Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

357 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Plany wydawnicze w serii Historyczne Bitwy

Primo!

ex moderator
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 26/05/2006, 20:12 Quote Post

Masz rację Marchi, właśnie trzymam w rękach informator wydawniczy Bellony (styczeń-czerwiec 2006) i jest w nim Grunwald 1410, Cajamarca 1532, Hammerstein 1627, Warszawa 1656, Detroit 1763, Raszyn 1809, Chancellorsville 1863, Dublin 1916 i Cambrai 1917. Nie ma słowa o książce wspomnianej przez Ciebie.

Pozdrawiam! rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

Hieronim Lubomirski

Hetman Wielki Koronny
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski

post 27/05/2006, 5:51 Quote Post

Przemyśl 1656 - 1657 to tylko ze Szwedami czy też z Rakoczym rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

ConradP

VI ranga
Nr użytkownika: 13.815

Zawód: inzynier

post 29/05/2006, 15:30 Quote Post

QUOTE(Marchi @ 26/05/2006, 20:30)
Bellona chyba zmieniła swój terminarz wydawniczy.
W Chancellorsville jest zapowiedziana jako nastepna pozycja "Przemyśl 1656-1657" co prawda tytuł bardzo ciekawie sie zapowidający, ale co z obiecanymi Cambrai, Raszynem i Warszawą 1656 ?
*

Raszyn i Warszawa to wznowienia i jako takie nigdy nie pojawiają się w zapowiedziach na okładce poprzedniej pozycji. Ale Cambrai faktycznie chyba wypadło na później.
Pzdr

User is offline  PMMini Profile Post #18

cogito ergo bum

II ranga
**
Nr użytkownika: 14.117

post 7/06/2006, 6:03 Quote Post

QUOTE(Robert_2006 @ 23/04/2006, 22:18)
Tak na marginesie, czy warto kupić "Cajamarcę 1532"?
*

Ten tytuł jest dobry dla tych, którzy nie mają wielkiego pojęcia o próbach podboju Ameryki Południowej przez Hiszpanów. Natomiast ci, którzy znają taką tematykę z innych opracowan ( np. ksiązki o Cortezie) w Cajamurce 1532 natrafią na powtarzane fakty. Znane z innych opracowań lub nawet powiesci.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

ConradP

VI ranga

post 11/06/2006, 17:06 Quote Post

Plany wydawnicze Bellony z oficjalnego katalogu na lipiec-grudzień 2006:

seria HB:
Tomasz Romanowski - "Alezja 52r.p.n.e." (wcześniej było info, że autorem ma być Romań Romański - najwyraźniej błędne)
Dariusz Kupisz - "Psków 1581-82"
Kacper Śledziński - "Cecora 1620"
Andrzej Borcz - "Przemyśl 1656-57" (ta ma się ukazać jeszcze w czerwcu)
Marian Witasek - "Civita Castellana 1798"
Michał Klimecki - "Krym 1853-56"
Piotr Rozwadowski - "Warszawa 1944-45"
Część autorów znanych z poprzednich prac.

seria Wielkie Bitwy - Wielcy Dowódcy:
Monika Wyrwas-Wiśniewska - "Wojna stuletnia"
Jan Wimmer - "Wyprawa wiedeńska 1683"
Jean-Babtiste Duroselle - "Wielka wojna Francuzów" (o Iwś)
Donovan Webster - "Droga birmańska"

Poza tym np:
Philip Matyszak - "Wrogowie Rzymu. Od Hannibala do Attyli"
Michel Angold - "Czwarta krucjata"
Michał Klimecki - "Legiony Polskie"
i jeszcze kilka innych. Co by nie narzekać na wydawnictwo (i nieraz słusznie), to na szczęście wydają kolejne pozycje i dla mnie osobiście wiele z wyżej wymienionych zapowiada się bardzo ciekawie.
Pzdr

User is offline  PMMini Profile Post #20

Marchi

VI ranga
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student

post 11/06/2006, 17:58 Quote Post

Więc po pierwsze. Co z Cambrai 1917 ? Skasowane?

Alezja - świetnie, wie ktoś coś na temat autora ?
Psków - rewelacja. Kupisz trzyma poziom. Napisał Smoeńsk i Połock. Teraz Psków...myślę, że książka ta zawierać będzie również kampanię Wielko Łucką.
Cecora - temat super, autor...może się poprawi:)
Civita Castellana - smile.gif
Krym - Klimecki...kojarzę go z inną tematyką. Życzę powodzenia, mam nadzieje, że nie będzie to streszczenie całej wojny na 200 stronach.
Warszawa - hmm...jestem przeciwny wydawaniu HBków, które omawiają tematy, na które sa już dziesiątki wydawnictw w naszym języku (wiele z tych wydawnictw jest monumentalne i nie ma sensu wydawać takich HB)

Dziekuje Bellonie za cały rok bez średniowiecza sad.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

ConradP

VI ranga

post 11/06/2006, 19:50 Quote Post

Warszawa ma objąć działania od lipca 44 do stycznia 45 i jako taka może być pozycją wartościową. Powstanie to tylko część książki i myślę, że będzie stanowić jakby tło zmagań niemiecko-sowieckich o naszą Stolicę. Nie przekreślam z góry tej pozycji.
Średniowiecza istonie brak w HB. Na szczęście będą poza tą serią. Szczególnie ciekawi mnie "Wojna stuletnia"

User is offline  PMMini Profile Post #22

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 11/06/2006, 20:24 Quote Post

Zaraz, zaraz, te książki wymienione przez Conrada to wyłącznie nowe tytuły, a co ze wznowieniami starych MONowskich i pierwszych Bellonowskich HBków?

Nie planują żadnych wznowień?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

Marchi

VI ranga

post 11/06/2006, 20:57 Quote Post

Jeszcze nawet obiecanej Warszawy i Raszyna nie wznowili...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 11/06/2006, 21:03 Quote Post

O wznowieniu świetnej książki E. Potkowskiego pt. Crecy-Orlean 1346-1429 (wydanej 20 lat temu) w ogóle zapomnieli. sad.gif Skoro wydają jakąś pracę o "Wojnie stuletniej" pewnie nieprędko to zrobią.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

ConradP

VI ranga

post 11/06/2006, 21:07 Quote Post

W informatorze nie ma nic o wznowieniach. Liczę, że jednak takowe będą, tylko nie zostały tam ujęte. Trzeba by się dowiedzieć w wydawnictwie, choć, jak widać, nie można w 100% wierzyć zapowiedziom.

User is offline  PMMini Profile Post #26

rafalm

duc d'Albufera da Valencia
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki

post 11/06/2006, 23:05 Quote Post

Dariusz Kupisz - "Psków 1581-82"

Rewelacja, również ze względu na autora smile.gif
Kacper Śledziński - "Cecora 1620"

Rownież i tego tytułu brakowało smile.gif
Andrzej Borcz - "Przemyśl 1656-57"

Szczerze mówiąc wszystkiego byłbym się spodziewał, ale nie takowej książki confused1.gif no ale może będzie warta przeczytania
Marian Witasek - "Civita Castellana 1798"

Mam nadzieję, że autor nie będzie przepisywał "Legionów..." Pachońskiego dry.gif
Michał Klimecki - "Krym 1853-56"

Tu również plus, choć prędzej spodziewałem się tytułu "Bałakława 1854"

User is offline  PMMini Profile Post #27

Marchi

VI ranga

post 11/06/2006, 23:31 Quote Post

W wolnej chwili na kawę (jutro pisemny z nowożytnej tongue.gif ) skrobne jeszcze kilka refleksji.

Bellona tym razem nie "zaszarżowała" z zapowiedziami jak w I półroczu, gdzi zapowiedziała 9 pozycji, a wydała 6. Tym razem zapowedziała 6 i pewnie tyle wrzuci do księgarń. Myślę że Cmbrai, Warszawa i Raszyn zostały przesunietę na "nie wiadomo kiedy".

Smuci to, że i przez kolejne pół roku nie dostaniemy nic "odkrywczego". Żaden nowy rejon historii wojskowości nie zostanie poruszony. Rodzą się również obawy. Przede wszystkim o wartosc Cecory, pisanej przez powszechnie krtykowanego za Zbaraż Kacpra Śledzińskiego. Ponadto, mam złe przeczucia co do Krymu. HBek to nie wydawnictwo, które może dobrze opisać takie wydarzenie jak Wojna Krymska...chyba że bedzie grubości conajmniej takiej jak Trafalgar.

Cieszy z kolei Psków Dariusza Kupisza. Autor ma renome, a i po jego przyszłym dziełku kampanie Batorego przeciw Moskwie będziemy mieli całą 9tak jak pisałem, myśle że opisze Wielkie Łuki w "Pskowie" ). Cieszy sam fakt wydania tak ważnej bitwy jak Cecora. Z wielkich bitew XVII wiecznej Polski brakować będzie jedynie Trzciany i Chocimia 73'. Dobrze, że Bellona sukcesywnie opisuje wojny republiki rzymskiej, tym bardziej że jak narazie idzie im nieźle. To że olewane jest cesarstwo to norma w polskiej historiografii.

Mimo to jestem raczej zawiedziony. Oczywiście jak już napisałem brak średniowiecza jest dla mnie niezrozumiały. Czy naprawde nie ma autorów, którzy mają ochotę o tym pisać ? Brakuje mi również pozycji z Historii Powszechenj sensu stricto (sprzed XIX wieku), bo Civita Castellana to historia "Polsko-Powszechna". sad.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

Hagi

II ranga
**
Nr użytkownika: 8.003

Stopień akademicki: Magister

post 12/06/2006, 6:45 Quote Post

Również i ja wrzucę swoje wynurzenia dotyczące planów wydawniczych w serii HB.
Alezja - podbój Galii przez Cezara to temat ciekawy i ze wszech miar pożyteczny. Ciekawe tylko, jak autor (chyba debiutant w tej serii)poradzi sobie z weryfikacją fantastycznych liczb opisujących wielkość zaangażowanych tam armii?
Psków - jako, że autor dał się poznać w serii z dobrej strony, jestem spokojny o poziom merytoryczny tej pozycji.
Cecora - podobnie, jak moi przedmówcy cieszę się, że wreszcie przypomniano sobie o tej kampanii, a martwię się osobą autora (Zbaraż 1649 był mocno qlavy).
Przemyśl - pozycja może być ciekawa, a to ze względu na to, iż (przynajmniej wg. zapowiedzi) autor (debiutant w serii) opisze też działania przeciw Rakoczemu oraz walki ze Szwedami w widłach Sanu i Wisły.
Civita Castellana - ta pozycja budzi moje największe obawy. A czemu? Prześledźcie dyskusję na http://forum.gery.pl/index.php?showtopic=4748&st=15 i nast. i odpowiedzcie sobie sami...
Krym - hmmmm... Tu znów pełno obaw. Co prawda autor napisał już to i owo w serii (Czortków i Galicja Wschodnia o ile się nie mylę), ale tematyka całej wojny krymskiej jest tak obszerna, że obawiam się, iż wyjdzie z tego drugi Wietnam 1962-75 (czyli tak naprawdę książka o wszystkim i o niczym).
Warszawa - choć nazwisko autora nic mi nie mówi, to może być dość wartościowa pozycja, o ile autor nie skoncentruje się głównie na Powstaniu, a zajmie się opisem walk na przedpolach stolicy latem '44 r.
Jeszcze mała dygresja dotycząca wznowień. Dotychczas okresem, który obfitował we wznowienia książek z serii HB były wakacje. Miejmy nadzieję, że i tym razem tak będzie (wszak Warszawa pióra p. Nagielskiego nęci), choć z kolei niepokoi niezamieszczenie wznowień w katalogu wydawniczym.

User is offline  PMMini Profile Post #29

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 12/06/2006, 8:33 Quote Post

QUOTE(Hagi @ 12/06/2006, 7:45)
Civita Castellana - ta pozycja budzi moje największe obawy. A czemu? Prześledźcie dyskusję na  http://forum.gery.pl/index.php?showtopic=4748&st=15 i nast. i odpowiedzcie sobie sami...
*

Niezły numer. Czyżby ordynarny plagiat przedwojennej książki Jana Lubicza-Pachońskiego?
Jeśli tak, to ten numer przejdzie, ponieważ Bellona nie sprawdza treści merytorycznej książek, wydawanych w serii HB. Gdyby było inaczej, nie byłoby w nich tyle błędów, a kilka ewidentnych bubli w ogóle nie pojawiłoby się na rynku księgarskim.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

357 Strony < 1 2 3 4 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej