Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rabacja galicyjska 1846r.
     
aniad61
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 639

 
 
post 17/03/2004, 16:18 Quote Post

Dlaczego chłopi galicyjscy wystąpili przeciwko powstańcom krakowskim, mimo, że obiecywali oni uwłaszczenie? Jakie byłoby znaczenie uwłaszczenia, lub jego obietnica, dla powodzenia polskich powstań narodowych?? prosze mi pomoc!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 18/03/2004, 6:18 Quote Post

Temat przeniosłem. Na pytanie to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego zapraszam do dyskusji!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Himen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 140

 
 
post 18/03/2004, 11:17 Quote Post

QUOTE(aniad61 @ Mar 17 2004, 04:18 PM)
Dlaczego chłopi galicyjscy wystąpili przeciwko powstańcom krakowskim, mimo, że obiecywali oni uwłaszczenie? Jakie byłoby znaczenie uwłaszczenia, lub jego obietnica, dla powodzenia polskich powstań narodowych?? prosze mi pomoc!

No cóż, władze austriackie skorzystały z klasycznej rzymskiej zasady "dziel i rządź". Podtrzymywały wśród chłopów mit, że tam w Wiedniu jest dobry "cysorz" który o nich się troszczy i broni przed złymi panami. Poza tym trzeba pamiętać że wówczas większość chłopów po prostu nie miała świadomości narodowej. Nie wiedzieli, że są Polakami. Myśleli, że Polacy to szlachta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gasio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 838

 
 
post 11/04/2004, 17:21 Quote Post

Z tego co mi wiadomo to propaganda austriacka jeśli można tak mówić, miała swoją główną przyczynę w tym iż chłopi z Szelą na czele wystąpili przeciwko powstańcom w 1846. Jednak kiedy chłopi już uporali sie z powstańcami to Austriacy siłą stłumili chłopów a samego przywódce chłopów galicyjskich - Szelę osadzono w więzieniu. Co do samych działań to Austriacy płacili od głowy szlachcica chłopom. Nawet jest obraz Jana Lewickiego ("Rzeź galicyjska"), który to pokazuje. Więc co do przyczyn to zaważył mit dobrego władcy austriackiego za którym ślepo poszło galicyjskie nasienie dry.gif

Ten post był edytowany przez Gasio: 18/05/2004, 21:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 16/04/2004, 21:39 Quote Post

Dlaczego doszło do rabacji? Trzeba by było zadać raczej pytanie dlaczego miało by do niej nie dojść. Chłopi mieli więcej powodów żeby stanąć po stronie cesarza, niż po stronie panów.

Owszem - atutem powstańców była sprawa systemu poddańczego panującego jeszcze w Galicji w owym czasie. Ale to dużo nie dawało, bo ten sam atut mogli wykorzystać Austriacy. Pozostawało oczywiście przekonanie prostego ludu o wrodzonej dobroci cesarza, który chiałby pomóc chłopom, ale ziemianie mu na to nie pozwalają. To zbliżało ich do Austrii.

A co łączyło ich z panami? Nienawiść wobec ucisku rodem z epoki feudalizmu. Chłopi stawali się bezradni wobec systemu pańszczyźnianego. Próbowali dochodzić swoich praw sądem, ale to i tak nie mogło nic dać.

Na całą tą sytuację nałożył się głód, który opanował te tereny ze względu na nieurodzaj. Pozycja materialna chłopów stawała się coraz gorsza. Brakowało im jedzenia.
Przeciw komu mieli się obrócić? Przeciwko cesarzowi o którym słyszeli tylko w opowieściach? Ostrze ich nienawiści skierowało się przeciwko najbliższym wrogom - panom. Mogli się wreszcie zemścić za lata poniżenia, przy okazji rabując i paląc.

A świadomość narodowa? Patriotyzm? Jak za Rzeczypospolitej Obojga Narodów - za naród uznawano powszechnie tylko szlachtę. Chłopi nie czuli obowiązku wobec ojczyzny panów. A panowie i tak nie starali się zwiększyć ich świadomości, kierując agitację głównie do szlachty. To był tragiczny w skutkach błąd.

A zakończyło się to tak jak wiemy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 11/05/2004, 22:56 Quote Post

Szlachta przez kilkaset lat wyzyskiwała (piękne słowo tongue.gif ) chłopów, którzy wreszcie musieli się odpłacić. Banda niewykształconych i nieuświadomionych politycznie za to sfrustrowanych włościan była dla Austriaków idealnym obiektem manipulacji.

QUOTE
Co do samych działań to Austriacy płacili od głowy szlachcica chłopom. Nawet jest obraz Kossaka jeśli się nie mylę, który to pokazuje.


Ten obraz przedstawia fikcję! Powstał we Francji i nie ma najmniejszych dowodów na to że taka sytuacja miała miejsce. Ale przypadki płacenia chłopom ze "żywych lub martwych" szlachciców były sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 11/05/2004, 23:01 Quote Post

A Szelę po 2 latach więzienia wypuszczono. Cesarz "podarował" mu gospodarstwo na Bukowinie, gdzie ten zmarł w 1866. W końcu nie mógł trzymać w więzieniu wasnego pachołka, a pozwolć mu wrócić go Galicji nie było mowy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 18/05/2004, 16:29 Quote Post

Nie ma co płakać nad losem powstaców. Może dla nich lepiej, że powstanie się szybko zakończyło. Było tak fatalnie przygotowane (najgorzej - po wyprawie Zaliwskiego), że było tylko kwestią czasu kiedy upadnie. A, że zdławione zostało chłopskimi łapami to tylko smutne...

(przynajmniej to czegoś w końcu nauczyło szlachtę - "chłop potęgą jest i basta!")
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Gasio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 838

 
 
post 18/05/2004, 19:08 Quote Post

QUOTE(Pan Jan @ May 11 2004, 11:56 PM)
obraz przedstawia fikcję! Powstał we Francji i nie ma najmniejszych dowodów na to że taka sytuacja miała Ten miejsce. Ale przypadki płacenia chłopom ze "żywych lub martwych" szlachciców były sad.gif

Szanowny Panie J. możliwe, że obraz przedstawia fikcję, ale ja podałem go jako argument-ciekawostke. Na pewno jeśli jest to zadanie to historykowi spodoba sie jego paleta wiedzy. Może nawet historyk pomyśli sobie, że czerpał on wiedze z róznych źrodel w tym i z atlasów malarskich wink.gif. A co do samego obrazu to nie bedę się spierał o wiarygodność obrazu bo nie jestem mecenasem sztuki.. piszę tylko co sam widziałem i czytałem dry.gif

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 18/05/2004, 20:53 Quote Post

Drogi Gasio!

Zauważ, że dyskutujemy o obrazie, choć nie znamy jego tytułu i nie jesteśmy pewni autora rolleyes.gif. Nie jestem nawet pewien, czy mówimy o tym samym płótnie!
Co do samego Matejki - nie używałbym go jako przykładu w pracy historycznej. Matejko był wielkim malarzem, wielkim patriotą, ale historykiem - marnym. Stąd lepiej nie powoływać się na jego dzieła, gdy piszemy o historii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gasio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 838

 
 
post 18/05/2004, 21:04 Quote Post

QUOTE(Pan Jan @ May 18 2004, 09:53 PM)
Drogi Gasio!

Zauważ, że dyskutujemy o obrazie, choć nie znamy jego tytułu i nie jesteśmy pewni autora rolleyes.gif. Nie jestem nawet pewien, czy mówimy o tym samym płótnie!
Co do samego Matejki - nie używałbym go jako przykładu w pracy historycznej. Matejko był wielkim malarzem, wielkim patriotą, ale historykiem - marnym. Stąd lepiej nie powoływać się na jego dzieła, gdy piszemy o historii.

Szanowny Panie J. co do obrazu to nie możesz mówić, że nie powinniśmy używac go tj. obrazu w naszych dyskusjach, gdyż jeśli jest to zadanie ( a tak jest ), to dla osoby, która zaczeła ten temat to infor. o obrazie, który przedstawia powiązaną sytuacje z tematem rozmów jest informacją ważną.Ta dodatkowa informacja świadczy na korzyść osoby wykonującą zadanie ponieważ historyk, który zadaje takową pracę widzi, iż uczeń szeroko pojmuje daną tematykę i nie ogranicza się tylko do argumentacji pisanej ale i tej, która została przelana na płótno. Co do Matejki to nie bardzo wiem do czego pijesz bo obraz ten został namalowany przez Jana Lewickiego a tytuł to "rzeź galicyjska" nie Matejkę. Więc odnośnie tego prosiłbym o sprostowanie. Pozdrawiam dry.gif

PS: wcześniej pisałem, że autorem był prawdopodobnie Kossak lecz sprawdziłem to i autorem jest Lewicki więc przepraszam za wprowadzenie w błąd, Moja pamięć czasem zawodzi dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 18/05/2004, 21:43 Quote Post

Cieszę się że znalazłeś prawdziwego autora i tytuł obrazu. Niestety nie mogę znaleźć go w internecie - poszukam w albumach. Jeśli dysponujesz reprodukcją, to zamieść ją - będziemy przynajmniej wiedzieli czy pisalismy o tym samym smile.gif.
Odnośnie tego niefortunnego Matejki - widzę, że zmieniłeś swój poprzedni post, ale faktycznie pisałeś w nim o Kossaku, a nie Matejce - mea culpa.

QUOTE
co do obrazu to nie możesz mówić, że nie powinniśmy używac go tj. obrazu w naszych dyskusjach, gdyż jeśli jest to zadanie ( a tak jest ), to dla osoby, która zaczeła ten temat to infor. o obrazie, który przedstawia powiązaną sytuacje z tematem rozmów jest informacją ważną

Nie napisałem, że nie powinniśmy odwoływać się do obrazu w DYSKUSJI, ale w PRACY HISTORYCZNEJ. I nie miałem tu na myśli "Rzezi galicyjskiej" Jana Lewickiego (swoją drogą nie znam jego twórczości i nie wiem czy jego obrazy się do tego nadają). Miałem na myśli nieszczęsnego Matejkę bądź ów "niezidentyfikowany obraz", który okazał się być "Rzezią galicyjską".

Swoją drogą cała dyskusja rozpoczęła się od stwierdzenia, że nie ma dowodów na skupowanie przez Austriaków głów szlachty - ja dalej stoję na tym stanowisku.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 18/05/2004, 21:54 Quote Post

QUOTE(Pan Jan @ May 18 2004, 10:43 PM)
Swoją drogą cała dyskusja rozpoczęła się od stwierdzenia, że nie ma dowodów na skupowanie przez Austriaków głów szlachty - ja dalej stoję na tym stanowisku.

Wedle moich wiadomości pogłoska pochodzi od naszej emigracji, która zmyślła tę potkę Potem powstały obrazki, które o ile przedstawiały naszą szlachtę to w scenach charakterystycznych dla czasów rewolucji francuskiej kiedy to rzeczywiście płacono za "głowy". Był więc to raczej wytwór fantazji twórczej, a nie prawda historyczna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gasio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 838

 
 
post 19/05/2004, 19:55 Quote Post

QUOTE(Pan Jan @ May 18 2004, 10:43 PM)
Cieszę się że znalazłeś prawdziwego autora i tytuł obrazu. Niestety nie mogę znaleźć go w internecie - poszukam w albumach. Jeśli dysponujesz reprodukcją, to zamieść ją - będziemy przynajmniej wiedzieli czy pisalismy o tym samym smile.gif.

hmm w tym problem, że mam go w książsce. Lecz jeśli chcesz to moge podać Ci autora i tytuł nie widzę problemu smile.gif oto i autor wraz z tytułem: K.Polacka, M.Przybyliński, S.Roszak i J.Wendt a książka nosi nazwę "Historia II gimnazjum" biggrin.gif obraz jest na str. 176. cool.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 10/08/2004, 17:02 Quote Post

moze i zle przygotowane i skazane na kleske
ale przynajmniej mianifest powstanczy i uroczystosci ("bankiety") ku czci powstancow w Paryzu staly sie zaczynem Rewolucji Lutowej a zatem i Wiosny Ludow

rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej