Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kozacy, Udział w wojnie domowej i wojnie 1920r
     
Związek Kozaków w Polsce
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 73.075

Marek Wasilenko
Zawód: urzêdnik
 
 
post 3/06/2011, 8:49 Quote Post

Witam
Związek Kozaków w Polsce poszukuje informacji o udziale oddziałów kozackich w wojnie 1920r w Polsce oraz w walkach w wojnie domowej w Rosji.
W myśl zasady, iż walczący po stronie bolszewików byli uważani za zdrajców kazaczestwa interesujemy się tylko formacjami walczącymi po stronie białych (także w Polsce a może przede wszystkim))
Będziemy wdzięczni za wszystkie informacje.
Zapraszamy na stronę: http://kazaczestwo.npx.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 3/06/2011, 11:07 Quote Post

Bardzo ciekawa strona. Aż dziwne, że wcześniej o Was nie słyszałem! Życzę powodzenia... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 4/06/2011, 12:19 Quote Post

Witam,
właśnie przeglądałem Waszą stronę i muszę powiedzieć, że z niej nie dowiedziałem się jaką konkretnie jesteście grupą rekonstrukcyjną, jakich dokładnie Kozaków rekonstruujecie tych z Białej Armii czy Petruli lub innych?
Czemu nie ma przynajmniej krótkiego zarysu historii na stronie?
Przypuszczam, że rekonstruujecie oddziały kozackie z 3 Armii Rosyjskiej sformowanej w Polsce. Jednak jednostki te nie zdążyły wziąć udziału w walkach wojny polsko-bolszewickiej, po czym po nieudanej wyprawie 20–21 listopada na Bracław (próba dotarcia do Armii P. Wrangla) jednostki rosyjskie wróciły do Polski, gdzie zostały internowane.
Nie wiem czy to dobry lub zły pomysł werbowanie do takiej grupy rekonstrukcyjnej. Oczywiście chodzi mi przede wszystkich jako dla grupy rekonstrukcyjnej było by to złe pod względem reprezentatywnym bo nie mogła by brać udziału w rekonstrukcjach bitew wojny polsko-bolszewickiej. Co do samego istnienia i inicjatywy to ok, bo to ciekawe urozmaicenie lecz miało by to wymiar lokalny dlatego istnieje problem z promowaniem i szukaniem nowych członków do grupy. Poza tym mogą występować polsko-rosyjskie animozje ze względu na to, że reprezentujecie Armie Białą. Jednak to moje zdanie i z całego serca życzę Wam jak najlepiej ale ta sytuacja przypomina mi jakby zainicjowana tworzenie Legionu Czeskiego z kampanii polskiej 1939r.
Czy Ktoś wie czy istnieją grupy rekonstrukcyjne takie jak: Białoruska Armia Narodowa czy Armia Czynna Ukraińskiej Republiki Ludowej?
pozdr
p.s. Nie pojmuje czemu Piłsudski zgodził się jednak na stworzenie tej 3 Armii Rosyjskiej w Polsce wiedząc, że stosunek i polityka białych generałów wobec Polski (Jednej, niepodzielnej Rosji) nigdy się nie zmieni (głównie z tego dzięki takim osobom jak Denikin i Kołczak). Oczywiście Piłsudski miał przynajmniej szansę by wykorzystać rosyjski potencjał do własnych celów lecz znając rosyjską naturę i chęć współpracy z obcymi (jak np. wcześniej Białych z Anglikami lub Francuzami) to nie wierzę by byli lojalni np. wyprawa na Bracław i podali się władze polskie, bo przez cały czas zostawali po rozkazami białych generałów, pod porządkując się bezwzględnie ich woli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 4/06/2011, 12:56 Quote Post

Ammianus - nie powinienem się może wypowiadać za właścicieli i autorów strony, ale ja w ogóle nie odniosłem wrażenia, że jest to "grupa rekonstrukcyjna". Kozacy w Rosji, z którymi zdarzyło mi się drużestwo zawrzeć i kubański koniak pić nie uważają się za "grupę rekonstrukcyjną"..! Stowarzyszenia kozackie zajmują się organizacją ludności o kozackim pochodzeniu, pielęgnowaniem kozackich tradycji i wyszkoleniem militarno - patriotycznym młodzieży.

Ja rozumiem, że mamy do czynienia z grupą potomków Kozaków osiadłych po 1920 roku w Polsce. Czy ich przodkowie zdążyli wziąć udział w wojnie polsko - bolszewickiej czy nie zdążyli, to jest mało istotne wobec faktu, że w Rosji Sowieckiej rozstrzeliwano w tym czasie za samo tylko posiadanie kozackiego umundurowania..! Dlatego jestem pełen sympatii, bo niezależnie od wszelkich różnic każdy ruch kozacki jednoznacznie opowiadający się ideowo po stronie Białych jest mi bliski i godzien szacunku.

A Twoje opinie ciut nietaktownie zabrzmiały - tak moim zdaniem...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 4/06/2011, 13:03 Quote Post

QUOTE(Związek Kozaków w Polsce @ 3/06/2011, 8:49)
Witam
Związek Kozaków w Polsce poszukuje informacji o udziale oddziałów kozackich w wojnie 1920r w Polsce oraz w walkach w wojnie domowej w Rosji.
W myśl zasady, iż walczący po stronie bolszewików byli uważani za zdrajców kazaczestwa interesujemy się tylko formacjami walczącymi po stronie białych (także w Polsce a może przede wszystkim))
Będziemy wdzięczni za wszystkie informacje.
Zapraszamy na stronę: http://kazaczestwo.npx.pl
*



Ja też nawet nie wiedziałem o waszym istnieniu. Czapki z głów przed waszymi przodkami, którzy się bili u boku Polaków w wojnie 1920 roku. Sława atamanowi Petlurze!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 4/06/2011, 18:50 Quote Post

QUOTE
Ammianus - nie powinienem się może wypowiadać za właścicieli i autorów strony, ale ja w ogóle nie odniosłem wrażenia, że jest to "grupa rekonstrukcyjna". Kozacy w Rosji, z którymi zdarzyło mi się drużestwo zawrzeć i kubański koniak pić nie uważają się za "grupę rekonstrukcyjną"..! Stowarzyszenia kozackie zajmują się organizacją ludności o kozackim pochodzeniu, pielęgnowaniem kozackich tradycji i wyszkoleniem militarno - patriotycznym młodzieży.

A stowarzyszenie nie może być już grupą rekonstrukcyjną?!
Poza tym każdy może się wejść w skład "Pierwszego Kozackiego Pułku w Polsce" po złożeniu pisemnej deklaracji i pozytywnym rozpatrzeniu jej przez dwóch członków Stowarzyszenia.
9. Każdemu członkowi stowarzyszenia przysługuje tytuł Kozaka. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne
A co do celów owego Stowarzyszenia:
ROZDZIAŁ II
CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA

7. Celem Stowarzyszenia jest kontynuowanie i propagowanie tradycji oddziałów kozackich walczących u boku wojsk polskich w czasie wojny z nawałą bolszewicką 1920r., wchodzących w skład uznanych przez rząd polski za wojska sojusznicze:
a) Brygady kozaków esauła Jakowlewa
cool.gif Brygady kozaków esauła Salnikowa
c) Armii generała Bułak-Bałachowicza (tam raczej nie było Kozaków?!)
d) Trzeciej Armii Rosyjskiej generała Peremykina
e) Armii URL atamana Petlury
8. Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
a) propagowanie informacji historycznych o udziale wojsk złożonych z emigrantów z byłego Cesarstwa Rosyjskiego w bitwie warszawskiej oraz całej kampanii 1920r, ze szczególnym uwzględnieniem ochotniczych oddziałów kozackich
cool.gif kultywowanie kultury i tradycji kozackich,
c) hodowla koni oraz nauka i doskonalenie jazdy konnej,
d) powołanie grupy rekonstrukcyjnej do odtworzenia oddziału konnicy kozackiej z uwzględnieniem umundurowania odpowiedniego do epoki, sztandarów oraz stopni i komend występujących w wojsku kozackim. Grupa działa pod nazwą „Pierwszy Kozacki Pułk w Polsce”
Przynależność do w/w formacji jest honorowa, honorowa jest taż hierarchia oraz nadawane przez zarząd stowarzyszenia stopnie.
e) utrzymywanie kontaktów i współpraca z organizacjami propagującymi tradycje kawaleryjskie ze szczególnym uwzględnieniem kawalerii polskiej.
f) udział w przygotowaniach i obchodach świąt i rocznic ze szczególnym uwzględnieniem bitwy warszawskiej 1920r.
Więc tyczy się wszystkich formacji Kozackich biorących udział w tej wojnie.
Widać, że nie czytałeś regulaminu.
QUOTE
Ja rozumiem, że mamy do czynienia z grupą potomków Kozaków osiadłych po 1920 roku w Polsce. Czy ich przodkowie zdążyli wziąć udział w wojnie polsko - bolszewickiej czy nie zdążyli, to jest mało istotne wobec faktu, że w Rosji Sowieckiej rozstrzeliwano w tym czasie za samo tylko posiadanie kozackiego umundurowania..! Dlatego jestem pełen sympatii, bo niezależnie od wszelkich różnic każdy ruch kozacki jednoznacznie opowiadający się ideowo po stronie Białych jest mi bliski i godzien szacunku.

No pewnie, że rozstrzeliwali bo Lenina celem było wytępienie całej Kozaczyzny i rozparcelowanie ich ziem co się Kozakom nie podobało (w sumie właśnie za to walczyli w tej wojnie). Co do sympatii dla czerwonych jak i białych Kozaków bym raczej nie miał bo obie strony z równą okrutnością grabili, gwałcili i zabijali w wojnie domowej. A co do lojalności Kozaków do białych generałów to jest zupełną nieprawdą. Kozacy byli jedną z najbardziej nieprzewidywalnych grup etnicznych (Nie-Rosjan) wchodzących w skład Armii Białej. Kozacy walczyli nie dla Rosji (w Armii Carskiej bardzo słabo wykształcił się owy na znany "patriotyzm") lecz dla swojego atamana i ludu (głownie w obronie własnej ziemi lub dla łupów), dlatego stawali po stronie białych kiedy mieli na to ochotę (przykładem mogą być początkowe porażki i waśnie miedzy różnymi Kozakami). Oczywiście nie wszyscy Kozacy myśli takimi kategoriami ale byli to tylko nieliczni (głownie najwyżsi oficerowie), którzy obeznani byli z sytuacją i chcieli wprowadzić porządek (stary lub własny) lecz mogli skończyć tak jak ataman Kaledin. Jeśli uważasz, że 3 AB miała by pomóc Polakom w wojnie z bolszewikami to musisz być naprawdę naiwny. Oczywiście szanuję tych Kozaków, którzy walczyli za swoją ziemię i ojczyznę nie akceptując bolszewickiego porządku ale tylko pod pewnymi warunkami (jednak w wojnie domowej zaprzepaszczono te szanse z własnej winny, więc nie wieżę by to się zmieniło).
QUOTE
A Twoje opinie ciut nietaktownie zabrzmiały - tak moim zdaniem...

Niby, co jest według Ciebie nietaktowne?
QUOTE
Ja też nawet nie wiedziałem o waszym istnieniu. Czapki z głów przed waszymi przodkami, którzy się bili u boku Polaków w wojnie 1920 roku. Sława atamanowi Petlurze!

Nazbyt powierzchowne i eufemistyczne stwierdzenie. Poza tym ta grupa tyczy się Wszystkich Kozaków.
Związek Kozaków w Polsce nie obawiacie się, że werbując nie-Kozaków (z tego co wiem to niewiele jest żyjących Kozaków w Polsce) do waszego Stowarzyszenia stracicie tej kreowany przez Was kozacki charakter. Nie mówię, że to nie interesujące zostać Kozakiem (Sam bym chciał) lecz potrzebne będzie dogłębne przysposobienie i zapoznanie kandydata z historią, kulturą i tradycją kozacką przy zeznajmieniu z językiem i jazdą konną i strzelaniem (może wyrobieniem sobie umiejętności i dyplomu) co mogłoby (kształcenie) trwać długo lecz było by bardzo przydatne i pożyteczne. Nie za bardzo jestem zorientowany jak to u Was wygląda (tylko przeczytałem regulamin) ale obawiam się, że to może być bardzo kosztowne, głównie jeśli chodzi o umundurowanie i wyposażenie. Mam nadzieję, że przynajmniej z początku nie będzie trudno i sytuacja samych zlotów nie będzie skomplikowana. wink.gif
Proszę o odpowiedz.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Związek Kozaków w Polsce
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 73.075

Marek Wasilenko
Zawód: urzêdnik
 
 
post 6/06/2011, 7:29 Quote Post

Witam ponownie
Cieszę się, że temat naszego Stowarzyszenia spotyka się z życzliwym przyjęciem z Państwa strony.
Spieszę wyjaśnić, iż nie jesteśmy grupą rekonstrukcyjną sensu stricto, posiadanie i noszenie umundurowania nie jest więc dla nas celem samym w sobie lecz stanowi formę wyróznika oraz podtrzymawania tradycji w tej materii. Sama rekonstrukcja umundurowania i ewentualny udział w odtwarzaniu zdarzeń militarnych i uroczystościach o charakterze patriotycznych ma na celu utrwalenie w społecznej świadomości informacji o wspólnej walce przeciw jednemu wrogowi i zwiazaną z tym zmianę wizerunku kozaka, który przeciętnemu odbiorcy kojarzy się z bolszewickim najeźdzcą lub negatywnym bohaterem powieści Sienkiewicza.
Same mundury sprowadzamy z Rosji gdzie szyte są masowo wg wzoru z 1917r (nie jest to koszmarny wydatek)i choć dążymu do unifikacji umundurowania to dopuszczamy też wzór nr 7 (czyli każdy nosi to co ma) i chyba najbardziej odpowiada to róznorodności formacji z 1920 r.

Część członków stowarzyszenia to w prostej linii potomkowie emigrantów lat 20 lub późniejszych, głównie Kozacy naddnieprzańscy, Dońcy i Kubańcy, staramy się jednak nie podkreślać podziałów wg przynależności do określonych wojsk, miejsca zamieszkania przodków czy orientacji politycznej wychodząc z założenia, że wszyscy Kozacy są braćmi. To rozwiązanie pozwala na współpracę członków o różnym rodowodzie np. Petlurowców z Hetmańcami (ja), czy Dońcami.
Nie możemy ograniczać mozliwości członkostwa do samych potomków emigrantów gdyż w ten sposób przeczylibyśmy istnieniu tradycji mozliwości przystąpienia do kozactwa, nie bez znaczenia jest również fakt, że jest nas (kozaków potomstwiennych) liczba bardzo ograniczona.

Podstrona dotycząca historii kozaczyzny jest w przygotowaniu.

Za wszystkie uwagi jesteśmy bardzo wdzęczni.
Zapraszamy do stałej współpracy oraz do wstepowania w nasze szeregi.

18 czerwca w Lublinie odbędzie się festyn, którego częścią będzie wystawa poświęcona Kazaczeswu. Cześć naszych Kozaków potwierdziła swoje przybycie, ZAPRASZAMY!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
maly1944
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 382
Nr użytkownika: 72.035

Zawód: antyfaszysta
 
 
post 6/06/2011, 11:02 Quote Post

Ja raczej bym Kozactwa nie oceniał tak jednoznacznie,sprawy były skomplikowane.W historii Polski były okresy że zapisali się raczej niezbyt pozytywnie.Wystarczy poczytać co wyprawiali podczas tłumienia powstania styczniowego czy rewolucji 1905.
Chyba że walka z bolszewikami wszystko przekreśla.

Jeden z przedmówców wspomniał że Kozacy byli nieprzewidywalni, czerwoni Kozacy już jako czerwoni robili dokładnie to samo co jako biali Kozacy.Zresztą w samym Kozactwie też były napięcia między bogatszymi a biedniejszymi.

Ammianus Marcellinus pyta się dlaczego zgodził się na stworzenie 3 Armii, może to zasługa Borisa Sawinkowa z Rosyjskiego Komitetu Politycznego.Przed wojną PPS miała dobre kontakty z Partią Socjalistów-Rewolucjonistów.Sawinkow znał Leona Wasilewskiego,Andrzeja Struga,Mariana Malinowskiego i paru innych z kręgu socjalistów.Po 1918 byli to posłowie,ministrowie,znani literaci,więc może to poparcie.

Poza tym klimat wśród białych też się zmieniał Denikina zastąpił Wrangel który min. wprowadził ustawę o reformie rolnej,zasiłkach dla robotników.

Ten post był edytowany przez maly1944: 6/06/2011, 11:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Yaroslav Stebko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 71.740

Yaroslav Stebko
Zawód: przewodnik wycieczki
 
 
post 6/06/2011, 16:09 Quote Post

QUOTE(Związek Kozaków w Polsce @ 3/06/2011, 8:49)
Witam
Związek Kozaków w Polsce poszukuje informacji o udziale oddziałów kozackich w wojnie 1920r w Polsce oraz w walkach w wojnie domowej w Rosji.
W myśl zasady, iż walczący po stronie bolszewików byli uważani za zdrajców kazaczestwa interesujemy się tylko formacjami walczącymi po stronie białych (także w Polsce a może przede wszystkim))
Będziemy wdzięczni za wszystkie informacje.
Zapraszamy na stronę: http://kazaczestwo.npx.pl
*


Śmiesznie, ci kozacy, które walczyły za czerwone, uważali się sprzedawczykami kim?
Poprawnie, białymi kozakami. Tylko potem ci biali kozacy razem z Niemcami napadną na nasz kraj. Tak kto sprzedawczyk?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 6/06/2011, 16:16 Quote Post

QUOTE(Związek Kozaków w Polsce @ 6/06/2011, 8:29)
18 czerwca w Lublinie odbędzie się festyn, którego częścią będzie wystawa poświęcona Kazaczeswu. Cześć naszych Kozaków potwierdziła swoje przybycie, ZAPRASZAMY!
*




Można prosić o program festynu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
maly1944
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 382
Nr użytkownika: 72.035

Zawód: antyfaszysta
 
 
post 6/06/2011, 16:44 Quote Post

Na pewno nie można nazwać Kozaków walczących w szeregach Armii Czerwonej w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej "zdrajcami"

http://ru.wikipedia.org/wiki/10-%D1%8F_%D0...%B7%D0%B8%D1%8F
http://ru.wikipedia.org/wiki/17-%D0%B9_%D0...%BF%D1%83%D1%81
http://ru.wikipedia.org/wiki/4-%D0%B9_%D0%...%BF%D1%83%D1%81
http://ru.wikipedia.org/wiki/5-%D0%B9_%D0%...%BF%D1%83%D1%81
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%...%B0%D0%BA%D0%B0

Kozacy ACZ,zdjęcia:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%...ossacks1937.jpg
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%...ossacks1945.jpg

A tu "bohaterowie" w walce z komunizmem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/209_Kozacki_B...chutzmannschaft
http://pl.wikipedia.org/wiki/57_Oddzia%C5%82_Kozacki
http://pl.wikipedia.org/wiki/572_Batalion_Kozacki
http://pl.wikipedia.org/wiki/631_Batalion_Kozacki
http://pl.wikipedia.org/wiki/69_Oddzia%C5%82_Kozacki

Ten post był edytowany przez maly1944: 6/06/2011, 17:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Związek Kozaków w Polsce
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 73.075

Marek Wasilenko
Zawód: urzêdnik
 
 
post 7/06/2011, 13:52 Quote Post

Mówiąc o zdrajcach miałem na myśli walczących po stronie bolszewików w czasie wojny domowej. Wielka wojna ojczyźniana to problem złożony gdyż wielu oceniających faktu historyczne kieruje się sercem. Z pewnością każda nacja ma również ciemne karty historii, które nie są powodem do dumy. Cała sztuka jednak w tym by pamiętając o błędach pielęgnować to co piękne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 7/06/2011, 14:21 Quote Post

QUOTE(matigeo @ 6/06/2011, 17:16)
QUOTE(Związek Kozaków w Polsce @ 6/06/2011, 8:29)
18 czerwca w Lublinie odbędzie się festyn, którego częścią będzie wystawa poświęcona Kazaczeswu. Cześć naszych Kozaków potwierdziła swoje przybycie, ZAPRASZAMY!
*




Można prosić o program festynu?
*



Ponawiam pytanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 7/06/2011, 19:41 Quote Post

QUOTE
Jeden z przedmówców wspomniał że Kozacy byli nieprzewidywalni, czerwoni Kozacy już jako czerwoni robili dokładnie to samo co jako biali Kozacy.Zresztą w samym Kozactwie też były napięcia między bogatszymi a biedniejszymi.

Tak jak wspomniałem lecz znaczna większość Kozaków w czasie wojny przychylna była bardziej za białymi niż czerwonymi (faktem może być niejasna sytuacja w państwie i lokalizacja wojsk czerwonych-centrum i białych-obrzeża). Co do samego konfliktu Kozaków to nie ograniczał się tylko do samej "walki klasowej" lecz trwałych obopólnych kozackich animozji oraz chęci zdobycia władzy np. Skuropacki. Również Kozacy dość łatwo ulegali szerzonym poglądom dlatego nie reprezentowali jednolitego, wspólnego stanowiska, wstępując do białych, czerwonych, zielonych, czarnych (separatystów i anarchistów).
QUOTE
Ammianus Marcellinus pyta się dlaczego zgodził się na stworzenie 3 Armii, może to zasługa Borisa Sawinkowa z Rosyjskiego Komitetu Politycznego.Przed wojną PPS miała dobre kontakty z Partią Socjalistów-Rewolucjonistów.Sawinkow znał Leona Wasilewskiego,Andrzeja Struga,Mariana Malinowskiego i paru innych z kręgu socjalistów.Po 1918 byli to posłowie,ministrowie,znani literaci,więc może to poparcie.

Nie bo Sawinkow był postrzegany jako biały i takie było wobec niego polskie stanowisko. Wydaje mi się, że wymagała tego sytuacja, dlatego Piłsudski zaryzykował i trzymał nieobliczalnego "sojusznika" w rezerwie na czarną godzinę, gdy WP zawiedzie lub odniesione zostaną duże straty (przypomnę że Piłsudski był z natury pragmatykiem). Przypomnę, że Biali (głównie emigracja) po klęsce Denikina jak i Wrangla zwróciła się ku swojemu niedawnemu wrogowi, wspierając bolszewików finansowo oraz politycznie. Ponieważ pogodzili się z faktem dokonanym i pragnęli powrotu silnej Rosji (mimo że bolszewickiej) ale mieli nadzieje, że sytuacja się zmieni i będą mogli powrócić do ojczyzny (wieli z nich, szczególnie oficerów służyło czerwonym), dlatego dopingowało bolszewików w czasie wojny z Polską.
QUOTE
Poza tym klimat wśród białych też się zmieniał Denikina zastąpił Wrangel który min. wprowadził ustawę o reformie rolnej,zasiłkach dla robotników.

Klimat w białej generalicji zawsze był zły, a w tym czasie za Denikina zaprzepaszczono szturm na Moskwę. Gdyby Wrangl był by od początku Naczelnym Dowódcą i Entanta była by bardziej skora do pomocy oraz przeprowadzono by reformę rolną (uwłaszczono by chłopów i nadano ziemie) to by wojna przedłużyła by się znacznie ale Biali by jej nie wygrali tak czy inaczej.
Kozacy to dzielny lud lecz nie zintegrowany.
Związek Kozaków w Polsce proszę o więcej szczegółów o Waszym Stowarzyszeni, szczególnie korzyści jakie członkowie "bractwa" uzyskują. Jakie prezentujecie się zazwyczaj w strojach kozackich. Co z nauką języka i jeździectwem oraz strzelaniem? Czy wierzchowce wypożyczacie czy nie?
pozdr


Ten post był edytowany przez Ammianus_Marcellinus: 7/06/2011, 19:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
maly1944
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 382
Nr użytkownika: 72.035

Zawód: antyfaszysta
 
 
post 8/06/2011, 9:52 Quote Post

Co do Sawinkowa, to mimo wszystko nie w pełni się zgadzam.Wśród białych tego okresu był postrzegany jako awanturnik,rewolucjonista,terrorysta.Wielu pamiętało mu udział w rządzie Kiereńskiego ("biali" monarchiści). Sawinkow z partii eserowców został wydalony w połowie 1917 roku, od tego czasu był postrzegany jako polityczny awanturnik.Rewolucjoniści (wszystkie frakcje) postrzegały go jako odszczepieńca który związał się z "reakcjonistami", a monarchiści, "kasta" oficerska postrzegali go nadal jako tego który współorganizował zamachy.

Co do kontaktów, to miałem na myśli raczej jego dojścia "prywatne" z okresu eserowskiego do pewnych osób z PPS.Tak na marginesie, wątpię w to że to przypadek że Sawinkow stał na czele RKP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej