Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Symboliczna rola światła w kościele barokowym
     
Koff
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 13.215

Zawód: student
 
 
post 27/01/2006, 23:04 Quote Post

W roku 1450 Mikołaj V sformułował w imieniu Kościoła program budowlany. Architektura miała wyrażać auctoritas ecclesiae przy pomocy wspaniałych, dorównujących monumentalności antyku budowli. Jednocześnie wspaniałe przedstawienia teatralne, spettacoli grandioso, miały umacniać i nawracać ludzi słabej wiary. Program zachował ważność w dobie baroku i kontrreformacji. Protestanci uważali, że człowiek nie może nic zrobić, żeby otrzymać bożą łaskę. Ludzie pracują, ponieważ skazał ich na pracę grzech pierworodny, ale ich dzieła ich nie uratują. Kościół katolicki natomiast uważał, że Bóg dał ludziom do dyspozycji środki aktywnego działania na rzecz tego ratunku. To kościół wskazuje ludziom, jak tego ratunku zaznać.
Religia w ujęciu propagowanym przez Kościół zwraca się do mas wiernych; to ich trzeba pozyskać. Sztuka jest przedstawieniem, a zamiarem tego przedstawienia jest nie lepsze poznanie obiektu, lecz wywarcie wrażenia, wzruszenia i przekonanie innych.


To fragment mojej pracy (w oparciu m.in. o obszerne wydawnictwo Konemana) na temat symbolicznego aspektu oświetlenia światyni chrześcijanskiej. Mam jednak problem z konkretnym przykładem w Baroku - myślalam o wnętrzu Il Gesu, ale tak właściwie ciężko mi to połączyć ze światłem. Jedyne co przychodiz mi do głowy to swiatlo z kopuły sączące się na miejsce, w którym odbywa się ta właściwa część mszy, ale... Potrzebuje czegoś wiecej. Przecież barok to epoka światła i cienia. Jeśli macie jakieś pomysły, albo pomysl na literaturę na ten temat (szukalam już w Bialostockim) to będę wdzieczna!
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 28/01/2006, 0:36 Quote Post

Może lepszym przykładem będzie kościół Santa Maria della Salute w Wenecji projektu Baldassare Longhena, który łączy w sobie tradycje renesansowe (centralny plan budowy) z barokowymi (olbrzymia kopuła). Więcej informacji znajdziesz w T. Broniewski, Historia architektury dla wszystkich, Warszawa 1990.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Koff
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 13.215

Zawód: student
 
 
post 28/01/2006, 13:53 Quote Post

Kiedy właśnie mi potrzebny przykład typowo barokowy, barok rzymski. Ale dziękuję za podpowiedź smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 5/04/2006, 11:55 Quote Post

Konfesja św. Pitra w bazylice watykańskiej z oknem za nia przez które sączy sie światło. pomysł Berniniego, wielokrotnie nasladowany. Np. w Oliwie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 16/04/2006, 22:10 Quote Post


Kopuła nie jest elementem barokowym, jak by to mogło wynikać z jednego z powyższych postów. Pojawiła sie wraz z początkiem architektury renesansowej (Brunneleschi!).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 16/04/2006, 22:15 Quote Post

QUOTE(Folkatka @ 16/04/2006, 23:10)
Kopuła nie jest elementem barokowym, jak by to mogło wynikać z jednego z powyższych postów. Pojawiła sie wraz z początkiem architektury renesansowej (Brunneleschi!).
*



Gdyby sie uprzeć, to była wymysłem starożytnym, min.: kopuła Panteonu w Rzymie, czy średniowiecznym - Hagia Sophia w Konstantynopolu.

Fakt, że te kopuły nie były zbyt wzniosłe i nie miały latarni, ale to juz kopuły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 16/04/2006, 22:31 Quote Post


Oczywiście, w mój post zakradła się ta nieścisłość, za którą przepraszam. Kopuła była stosowana i w Rzymie, i później, w Bizancjum - skąd przedostała sie na cały obszar chrześcijańskiego Wschodu. Jej pojawienie sie w renesansie było jednym z przejawów powrotu do architektury starożytnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Koff
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 13.215

Zawód: student
 
 
post 9/05/2006, 22:17 Quote Post

i w końcu skończylo się na wnętrzu Il Gesu. a cała praca wyszła świetnie smile.gif dzięki za uwagi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 10/05/2006, 5:50 Quote Post

Il Gesu nie jest barokowe. Co najwyżej fasada i wyposażenie.
barokowa kopuła jest barokowym elementem. A renesansowa renesansowym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Koff
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 13.215

Zawód: student
 
 
post 10/05/2006, 12:35 Quote Post

no właśnie, a mi chodziło o wnętrze
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 10/05/2006, 12:51 Quote Post

Wnętrze Il Gesu jest autorstwa Vignoli i jest manierystyczne jak najbardziej. Barokowy jest fresk na sklepieniu i ołtarze ( nie wszystkie, np. obrazy Pomarancia sa manierystyczne).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej