16 osób na kilometr kwadratowy.

Źródło tej liczby?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/07/2014, 19:01 Quote Post

QUOTE
A jeśli za Władysława IV liczyły 3 miliony


A skąd teza, że za Władysława IV województwa kijowskie i bracławskie liczyły 3 miliony osób?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
herbert5
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 93.978

Herbert Nessel
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 26/07/2014, 7:51 Quote Post

QUOTE
W połowie XVI-tego wieku w województwie kijowskim i bracławskim żyło 16 osób na kilometr kwadratowy.

Źródło tej liczby?


W "kozakach zaporoskich" Podhorodeckiego. Bez przypisu i porządnej bibliografi. Może autor korzystał z jakiś lustracji bo cytował później jedną, ale nie wiem czy w lustracjach były szacunki ludności.

QUOTE
A jeśli za Władysława IV liczyły 3 miliony


A skąd teza, że za Władysława IV województwa kijowskie i bracławskie liczyły 3 miliony osób?


Z "wojen kozackich" Romualda Romańskiego. Bez przypisu i bibliografi sad.gif , ale na pewno korzystał przynajmniej z trzech książek o demografii Ukrainy.

QUOTE
znaczyłoby to że około 1550 województwa kijowskie i bracławskie liczyłyby jakieś 270 000 ludi. A jeśli za Władysława IV liczyły 3 miliony to nawet uwzględniając spore migracje w drugiej połowie XVI i pierwszej połowie XVII wieku to w przeciągu niecałego wieku populacja musiałaby urosnąć o 2 730 000. A to w warunkach permanentnej wojny (najazdy tatarskie, powstania kozackie) jest mało prawdopodobne.

Tyle, że to był także czas bardzo nasilonej kolonizacji z bardzo widocznymi efektami, więc jak najbardziej możliwe.


Czyli prawie 3 miliony ludzi ściągnięto z Korony na Ukrainę co rocznie najeżdżaną przez Tatarów i nękaną powstaniami kozackimi? No niby czas dużo ale 3 miliony...
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/07/2014, 8:16 Quote Post

QUOTE
Z "wojen kozackich" Romualda Romańskiego. Bez przypisu i bibliografi  , ale na pewno korzystał przynajmniej z trzech książek o demografii Ukrainy.


Ale pytanie - czy autor zakłada, że województwa kijowskie i bracławskie liczyły 3 miliony osób za panowania Władysława IV czy też Ukraina w dzisiejszych granicach w ramach Rzplitej? Bo bardziej obstawiam tą drugą opcję - ciężko mi bowiem uwierzyć, że dwa województwa kresowe mogły zgromadzić niemal 1/3 ludności Rzplitej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
herbert5
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 93.978

Herbert Nessel
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 26/07/2014, 9:39 Quote Post

QUOTE
Ale pytanie - czy autor zakłada, że województwa kijowskie i bracławskie liczyły 3 miliony osób za panowania Władysława IV czy też Ukraina w dzisiejszych granicach w ramach Rzplitej? Bo bardziej obstawiam tą drugą opcję - ciężko mi bowiem uwierzyć, że dwa województwa kresowe mogły zgromadzić niemal 1/3 ludności Rzplitej.


Też się nad tym zastanawiałem. Ale w XVII wieku tylko właśnie na województwa kijowskie, czernihowskie i bracławskie mówiono "Ukraina", a wielu autorów dostosowywuje się do tego nazewnictwa. A poza tym Litwa liczyła raptem 3,9 miliona więc to sumie niewiele więcej, a i terytorialnie to też chyba była większa i miała więcej większych miast.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 26/07/2014, 10:33 Quote Post

A może chodzi o ilość ludzi ściągniętych na Ukrainę z Polski do czasu panowania Władysława?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/07/2014, 12:07 Quote Post

QUOTE
Też się nad tym zastanawiałem. Ale w XVII wieku tylko właśnie na województwa kijowskie, czernihowskie i bracławskie mówiono "Ukraina"


No właśnie, stąd też liczba 3 miliony ludzi na tak stosunkowo małym obszarze w sytuacji niemal nieustających najazdów tatarskich i buntów kozackich jest chyba trochę przesadzona.

Choć np. Karol Mazur w tym artykule pisze tak:

Szacuje się, że w latach 1569 - 1648 ludność południowej Kijowszczyzny wzrosła 20 - 30 razy, a na Zadnieprzu i Czernihowszczyźnie nawet 200 - 300 razy.

Niestety nie ma tu liczb bezwzględnych...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
herbert5
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 93.978

Herbert Nessel
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 26/07/2014, 14:02 Quote Post

QUOTE
Szacuje się, że w latach 1569 - 1648 ludność południowej Kijowszczyzny wzrosła 20 - 30 razy, a na Zadnieprzu i Czernihowszczyźnie nawet 200 - 300 razy.


A to ciekawe.

QUOTE
No właśnie, stąd też liczba 3 miliony ludzi na tak stosunkowo małym obszarze w sytuacji niemal nieustających najazdów tatarskich i buntów kozackich jest chyba trochę przesadzona.


Województwa Kijowskie i Bracławskie ro 1/10 terytorium Rzeczypospolitej. Plus jeszcze Czernihowskie ale to nie wiem ile miało ale chyba niewiele. Czyli jedna trzecia/ czwarta ludności na jakieś kilkanaście procent powierzchni... Niby nie wygląda to przekonująco, ale trzeba wziąć pod uwage że niewiele większa i nie licząc miast słabiej zaludniona Litwa miała 3,9 miliona. A zatem w gęsto zaludniona Ukraina mogła mieć chyba 3 miliony. Przecież przed 1569 też życia tam jakoś funkcjonowało a jeśli populacja wzrosła 20-300-krotnie w różnych miejscach to chyba 3 miliony wydają się możliwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej